Pojemne i funkcjonalne lodówki side by side jednobryłowe

Pojemne i funkcjonalne

Tradycyjne modele side by side charakteryzują się specyficznym podziałem na części chłodzącą i mrożącą. Istotnym elementem lodówek side by side jest pionowy słupek dzielący urządzenie na dwie połowy. Oferują bardzo dużą pojemność przechowywania produktów, ale nie każdy będzie zadowolony z takiego sprzętu. Sprawdziliśmy, co oferują producenci w tym zakresie. (Fot. Hisense)

Lodówki side by side jednobryłowe wymagają nie tylko dużo miejsca w kuchni, ale i odpowiedniej aranżacji kuchennego wnętrza. W zamian dają niezrównany komfort i przyjemność użytkowania. Do tego wyposażone są w wiele praktycznych funkcji poprawiających komfort codziennej eksploatacji. W klasycznej konstrukcji z jednej strony (najczęściej z lewej) znajduje się zamrażarka, z drugiej zaś chłodziarka.

Pionowy podział – wada czy zaleta?

Istotnym elementem lodówek side by side jest pionowy słupek dzielący urządzenie na dwie połowy. Wynika to z uwarunkowań konstrukcyjnych, ponieważ lodówka side by side typu europejskiego to w praktyce zestawione ze sobą chłodziarka i zamrażarka o tych samych, pasujących do siebie gabarytach i podobnej stylistyce. Zespolone są specjalnym łącznikiem bądź maskownicą. Oczywiście, wymaga to odpowiedniego przestawienia drzwi w jednym z urządzeń. Na rynku popularne są modele side by side typu amerykańskiego, zamknięte w jednej bryle z pionową ścianą, dzielącą komory lub przedział otwieranych drzwi.

Pojemne i funkcjonalne

HISENSE RS650N4AF2; BOSCH KAD93VBFP

Duża powierzchnia przechowywania produktów

Duże gabaryty dają pole do popisu producentom i mnóstwo korzyści użytkownikom lodówek typu side by side. Przede wszystkim mamy więcej miejsca na produkty i do tego różnego typu (wysokość, szerokość etc.). Jest to argument nieoceniony zwłaszcza dla dużych rodzin. Oprócz tego modele te są zazwyczaj z wyższej półki (klasy premium), a więc siłą rzeczy wyposażone w wiele nowatorskich rozwiązań, które przedłużają i ułatwiają przechowywanie produktów. Większa jest także ich elastyczność – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamiast większej zamrażarki lodówka – po ustawieniu odpowiedniej temperatury w komorze chłodzenia – służyła np. do przechowywania wina.

Pojemne i funkcjonalne

AMICA FY5079.3DFXBI; CONCEPT LA7691wh

Jonizacja a dłuższe przechowywanie żywności

W lodówkach może być wykorzystywana jonizacja powietrza. Proces ten polega na odrywaniu elektronów od atomu. Dzięki temu obojętny atom staje się dodatni, co w środowisku naturalnym przyczynia się do utrzymania czystości powietrza na właściwym poziomie. W zamkniętym środowisku, jakim jest lodówka, żywność narażona jest na działanie bakterii i wirusów. Jonizację stosuje się przede wszystkim do uniemożliwienia przeżycia i rozmnażania się drobnoustrojów. W wyniku jonizacji powstaje ozon, który będąc naturalnym pogromcą bakterii, pleśni i nieprzyjemnych zapachów, pomaga zachować na dłużej świeżość produktów żywnościowych. Proces jonizacji niszczy do 95 proc. szkodliwych mikroorganizmów i eliminuje niepożądane zapachy wydzielane przez niektóre produkty, np. cebulę. Jeszcze do niedawna wykorzystywanie procesu jonizacji występowało jedynie w sprzęcie z segmentu beauty. Potem dumnie wkroczyło do nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza, a nawet odkurzaczy. Obecnie lodówki z funkcją jonizacji nie są jeszcze standardem, niemniej wiele wskazuje na to, że niedługo tak będzie.

Pojemne i funkcjonalne

SIEMENS KA93GAIEP; LG GSJV90MCAE

Nowoczesne zdalne sterowanie

Wśród lodówek typu side by side nie brakuje modeli, które pozwalają na zdalne sterowanie nimi. Specjalna aplikacja sterująca jest dostępna najczęściej na urządzenia z systemami Android oraz iOS, a także na komputery (np. z poziomu przeglądarki internetowej). Do komunikacji między urządzeniami wykorzystywana jest zwykle łączność Wi-Fi. Podstawowe funkcje, do których użytkownik ma dostęp, to np. możliwość zdalnego zarządzania pracą urządzenia, monitoring jego stanu pracy oraz poboru energii, system powiadomień, np. o niedomkniętych drzwiach lodówki czy przerwie w dostawie prądu, dostosowanie do preferencji użytkownika. Przydatnym rozwiązaniem jest również możliwość diagnostyki urządzenia w razie problemów z działaniem. Niektóre chłodziarkozamrażarki mają w wyposażeniu kamery. Są one wykorzystywane do wykonywania zdjęć wnętrza komory chłodzenia. Na smartfonie lub tablecie możemy wówczas sprawdzić, co się w niej znajduje. Rozwiązanie to przydaje się m.in. na zakupach. Dzięki niemu zdalnie zajrzymy do lodówki, żeby dokupić te produkty, których nam brakuje.

Pojemne i funkcjonalne

SAMSUNG RS65R54112C; AMICA FY5139.3DFBXI

Energooszczędne udogodnienia i funkcje

Lodówka to urządzenie, które pracuje nieustannie. W rezultacie jest jednym ze sprzętów, które w gospodarstwie domowym zużywają najwięcej energii. Szczególnie w wypadku modeli o dużych gabarytach, do których niewątpliwie zaliczają się lodówki side by side, warto zwracać uwagę na zużycie energii, podawane na etykiecie efektywności energetycznej. Producenci prześcigają się w oferowaniu modeli w najwyższych klasach efektywności energetycznej oraz rozwiązań, które tę energię oszczędzają. Przykładem może być tryb wakacyjny. Jak wskazuje sama nazwa, rozwiązanie to przydaje się podczas wyjazdów, kiedy przez dłuższy czas nie ma nas w domu, a chłodziarka nie jest używana. Rozwiązanie przydatne jest również wtedy, kiedy w pojemnej lodówce jest bardzo mało produktów, a my nie chcemy urządzenia całkowicie wyłączać. Dzięki niemu możliwe jest zaoszczędzenie energii i przy okazji zredukowanie powstawania brzydkich zapachów. Wynika to z faktu, że utrzymywana temperatura w zamrażarce jest standardowa, w końcu produkty są w niej przechowywane długoterminowo. Zwiększa się za to temperatura we wnętrzu chłodziarki, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Źródłem strat energii może być, oczywiście, również częste otwieranie drzwi lodówki. Powoduje ono wzrost temperatury w jej wnętrzu. Po zamknięciu drzwi układ chłodzący urządzenia będzie musiał tę temperaturę wyrównać, a przecież im więcej czasu to zajmie, tym pobór energii będzie większy. Dlatego oszczędniejsze są modele lodówek z wymuszonym obiegiem powietrza, które szybciej wyrównują temperaturę do odpowiedniego poziomu. Skoro już wspominamy o otwieraniu drzwi, warto przypomnieć o funkcji alarmu otwartych drzwi czy alarmu wzrostu temperatury. Jeśli drzwi lodówki zostawimy niedomknięte, sygnał dźwiękowy powiadomi nas o tym. Z kolei alarm wzrostu temperatury poinformuje użytkownika o nieprawidłowości, np. o awarii termostatu.

Pojemne i funkcjonalne

SHARP SJ-F1526E0A; GORENJE NRS918EMX

Komfortowe dodatki w dużym sprzęcie

Popularnym rozwiązaniem dostępnych w modelach typu side by side jest dystrybutor wody i lodu. W tym wypadku dzięki automatycznemu mechanizmowi kostki tworzą się samoczynnie i przechowywane są w specjalnym zbiorniku. Co prawda, rozwiązanie to jest stosowane również w tradycyjnych chłodziarkozamrażarkach, jednak zajmuje sporo miejsca i jego kosztem użytkownik traci miejsce, np. na balkoniki na drzwiach. Dozownik wody może być uzupełniany ręcznie lub podłączany bezpośrednio do instalacji hydraulicznej (zależnie od modelu chłodziarkozamrażarki). To drugie rozwiązanie wymaga od użytkownika odpowiedniego przygotowania instalacji, lecz przy częstym użytkowaniu jest wygodniejsze. Oczywiście, dozownik wody jest wyposażony w wymienny filtr. Wbudowana w dozownik kostkarka będzie z kolei przydatnym dodatkiem w upalne dni i podczas przyjęć. Aby z niej skorzystać, wystarczy postawić szklankę i lekko nacisnąć specjalny przycisk kostkarki. Do wyboru są kruszony lód, kostki lodu lub schłodzona woda. Kostkarka do lodu może być również umieszczona w zamrażarce. Jest to zazwyczaj obracana kostkarka, tzw. twistowa.

Pojemne i funkcjonalne

CONCEPT LA8383BC; SAM COOK PSC-WG-1010/B

Cicha praca i komfort użytkowania

Duża lodówka, zwłaszcza jeśli znajduje się w kuchni otwartej na salon, powinna pracować nie tylko wydajnie, ale również cicho. Przez wielu użytkowników parametr głośności pracy lodówki jest często marginalizowany. W niewielkich mieszkaniach głośna lodówka może bardzo dawać się we znaki, podobnie jak w domach, gdzie duża kuchnia często połączona jest z salonem. Warto pamiętać, że urządzenie, choć jest ciągle włączone, największy hałas emituje podczas wyrównywania temperatury wewnątrz. Producenci są tego świadomi, dlatego też emisja hałasu urządzenia jest przez nich coraz częściej eksponowana jako konkretna zaleta. W stabilnej i cichej pracy pomagają takie rozwiązania jak No Frost (wykorzystywany zarówno w komorze chłodzenia, jak i zamrażania), a także wykorzystywanie cichych silników inwerterowych. Sam poziom wytwarzanego hałasu podawany jest w decybelach i jest to jeden z podstawowych parametrów, jakie znajdziemy na etykiecie energetycznej lodówki. Jednak należy pamiętać, że decybel jest miarą logarytmiczną, a więc różnicy w decybelach nie da się w prosty sposób przełożyć na to, co w praktyce słyszymy. 3 dB więcej liczbowo oznacza, że natężenie dźwięku jest dwukrotnie większe. Wytwarzany przez lodówkę hałas o poziomie 42 dB nie będzie jednak odczuwany jako dwa razy głośniejszy niż ten o wartości 39 dB, który np. generuje inny model. Wynika to z właściwości ludzkiego słuchu. 3-decybelowa różnica oznacza w praktyce zauważalną, wyraźnie słyszalną zmianę poziomu głośności, ale nieznaczną (zwłaszcza przy tak niskich poziomach natężenia). Dla zapewnienia cichej pracy sprzętu ważne są też jego poprawne wypoziomowanie, montaż i zachowanie pewnych reguł akustycznych (wstawienie w szczelną wnękę bez wątpienia zwiększy hałas znacznie).  

Pojemne i funkcjonalne

HITACHI R-SX700GPRU0; MPM MPM-439-SBS-15/WD

LG z innowacją typu door-in-door

Model GSXV90MCDE marki LG to eleganckie urządzenie typu side by side, wyposażone w duży szklany panel, z systemami InstaView i Door- In-Door. System LG InstaView podświetla wnętrze lodówki po dwóch szybkich stuknięciach w szklany panel, a technika Door-In-Door zmniejsza utratę zimnego powietrza, zapewniając wygodny dostęp do produktów, po które często sięgamy. Szklany panel InstaView jest o 23 proc. większy niż w standardowych modelach, co sprawia, że sprawdzenie zawartości lodówki jest jeszcze wygodniejsze. Nowoczesna technika UVnano wykorzystuje moc światła, co pomaga w utrzymaniu w czystości końcówki dyspensera wody i uwalnianiu jej od zarazków. W chłodziarkozamrażarce, a konkretnie w kostkarce do lodu, zastosowano dodatkowo innowacyjny system Craft Ice, dzięki któremu wytwarzane są wolno topniejące pięciocentymetrowe kulki lodu, sprawiające, że napoje nie tylko wyglądają efektownie, ale też dłużej utrzymują niską temperaturę i oryginalny smak. Zastosowana w tym modelu kostkarka do lodu Craft Ice automatycznie wytwarza partię trzech gałek lodu dziennie bez konieczności stosowania czasochłonnych form. Model GSXV90MCDE cechuje duża pojemność, wynosząca aż 635 l, z czego komora chłodzenia pomieści 416 l żywności, a zamrażania aż 219 l. W chłodziarce do dyspozycji użytkownika znajdują się 4 szklane półki i 2 duże pojemniki na owoce i warzywa. Komora chłodzenia wyposażona jest również w praktyczną szufladę z możliwością regulacji wilgotności. Z kolei w komorze zamrażania można rozmieścić artykuły spożywcze na 4 półkach oraz w 2 pojemnych szufladach. Zarówno w komorze chłodzenia, jak i zamrażania wolna przestrzeń na drzwiach została zagospodarowana dodatkowymi balkonikami.

LG

Hisense z nowoczesną cyrkulacją powietrza

Model RS694N4GBE będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto potrzebuje dużo miejsca na przechowywanie żywności. Chłodziarkozamrażarka wyposażona została w „inteligentny” system Multi Air Flow, dzięki któremu zimne powietrze o odpowiedniej wilgotności i temperaturze jest równomiernie rozprowadzane w całym obszarze chłodzenia – od pojemników na drzwiach po tylne wewnętrzne rogi komory. Przejrzysta konstrukcja półek, szuflad i balkoników na drzwiach umożliwia komfortowe korzystanie z przechowywanych produktów. Funkcjonalności przestrzennej dopełniają możliwości techniczne ukryte we wnętrzu sprzętu. Jedną z nich jest system Total No- Frost, który eliminuje potrzebę rozmrażania zarówno komory chłodzenia, jak i zamrażania, a dodatkowo zapewnia równomierny obieg suchego zimnego powietrza, który zapobiega tworzeniu się lodu w całym wnętrzu chłodziarkozamrażarki. Komfort codziennego użytkowania zapewnia energooszczędne oświetlenie, dzięki któremu produkty są dobrze widoczne i można je łatwo odnaleźć na półkach lodówki. Oświetlenie LED jest jaśniejsze i wydajniejsze niż standardowe żarówki, a dodatkowo oszczędza energię. Energooszczędność, a dodatkowo cichą pracę w modelu RS694N4GBE uzyskano dzięki zastosowaniu nowoczesnej sprężarki inwerterowej, która przede wszystkim mierzy warunki panujące w lodówce i odpowiednio dostosowuje moc chłodzenia tak, by zapewnić stabilną temperaturę. Sprężarka inwerterowa to również dłuższa trwałość urządzenia. Wśród dodatkowych udogodnień warto wymienić dystrybutor wody i kostkarkę, które nie wymagają podłączenia do stałej instalacji. Niezwykle wydajny dozownik lodu i wody dystrybuuje nawet 1,2 l lodu dziennie, co pozwala schłodzić napoje dla całej rodziny. Jest wygodny w użyciu dzięki możliwości obsługi bez otwierania drzwi lodówki.

Hisense
2022-12-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket