Stalowe czajniki elektryczne

Stalowe

Wybierając czajnik elektryczny, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na parametry, takie jak moc i pojemność, ale i materiał, z którego jest wykonane urządzenie. Nie tylko wpływa on na wzornictwo, ale również odznacza się charakt erystycznymi właściwościami użytkowymi. Częstym wyborem jest stal nierdzewna. (Fot. Amica)

To popularny materiał ze względu na trwałość, lekkość oraz fakt, że nie aromatyzuje wody. Czajniki ze stali nierdzewnej należą do najbardziej zaawansowanych na rynku i wyposażone są w wiele przydatnych funkcji. Stal nierdzewna jest także relatywnie lekkim materiałem, a to ma znaczenie np. dla osób starszych. Sprawnie utrzymuje ciepło, lecz jeśli producent nie zapewnił odpowiedniej izolacji, to czajnik z wrzątkiem może być bardzo gorący. Dlatego nigdy nie powinniśmy dotykać go bezpośrednio gołymi rękami, a jedynie za uchwyt. Istotną zaletą stali jest również jej duża odporność, np. na upadki lub uderzenia. Metal nie pęknie i nie stłucze się, tylko po prostu odkształci. Choć wtedy czajnik nie będzie wyglądał tak estetycznie, to w dalszym ciągu będzie działał. Warto także wspomnieć, że stal nierdzewna w żaden sposób nie wpływa na smak wody. Przy wyborze czajnika warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, które określają jego techniczne oraz funkcjonalne możliwości. Zaliczymy do nich przede wszystkim moc czajnika, rodzaj grzałki czy pojemność zbiornika na wodę. Warto pamiętać, że nie wszystko da się w pełni sklasyfikować i usystematyzować, tym niemniej warto pamiętać o innych przymiotach omawianych urządzeń.

Moc czajnika

Określa, jak szybko i skutecznie czajnik podgrzeje wodę i ile pobierze energii. Warto pamiętać, że kluczowa jest tu jednostka czasu. Czajnik, który ma dużą moc, ale błyskawicznie zagotuje wodę jest oszczędniejszy od modelu o malej mocy, który będzie gotował wodę długo. Czajniki z grzałką spiralną pobierają od 200 do nawet 2200 W, natomiast czajniki z grzałką zakrytą w podstawie pracują ze zdecydowanie większą mocą – nawet do 3000 W i więcej, są jednak sprawniejsze i efektywniejsze, a więc de facto oszczędniejsze w użyciu. Będąc przy aspektach oszczędności, warto dobierać moc czajnika i jego pojemność do naszych potrzeb. Zbędne stałe gotowanie wody jest nieekonomiczne ani czasowo, ani finansowo.

Stalowe

ADLER AD 1341; ZELMER ZCK8023; CONCEPT RK3332; CAMRY CR 1344; BREVILLE Mostra VKT147X

Pojemność czajnika

Określa, ile zmieści się wody w zbiorniku. Jednostką są oczywiście litry [l], które z kolei przekładają się na średnią liczbę filiżanek (1 filiżanka to ok. 200 ml, większa – 250 ml). Małe czajniki, klasyfikowane również jako modele turystyczne, mają pojemność ok. 0,3–0,5 l, co pozwala zagotować maksymalnie dwie szklanki wody. Na rynku dostępne są także czajniki o pojemności 1 l (pozwalające zagotować 4 szklanki), a także modele o pojemności 1,7 l i większe (6–8 szklanek). Największe modele mieszczą nawet 2,3 l i pozwalają na zagotowanie wody na ponad 9–10 szklanek. Obok samej pojemności ważna jest także minimalna ilość wody podana przez producenta. Określa, ile minimalnie należy wlać do czajnika, aby grzanie wody odbywało się prawidłowo, bezpiecznie i nie zakłócało pracy urządzenia. Zazwyczaj jest to około 100– 150 ml w wypadku czajników z płaskim dnem i około połowa zbiornika w wypadku modeli z grzałką spiralną.

Wskaźnik poziomu wody może być jedno- lub dwustronny. Pokazuje dopuszczalną minimalną i maksymalną ilość wody, którą jednorazowo można zagotować. Standardowo poziom wody był podawany w mililitrach lub litrach. Teraz producenci wprowadzili dodatkowe oznaczenia, np. liczby filiżanek. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest podświetlany wskaźnik, który może mieć jeden kolor lub którego barwa zmienia się w zależności od rosnącej temperatury wody.

Stalowe

Warto zdecydować się na czajnik elektryczny z funkcją regulacji temperatury. (Fot. Adler)

Rodzaj grzałki

Określa m.in. sposób i funkcjonalność podgrzewania wody. Na przykład tradycyjne grzałki spiralne wymagają gotowania takiej ilości wody, aby zakryła ona całkowicie grzałkę. W czajnikach z taką grzałką gromadzi się zdecydowanie częściej i szybciej kamień. Dlatego producenci odchodzą od grzałek spiralnych i proponują czajniki z grzałką płytową/ zakrytą, umieszczoną na dnie czajnika. Zastosowanie takiego komponentu zdecydowanie zmniejsza ilość osadzającego się kamienia oraz pozwala na użycie mniejszej ilości wody potrzebnej do jednorazowego zagotowania.

Stalowe

GOTIE GCS-400Z; GORENJE K17TRB; SALTER EK3931IND; BOSCH TWK8613P Styline; ELDOM CS20 Hemi

Regulacja temperatury

Jedną z najbardziej przydanych funkcji czajników elektrycznych jest możliwość regulacji temperatury. Na panelu czajnika, umieszczonym w rączce lub podstawie, wystarczy określić wymaganą temperaturę. Producenci oferują regulację od 40 °C (idealne do przygotowania napojów dla dzieci) do temperatury wrzenia, a więc 100 °C. Ponadto dostępne są nawet predefiniowane programy gotowania wody, które pozwalają na automatyczny dobór temperatury do programu wybranego na panelu sterowania. Po jej osiągnięciu urządzenie wyłączy się i może przez określony czas utrzymywać temperaturę na wybranym poziomie. Rozwiązanie to jest zazwyczaj stosowane w czajnikach o nowoczesnym wzornictwie. W modelach retro za to może być umieszczony wskaźnik analogowy, który na skali wskaże obecną temperaturę. Co prawda, taki model nie podtrzymuje temperatury, jednak stanowi praktyczne i atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Najbardziej zaawansowane modele czajników mogą mieć możliwość regulacji temperatury nawet ze smartfona.

Stalowe

Czajniki stalowe dostępne są w wielu różnych wariantach kolorystycznych, więc z łatwością dobierzemy sprzęt do każdej kuchni. (Fot. Salter)

Odkamienianie czajnika

Aby zapewnić lepsze działanie czajnika, zalecane jest odkamienianie urządzenia średnio co trzy miesiące (jeśli woda jest bardzo twarda, warto to robić raz na miesiąc lub częściej). Sama czynność jest bardzo prosta i nie wymaga od użytkownika zbyt wiele. Wystarczy napełnić czajnik wodą z dodatkiem odkamieniacza, zgodnie z instrukcją danego preparatu. Pamiętajmy, aby stosować sprawdzone, dobre środki renomowanych marek. Nie powinno się włączać urządzenia, aby podgrzać roztwór, ponieważ może wytworzyć się piana, która może wydostać się nagle z urządzenia. Bezpieczniej więc najpierw nagrzać wodę i zostawić specyfik na kilka godzin (lub kilka minut w zależności od jego rodzaju), po czym przepłukać czajnik czystą wodą. W razie konieczności można zagotować czystą wodę i wylać ją, ewentualnie powtarzać tę czynność aż do usunięcia z wnętrza zapachu odkamieniacza. Oprócz specjalnych preparatów można skorzystać z domowych sposobów, m.in. używając octu lub sody. Ale zaznaczamy, iż jest to metoda doraźna i wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, który trudno usunąć z wnętrza czajnika.

Stalowe

PROGRESS EK4535PSHIMMERGRN; AMICA KM 5011; SAM COOK PSC-100/B; MPM MCZ-91M; RAVANSON CB-7015

Z kontrolą temperatury – Concept RK3300 Salt & Pepper

Nowoczesny czajnik Concept RK3300 Salt & Pepper znajdzie miejsce w każdym domu. Jego atrakcyjny wygląd podkreśla matowa biała obudowa osadzona na minimalistycznej podstawie, uzupełniona eleganckim uchwytem w drewnie. Dzięki pojemności 1,5 l możemy wygodnie przyrządzić w nim do 6 filiżanek swojego ulubionego gorącego napoju. Czajnik RK3300 z termoregulacją zadowoli nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Można w nim łatwo ustawić temperaturę wody od 45 °C do temperatury wrzenia. Docenią to nie tylko miłośnicy dobrej jakości kawy i herbaty, ale także rodzice małych dzieci, przygotowujący posiłki dla niemowląt. Czajnik ma również praktyczną funkcję utrzymywania ciepła, która przez określony czas utrzymuje temperaturę wody. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, by nie poparzyć użytkownika. Ma konstrukcję dwuścienną, co zwiększa bezpieczeństwo. Warstwa zewnętrzna to specjalna powierzchnia Cool Touch, która nie nagrzewa się, dzięki czemu możemy mieć pewność, że czajnik zawsze pozostanie bezpieczny w dotyku. Wnętrze wykonane jest ze stali nierdzewnej, co gwarantuje szybkie nagrzewanie i utrzymanie temperatury wody. Czajnik wyposażony jest w przycisk ułatwiający otwieranie pokrywki oraz duży otwór wlewowy, umożliwiający wygodne nalewanie wody. Gładkie dno z ukrytą grzałką zapobiega gromadzeniu się osadów. Praktyczna jest również w pełni obrotowa podstawa z miejscem na przechowywanie nadmiaru kabla, na której można postawić czajnik pod dowolnym kątem. Czajnik wyposażony jest w podwójny system bezpieczeństwa. Gwarantuje to, że wyłączy się automatycznie po osiągnięciu temperatury wrzenia, a także jeśli przypadkowo zostanie włączony „na pusto”, żeby nie uległ uszkodzeniu. Oprócz białego wariantu kolorystycznego jest również dostępny w wersji czarnej (RK3301).

Z kontrolą temperatury

W pięciu różnych barwach – Zelmer ZCK1274

Stal nierdzewna to materiał, który daje duże pole do popisu projektantom urządzeń. Oferowany przez markę Zelmer czajnik ZCK1274 jest tego najlepszym dowodem. Urządzenie jest dostępne w aż pięciu wariantach kolorystycznych. Obok tak standardowych wersji jak inox czy czarna klienci mogą zdecydować się na czerwony, kremowy lub nawet zielony czajnik. Duża moc, wynosząca nawet 2200 W, sprawia, że urządzenie błyskawicznie przygotuje wrzątek, a jego pojemność to 1,7 l. Czytelny wskaźnik wygodnie informuje o aktualnym poziomie wody. Urządzenie zostało wyposażone w niezbędne zabezpieczenia. Po podniesieniu czajnika z gotującą się wodą wyłączy się on automatycznie, oprócz tego jest wyposażony ochronę przed włączeniem bez wody. Wyjmowany filtr antywapniowy jest łatwy w utrzymaniu w czystości i sprawia, że kamień nie osadza się we wnętrzu czajnika. Płaska grzałka nie tylko zapewnia efektywne przekazywanie ciepła, ale jest również łatwa w czyszczeniu. Wydajny kontroler Strix zapewnia bezawaryjną pracę urządzenia.

W pięciu różnych barwach
2023-01-11
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket