Ekspresy do kawy w domu i biurze

Ekspresy do kawy

Ze względu na łatwość obsługi w biurach sprawdzą się przede wszystkim ekspresy automatyczne. Są one bliskimi krewnymi urządzeń domowych, jednak przystosowano je do pracy w środowisku, w którym korzysta z nich wielu użytkowników. (Fot. JURA)

Co to oznacza? Urządzenia mają duże zbiorniki na kawę, fusy i wodę lub jej stałe podłączenie. Zajmują oczywiście więcej miejsca, ale problemu nie stanowi eksploatacja przez nawet mniej zaawansowanych użytkowników. Interfejs sprzętu jest zoptymalizowany pod kątem jak najłatwiejszego wyboru danego rodzaju kawy, a do ustawień konfiguracyjnych dostęp mają tylko wybrane osoby zarządzające pracą urządzenia.

Ekspresy do kawy

4SWISS Roma A10 Pro; JURA Z10; SIEMENS EQ.700 TQ707R03

Jak wybrać ekspres do biura?

Wybór ekspresu do biura nie jest zadaniem trudnym, jeśli jesteśmy w stanie jasno określić swoje potrzeby. Zwłaszcza przy większej liczbie użytkowników – powyżej 10 – warto zdecydować się na urządzenie rekomendowane w segmencie profesjonalnym. Bezawaryjność i łatwość obsługi to cechy trudno mierzalne, jednak w tej kwestii warto zaufać renomowanym producentom, którzy specjalizują się w tego typu urządzeniach. Sprzęt najlepiej zakupić bezpośrednio od dystrybutora lub u autoryzowanego dilera marki, ponieważ to gwarantuje pomoc w jego wyborze, a także dobrą obsługę posprzedażną.

Pierwszym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jest liczba przygotowywanych w ciągu dnia porcji kawy, a ta zależy od tego, ile osób będzie codziennie korzystało z ekspresu. Na przykład marka JURA w swoich zaleceniach jako średnią na użytkownika przyjmuje trzy porcje kawy dziennie. W ten sposób łatwo ustalimy, jakiego rozmiaru urządzenie jest nam potrzebne. Kolejną kwestią, którą warto rozważyć, jest możliwość stałego podłączenia wody. To przydatne rozwiązanie, jeśli z urządzenia korzysta naprawdę wiele osób. Na sam koniec należy rozpatrzyć, czy ekspres ma służyć do przygotowywania jedynie kawy czarnej, czy chcemy również pić napoje mleczne. W zależności od wybranego ekspresu warto go doposażyć w dodatkowe akcesoria, np. podgrzewacz do filiżanek czy chłodziarkę do mleka z podłączeniem do ekspresu. Nie wolno również pominąć tak prozaicznej kwestii jak rozmiary. Ekspres musi się zmieścić w przestrzeni, którą na niego przewidzieliśmy.

Ekspresy do kawy

JURA WE8; MELITTA® Latticia OT F30/0-100; MIELE CM 7350 CoffeePassion

Ważne parametry

Duży pojemnik na ziarna to podstawa. W modelach domowych zazwyczaj zmieści on ok. 250 g ziaren, a w automatach do biura będzie to nawet 1kg. Ekspres może być wyposażony również w dwa zbiorniki. Takie rozwiązanie nie tylko podwaja pojemność. Przede wszystkim możemy zastosować dwa rodzaje ziaren, np. bezkofeinowe i tradycyjne lub przeznaczone do kawy czarnej i mlecznej. Najbardziej zaawansowane modele mogą nawet mieszać ziarna w różnych proporcjach.

Możliwość większego wyboru jest atutem, zwłaszcza jeśli mamy na myśli różne rodzaje kawy. Warto więc zwrócić uwagę, ile różnych napojów może przygotować ekspres za naciśnięciem przycisku. Praktycznie każde urządzenie poradzi sobie z espresso, latte czy cappuccino, jednak tylko te najbardziej zaawansowane przygotują inne wyrafinowane specjały, np. espresso macchiato czy ristretto. Oprócz tego na długich spotkaniach przydatna będzie funkcja przygotowania całego dzbanka kawy. Ekspres może również podawać gorącą wodę, np. do herbaty zielonej lub czarnej. Dzięki temu w firmowej kuchni nie będzie potrzebny czajnik elektryczny. Z naturalnych względów zbiornik na wodę w ekspresie biurowym jest znacznie większy niż w standardowym. Jego pojemność może wynosić np. 5 l. Pozwoli to przygotować nawet kilkadziesiąt filiżanek kawy. Jednak gdy nawet taka ilość jest niewystarczająca, warto rozważyć zakup modelu z możliwością bezpośredniego podłączenia do wody. Wystarczy dokupić zestaw instalacyjny i zlecić jego montaż specjaliście. W razie konieczności automatycznie napełnia on zbiornik świeżą wodą, dzięki czemu dostęp do kawy jest nieprzerwany.

Atutem w ekspresie biurowym będzie również duży zbiornik na fusy. Musi on być regularnie opróżniany. W największych ekspresach pomieści nawet 40 porcji kawy.

Najgłośniejszym elementem ekspresu jest młynek mielący ziarna. Dlatego jeśli urządzenia jest umieszczone w otwartej przestrzeni, warto zdecydować się na model, który pracuje cicho. Będzie mniej irytował pracowników i nie rozpraszał ich w trakcie wykonywanych zadań.

Ekspresy do kawy

Panele dotykowe są obecnie najbardziej intuicyjnym sposobem sterowania funkcjami ekspresu. (Fot. Siemens)

Ekspres domowy w biurze

Patrząc na te parametry, możemy więc zastanowić się, czy w biurze sprawdzi się ekspres domowy. Okazuje się, że nie jest to zły wybór, jednak trzeba liczyć się z pewnymi kompromisami. Przede wszystkim w dużych przestrzeniach z kilkudziesięcioma pracownikami użycie takiego urządzenia nie ma racji bytu. Jego wydajność po prostu nie będzie przystawać do potrzeb. Zbiorniki na kawę, czy wodę będę musiały być niemal bez przerwy uzupełniane, a tacka na skropliny i pojemnik na fusy opróżniane. To będzie powodować irytację pracowników.

Jednak jeśli urządzenie ma pracować w niewielkim biurze z kilkoma pracownikami, to zaawansowany model domowy będzie całkiem dobrym wyborem. Przede wszystkim w takich warunkach możemy łatwiej kontrolować stan sprzętu, a i pracownicy będą czuć za niego większą odpowiedzialność. Warto dodać, że najbardziej zaawansowane ekspresy domowe pod względem możliwość zbliżają się do podstawowych modeli przeznaczonych do biura. Pojemność zbiornika na ziarna może wynosić ok. 300 g, a na wodę ponad 2 l. To sprawia, że bez problemu przygotujemy nawet kilkanaście porcji kawy dziennie. Z kolei jeśli mówimy o domowym biurze, w końcu to coraz popularniejsza forma pracy, to tak naprawdę możemy zdecydować się nawet na ekspres kompaktowy, który zaspokoi oczekiwania zarówno nasze, jak i pozostałych mieszkańców.

Ekspresy do kawy

MELITTA® Passione OT F53/1-102; JURA Giga X8; MPM MKW-10M

Sterowanie ekspresem

Producenci ekspresów automatycznych skupiają się na tym, żeby ich obsługa była jak najłatwiejsza, a kawa jak najszybciej dostępna. Dlatego dużą popularnością cieszą się modele z funkcją One- Touch. Oznacza ona, że pod wylewkę wystarczy podstawić filiżankę oraz nacisnąć przycisk z wybranym specjałem kawowym, żeby otrzymać kawę czarną lub mleczną. Rozwinięciem jej jest OneTouch for Two, umożliwiająca jednoczesne przygotowanie dwóch porcji kawy mlecznej. Wyświetlacz ekspresu pokazuje najważniejsze ustawienia i parametry (m.in. dotyczące braku wody i ziaren w pojemniku na kawę), przepełnienie fusami, zużycie filtra i przepełnienie zbiornika na skropliny, konieczności odkamienienia, jak też rodzaje kawy, jakie można wybrać i zaparzyć. W ekspresach biurowych często pojawiają się wyświetlacze dotykowe, które obecnie dla większości użytkowników są najbardziej intuicyjnym sposobem obsługi. Mają dużą rozdzielczość, więc wyświetlają estetyczne grafiki. Interfejs prezentuje możliwe do przygotowania specjały i programy pracy. Warto zwrócić uwagę na to, czy ekran ma możliwość obsługi mokrym palcem. W końcu ekspres stoi zazwyczaj w kuchni i takie sytuacje się zdarzają. W przypadku ekspresu biurowego bardzo ważna jest możliwość zablokowania opcji konfiguracyjnych urządzenia, np. kodem PIN. Standardowi użytkownicy powinni mieć dostęp jedynie do podstawowych opcji, jak wybór ustawionych wcześniej typów kawy. Ograniczy to sytuacje, w których „żartownisie” lub po prostu osoby o mniejszej wiedzy technicznej przestawią parametry pracy ekspresu i przez to będzie wymagał on ponownej konfiguracji. Smartfony komunikują się także z ekspresami. To nowatorskie rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści, przede wszystkim dla osoby zarządzającej pracą urządzenia. Aplikacja zawiera informacje dotyczące obsługi urządzenia i jego konserwacji. Pozwala również np. zamówić akcesoria czy umówić serwis. W prosty sposób można również stworzyć idealnie odpowiadający naszym upodobaniom specjał kawowy i zaprogramować go w pamięci urządzenia. Może także powiadomić o konieczności opróżnienia zbiornika na skropliny czy uzupełnienia wody. Sterowanie przy pomocy aplikacji w biurze dla standardowych użytkowników byłoby niepraktyczne. Dlatego JURA opracowała funkcję Pocket Pilot. Rozwiązanie to pozwala na zachowanie większej higieny podczas pracy ze sprzętem. Wystarczy zeskanować kod QR umieszczony obok ekspresu oraz uruchomić link. Smartfon nawiązuje połączenie z urządzeniem i pojawia się możliwość wyboru rodzaju specjału kawowego, który chcemy zaparzyć, na ekranie telefonu. Wystarczy więc się na niego zdecydować, podstawić filiżankę i po kilku chwilach kawa będzie gotowa. Rozwiązanie jest łatwe w obsłudze i adaptacji, wystarczy przeglądarka internetowa w telefonie, aby zamówić wybraną kawę.

Ekspresy do kawy

JURA Giga X3c; MELITTA® CI E970-003; MIELE CM 7750 CoffeeSelect

Młynek do kawy

Stopień zmielenia ziaren wpływa na czas przepływu przez nie wody, czyli na tzw. czas ekstrakcji. Drobniej zmielone potrzebują dłuższego czasu, co daje intensywny aromat. Zasadniczo stosuje się dwa rodzaje młynków: stalowe lub ceramiczne. Zbudowane są zazwyczaj z dwóch elementów, które obracając się, miażdżą (na wzór żaren) ziarna, dzięki czemu te nie tracą swoich walorów smakowych. Poziom zmielenia można regulować, a polega to na tym, że żarna oddalają się od siebie lub przybliżają, tworząc mniejszą albo większą przestrzeń dla fragmentów zmielonych ziaren. Ważne, aby żarna były zrobione z materiałów dobrej jakości, jak stal lub ceramika, i miały odpowiednie kształty ostrzy. Tylko wtedy nie ścierają się, są wytrzymalsze i umożliwiają delikatniejsze mielenie. Młynki różnią się m.in. liczbą stopni mielenia, a mogą mleć np. na sześciu płaszczyznach. Im mniejsze różnice między poszczególnymi poziomami, tym drobniej mogą być zmielone ziarna. Ważne jest przy tym dobranie odpowiedniej prędkości obrotowej, co sprawia, że kawa w trakcie mielenia nagrzewa się minimalnie, co poprawia jej smak i pozwala zachować naturalny aromat. Modele automatyczne bywają wyposażone w dwukomorowy lub nawet trójkomorowy pojemnik na kawę. Można więc zastosować różny typ ziaren, np. bezkofeinowe. Co więcej, mają one także przełącznik wyboru rodzaju ziaren, umożliwiający wybór konkretnego typu lub stworzenie własnej mieszanki przez ich połączenie.

W ekspresach biurowych z dwoma pojemnikami na ziarna mogą być zastosowane również dwa młynki, co w praktyce przekłada się na stworzenie dwóch oddzielnych jednostek zaparzających, systemów grzewczych i pomp. To pozwala na znacznie szybsze zaparzanie kawy. Na przykład gdy chcemy przygotować dwie porcje kawy mlecznej, oba młynki zmielą po jednej porcji kawy, która zostanie zaparzona. W tradycyjnym ekspresie zrobiłby to jeden młynek, który musiałby dwukrotnie zemleć kawę i przygotowywać espresso.

2022-12-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket