Zasilanie w terenie

Wybierając powerbank, nie zapomnijmy o użyciu do ładowania również dobrej jakości przewodów, gwarantujących pełną dostępność mocy. (Fot. Energizer)

Systemy zabezpieczające

Jedną z obaw związanych z szybkim ładowaniem jest kwestia bezpieczeństwa. Dotyczy to wpływu na trwałość baterii oraz ochrony akumulatorów przed uszkodzeniem. Faktycznie, ładowanie akumulatorów z większą mocą powoduje wzrost ich temperatury, co mogłoby się negatywnie odbijać na trwałości. W praktyce jednak urządzenia renomowanych producentów kompatybilne z określonymi standardami są wyposażone w układy elektroniczne, które stale monitorują temperaturę, żeby była ona bezpieczna, i chronią sprzęt przed nadmiernym naładowaniem, dynamicznie dostosowując moc ładowania do panujących warunków.

Dlatego tak ważne jest, żeby sam proces ładowania odbywał się w odpowiednich warunkach, czyli w temperaturze od 10 do 30 °C. Nie powinniśmy np. zostawiać ładującego się smartfona na nasłonecznionym parapecie. Faktycznie, zbyt wysoka temperatura może negatywnie wpłynąć na trwałość i wydajność baterii. Biorąc pod uwagę cykl eksploatacji produktu i duże pojemności akumulatorów w dostępnych urządzeniach mobilnych, szybkie ładowanie przynosi zdecydowane korzyści pod względem komfortu użytkowania. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcemy z niego korzystać, w niektórych urządzeniach można wyłączyć tę funkcję. Po co jednak ograniczać możliwości sprzętu?

Zasilanie w terenie

SILICON POWER QP15; ENERGIZER UE15002PQ; VARTA 57978

Funkcje dodatkowe w powerbankach

Dostępne na rynku powerbanki mogą mieć kilka dodatkowych funkcji, które korzystanie z nich czynią wygodniejszym. Urządzenia zazwyczaj są wyposażone we wskaźnik naładowania. Najprostsze rozwiązanie to diody LED, zazwyczaj np. 4, które wygaszają się wskutek rozładowywania sprzętu. W bardziej zaawansowanych urządzeniach umieszczony jest niewielki wyświetlacz, który wraz z procentowym wskaźnikiem precyzyjnie informuje o poziomie naładowania powerbanku oraz, w zależności od modelu, o innych parametrach, np. liczbie podłączonych urządzeń czy mocy ładowania.

Inną przydatną funkcją jest tryb pass through. Funkcja ta pozwala na jednoczesne ładowanie powerbanku oraz dostarczanie energii do podłączonych urządzeń. Dzięki temu sprawdzi się on np. jako wieloportowa ładowarka. Ciekawym rozwiązaniem będzie latarka. Często powerbanki są wyposażone w niewielką diodę LED, która może pełnić tę funkcję. Oczywiście, przydatność tego gadżetu można też ocenić jako dyskusyjną ze względu na obecność diody doświetlającej w większości telefonów. Bardzo ciekawą funkcją w niektórych powerbankach jest tzw. jump starter. To nic innego jak układ pozwalający na rozruch samochodu w razie rozładowania akumulatora. W zestawie znajdziemy wszystkie niezbędne akcesoria, np. klemy do podłączenia, a specyfikacja określa maksymalny dostępny prąd rozruchowy, który powinien być nie mniejszy niż wymagania auta. Dzięki temu wydajność urządzenia możemy dopasować do pojazdu. Bez problemu uruchomimy nawet auta z silnikiem diesla. Specyfikacja powinna również określać, na ile rozruchów maksymalnie pozwoli sprzęt.

Zasilanie w terenie

SILICON POWER GS15; ENERGIZER UE10047PQ; SILICON POWER QS28

Złącza w powerbanku

Obecnie powerbanki wyposażone są w nawet kilka złączy. Dzięki temu możemy ładować np. dwa lub trzy urządzenia jednocześnie. Podstawowym portem jest mikro-USB, służący do ładowania powerbanku. Zazwyczaj odbywa się ono z mocą maksymalnie 10 W. Oprócz tego powerbanki wyposażone są w standardowe gniazdo USB-A, służące do ładowania urządzeń, w tym szybkiego z mocą do 18 W. Wybierając dziś powerbank, powinniśmy zdecydować się na model z przynajmniej jednym portem USB-C. Pozwala on zarówno na ładowanie powerbanku, jak i podłączonych urządzeń i oferuje największą wydajność. W zależności od modelu urządzenia niektóre powerbanki obsługujące standard USB Power Delivery mogą ładować sprzęt z mocą nawet 100 W. Ładowanie z określoną mocą wymaga, oczywiście, zastosowania odpowiednio wydajnych przewodów obsługujących dany standard. Niektóre powerbanki są wyposażone w praktyczne uchwyty na kable.

Zasilanie w terenie

SILICON POWER QP66; SILICON POWER GS28; ENERGIZER UE20003C

Etui z powerbankiem

Specyficznym rodzajem powerbanku jest etui z wbudowanym akumulatorem. Jest ono, oczywiście, przeznaczone do konkretnego typu smartfonów. Niektórzy producenci sami oferują takie akcesoria, jednak najczęściej trzeba się zdać na firmy trzecie. Jako że etui pasuje do konkretnego modelu telefonu, zazwyczaj dostępne jest do najpopularniejszych urządzeń, np. smartfonów Apple czy serii Galaxy S Samsunga. Jeśli smartfon jest wodoodporny, warto sprawdzić, czy dotyczy to także etui. Najczęściej będzie ono wyposażone w diody wskazujące stan naładowania dodatkowego akumulatora.  

2023-01-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket