Grzejniki promiennikowe domowe i zewnętrzne

Grzejniki promiennikowe

Tam, gdzie zależy nam na ogrzewaniu pomieszczeń z ludźmi, warto stosować promienniki elektryczne o regulowanej mocy w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Popularne są do ogrzewania zamkniętych jak i otwartych przestrzeni np. tarasu. (Fot. Camry)

Bardzo dobrym rozwiązaniem są promienniki, które wytwarzają ciepło odpowiadające właściwościom Słońca. Swoje właściwości zawdzięczają promieniowaniu, a nie konwekcji ciepła w wyniku ogrzewania powietrza. Ogrzewacz promiennikowy wytwarza przyjemne i naturalne ciepło. Ponieważ energia promieniowania przekształca się w ciepło wyłącznie w momencie zetknięcia z ciałem stałym, ogrzewa ściany, ludzi, zwierzęta, a nie ogrzewa powietrza. Promienniki są przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebny jest szybki efekt cieplny i gdzie nie ma stałych źródeł ciepła. Ciepło, które promieniuje, trafia bezpośrednio w tym kierunku, w który skierowany jest grzejnik, dlatego nie jest w stanie podnieść temperatury w całym pomieszczeniu. Technikę ogrzewania promiennikowego można wykorzystać zarówno wewnątrz mieszkań, jak i na zewnątrz.

Promieniowanie, a odczuwanie ciepła

Podczerwień (infra red) to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 780 nm do 1 mm. Ich nazwa powstała nie względu na kolor światła, ale ze względu na umiejscowienie fal za kolorem czerwonym w zakresie światła widzialnego. Od długości fali zależeć będzie głębokość wnikania, czyli jak głęboko nagrzeje się organizm, podłoga, ściana, które będą ogrzewać powietrze. Ponad 90 proc. pobieranej energii elektrycznej jest oddawana w postaci ciepła (bardzo duża sprawność), a 10 proc. w postaci światła. Są też promienniki, które tylko grzeją (ceramiczne). Jak działa podczerwień w przyrodzie można sprawdzić w mroźny, słoneczny dzień. Mimo, że powietrze ma temperaturę poniżej zera, to Słońce sprawia, że odczuwamy znacznie wyższą temperaturę. W cieniu, poczujemy temperaturę otoczenia.

Skóra ludzka pochłania 70 proc. promieniowania podczerwonego, 30 proc. jest odbijane. Ludzie odczuwają wtedy ciepło, zwiększa się ukrwienie skóry i krążenie krwi. Promieniowanie podczerwone łagodzi bóle stawów i mięśni, likwiduje stany zapalane, jest wykorzystywane w fizykoterapii. Nie ogrzewając powietrza, nie powoduje ruchu cząsteczek kurzu, więc jest korzystne dla alergików.

Grzejniki promiennikowe

TROTEC IR 2000 S; MESKO MS 7710

Grzejniki promiennikowe domowe

Działają bardzo szybko. Przebywając w zimnym pomieszczeniu, odczuwany ciepło natychmiast po ich włączeniu. W wypadku grzejników konwekcyjnych ciepłe powietrze przemieszcza się ku górze. Promiennik zawieszony przy suficie i skierowany pod kątem 45° będzie ogrzewał podłogę i miejsca tam, gdzie przebywamy. W domu promieniowanie podczerwone grzeje ludzi, zwierzęta, ściany i meble, a nieznacznie powietrze, które nie traci wilgoci. Dlatego też ciepło emitowane przez urządzenie dociera prawie bez żadnych strat do konkretnego miejsca. Zakumulowane ciepło w ścianach pomieszczenia jest znacznie dłużej oddawane do otoczenia. Eliminuje się problem wilgoci w murach i zapobiega rozwojowi grzybów.

Grzejniki promiennikowe

Promiennik kwarcowy MPM MUG-09 z dwoma poziomami mocy grzania i wygodnym uchwytem do przenoszenia. (Fot. MPM)

Promienniki zewnętrzne

Urządzenia takie bardzo dobrze sprawdzają się na otwartych powierzchniach, werandach, w ogródkach restauracyjnych, na straganach, w pawilonach handlowych, domkach letniskowych, w obiektach przemysłowych, na stanowiskach pracy i w innych pomieszczeniach. Komfort cieplny uzyskiwany jest przy znacznie niższej temperaturze otoczenia niż w wypadku innych ogrzewaczy. Temperatura ogrzewania spada w miarę oddalania się od grzejnika.

Grzejniki promiennikowe

RAVANSON HH-01; ADLER AD 7709

Grzałka – źródło promieniowania

W grzejnikach są wykorzystywane grzałki emitujące fale podczerwieni o różnych długościach i natężeniach promieniowania oraz właściwościach fizycznych. Konsument ma do wyboru grzejniki z grzałkami halogenowymi, ceramicznymi, kwarcowymi lub hybrydowe. Grzejniki mogą przyjmować formę panelu wieszanego na ścianie.

Grzejniki promiennikowe

Grzejnik ceramiczny ścienny Concept QH4001 z funkcją otwartego okna. (Fot. Concept)

Grzejniki halogenowe

Nazwa odpowiada źródłu ciepła, jakim są kwarcowo-halogenowe emitery z włóknem wolframowym rozgrzanym do temperatury 1500~2200 °C, napełnione gazem szlachetnym (halogen). Promieniowaniu towarzyszy światło. Ogrzewanie działa natychmiast po włączeniu urządzenia. Grzejnik generuje promienie podczerwone, które nagrzewają przedmioty (i to one oddają ciepło do pomieszczenia). Zasięg grzejników halogenowych nie jest zbyt duży i przeważnie wynosi do 10 m. Dzięki odbłyśnikowi ciepło trafia bezpośrednio w tym kierunku, w który skierowany jest grzejnik, dlatego nie jest w stanie zwiększyć temperatury w całym pomieszczeniu. Z tej przyczyny grzejniki halogenowe, choć wytwarzają ciepło błyskawicznie, najlepiej nadają się do dogrzewania punktowego, np. kiedy użytkownik przebywa w określonym miejscu, np. na kanapie, ogląda telewizję czy pracuje przy biurku. Żywotność tych elementów wynosi ok. 5 000 do 8 000 godzin.

Promienniki karbonowe

Większą żywotność do 10 000 godzin pracy mają promienniki karbonowe (włókno węglowe umieszczone w rurze kwarcowej) znane są z wydajnego wytwarzania ciepła. Przyjemne ciepło jest odczuwane natychmiast po włączeniu, bez fazy rozgrzewania i jeszcze przed pojawieniem się czerwonego zabarwienia.

2022-12-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket