Pogromcy brudu – myjki ciśnieniowe

Pogromcy brudu

Jeżeli chcemy szybko umyć duże powierzchnie, nie ma lepszego rozwiązania od myjek ciśnieniowych. Z ich pomocą dokładnie wyczyścimy karoserię, chodniki, elewację i nie tylko. Jakie są najważniejsze parametry pracy myjek ciśnieniowych? Z czego są zbudowane? Jakie urządzenie nada się do konkretnych prac?

Myjki ciśnieniowe wielokrotnie zwiększają ciśnienie wody przepływającej przez podłączony do nich wąż, zwiększając efektywność czyszczenia. Aby myjka ciśnieniowa spełniała swoją funkcję, niezbędne jest źródło zasilania oraz wody. Urządzenie podłącza się za pomocą węża do ujęcia wody. Większość myjek po zastosowaniu odpowiedniego filtra i węża zasycającego może również pobierać wodę ze zbiornika (staw, beczka), co jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia ekologii. Jednak przy pobieraniu wody ze zbiornika trzeba zwrócić uwagę na jej czystość, gdyż zanieczyszczona ciecz może uszkodzić filtr, a nawet pompę urządzenia. Zasilana silnikiem pompa, znajdująca się w korpusie urządzenia, wytwarza odpowiednie ciśnienie cieczy, a ta tłoczona jest do pistoletu natryskowego za pomocą specjalnego wysokociśnieniowego węża. W myjkach ciśnieniowych napęd z silnika zostaje przeniesiony na pompę wysokiego ciśnienia za pomocą przekładni lub bezpośrednio. Następnie ciecz pod dużym ciśnieniem, które można w wielu modelach regulować, zostaje przetransportowana wężem wysokociśnieniowym do lancy. Kiedy zawór zostaje otwarty, przez dyszę znajdującą się na końcu pistoletu zostaje wyrzucona na zewnątrz.

Pogromcy brudu

HIKOKI AW100 NAZ; KÄRCHER K 2; VULCAN CONCEPT VM1650

Ciśnienie wody

Parametr ten podawany jest w barach [bar] oraz megapaskalach [MPa]. Wskazuje on, z jaką mocą strumień wody uderzy w zabrudzoną powierzchnię. Odpowiedni dobór ciśnienia wody może sprawić, że zwiększona temperatura czy detergenty okażą się zbędne, a pracę wykonamy szybko i niemal bez wysiłku. Na rynku znajdziemy modele myjek, których ciśnienie robocze (zwracajmy uwagę na ten właśnie parametr, a nie na ciśnienie maksymalne) wynosi od 50 do ponad 200 bar.

Wydajność pracy

To wartość podawana w litrach na godzinę [l/h]. Duża wydajność pompy ma szczególne znaczenie wtedy, gdy myjka stosowana jest często i przez długi czas, gdyż zdecydowanie skraca czas pracy. W urządzeniach do zastosowań domowych parametr ten nie przekracza zazwyczaj 500 l/h, a najczęściej oscyluje w granicach 350 l/h. Urządzenia profesjonalne mogą tłoczyć nawet 2000 l/h.

Pogromcy brudu

STALCO S-97905; KÄRCHER K 6 Special; TRYTON TM18135

Rodzaj silnika

W myjkach ciśnieniowych stosuje się trzy rodzaje napędu: elektryczny, spalinowy i akumulatorowy. Ze względu na wygodę użytkowania i mobilność najpopularniejsze są urządzenia zasilane energią elektryczną z sieci. Maszyny spalinowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia myjki do źródła prądu, a pracę trzeba wykonywać w sposób ciągły. Ze względu na obecność oparów nie można ich jednak stosować w pomieszczeniach zamkniętych. Myjki akumulatorowe zdobywają coraz większą popularność w zastosowaniach domowych.

Pompy kompozytowe

Właściwie chodzi o głowice pomp wykonanych z tworzyw sztucznych. Stosowane są w urządzeniach klasy podstawowej i kompaktowej. Kompozyty to obecnie jedne z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych materiałów, stosowane m.in. w budownictwie, w technice lotniczej, w przemyśle środków transportu kołowego i szynowego, w produkcji części maszyn, urządzeń i sprzętu sportowego. Materiały kompozytowe stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest niewielka masa. Pompy kompozytowe stosuje się zazwyczaj w urządzeniach konsumenckich o maksymalnym ciśnieniu nieprzekraczającym 120 bar.

Pogromcy brudu

STALCO S-97903; KÄRCHER K 7; HIKOKI AW130 NAZ

Pompy aluminiowe

Zazwyczaj zbudowane są ze stopu zawierającego ten metal. Dla właściwego funkcjonowania pompy niezwykle ważne jest, żeby stop ten zawierał jak najmniej łatwo utleniających się metali. Nagminnym błędem popełnianym przy wyborze urządzenia jest sugerowanie się jego masą jako gwarantem trwałości. Często jednak zdarza się, że to ze względu na zastosowany stop metali łatwo utleniających się urządzenie jest ciężkie. A kiedy metali tych jest zbyt dużo, pompa szybko ulegnie uszkodzeniu. Pompy aluminiowe najlepiej sprawdzają się w urządzeniach klasy średniej do pracy z ciśnieniem od 120 do 150 bar.

Pompy mosiężne

Stosowane są w urządzeniach wysokociśnieniowych amatorskiej klasy premium oraz w myjkach przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych. Charakteryzują się niezwykłą trwałością oraz możliwością pracy pod ciśnieniem przekraczającym 140 bar. Pompy wysokiego ciśnienia nie są odporne na działanie wysokiej temperatury (informację o maksymalnej wartości temperatury wody podawanej do pompy można znaleźć w instrukcji obsługi). Również uruchomienie myjki, do której nie zostało podłączone czynne źródło wody, innymi słowy: uruchomienie urządzenia „na sucho”, grozi uszkodzeniem pompy. Dlatego producenci zazwyczaj wyposażają j e w specjalny czujnik przepływu wody, który ma za zadanie wyłączyć urządzenie w razie przerwania dopływu wody. Podobnie rzecz się ma z wysoką temperaturą – na wypadek przekroczenia zalecanej przez producenta do danego modelu temperatury wody myjki wyposażane są w czujnik termiczny.

Pogromcy brudu

KÄRCHER K 4 Compact UM; STALCO S-97901; KÄRCHER K 3

Filtr wody

Nie wszystkie myjki są w niego wyposażone, jednak jego brak jest niezwykle rzadki. Warto zwrócić na niego uwagę, zwłaszcza jeśli planujemy stosować w myjce wodę ze zbiorników stałych, w których nietrudno o zanieczyszczenia. Odpowiedni filtr zatrzymuje zanieczyszczenia, ograniczając możliwość przedostania się ich do pompy, przewodów i lanc. Jak już wcześniej było wspomniane, zanieczyszczenia, które przedostaną się do pompy, mogą ją nieodwracalnie uszkodzić, natomiast te, które utkną w przewodzie lub lancy, uniemożliwią pracę nią, zatykając ją. Niezbędne jest wtedy wyczyszczenie zatkanych elementów, co jest dość czasochłonne – w przeciwieństwie do wymiany filtra.

Moduł grzewczy

Wyposażone są w niego myjki gorącowodne. Podgrzewacze wody, które zwiększają zdolności myjki ciśnieniowej, spotykane są właściwie tylko w urządzeniach profesjonalnych. Woda pod ciśnieniem rozgrzana do ponad 100 °C zamienia się częściowo w parę wodną, która oprócz dobrych właściwości myjących pełni też funkcję środka dezynfekcyjnego, i to bardzo ekologicznego. Głównym elementem podgrzewacza wody jest wężownica, czyli spiralnie skręcona długa rura, którą przepływa woda pod ciśnieniem. Wężownica ogrzewana jest ciepłem pochodzącym ze spalania paliwa (najczęściej oleju opałowego) lub generowanym przez elektryczną grzałkę. Częściej stosowane jest to pierwsze rozwiązanie. Dlaczego? Spalanie oleju lub gazu pozwala uzyskać bardzo szybko wysoką temperaturę, a poza tym eksploatacja takiego urządzenia jest tańsza niż myjki z pełnym zasilaniem elektrycznym. Podgrzewacze wody także wymagają okresowej kontroli.

2022-12-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket