Wolnostojące kuchnie wielkogabarytowe

Wolnostojące kuchnie wielkogabarytowe

Duże kuchnie wolnostojące zapewniają przede wszystkim większą swobodę gotowania. Pozwalają nie tylko na przygotowanie większej liczby potraw w tym samym czasie, ale również w naczyniach o zróżnicowanej wielkości.

Wolnostojące kuchnie wielkogabarytowe do niedawna kojarzone były z dużym, profesjonalnym sprzętem użytkowanym w dużych restauracjach i innych punktach gastronomicznych. Coraz częściej pojawiają się jednak w domach i mieszkaniach, a ich wzornictwo i kolorystyka mogą zaskoczyć niejednego projektanta wnętrz.

Duża kuchnia na duże potrzeby

Wybór kuchni wielkogabarytowej jako podstawowego sprzętu do pieczenia i gotowania uzależniony będzie od trzech podstawowych aspektów. Pierwszym będzie liczba domowników, dla których przygotowujemy posiłki. Drugi aspekt to częstość przygotowywania dań i ich różnorodność. Trzeci, nie mniej ważny, to możliwości przestrzenne, bowiem o ile głębokość i wysokość urządzenia będzie wynosiła standardowo tyle, żeby pasować do kuchennej zabudowy meblowej, o tyle będzie ono o wiele szersze. Modele wielkogabarytowe nierzadko wyposażone są w więcej niż cztery strefy grzewcze, które dodatkowo cechuje duża różnorodność. W niektórych modelach, oprócz standardowych palników gazowych, dostępne są nawet takie rozwiązania jak grill czy teppan yaki. Tego typu konstrukcje mogą być również wyposażone w więcej niż jedną komorę piekarnika. Wymiary mogą być tu bardzo zróżnicowane, jednak w wypadku modeli XXL najczęściej spotyka się urządzenia o szerokości od 90 do nawet ponad 120 cm. Ich cechami są często unikalny styl i bogata funkcjonalność.

Wolnostojące kuchnie wielkogabarytowe 3

FINLUX FC994IWNI; VESTFROST VC-993wnPBR

Ważny rodzaj zasilania

Sposób zasilania wolnostojącej kuchni wielkogabarytowej jest jedną z jej podstawowych cech. Warto pamiętać, że sposób zasilania powinien być dopasowany nie tylko do potrzeb użytkowników, ale przede wszystkim do instalacji, jaką mamy w domu czy mieszkaniu. Kuchnie wielkogabarytowe najczęściej wyposażone są w płytę grzejną zasilaną gazem, a piekarnik lub piekarniki – w modelach o wyjątkowo dużej szerokości – zasilamy energią elektryczną. Rzadziej wyposażane są w płytę elektryczną czy indukcyjną, choć takie rozwiązania również są dostępne. Na rynku nie brakuje modeli, które w płycie górnej, oprócz palników gazowych, oferują do dyspozycji np. grill czy płytę teppan yaki.

Wolnostojące kuchnie wielkogabarytowe 5

Centralny punkt płyty grzejnej modelu wielkogabarytowego często zajmuje palnik typu wok o dużej mocy, który doskonale nadaje się do przyrządzania potraw w dużych garnkach i patelniach. (Fot. Vestfrost)

Praktyczny palnik wok

Popularnym rozwiązaniem w płytach gazowych kuchni wielkogabarytowych jest duży palnik typu wok. Oferowane są rozmaite warianty tego palnika, np. z potrójnym lub podwójnym płomieniem, oznaczanym w specyfikacji nazwą „korona”. Palnik wok ułatwia szybkie ogrzanie nawet dużego naczynia, choć najczęściej używa się specjalnej patelni. Dzięki niemu możemy szybciej przygotować potrawę czy chociażby zagotować wodę, ponieważ charakteryzuje się dużą mocą grzania. Niektóre modele wyposażone są w regulację mocy grzania na tym palniku i może być ona dostępna zarówno dla wszystkich kręgów płomienia jednocześnie lub niezależnie dla każdego z nich.

Wolnostojące kuchnie wielkogabarytowe 7

FULGOR MILANO FSRC 3606 P MG ED 2F X; RAVANSON KWGE-K90 Cheff Modern

Nowoczesne, klasyczne i w stylu retro

Wzornictwo tych urządzeń jest wyjątkowo atrakcyjne. Ważną rolę odgrywają tutaj bryła, zdobienia i kolorystyka urządzenia. Producenci oferują nie tylko modele białe, czarne czy inoksowe, dopasowane do nowoczesnej kuchni, ale również urządzenia utrzymane w stylistyce retro, której popularność nie słabnie. Wielkogabarytowe kuchnie w stylu retro mają zwykle płytę grzejną gazową, a panel sterowania najczęściej jest mechaniczny. Wówczas w prosty sposób możemy regulować dostępne parametry, np. temperaturę we wnętrzu piekarnika, oraz wybierać dodatkowe opcje. Nierzadko oprócz manualnego panelu sterowania kuchnia wyposażona jest w stylowy zegar analogowy. Dodatki i zdobienia często wykończone są w kolorze mosiądzu lub miedzi, co nadaje urządzeniu wyjątkowy charakter. Stylistyka retro czy vintage nie oznacza ograniczonej funkcjonalności. Producenci wyposażają sprzęt w innowacyjne rozwiązania. Mimo klasycznego wyglądu mogą być równie energooszczędne jak te utrzymane w nowoczesnej stylistyce.

Wolnostojące kuchnie wielkogabarytowe 9

W zależności od modelu i oferowanych funkcji kuchnie obsługuje się przy pomocy ergonomicznych pokręteł i przycisków wyboru. Nierzadko wyposażone są również w elektroniczny wyświetlacz. (Fot. Fulgor Milano)

Programy, udogodnienia, ważne parametry

Kuchnie wielkogabarytowe wyposażone są w wiele przydatnych funkcji i rozwiązań technicznych, które poprawiają komfort obsługi, ułatwiają dobór optymalnych ustawień, a nierzadko też informują o błędach czy konieczności mycia i konserwacji sprzętu. Najwięcej innowacyjnych rozwiązań stosowanych jest w piekarnikach tych urządzeń. Zarówno w piekarniku tradycyjnym, jak i piekarniku kuchni wolnostojącej jedną z podstawowych funkcji jest możliwość regulacji temperatury grzałek oraz rodzajów grzania. Standardowo każdy piekarnik wyposażony jest w kilka nastaw, tj. grzałka górna, dolna, grzałki górna i dolna, grill czy termoobieg. Obok podstawowych opcji grzania znaleźć można funkcje rozbudowane, takie jak mały lub duży grill, grill podwójny (korzystający z dwóch grzałek górnych), termoobieg z grzałkami górną i dolną, a także obieg powietrza z grillem. Modyfikacji jest wiele, a ich zastosowanie zależy od producenta i wybranego modelu, a także zaawansowania urządzenia.

Wolnostojące kuchnie wielkogabarytowe 11

VESTFROST VC–993wnPBG; RAVANSON KWGE-90R

Zabezpieczenia płyty i piekarnika

Wolnostojące kuchnie wielkogabarytowe, podobnie jak inne sprzęty gospodarstwa domowego, muszą spełniać rygorystyczne normy i zalecenia w zakresie bezpieczeństwa obsługi i użytkowania. Stosowane są rozmaite rozwiązania techniczne, których zadaniem jest minimalizowanie możliwości porażenia prądem, wybuchu gazu i ryzyka oparzeń. W piekarnikach stosowane są specjalnie przeszklone drzwi, których front nie nagrzewa się powyżej określonej temperatury, bezpiecznej dla użytkownika. Producenci stosują przeszklenie potrójne, a w najbardziej zaawansowanych modelach nawet poczwórne. Oprócz stosowania dodatkowych szyb ochronnych spotyka się zaawansowane systemy chłodzenia obudowy. Zazwyczaj wyposaża się je w specjalne kanały odprowadzające i wentylatory chłodzące lub systemy grawitacyjne, zasysające zimniejsze powietrze z otoczenia. Popularnymi rozwiązaniami są również blokada drzwi urządzenia oraz blokada panelu sterowania. Zapobiega to dostępowi do rozgrzanej komory piekarnika czy też przypadkowemu uruchomieniu urządzenia, np. przez dzieci. W płytach gazowych kuchni wolnostojących oraz modelach z piekarnikami gazowymi standardem, ale zarazem wymogiem jest zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu. Chroni ono użytkownika przed niekontrolowanym ulatnianiem gazu. W razie zalania palnika dopływ gazu zostaje automatycznie odcięty.  

Wolnostojące kuchnie wielkogabarytowe 13

FULGOR MILANO FU-FSRC 3606 P MG ED 2F X; RAVANSON KWGE-K90-Cheff

Vestfrost z kuchnią XXL w zestawie

Wśród dostępnych na rynku modeli wielkogabarytowych nie brakuje modeli wyróżniających się zarówno pod względem stylistyki, jakości wykonania, jak i funkcjonalności. Potwierdzeniem tego jest m.in. model VC-993wnPBG marki Vestfrost, który nawiązuje do stylistyki retro, ale jest przy tym wyposażony w wiele praktycznych rozwiązań technicznych. Kuchnia wolnostojąca z linii Retro została wyposażona w płytę gazową wykonaną z łatwej do czyszczenia stali szlachetnej i 5 palników gazowych. Centralną część płyty grzejnej zajmuje palnik typu wok z potrójną koroną i dużą mocą grzania, która wynosi 3600 W. Oprócz niego płyta ma jeszcze 4 palniki o zróżnicowanej średnicy i mocy. Odpowiednie rozmieszczenie palników w połączeniu z solidnymi żeliwnymi rusztami pozwala na dużą swobodę podczas przygotowywania rozmaitych potraw. Warto dodać, że nowe modele marki Vestfrost mają także zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu oraz automatyczną zapalarkę w każdym z pokręteł. Na uwagę zasługuje również bardzo pojemny piekarnik elektryczny o objętości aż 105 l. Jego wnętrze pokryte jest łatwą w czyszczeniu emalią. W podświetlanej komorze zainstalowano prowadnice drabinkowe oraz jeden poziom prowadnic teleskopowych. W wyposażeniu kuchni znajdują się m.in. dwie tace – głęboka i płytka, które ułatwią pieczenie, a także ruszt do grillowania. Producent zastosował też potrójne przeszklenie drzwi, dzięki czemu front urządzenia pozostanie chłodny podczas pieczenia. Dodatkowo poniżej drzwi piekarnika przewidziano miejsce do przechowywania blach oraz innych akcesoriów. W kuchni nie zabrakło praktycznego termoobiegu oraz funkcji pozwalających na grillowanie potraw, wypiekanie pizzy czy rozmrażanie produktów. Model VC-993wnPBG ma kolor beżowy. W ofercie marki Vestfrost dostępna jest także bordowa wersja kolorystyczna tej kuchni wolnostojącej – model VC-993wnPBR.

Vestfrost
2023-01-04
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket