Ponadczasowy wzorniczo sprzęt wolnostojący retro i vintage

Ponadczasowy wzorniczo

Producenci sprzętów gospodarstwa domowego, również tych wolnostojących, nie zapominają o użytkownikach, którzy urządzają swoje kuchnie w stylu rustykalnym, vintage czy też retro. Utrzymane w tej stylistyce modele rozmaitych sprzętów, poza pięknym wyglądem i solidnym wykonaniem, są równie praktyczne i funkcjonalne, jak te klasyczne bądź łączące różne style i epoki z teraźniejszością. (Fot. Vestfrost)

Kuchnie utrzymane w stylistyce retro, vintage, a nawet loftowej nieustająco cieszą się dużą popularnością, tak wśród architektów i projektantów, jak i ostatecznych użytkowników. To za sprawą przytulnej kolorystyki i ponadczasowości. Taka kuchnia sprawia, że czujemy się w niej niczym w domku na wsi. Co więcej, kuchnia w stylu retro nie wyklucza dopełnienia aranżacji nowoczesnym sprzętem AGD. Urządzenia wolnostojące utrzymane w tym wzornictwie doskonale przy tym pasują do wysublimowanych, stylizowanych wnętrz.

Ponadczasowy wzorniczo

CONCEPT LFTR4555ber; GORENJE ORB153C; RAVANSON LKK-210RC; AMICA KGC15631R

Jak urządzić kuchnię w stylu retro

Na samym początku warto zaznaczyć, że kuchnia urządzona w stylu retro przede wszystkim kojarzy się z przytulnym miejscem, w którym unoszą się zapachy pieczonego ciasta, domowego obiadu, dominują naturalne kolory drewna i elementy ceglane. W takim wnętrzu nie tylko przyjemnie się gotuje, ale również zwyczajnie przebywa. Co więcej, przestrzenie kuchenne utrzymane w stylistyce retro wcale nie wykluczają zamontowania w nich nowoczesnego sprzętu gospodarstwa domowego. Nawet takiego, który wygląda bardzo innowacyjnie. Aby stworzyć spójną całość, wystarczy dobrać sprzęty tak, żeby pasowały do siebie wyglądem, a dodatkowo nie zaburzały ogólnej aranżacji wnętrza.

Ponadczasowy wzorniczo

VESTFROST VC–993wnPIBG; GORENJE K62CLI

Stylistyka retro uzupełniona nowoczesnością

Urządzenia utrzymane w stylistyce retro, vintage czy loftowej oferowane przez producentów wcale nie oznaczają ograniczonej funkcjonalności. Sprzęt, mimo charakterystycznego „oldskulowego” wyglądu, może oferować innowacyjne rozwiązania techniczne i funkcje znane z najnowocześniejszych oferowanych obecnie urządzeń. Linie utrzymane w stylu retro pozwalają stworzyć projekt bazujący na stylizowanych na retro piekarnikach, płytach, okapach i kuchenkach mikrofalowych. Ważną rolę odgrywają tutaj miękkie linie i kształt samego sprzętu, wycięcia drzwi i dekoracje na uchwytach stylizowane na stare złoto, srebro lub miedź. W urządzeniach grzewczych mamy do dyspozycji duże zegary analogowe, ergonomiczne, ale widoczne pokrętła oraz żeliwne dodatki. Wszystkie te detale są dodane po to, żeby uzyskać efekt przypominający sprzęty produkowane jeszcze w połowie XX w.

Ponadczasowy wzorniczo

Charakterystycznymi elementami chłodziarkozamrażarek utrzymanych w klimacie retro są nie tylko lekko zaokrąglone kształty obudowy, ale również stylowe i praktyczne uchwyty. (Fot. Amica)

Nieograniczona paleta barw

We wnętrzach, a także w urządzeniach o klasycznym, stylizowanym na retro wzornictwie najczęściej wykorzystywane są kolory pastelowe, miedziane, szare, kremowe lub brązowe. Urządzenia mogą być też utrzymane w wyrazistej kolorystyce, co można dostrzec chociażby w chłodziarkozamrażarkach retro. Stosowane są często kolory takie jak czerwony, zielony, niebieski, granatowy, złoty, a nawet żółty czy różowy. Jeśli dostępny asortyment produktowy jest niewystarczający pod względem kolorystycznym, najbardziej wymagający klienci u niektórych producentów mogą stworzyć własny, spersonifikowany model, oczywiście, na specjalne zamówienie. Spośród całej palety barw, np. RAL, można wówczas wybrać pożądany kolor obudowy, który będzie najbardziej zbliżony do oczekiwań użytkownika czy też projektu kuchennego wnętrza, który został przyjęty do realizacji. Jednak to nie wszystko. Kilku producentów proponuje również umieszczenie dowolnej grafiki na obudowie AGD, np. na lodówce. Tak spersonalizowane urządzenie może stać się integralną częścią pomieszczenia, a do tego będzie niepowtarzalne.

Ponadczasowy wzorniczo

CONCEPT LKR3455bcr; VESTFROST VR-FB373-2E0OR; AMICA FK2965.3RAA

Linia produktów i pojedyncze sprzęty

Producenci sprzętów AGD oferują zarówno pojedyncze sprzęty utrzymane w stylistyce retro, jak również całe serie produktów. Seria nazywana jest wtedy linią. Spotkać możemy zarówno linie produktów wolnostojących, jak i do zabudowy, choć najczęściej produkty te występują obok siebie. Trudno bowiem o zastosowanie lodówki do zabudowy w stylu retro, skoro z założenia ma ona zostać ukryta za płytą meblową. Spójne stylistycznie linie retro oferuje wielu producentów sprzętów gospodarstwa domowego. Urządzenia występują w rozmaitych kolorach i kształtach. Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, że sprzęty retro doskonale pasują do siebie wzorniczo nawet wtedy, gdy pochodzą od różnych producentów. Mamy tu na myśli połączenie dużego i drobnego AGD. Wystarczy, że wszystkie urządzenia utrzymamy w jednej tonacji kolorystycznej, i już mamy efekt w pełni wystylizowanej na styl retro przestrzeni kuchennej. Takie wzornictwo pasuje do każdego domu i każdej kuchni, niemniej wykorzystywane jest najczęściej w nowo remontowanych kamienicach, starych dworkach i pensjonatach, a także w pomieszczeniach loftowych i tych, które są utrzymane w stylu industrialnym.

Ponadczasowy wzorniczo

CONCEPT LKR3455bcr; VESTFROST VR-FB373-2E0OR; AMICA FK2965.3RAA

Wielkogabarytowe kuchnie retro

Kuchnia wielkogabarytowa to, tuż obok lodówki, jeden z najpopularniejszych sprzętów kuchennych oferowanych przez producentów w stylistyce retro. Duży sprzęt grzewczy wykorzystywany podczas przygotowywania rozmaitych potraw oznacza przede wszystkim większą swobodę gotowania. Wielkogabarytowe kuchnie wolnostojące to urządzenia przeznaczone jednak nie tylko dla profesjonalistów, którzy gotują i pieką dużo i różnorodnie. Świetnie sprawdzą się także w wypadku dużych rodzin. Kuchnie wielkogabarytowe wyposażone są zwykle w więcej niż cztery strefy grzewcze, a do tego są one różnorodne. W niektórych modelach, oprócz standardowych palników gazowych, dostępne są m.in. takie strefy jak grill czy teppan yaki. Tego typu konstrukcje mogą być też wyposażone w więcej niż jedną komorę piekarnika. Wymiary mogą być tu bardzo zróżnicowane, jednak w wypadku modeli XXL najczęściej spotyka się urządzenia, które mają od 90 do nawet 125 cm szerokości. Ich cechami są często unikalny styl i bogata funkcjonalność.

Ponadczasowy wzorniczo

Fot. Vestfrost

Czym zasilane są kuchnie w stylu retro?

Jedną z podstawowych cech kuchni wolnostojącej, również tej w stylu retro, jest sposób jej zasilania. Powinien być on dopasowany nie tylko do potrzeb użytkownika, ale przede wszystkim do instalacji, jaką mamy w domu czy mieszkaniu. Kuchnie wielkogabarytowe mają najczęściej płytę grzejną zasilaną gazem, a elektryczny piekarnik (lub piekarniki – w modelach o wyjątkowo dużej szerokości). Rzadziej wyposażane są w płytę elektryczną czy indukcyjną. Na rynku nie brakuje jednak modeli, które w płycie górnej oprócz palników gazowych mają np. grill czy płytę teppan yaki, co pozwala na ograniczenie tłuszczu w trakcie opiekania mięsa, ryb czy warzyw. Znacznie bardziej popularnym rozwiązaniem w płytach gazowych kuchni wielkogabarytowych jest palnik typu wok. Oferowane są różne warianty tego palnika, np. z potrójną lub podwójną koroną (podwójnym lub potrójnym płomieniem). W zależności od producenta i modelu kuchni może być dostępna regulacja mocy dla wszystkich kręgów płomienia jednocześnie lub niezależna regulacja mocy grzania dla każdego z kręgów płomienia. Palnik wok ułatwia szybsze ogrzanie nawet dużego naczynia, choć najczęściej używa się specjalnej patelni. Dzięki niemu możemy szybciej przygotować potrawę czy chociażby zagotować wodę, ponieważ charakteryzuje się on dużą mocą grzania.

2022-11-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket