Bez kabla i bez kłopotu – odkurzacze bezprzewodowe

Bez kabla i bez kłopotu

Odkurzacze bezprzewodowe to obok robotów sprzątających czy ekspresów do kawy jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów małego AGD. Użytkownicy doceniają ich praktyczność oraz funkcjonalność. Zastosowanie wydajnych źródeł zasilania sprawia, że dziś niemal nie ustępują modelom tradycyjnym. (Fot. Bosch)

Nie jesteśmy ograniczeni długością przewodu zasilającego, a konstrukcja cyklonowa sprawia, że nie trzeba kupować wymiennych worków. Kolejnym z atutów jest modułowa budowa. W większości przypadków sprzęt może służyć także jako odkurzacz ręczny, który może być użytkowany wszędzie, np. w samochodzie. Z kolei niewielkie rozmiary sprawiają, że przechowywanie odkurzaczy bezprzewodowych również nie stanowi problemu.

Bez kabla i bez kłopotu

ADLER AD 7044; GORENJE SVC216FMLW; SHARP SA-VP3501AQ; ZELMER ZSVC412 Kacper; VESTFROST VF-VM4001WB Aqua; MPM MOD-38

Bez kabla i bez kłopotu

BELDRAY Airgility Power+; SAMSUNG Bespoke Jet VS20A95823W Pet

Konstrukcja odkurzacza

Większość rynkowej oferty stanowią odkurzacze akumulatorowe pionowe. To najpopularniejszy rodzaj konstrukcji. Wartą wspomnienia cechą jest zazwyczaj modułowa budowa. Jednostka ssąca może zostać wypięta z bazy lub odpięta od rury. To pozwala wykorzystać ją jako odkurzacz ręczny. Aby urządzenie nie było zbyt ciężkie, zbiorniki na zanieczyszczenia nie mają tak dużej pojemności jak te w tradycyjnych odkurzaczach, zazwyczaj jest to maksymalnie 1 l. Odkurzacze bezprzewodowe w przeważającej części wykorzystują technikę cyklonową, co oznacza, że nie ma potrzeby wymiany worka. Wyjątek stanowią niektóre modele odkurzaczy uniwersalnych – do pracy także w warsztacie i ogrodzie. Mają one zazwyczaj konstrukcję kubełkową i duże kółka, co pozwala na ich wszechstronne użycie na praktycznie każdej powierzchni, również poza domem. Ciekawostkę stanowią modele kompaktowe, w których jednostkę bazową po prostu trzymamy w ręce, a w drugiej wąż ze ssawką.

Wśród odkurzaczy bezprzewodowych należy wspomnieć również o modelach ręcznych. Mają one niewielkie rozmiary i są przeznaczone do usuwania drobnych zabrudzeń. Niektóre są dostarczane np. ze stacją bazową, żeby mogły być zawsze gotowe do pracy. Do części odkurzaczy ręcznych producenci dołączają również przedłużki, które pozwalają na czyszczenie przy ich pomocy również podłóg. Jednak ze względu na mniejszą wydajność bardziej nadają się one do doraźnego sprzątania niż czyszczenia całego mieszkania, w przeciwieństwie do modeli pionowych.

Bez kabla i bez kłopotu

BOSCH BSS821VNE4; MIELE Triflex HX2 Racer - SOUL5; BELDRAY Airgility Pet Max 2-in-1

Napięcie i pojemność akumulatorów

Pojemność akumulatorów jest wyrażana w amperogodzinach (Ah). Im jest większa, tym urządzenie może dłużej pracować. Standardem są baterie o pojemności do 2 Ah. Bardzo rzadko dostępne są dodatkowe akumulatory o zwiększonej pojemności. Najczęściej producent oferuje po prostu wymienne ogniwa o tej samej wydajności. Czas pracy zależy m.in. od trybu wydajności. Zazwyczaj producenci podają deklarowany czas pracy dla trybu najmniejszej wydajności, która w wielu wypadkach jest w zupełności wystarczająca do czyszczenia podłóg twardych. Warto wybrać sprzęt, który na zasilaniu bateryjnym działa przynajmniej pół godziny. Przy wykorzystaniu szybkiej ładowarki często wystarczy godzina, żeby uzupełnić energię akumulatora, jednak w większości modeli potrzeba na to przynajmniej 3 godzin. Akumulator zasilający odkurzacz ma określone napięcie, które obok natężenia prądu wpływa na moc odkurzacza, a co za tym idzie – także wydajność. W praktyce większość typowych odkurzaczy akumulatorowych jest zasilana napięciem od 18 do 36 V. Niektórzy producenci podają moc silnika odkurzacza akumulatorowego, jednak jest to rzadkość. W modelach o największej wydajności wynosi ona ponad 500 W.

Bez kabla i bez kłopotu

Elektroszczotka o efektywnej konstrukcji gwarantuje dokładne czyszczenie wszelkiego rodzaju podłóg, nawet dywanów oraz wykładzin. (Fot. Miele)

Wymiana i ładowanie akumulatora

Specyficzna konstrukcja odkurzaczy akumulatorowych sprawia, że znajdziemy w nich kilka rozwiązań, które mogą znacznie wpłynąć na użyteczność sprzętu. W każdym odkurzaczu możemy wymienić akumulator, jednak w niektórych modelach będzie to wymagało rozkręcenia obudowy i może spowodować utratę gwarancji. Niektórzy producenci stosują jednak baterie łatwe do wymiany, często są to tzw. akumulatory slajdowe, podobne do stosowanych w elektronarzędziach. Wystarczy je wsunąć w port i po chwili usłyszymy charakterystyczne kliknięcie, świadczące o poprawnym zamontowaniu. Takie odkurzacze są może mniej smukłe, jednak poza tym łatwa wymiana baterii to same zalety. Wyobraźmy sobie, że czas pracy urządzenia to 40 min, a dokupując drugi akumulator, możemy go wydłużyć praktycznie dwukrotnie. Zdarza się także, że baterie mogą być wykorzystane do zasilania innych sprzętów, np. wkrętarek czy podkaszarek do trawy. To rozwiązanie charakterystyczne np. dla firmy Bosch. To, jak długo odkurzacz powinien pracować na baterii, zależy od potrzeb użytkownika. Zazwyczaj jest to przynajmniej, ok. 30 min, co pozwoli w pełni posprzątać mniejsze mieszkanie. Jeśli oczekujemy dłuższego czasu pracy, warto wybrać sprzęt z lepszą baterią, która pozwoli na 45 czy nawet 60 min pracy. Ewentualnie można dokupić drugi akumulator. Ważną kwestią jest także sposób ładowania. Odbywa się ono po podłączeniu ładowarki do odkurzacza lub bezpośrednio do akumulatora. Jak nietrudno się domyślić, to drugie rozwiązanie jest wygodniejsze, ponieważ jest połączone z możliwością łatwej wymiany baterii. Możemy także korzystać z odkurzacza, wykorzystując dodatkowy akumulator, podczas gdy ten pierwszy będzie się ładował.

Bardzo często w zestawie z odkurzaczem dołączona jest stacja bazowa. Można ją powiesić na ścianie czy szafie i po zakończeniu pracy umieścić w niej odkurzacz oraz akcesoria, np. ssawki i szczotki. Stacja bazowa nie jest ładowarką, lecz zdarza się, że ma uchwyt do wyprowadzenia przewodu zasilającego ładowarki. Dzięki temu po umieszczeniu w niej odkurzacza możemy go wygodnie ładować, żeby był zawsze gotowy do pracy.

Bez kabla i bez kłopotu

CAMRY CR 7046; AMICA VM 9003 Joran Aqua; ELDOM OB20B Twist

Sterowanie i funkcje

Praktycznie wszystkie modele akumulatorowe są wyposażone w przynajmniej dwustopniową regulację siły ssania. W praktyce do odkurzania podłóg twardych, jak panele i płytki, a także wykładzin wystarczający będzie nawet podstawowy, oszczędny tryb pracy. To także zasługa specjalnych szczotek stosowanych w odkurzaczach akumulatorowych. Korzystanie z trybu o dużej wydajności może być przydatne przy czyszczeniu np. dywanów typu shaggy. Niektóre modele odkurzaczy są wyposażone w tzw. tryb auto. Urządzenie w trakcie pracy monitoruje, jak duży opór stawia czyszczona powierzchnia. Tym samym na gładkich podłogach, np. gresie czy panelach, siła ssania i prędkość obrotowego wałka są redukowane dla oszczędności energii, jednocześnie zapewniają skuteczne czyszczenie. Gdy odkurzacz wjedzie na inną powierzchnię, np. wykładzinę lub już wspomniany dywan, siła ssania oraz prędkość szczotki zostaną zwiększone, żeby uzyskać lepszą skuteczność pracy.

W zależności od modelu odkurzacza najczęściej urządzenia wyposażone są we wskaźniki diodowe lub wyświetlacz umieszczony na jednostce głównej. Zazwyczaj informują one o tym, który tryb pracy jest włączony. Bardziej zaawansowane modele mają także procentowy wskaźnik stanu naładowania akumulatora. Dzięki niemu wiemy dokładnie, kiedy należy naładować odkurzacz. Innym przydatnym rozwiązaniem jest informacja o konieczności wyczyszczenia filtra w odkurzaczu. W prostszych urządzeniach, gdy akumulator jest bliski rozładowania, informuje o tym najczęściej wskaźnik diodowy, zazwyczaj w kolorze czerwonym.

W najlepszej klasy odkurzaczach akumulatorowych stosuje się tzw. silniki bezszczotkowe prądu stałego (BLDC). Wyeliminowanie z konstrukcji silnika szczotek, które zużywają się, pozwoliło na osiągnięcie znacznie większej trwałości oraz na zmniejszenie rozmiarów i poprawienie efektywności energetycznej. Dlatego zużywają mniej energii, co ma duże znaczenie w sprzęcie akumulatorowym, oraz są niemalże bezawaryjne.

Często stosowanym w odkurzaczach bezprzewodowych rozwiązaniem jest elektroszczotka z dodatkowym oświetleniem LED. Ma ono kilka zalet. Przede wszystkim pozwala ona dokładniej sprzątać w miejscach o ograniczonej widoczności, np. pod meblami. Oprócz tego doświetla dokładnie podłogę i poprawia widoczność zgromadzonych zanieczyszczeń.

2022-12-02
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket