Wszechstronne i kompaktowe – blendery ręczne

Wszechstronne i kompaktowe

Już dawno blendery ręczne przestały być urządzeniami służącymi co najwyżej do przygotowywania koktajli czy sosów. Dziś najbardziej zaawansowane modele są w stanie zastąpić nawet roboty wieloczynnościowe, a dzięki małym rozmiarom to świetny wybór do niewielkich kuchni. (Fot. Zelmer)

To wszystko przekłada się na ogromny wybór urządzeń – od prostych modeli za kilkadziesiąt złotych, które sprawdzą się przy blendowaniu miękkich produktów, po te najbardziej zaawansowane, dostępne w rozbudowanych zestawach z wieloma akcesoriami. Dodajmy do tego różnice w parametrach oraz ergonomii i użytkowaniu, a sprawia to, że wybór sprzętu dostosowanego do naszych potrzeb nie jest łatwy. Z wielu możliwości blenderów ręcznych możemy bowiem po prostu nie zdawać sobie sprawy, a co za tym idzie, nie mieć świadomości, co tracimy, wybierając mniej zaawansowany sprzęt.

Wszechstronne i kompaktowe

AMICA BL 5014; ELDOM BL210 Swit; GORENJE HBX603RL; PROGRESS EK4254P; SALTER EK3102TITANIUM; ELDOM BL77N Copp

Parametry urządzenia

Podstawowym parametrem blendera, na który zwrócimy uwagę, wybierając sprzęt, jest oczywiście jego moc. Faktycznie, jest ważną cechą, ale nie najważniejszą. Powinna być podawana w watach i w blenderach ręcznych wynosi zazwyczaj od 150 do nawet 1800 W. Moc należy dobierać do zastosowań, w jakich wykorzystywany będzie sprzęt. W praktyce np. z miksowaniem owoców poradzą sobie nawet urządzenia z podstawowego segmentu o mocy ok. 300 W. Jeśli jednak przed blenderem mamy stawiać trudniejsze zadania, np. przygotowanie humusu czy kruszenie lodu, to warto wybrać urządzenie o większej mocy, np. 1000 W. Podczas zakupu blendera pod uwagę trzeba wziąć podstawowe parametry. Oprócz wcześniej opisanej mocy będzie to m.in. prędkość obrotowa. Oznacza ona, jak szybko wiruje końcówka robocza blendera, i sięga nawet 20 tys. obr./min. Szybkość powinniśmy dobierać do obrabianych składników, jednak w podstawowych modelach regulacja prędkości jest zazwyczaj dwustopniowa. Najbardziej zaawansowane urządzenia są wyposażone w przełącznik umożliwiający płynną regulację prędkości. Kolejnym z istotnych parametrów jest pojemność zbiornika do miksowania. Zazwyczaj jest on dołączony w zestawie i wykonany z tworzywa sztucznego. Jest także wyposażony w miarkę, a typowa objętość to ok. 700 ml. Niektóre modele blenderów w zestawie mają nawet dwukrotnie większe pojemniki. Oczywiście, blenderem ręcznym możemy pracować także w dowolnych innych pojemnikach. Warto też pamiętać o masie i wymiarach. Sprzęt o większej mocy będzie zauważalnie cięższy i większy ze względu na zastosowanie wydajniejszych elementów. Choć duża moc w wielu zadaniach może się przydać, to właśnie dlatego nie należy też z nią przesadzać, żeby użytkowanie sprzętu było wygodne.

Wszechstronne i kompaktowe

Blender ręczny może zastąpić nawet tarkę lub szatkownicę, pozwoli także na siekanie żywności. (Fot. Eldom)

Budowa blendera

Warto wspomnieć, że zazwyczaj większą mocą dysponują urządzenia wykonane z lepszej jakości materiałów, co jest zdecydowaną korzyścią. Akcesoria blendera, jak i sam sprzęt mogą być wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych. Jaki blender wybrać? Ten z tworzywa sztucznego będzie przystępniejszy cenowo oraz poradzi sobie z podstawowymi pracami. Zazwyczaj będzie także lżejszy, a jest to przecież sprzęt, który trzymamy w ręce, więc masa ma znaczenie. Wykorzystanie stali nierdzewnej w akcesoriach przynosi szereg korzyści, np. możliwość użytkowania blendera do miksowania gorących sosów i kremów. Materiał jest również trwalszy, a w zasadzie jedyną negatywną cechą jest większa masa. Pojemniki dołączone do blendera wykonane są przede wszystkim z tworzyw sztucznych, które są obojętne dla przygotowywanej w nich żywności. Jeśli ma to dla nas znaczenie, zwróćmy uwagę na odporność pojemników na wysoką temperaturę. Pozwoli to np. na miksowanie mniejszych porcji zupy dla dzieci czy sosów już po podgrzaniu.

Wszechstronne i kompaktowe

GOTIE GHB-1000; PROGRESS EK5247WW; CAMRY CR 4621; GORENJE HBC804QW

Sterowanie w blenderze

Sposób obsługi ma szczególne znaczenie w wypadku blenderów ręcznych, które wymagają także ergonomicznego kształtu i muszą po prostu dobrze „leżeć w dłoni”. Tutaj najczęściej występuje sterowanie manualne, które ma formę pokrętła lub przycisku. Kupując model ręczny, warto wcześniej sprawdzić, czy aby na pewno odpowiada nam konkretny typ sterowania i czy zmiana ustawień za pomocą przycisków jest wygodna. Trzeba brać pod uwagę, że jedną dłonią trzymamy urządzenie i jednocześnie zmieniamy prędkość obrotów. Przy pomocy pokrętła najczęściej możemy określić prędkość obrotową, z jaką ma pracować urządzenie. Z kolei przyciskiem je uruchamiamy. Najczęściej sprzęt jest wyposażony w dwa przyciski, z których ten drugi odpowiada za uruchomienie trybu turbo. Zapewnia on zwiększoną wydajność, przydatną szczególnie przy obróbce twardej żywności.

Regulacja prędkości obrotowej jest bardzo przydatna, a liczba stopni zależy od klasy urządzenia. W najprostszych blenderach ręcznych zazwyczaj są dostępne dwie prędkości – standardowa oraz turbo. Z kolei w zaawansowanych urządzeniach może ich być nawet 20. To pozwala na precyzyjne dostosowanie wydajności sprzętu do przetwarzanych produktów oraz efektów, które chcemy uzyskać, np. drobniej lub grubiej posiekanych bądź utartych składników.

Wygodnym rozwiązaniem może być blender z przyciskiem spustowym. W tego typu urządzeniu prędkość obrotową kontrolujemy za pomocą siły wciśnięcia przycisku. Im mocniej jest on wciśnięty, tym szybciej sprzęt pracuje. Największymi zaletami tego rozwiązania są możliwość szybkiej zmiany prędkości ostrza i wygodna obsługa jedną ręką, podczas gdy w drugiej trzymamy np. misę ze składnikami.

Wszechstronne i kompaktowe

Wyposażenie blenderów

Blendery ręczne często dostępne są w zestawie zawierającym oprócz ostrza tnącego rozdrabniacz oraz ubijaczkę do mas. Dzięki temu przy ich pomocy możemy też przygotować np. ciasto na naleśniki czy poszatkować warzywa, np. cebulę czy zioła. Poszczególnym akcesoriom przyjrzymy się bliżej, żeby wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Warto dodać, że niektóre modele blenderów dostępne są w różnych konfiguracjach. Oznacza to, że jednostka główna jest taka sama, jednak dostępne są w zestawie odmienne akcesoria. Dlatego zawsze warto sprawdzić, co producent dołącza do blendera lub jakie akcesoria są dostępne dodatkowo, abyśmy mogli je w przyszłości dokupić, gdy okażą się nam przydatne lub te dołączone do urządzenia ulegną uszkodzeniu.

Ostrze tnące to podstawowy element każdego blendera. Wykonane jest najczęściej ze stali nierdzewnej, a w podstawowych modelach stosuje się standardowe dwustronne ostrze. Choć to wbrew pozorom prosty element, to producenci nie ustają w jego ulepszaniu. Przede wszystkim większą wydajność zapewnia zastosowanie czterostronnego lub nawet sześciostronnego noża tnącego. Dzięki niemu możemy szybciej i efektywniej miksować twardsze składniki. Niektórzy producenci zamiast typowej stali nierdzewnej używają również jej stopów z domieszką np. tytanu, co ma zapewnić większą trwałość. Specjalna konstrukcja ostrza i jego osłony mogą również zapobiegać nadmiernemu rozchlapywaniu miksowanych składników lub zasysaniu stopy blendera do dna.

Końcówka do ubijania to kolejny niemalże standardowy element wyposażenia blendera. Przy jej pomocy łatwo przygotujemy pianę z białek, bitą śmietanę, lekkie ciasto naleśnikowe, a nawet majonez. Wszystko to znacznie mniejszym nakładem pracy niż przy użyciu tradycyjnej ręcznej „trzepaczki”. Spośród końcówek podłączanych bezpośrednio do blendera warto wspomnieć także o ubijaku do puree. Pozwoli on na utarcie np. ziemniaków, groszku, kalafiora czy innych warzyw i owoców oraz uzyskanie aksamitnej, gładkiej konsystencji. To wyjątkowo przydatny dodatek, zwłaszcza gdy przygotowujemy domowe przetwory dla dzieci.

Rozdrabniacz może być oddzielnym urządzeniem lub elementem wyposażenia blendera ręcznego. Jest wyposażony w pojemnik oraz ostrze służące do szybkiego siekania na drobne kawałki. Sprawdzi się przede wszystkim przy obróbce warzyw. Niektórzy producenci dołączają do zestawu ostrze do kruszenia lodu. Dotyczy to przede wszystkim maszyn o większej mocy.

Przydatny może być pojemnik z ostrzami, który może zastąpić malakser. To niezwykle funkcjonalne akcesorium, zwłaszcza dla miłośników sałatek. W zestawie znajduje się komplet noży, przeznaczonych np. do szatkowania, cięcia w plastry lub kostkę czy tarkowania. Może on także zastąpić rozdrabniacz, gdy potrzebna jest większa pojemność. Przydatnym, lecz rzadziej spotykanym dodatkiem jest mieszadło hakowe do zagniatania ciasta. Korzystając z niego, przygotujemy bez problemu mniejsze porcje nawet ciężkiego ciasta. Pojemnik w niektórych modelach ma wygodny uchwyt oraz dołączony popychacz.

Niektóre blendery ręczne mogą zastąpić tzw. smoothie makery. Wszystko to dzięki dołączanemu do zestawu bidonowi, w którym można miksować składniki na koktajle. Jest on wykonany z tworzywa sztucznego, a jego pojemność to zazwyczaj ok. 500 ml. Rzadko spotykanym dodatkiem do blenderów jest końcówka miksująca. Wyposażona jest w miejsce na dwie trzepaczki do ubijania. Dzięki nim blender może zastąpić tradycyjny mikser.

2023-01-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket