Urządzenia do czyszczenia parą

Urządzenia do czyszczenia

Urządzenia do czyszczenia parą cieszą się rosnącą popularnością . Są szczególnie dobrym wyborem w domach z małymi dziećmi oraz często sięgają po nie alergicy. Podczas czyszczenia nie trzeba stosować szkodliwych detergentów. Odpowiednią dezynfekcję powierzchni zapewnia wysoka temperatura pary wodnej.

Na rynku znajdziemy przede wszystkim trzy grupy urządzeń czyszczących parą. Są to tzw. czyściki, które mają niewielkie rozmiary i cały moduł jest zintegrowany w urządzeniu z uchwytem, mopy parowe, których konstrukcja jest zaprojektowana pod kątem czyszczenia podłóg, ale to ich niejedyne przeznaczenie, oraz parownice, najbardziej wszechstronne, które przypominają nieco odkurzacz. W praktyce dzięki akcesoriom zarówno parownice, czyściki jak i mopy mogą być stosowane do czyszczenia podobnych powierzchni. Główne różnice między urządzeniami to przede wszystkim ergonomia, która wynika bezpośrednio z kształtu obudowy, a także parametry użytkowe, np. pojemność zbiorników na wodę czy moc grzałek.

Urządzenia do czyszczenia

BELDRAY BEL0701TQN; KÄRCHER SC 2 EasyFix; ADLER AD 7038

Czyszczenie parą wodną

Oczywiście, o zdrowie należy dbać, także odpowiednio czyszcząc domowe otoczenie. Z tym zadaniem świetnie poradzą sobie urządzenia parowe. Para wodna ma bardzo zróżnicowane i skuteczne zastosowanie. Od lat wykorzystywana jest nie tylko do prasowania i gotowania, ale też do czyszczenia przeróżnych powierzchni. Nie bez powodu na rynku pojawia się wiele urządzeń łączących np. odkurzanie z użyciem pary, która dodatkowo czyści podłogę na mokro. Spektrum właściwości pary jest naprawdę szerokie, jednak największą zaletą czyszczenia parowego jest to, że w wypadku większości pospolitych zabrudzeń nie wymaga stosowania dodatkowych detergentów. To para usuwa najtrudniejsze zabrudzenia, a przy tym zapewnia sterylną czystość – podczas parowania powierzchni eliminowanych jest blisko 99 proc. bakterii i grzybów, a niektóre z nich zabijane są już w temperaturze 85 °C. Para wodna, jako naturalny „rozpuszczalnik brudu”, nie uczula ani nie wpływa w żaden sposób na organizm ludzki – śmiało więc możemy czyścić pomieszczenia, w których przebywają dzieci, bez obaw o intensywne zapachy, z jakimi można spotkać się podczas użycia standardowych środków chemicznych.

Urządzenia do czyszczenia

W zestawie z urządzeniem powinna znaleźć się dysza do czyszczenia dywanów i wykładzin. (Fot. Beldray)

Mopy parowe

Najważniejszym elementem jest korpus mopa. Jest on zwykle podłużny i ma opływowy kształt – tak, aby po czyszczeniu można było go postawić we wnęce, szafie lub w kuchni i aby nie zajmował zbyt wiele miejsca. Korpus mopa z jednej strony łączy się z przewodem przyłączeniowym, z drugiej z głowicą odpowiedzialną za usuwanie zabrudzeń. W jego wnętrzu umieszczony jest generator pary, odpowiadający za jej wytwarzanie, oraz zbiornik na wodę. W zależności od produktu zbiornik ma różną pojemność i może być wykonany z różnych materiałów. Standardowo jest to dobrej jakości tworzywo sztuczne, rzadziej stal nierdzewna. Bardzo często jest on tak umieszczony w korpusie, aby przez cały czas pracy był widoczny w nim aktualny poziom wody. Dzięki temu użytkownik może na bieżąco kontrolować jej ilość i uzupełniać w razie potrzeby. Mop parowy czyści za pomocą głowicy. Ten element urządzenia jest różnie nazywany przez producentów, jednak zazwyczaj to właśnie on jest określany jako „mop”. Najczęściej ma ona trójkątny kształt, który ułatwia dotarcie pary do trudno dostępnych miejsc. Na rynku dostępne są także modele mające kształt prostokąta oraz wyposażone w dodatkowe końcówki. Sama głowica powinna zostać przymocowana do korpusu w sposób ruchomy, tak, aby można było nią obracać o 360°. Musi być wykonana z solidnych komponentów i na ten element należy zwrócić szczególną uwagę.

Urządzenia do czyszczenia

KLEENEZE KL0598PLUM-B; CONCEPT CP2000 Perfect Clean; BELDRAY BEL01097; KÄRCHER SC 3 EasyFix Premium Home Line; ELDOM PM850 Alto

Parametry mopów

Pierwszym z nich jest przede wszystkim moc, wahająca się między 1500 a 1800 W. Wpływa ona na sprawność nagrzewania i tworzenia pary, ale nie powinna mieć kluczowego znaczenia przy wyborze (skupić się należy na jakości i funkcjonalności urządzeń). Duże znaczenie dla użytkownika ma pojemność zbiornika. To od niej zależy, jak długo urządzenie będzie pracować bez konieczności dolewania wody. Najczęściej mopy parowe mają pojemność mniejszą niż 1 l. Dolna granica to 350 ml, górna 800 ml. Wielkość zbiornika wpływa nie tylko na długość pracy urządzenia, ale także na masę, która nie może być zbyt duża. Lekki, ważący ok. 3 kg mop jest bardziej mobilny i łatwiej jest nim manewrować i przenosić go. Ciśnienie w takich modelach wynosi ok. 5 bar, a temperatura grzania to ok. 110–120 °C. Obsługa mopów parowych jest bardzo prosta. Wystarczy nalać wodę do zbiornika w korpusie, odczekać kilkadziesiąt sekund lub kilka minut (w zależności od modelu) i można rozpocząć mycie, aktywując parę przyciskiem w uchwycie.

Urządzenia do czyszczenia

Czyścik parowy wraz z odpowiednimi akcesoriami może stanowić zamiennik mopa. (Fot. Kärcher)

Parownice domowe

Wyglądem przypominają zazwyczaj odkurzacze kompaktowe. Choć są mniejsze gabarytowo, to ich zastosowanie oraz możliwości są dużo, dużo większe. Docierają do miejsc, do których nie dotrze szczotka czy ssawka odkurzacza, i są w stanie wyczyścić najbardziej uporczywy brud czy plamę w sposób niezwykle higieniczny. Idealnie sprawdzą się w domach, w których mieszkają alergicy lub rodziny z małymi dziećmi, gdzie utrzymanie higieny na wysokim poziomie jest priorytetem. Najważniejszym elementem takiego urządzenia jest bojler, który doprowadza wodę do wrzenia. To, jaka woda zostanie użyta, wpływa na czas nagrzewania się urządzenia – im cieplejsza, tym jest on krótszy. Tak naprawdę parownica jest gotowa do pracy już po kilkudziesięciu sekundach.

Urządzenia do czyszczenia

KÄRCHER SC 5 EasyFix Premium Home Line; KLEENEZE KL0573; THOMAS Vaporo Buggy; KLEENEZE KL01151C

Jak działa parownica?

Po napełnieniu zbiornika z wodą należy poczekać do czasu osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Zbiornik nie powinien być napełniony do pełna. W parownicach powinno się stosować wodę zwykłą lub destylowaną – w zależności od twardości wody z kranu i zaleceń producenta. Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta także ciśnienie w zbiorniku. To właśnie te parametry odgrywają kluczową rolę w działaniu parownicy. Ciśnienie w takich urządzeniach może osiągnąć wartość od 3 do 5 bar. Takie ciśnienie oznacza, że para opuszcza urządzenie z prędkością ok. 170 km/h. To z kolei sprawia, że nie ma zabrudzenia, z którym parownica sobie nie poradzi. Gorąca para, powstała przez podgrzanie wody w bojlerze, przedostaje się na zewnątrz za pomocą specjalnej dyszy. Warto pamiętać, aby wodę pozostałą w rurze wypuścić przed ponownym użyciem parownicy. Prezentowane przez nas parownice to urządzenia przystosowane wyłącznie do użytku domowego, choć bez problemu znaleźć można nieco bardziej zaawansowane sprzęty, np. do gastronomi czy mycia wielko powierzchniowych supermarketów czy magazynów. Tego typu urządzenie sprawdzi się doskonale we wszelkich niemal warunkach.

2023-01-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket