Do sprawnego przeprowadzania prac budowlanych i remontowych niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi, zwłaszcza jeśli czeka nas wiercenie otworów w betonie, kamieniu czy konieczność skucia, np. gresu.
W takich sytuacjach idealnie spiszą się t akie elektronarzędzia jak wiertarki udarowe i młotowiertarki. Producenci na rynku oferują szeroką gamę narzędzi. Do wyboru mamy modele z mniejszą mocą, przeznaczone do lżejszych prac, oraz najwydajniejszy sprzęt, rekomendowany do użytku profesjonalnego. Często dla ułatwienia odróżnienia poszczególnych linii narzędzi producenci mogą stosować np. oznaczenia kolorystyczne. Dziś skupimy się młotowiertarkach i młotach udarowych – nieco mniej popularnych urządzeniach, lecz równie (jeśli nie bardziej) wszechstronnych. Na wstępie poznajmy jednak najważniejsze cechy trzech rodzajów urządzeń, by wiedzieć, z czym mamy do czynienia.
HIKOKI DH40MC WSZ; HILTI TE 6-22; TRYTON TMM800
VULCAN CONCEPT VZM700; HIKOKI DH24PMH W1Z; STALCO S-97327
HIKOKI DH18DPC WUZ; HILTI TE 30-22; TRYTON TMM20
Kupując urządzenie udarowe, należy zwrócić uwagę na jego parametry, średnicę części chwytowej wiertła, typ zacisku wiertarskiego. Warto też sprawdzić, jaki ma mechanizm udarowy oraz jakie oferuje dodatkowe funkcje. Do najważniejszych parametrów należą:
Wydajna platforma akumulatorowa Nuron pozwala na uzyskanie dużej mocy elektronarzędzi bezprzewodowych. (Fot. Hilti)
Nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych narzędzi ani kluczy. Doskonale sprawdza się podczas lekkich prac. Do prac ciężkich i z udarem należy stosować uchwyty samozaciskowe ze specjalną blokadą zapobiegającą poluzowaniu się wiertła, tzw. click. Jednym z najbardziej znanych samozaciskowych uchwytów jest system mocowania SDS. Opracowali go w 1976 r. inżynierowie firmy Bosch w celu ułatwienia wymiany akcesoriów roboczych podczas pracy z lekkimi młotami udarowo-obrotowymi. W tej chwili na rynku spotyka się cztery podstawowe typy uchwytów samozaciskowych:
TRYTON TMM1050K; STALCO S-98524; RAWLPLUG R-PRH18-XL2
HILTI TE 4-22; HIKOKI DH52MA WSZ; VULCAN CONCEPT VZM650
TRYTON TMM1250; HIKOKI DH45MA WSZ; MODECO MN-91-142
Aby wykonywać najtrudniejsze prace, często potrzebujemy sprzętu z dużą mocą. Okazuje się jednak, że wcale nie musimy przy tym sięgać po narzędzie masywne, ciężkie i nieporęczne. Idealnym przykładem jest młotowiertarka Hilti TE 60-22. Urządzenie waży zaledwie 8,1 kg (wraz z akumulatorem B 22-170), a możemy liczyć na 21,6 V napięcia znamionowego i 8,1 J energii pojedynczego udaru. Wszystko to przekłada się na robiący wrażenie optymalny zakres wiercenia udarowego wielkości 18 – 40 mm! Urządzenie zawdzięcza to między innymi nowoczesnej platformie akumulatorowej Nuron. Ta pozwala na długotrwałą i intensywną pracę, nawet 3 razy dłużej niż kiedyś. Robiące wrażenie możliwości zamknięte są w poręcznym, lekkim, zasilanym akumulatorowo urządzeniu.
Młotowiertarki to urządzenia o potężnej mocy. Nawet egzemplarze zasilane akumulatorowo, a nie bezpośrednio z sieci, wyróżniają się dużą wydajnością. Elektronarzędziem, które nie tylko spełnia wszelkie oczekiwania względem możliwości wiercenia i kucia, ale również zaawansowania technicznego, jest młotowiertarka Hikoki DH36DPE W2Z. Urządzenie wyposażone jest w takie systemy jak łagodny start, sprzęgło bezpieczeństwa, system antywibracyjny, automatyczne zatrzymanie pracy w nagłych wypadkach czy kontrola odrzutu (system RFC). Maksymalna średnica wiercenia w stali to aż 13 mm, w betonie 28 mm, a w drewnie 32 mm. Liczba udarów na minutę osiąga nawet 4300, zaś energia pojedynczego uderzenia to aż 3,2 J. Nowość od Hikoki to urządzenie, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.
© 2024 InfoMarket