Domowe miksery z misą

Domowe miksery

To popularna kategoria urządzeń kuchennych, czasem mylona z robotami planetarnymi ze względu na podobny wygląd. Tymczasem jest to sprzęt choć może o podobnym przeznaczeniu, to działający w inny sposób. Urządzenia oferują jednak spore możliwości, a przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. (Fot. MPM)

Miksery z misą kojarzymy przede wszystkim z wypiekami, jednak jak się okazuje, nie muszą służyć tylko do przygotowywania mas na ciasta. Wszystko zależy bowiem od akcesoriów, które dołączone są do zestawu lub które można dokupić. To one w największym stopniu wpływają na funkcjonalność sprzętu. Warto dodać, że do niektórych mikserów ręcznych możemy dokupić misę, jeślibyśmy jej w przyszłości potrzebowali.

Domowe miksery

ADLER AD 4202; MPM MMR-17Z; GORENJE M450WS

Domowe miksery

BOSCH ErgoMixx MFQ36490; MPM MMR-22Z

Miksery z misą

Dlaczego mikser z misą jest dobrym wyborem? Urządzenie jest relatywnie przystępne cenowo, a sprawia, że przygotowywanie np. ciasta jest znacznie wygodniejsze. W misie wystarczy umieścić składniki, wybrać prędkość i po kilku chwilach zacznie się ich mieszanie. Podczas pracy obracają się zarówno misa, jak i mieszadła. Dzięki temu składniki są dobrze rozmieszane, a konsystencja odpowiednia. Dodatkowo urządzenia nie musimy trzymać w ręce, więc korzystanie z niego jest mniej męczące. W zależności od modelu misa jest wykonana z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej – to dwa najpopularniejsze materiały. Niektórzy producenci w zestawie umieszczają dwie misy, dzięki czemu można przygotować np. dwie różne masy lub szybciej większą porcję ciasta. Pojemność to zazwyczaj maksymalnie ok. 3 l. W zależności od zaleceń producenta misy powinny być myte ręcznie lub w zmywarce.

Domowe miksery

Zazwyczaj w zestawie z mikserem znajdziemy ubijaczki i haki do zagniatania ciasta. (Fot. Adler)

Parametry i komfort obsługi

Wybierając mikser, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry urządzenia. Pierwszym z nich jest, oczywiście, moc. W zależności od wybranego sprzętu zazwyczaj wynosi ona od 300 do nawet 800 W. Oczywiście, nie każdy potrzebuje tak dużej mocy. Jeśli sprzęt będzie użytkowany okazjonalnie i służyć będzie głownie do mieszania składników i lekkich ciast, to warto zdecydować się na ten o mniejszej mocy. Najwydajniejsze urządzenia sprawdzą się przede wszystkim w przypadku zagniatania ciężkiego ciasta. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na opcję regulacji prędkości. Zazwyczaj jest ona przynajmniej czterostopniowa. Większa liczba trybów pracy pozwala na bardziej precyzyjne dopasowaniem parametrów urządzenia do warunków. W wypadku gęstszych mas można korzystać z największej prędkości obrotowej. Dzięki temu masa nabierze odpowiedniej konsystencji, a efektem będą puszyste i smaczne wypieki. Przyciski sterujące zazwyczaj umieszczone są na rękojeści urządzenia, a prędkość łatwo dopasujemy przy pomocy wygodnego suwaka. Oprócz tego dostępny jest tryb turbo, przeznaczony do najcięższych prac, gdy potrzeba maksymalnej wydajności urządzenia. Ostatni z przycisków służy do wysunięcia mieszadeł. Warto także zwrócić uwagę na długość przewodu zasilającego, która powinna pozwalać na komfortową pracę w kuchni.

Aby użytkowanie mikserów było wygodne, producenci projektują ergonomiczne obudowy. Uchwyt powinien być pokryty miękką powłoką antypoślizgową, która dobrze dopasowuje się do kształtu dłoni. Modele z misą bardzo często mają również antypoślizgowe nóżki, które zapewniają stabilność na blacie kuchennym, nawet podczas intensywnej pracy. Oczywiście, znaczenie ma również wzornictwo urządzeń. Niektóre miksery ręczne są elementami serii wzorniczych, co oznacza, że ich stylistyka jest dopasowana również do innych produktów, takich jak czajniki czy tostery. Obudowy zazwyczaj wykonane są z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Dzięki dużej różnorodności z łatwością wybierzemy mikser, który pasuje do danej kuchni.

Domowe miksery

CONCEPT SR3140; BOSCH CleverMixx MFQ2600G; GORENJE M500DCS

Wyposażenie miksera

Standardowo do wszystkich mikserów dołączone są dwie trzepaczki, np. do ubijania śmietany czy białek z jajek oraz przygotowywania lekkich mas. Ciekawym rozwiązaniem są innowacyjne mieszadła FineCreamer w niektórych mikserach marki Bosch. Wyposażono je w małe kulki, które dodatkowo napowietrzają mieszane składniki. Kolejnym z elementów są haki, przeznaczone do zagniatania ciężkiego ciasta, np. do domowego chleba lub pizzy. Akcesoria zazwyczaj są wykonane ze stali nierdzewnej, która jest trwałym i łatwym w czyszczeniu materiałem. Niektóre mogą być myte w zmywarce. Mieszadła zwalniamy zawsze, naciskając odpowiedni przycisk.

Część dostępnych na rynku mikserów ma jeszcze możliwość zastosowania dodatkowych akcesoriów. W zestawie znajdziemy np. stopę miksującą, dzięki czemu urządzenie sprawdzi się również jako blender ręczny. Zazwyczaj dołączony jest pojemnik, w którym można miksować składniki. Kolejnym z dodatków do miksera może być rozdrabniacz. Sprawdzi się np. w siekaniu orzechów, ziół czy serów. Przy jego pomocy przygotujemy np. pesto.

To zdecydowanie najpopularniejsze dodatki do mikserów, jednak nie wszystkie. Firma Bosch w ostatnim czasie wprowadziła do oferty system pakowania próżniowego Fresh Vacuum. Zestaw zawiera takie akcesoria jak pompa próżniowa, pojemnik próżniowy oraz worki próżniowe z zamknięciem strunowym wielokrotnego użytku, dostępne w dwóch rozmiarach. Zapakowana w ten sposób żywność dłużej zachowuje świeżość. Pojemniki próżniowe są wykonane z trwałego tritanu, wolnego od bisfenoli. Można ich bez problemu używać w kuchence mikrofalowej oraz łatwo czyścić je w zmywarce.

Domowe miksery

Komfort obsługi to znaczna przewaga mikserów z misą nad ręcznymi. (Fot. Concept)

Mikser czy robot planetarny?

Ze względu na podobne przeznaczenie i wygląd wiele osób często zastanawia się, czy lepiej wybrać mikser z misą czy robot planetarny. Urządzenia te różni zasada działania. Miksery z misą są przeznaczone do lekkich prac i przygotowywania mniejszych ilości mas. Mieszadła poruszają się w jednej osi i mogą nie docierać do wszystkich zakamarków misy, dlatego warto co jakiś czas kontrolować konsystencję masy. Są jednak bardzo lekkie, przystępne cenowo oraz na tyle funkcjonalne, że spełniają oczekiwania użytkowników. Dodatkowo niektóre modele można wyposażyć w przydatne akcesoria. W robocie planetarnym mieszadła poruszają się w kilku osiach, dzięki czemu docierają do praktycznie każdego obszaru misy. To pozwala na bardzo dokładne mieszanie oraz ugniatanie składników. Co więcej, misa ma zazwyczaj większą pojemność niż w mikserach stojących. Oprócz tego wielu producentów do robotów planetarnych oferuje dodatkowe akcesoria, np. maszynkę do mielenia mięsa, szatkownicę czy blender kielichowy. Dzięki temu urządzenie jest bardzo funkcjonalne. Większe możliwości mają jednak swoją cenę, ponieważ robot planetarny będzie zajmował więcej miejsca w kuchni oraz jest droższy niż tradycyjny mikser. Jednak dla wielu osób będzie to bardzo dobry wybór.  

Domowe miksery

CAMRY CR 4213; MPM MMR-16Z; ADLER AD 4206

Miksowanie i pakowanie – Bosch ErgoMixx MFQ364V6

Zastosowany w mikserze Bosch ErgoMixx MFQ364V6 silnik o mocy 450 W sprawdzi się w mieszaniu nawet ciężkich ciast, a do tego charakteryzuje się cichą pracą. Ergonomiczny uchwyt z miękką w dotyku powłoką idealnie pasuje do każdej dłoni i zapewnia wygodny i pewny chwyt – dla lepszej kontroli przy każdej prędkości miksowania. Stojak i misa umożliwiają obsługę bez użycia rąk i doskonałe wyniki mieszania. Dzięki automatycznie obracającej się misie wszystkie składniki są dokładnie miksowane – nawet duże ilości ciasta. Mieszadła ze stali nierdzewnej łatwo ubijają śmietanę, białka oraz przygotowują puszyste mieszanki. Solidne haki do ciasta są idealne do ciężkich składników, takich jak domowy chleb. Dzięki szerokiemu zakresowi prędkości możemy mieszać składniki aż do otrzymania pożądanej konsystencji, od powolnego mieszania składników aż po ubijanie białek jaj z wykorzystaniem maksymalnej prędkości. Funkcja turbo zapewni największą wydajność, kiedy jej będziemy potrzebowali. Zestaw zawiera akcesoria do przechowywania próżniowego – pompę próżniową, pojemnik wykonany z trwałego tworzywa sztucznego oraz worki wielokrotnego użytku, dostępne w dwóch rozmiarach. Pakując tak żywność, zachowamy jej świeżość przez dłuższy czas. Mikser ręczny wyposażony jest w stopę do blendowania, która zapewnia większą wszechstronność podczas pieczenia i gotowania – przygotujemy dzięki niej polewy owocowe i nadzienia do ciast, lody lub smaczne zupy.

Miksowanie i pakowanie

Duża wydajność i oszczędność czasu – Zelmer ZHM2559

Funkcjonalny mikser Zelmer ZHM2559 wyposażono w silnik o maksymalnej mocy 750 W. Dzięki temu bez problemu ugnieciemy ciasto lub bardzo szybko ubijemy pianę. Obrotowa misa o pojemności 3 l, dołączona do urządzenia, zapewni wygodę i idealną konsystencję masy. Wszystkie niezbędne składniki wystarczy włożyć do misy i uruchomić urządzenie, a mikser wszystko wymiesza. Sprzęt ma 5 ustawień prędkości. Ruchem jednego palca w bardzo łatwy sposób dostosujemy wydajność pracy miksera do swoich potrzeb. Funkcja Turbo umożliwi dostarczenie największej wydajności, gdy będzie ona niezbędna. Jest ona niezastąpiona przy pracach kuchennych, gdy jest potrzeba wymieszania składników o różnej konsystencji. Na uchwycie miksera zastosowano powłokę soft touch. Gwarantuje ona komfort i wygodę użytkowania. W zestawie z urządzeniem znajdują się dwa mieszadła. Wykorzystamy je np. przy wypiekach, gdy do ciasta trzeba ubić pianę z białek. Jeśli chcemy szybko wyrobić gęste ciasto, przydatne będą haki do ugniatania z zestawu.

Duża wydajność i oszczędność czasu
2022-12-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket