Koce i poduszki elektryczne

Koce

Kryzys energetyczny może sprawić, że będziemy poszukiwać alternatywnych sposobów na ogrzanie. Obok grzejników elektrycznych ciekawą propozycję, również pod względem zdrowotnym, stanowią koce, które możemy wykorzystać w chłodniejsze dni.

Co ważne, jest to rozwiązanie energooszczędne, które docenią również osoby chorujące na różne schorzenia, zwłaszcza reumatyczne. Ciepły koc elektryczny pomoże uśmierzyć ból. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli. Urządzenia te cechują się relatywnie prostą budową oraz zasadą działania. Ważne jest jednak, by wybierać produkty oryginalne oraz pochodzące z autoryzowanej dystrybucji. W przypadku koców elektrycznych duże znaczenie ma bezpieczeństwo. Urządzenie powinno być wyposażone w funkcje, które zabezpieczają je przed przegrzaniem.

Budowa koca grzewczego

Zasada działania koca grzewczego jest dosyć prosta. W materiale, najczęściej miękkim polarze, umieszczone są grzałki przewodzące ciepło i oddające je na całej powierzchni koca. Ważne jest, by konstrukcja pozostawała elastyczna, żebyśmy mogli bez problemu okryć się kocem. Wydajność ogrzewania jest regulowana. Dzięki temu możemy ją dopasować do swoich upodobań. Służy do tego zazwyczaj przewodowy pilot znajdujący się w zestawie, może być wyposażony w ekran LCD lub LED. Najczęściej dostępne są przynajmniej dwa stopnie pracy, jednak w bardziej zaawansowanych modelach jest ich nawet dziewięć. Oczywiście, możliwość precyzyjnej regulacji parametrów pracy jest znaczącym atutem. Oprócz tego dostępny jest wbudowany timer. Możemy więc ustalić, żeby koc grzał przez określony czas i po jego upłynięciu wyłączył się automatycznie. Sterowanie urządzeniem jest więc bardzo proste, a jego obsługa nie sprawia problemów.

Koce

OROMED ORO-Heat Pillow; CAMRY CR 7436; CONCEPT DV7430

Higiena i bezpieczeństwo

Czyszczenie każdego rodzaju urządzenia elektrycznego powinno odbywać się z minimalną ilością wody, jednak nieco inaczej jest z kocem grzewczym. Większość dostępnych na rynku modeli można prać. Należy pamiętać jednak o kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba odłączyć przewód zasilający z pilotem. Producenci zalecają zazwyczaj pranie ręczne lub użycie programu delikatnego w pralce przy temperaturze 30 °C. Koc należy suszyć rozłożony na suszarce do odzieży do całkowitego wyschnięcia. Nie należy go suszyć na słońcu, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia warstwy izolacyjnej. Konsekwencją tego będą problemy z bezpieczeństwem w trakcie użytkowania urządzenia. Dlatego w trakcie czyszczenia należy stosować się do zaleceń z instrukcji obsługi. Koc elektryczny musi być wyposażony w podstawowe zabezpieczenia. Są to ochrona przed przegrzaniem i przeciwprzepięciowa. Po upływie np. jednej godziny sprzęt automatycznie przełączy tryb pracy z grzania na poziomie „wysokim” na poziom „niski”, co zapewnia bezpieczeństwo.

Koce

OROMED ORO-Heat Neck; CONCEPT DV7390; GOTIE GKE-150A

Rodzaje koców elektrycznych

W ofercie sklepów znajdziemy modele o różnym przeznaczeniu. Przede wszystkim są to dwie kategorie urządzeń. Pierwsza z nich to koce podkładowe. Umieszczamy je np. pod prześcieradłem lub na nim. Dzięki temu powierzchnia, na której śpimy lub leżymy, będzie emitować przyjemne ciepło i ogrzewać ciało. Taki koc powinien być wyposażony np. w taśmy, które zapobiegają przesuwaniu się. Pozostawiony do nagrzania koc powinien być przykryty, np. kołdrą, żeby ciepło nie było rozpraszane. Drugi typ produktów to nakładane koce elektryczne, którymi możemy się okryć, np. leżąc na sofie lub fotelu. Wybór konkretnego rodzaju produktu zależy tak naprawdę od naszych wymagań i potrzeb. W praktyce warto mieć dwa koce, jeden do użycia np. w łóżku w sypialni, a drugi na zimowe wieczory na sofie w salonie. Oczywiście, powinniśmy również zwrócić uwagę na rozmiary koca. Koc podkładowy powinien swoją powierzchnią pokryć większą część materaca, z kolei modele nakładane zazwyczaj są przeznaczone dla jednej osoby. W tym miejscu warto wspomnieć o kocach elektrycznych zasilanych z sieci 12 V. Są one przeznaczone do stosowania np. w kamperze i mogą być dobrym rozwiązaniem na chłodniejsze wieczory. Jeśli chcielibyśmy użytkować taki koc również w domu, to trzeba dokupić odpowiedni adapter zasilający. Ze względu na mniejszą moc instalacji taki koc będzie nagrzewał się dłużej, oczywiście pod uwagę należy wziąć również zużycie akumulatora w aucie.

Koce

Koce elektryczne mogą być prane po odpięciu kontrolera temperatury. (Fot. Concept)

Nie tylko koce

Na rynku znajdziemy wiele różnych produktów z funkcją ogrzewania. Bardzo dużą popularnością cieszą się ogrzewacze do stóp. To świetny prezent dla osób z problemami krążeniowymi. Wnętrze jest pokryte miękkim materiałem, który można wyjąć, gdy się zabrudzi, i wyprać. Utrzymanie higieny nie stanowi więc problemu. Uniwersalny rozmiar sprawia, że nie musimy obawiać się, że ogrzewacz będzie nieodpowiedni dla obdarowanej osoby, jeśli kupujemy go na prezent.

Poduszki elektryczne w naturalny sposób uzupełniają gamę produktów grzewczych. Zdejmowany pokrowiec można łatwo wyprać. Bardzo często są wyposażone w dodatkowy otwór, w którym możemy ogrzać dłonie lub stopy. Atutem jest również krótki czas nagrzewania. Wystarczy kilka chwil, żeby odczuć przyjemne ciepło. Bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem jest także termofor elektryczny. Może długo utrzymać ciepło i nie trzeba go napełniać wrzątkiem. Pomoże on np. w wyeliminowaniu bólu stawów czy mięśni.

Ciekawym rozwiązaniem są również maty grzewcze. Mają one niewielkie rozmiary i przydają się, gdy chcemy rozgrzać konkretny fragment ciała. Taką matę możemy podłożyć np. pod plecy czy kark, żeby ciepło było dystrybuowane punktowo.

Jeśli w samochodzie nie ma podgrzewanych foteli i bardzo nad tym ubolewamy, to również ten problem mogą rozwiązać maty grzewcze. Niewielką matę do auta umieszczamy na siedzeniu i przyczepiamy ją gumkami, żeby nie zsuwała się podczas jazdy. Zasilana jest z gniazdka 12 V i ma do wyboru kilka stopni grzania. Oczywiście, nie wszystkie ogrzewacze elektryczne muszą być przeznaczone dla ludzi. Dla domowych zwierząt dostępne są np. ogrzewane legowiska. Zewnętrzny materiał jest przyjemny w dotyku, ale bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia, a przewód zasilający ma dodatkowe zabezpieczenia. Na wszelki wypadek również napięcie zasilające wynosi 12 V. Pokrowiec można zdjąć i wyprać.

Koce

CAMRY CR 7416; ELDOM KT100 Bushy; MESKO MS 7429

Koszt ogrzewania

W dobie rosnących cen energii elektrycznej możemy zastanawiać się, czy koc elektryczny nie jest zbyt kosztownym luksusem. Jak się jednak okazuje, nawet największe modele charakteryzuje pobór mocy na poziomie ok. 100 W, a w tych mniejszych ok. 60 W. Dlatego nawet kilkugodzinne ogrzewanie nie powinno być bardzo kosztowane. Przyjmując, że pobór mocy wynosi 100 W, potrzeba aż 10 godzin, żeby koc zużył 1 kWh, której przeciętny koszt w 2022 r. wyniósł 77 gr. W praktyce w czasie użytkowania zużycie energii będzie zmienne i można przypuszczać, że koszt będzie jeszcze mniejszy. W końcu większość koców wyposażona jest w regulację intensywności ogrzewania i nie zawsze musimy korzystać z trybu największej wydajności. Koc elektryczny może być więc dobrą metodą dogrzewania się wieczorami, gdy w sypialni chcemy utrzymać optymalną temperaturę do snu, jednak dla niektórych jest ona za niska. Zaleca się bowiem, żeby w nocy w pomieszczeniu panowała temperatura na poziomie od 16 do 19 °C.  

Koce

GOTIE GKE-200G; ADLER AD 7426; CONCEPT DV7370; OROMED ORO-Blanket Polar

Na chłodne wieczory – Oromed ORO-Blanket Star

Elektryczny koc ogrzewający Oromed ORO-Blanket Star jest niezastąpiony w przypadku występowania bólów korzonkowych czy reumatycznych. Przez delikatne i równomierne ogrzewanie całego ciała poprawia krążenie krwi, co w konsekwencji polepsza samopoczucie i ogólną sprawność ruchową. Elektryczny koc rozgrzewający przeznaczony jest do ogrzewania ciała w warunkach domowych. Ciepło pobudza organizm, przyśpiesza krążenie i poprawia samopoczucie. Atutem są duże rozmiary, wynoszące 130 × 180 cm. Urządzenie jest bardzo wygodne w obsłudze. Koc rozgrzewający podłącza się do zasilania za pomocą przewodu o długości około 2 m. Na przewodzie znajduje się regulator temperatury z możliwością wyboru jednego z trzech poziomów ogrzewania. Wbudowany timer automatycznie wyłącza urządzenie po upływie 3 godz. Koc został wyposażony w zabezpieczenie przed przegrzaniem i po odłączeniu programatora może być prany w pralce.

Na chłodne wieczory

Grzanie z czasomierzem – Camry CR 7418

Elektryczny koc nakładany Camry 7418 zapewnia ciepło i komfort wypoczynku, umożliwia otulenie dzięki wyjątkowej miękkości tkaniny oraz dużemu rozmiarowi: 160 × 180 cm. Jest również wskazany dla osób dbających o zdrowie. Ciepły koc uśmierza nerwobóle, koi zesztywnienie mięśni i usprawnia krążenie krwi. Łagodzi także dolegliwości reumatyczne. Urządzenie zapewnia szybkie i równomierne rozprowadzenie ciepła, co pozwala rozkoszować się nim podczas siedzenia na fotelu. Koc wykonany jest z puszystego i miłego w dotyku materiału. Można go prać po odpięciu kabla zasilającego i kontrolera temperatury. Wyposażony jest w siedmiostopniową regulację temperatury, a o wybranym ustawieniu informuje ekran LCD. Nie zabrakło także wbudowanego timera, pozwalającego ustalić czas ogrzewania. Czasomierz po upływie 1 godziny automatycznie przełącza temperaturę z wysokiej na niską. Sprzęt został wyposażony w ochronę przed przegrzaniem i przepięciami.

Grzanie z czasomierzem
2022-12-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket