Zmywarki wolnostojące o szerokości 60 cm

Zmywarki

Czego możemy oczekiwać od tych urządzeń? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, czy higieniczność i czystość powinny być na pierwszym planie, czy jednak ergonomia i łatwość codziennej obsługi? Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi w artykule. (Fot. Amica)

Zmywarki wolnostojące o szerokości 60 cm to bardzo popularna, a jednocześnie funkcjonalna grupa urządzeń. Tego typu modele pozwalają na umycie kilku kompletów naczyń jednocześnie. W jednym cyklu zmywania mogą wykorzystać rozmaite rozwiązania techniczne, w które zostały wyposażone, żeby zapewnić najwyższy komfort użytkowania i idealnie czyste naczynia. Zmywarki dziś nie tylko ułatwiają pracę w kuchni i zastępują ręczne zmywanie, ale do tego charakteryzują się dużą skutecznością i połączeniem wielu funkcji. Wolnostojące zmywarki o szerokości 60 cm uznawane są za tak zwane standardowe urządzenia, które z powodzeniem można zainstalować w niemal każdej kuchni bez przeprowadzania generalnego remontu.

Pełne gabaryty to duża pojemność

Zmywaki o szerokości 60 cm, czyli tak zwane pełnogabarytowe, odznaczają się dużą pojemnością zmywania na 1 cykl, niezależnie od tego, czy wybierzemy urządzenie z jednym, dwoma czy trzema koszami. Pojemność zmywarki wyrażana jest w kompletach naczyń. W zależności od producenta i modelu zmywarki 60-centymetrowe pomieszczą od 11 do nawet 16 kompletów naczyń. Warto pamiętać, że jest to wielkość umowna, która będzie się zmieniać w zależności od wielkości naczyń, jakie umieścimy we wnętrzu urządzenia. Duże garnki, brytfanny czy patelnie zajmą większą powierzchnię, co z kolei będzie miało wpływ na liczbę naczyń, które możma wraz z nimi umyć. Na ogólną pojemność zmywarki mają również wpływ szuflady i kosze, a także ich regulacja, co wyjaśnimy dalej.

Zmywarki

GORENJE GS620E10S; AMICA DFM66C8EOiBD

Pojemność dobrana na miarę potrzeb

Im większa rodzina, tym więcej brudnych naczyń uzbiera się każdego dnia. Zmywanie ręczne jest nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim drogie, ponieważ zużywamy do niego około 4 razy więcej wody niż podczas zmywania automatycznego. Czy zawsze większa zmywarka będzie lepszym wyborem? To zależy od liczby domowników. Na przykład 4-osobowa rodzina z powodzeniem może wstawić do kuchni zarówno zmywarkę 60-centymetrową, jak i mniejszą. Od czego to zależy? Od liczby przygotowywanych posiłków oraz wielkości wykorzystywanych do tego naczyń. Jeśli w kuchni spędzamy dużo czasu na przygotowywaniu posiłków, warto, żeby zmywarka była jak najpojemniejsza. Zwróćmy uwagę nie tylko na liczbę kompletów naczyń, które będziemy mogli umyć w jednym cyklu, ale również na to, czy pomieścimy w niej garnki i inne naczynia, z których korzystamy podczas gotowania.

Zmywarki

Pierwsze modele zmywarek do automatycznego zmywania potrzebowały proszków lub płynów, które obecnie zostały zastąpione specjalnymi kapsułkami „all-in-one”. (Fot. Bosch)

Kosze i szuflady oraz ich regulacja

We wnętrzu zmywarki znajdują się specjalne kosze, których liczba i funkcjonalność będą się różniły w zależności od modelu i producenta. Ich konstrukcja, modułowość, a także przeznaczenie decydują o pojemności zmywarki oraz komforcie załadunku i rozładunku. Kosze dostępne w obecnie produkowanych modelach przystosowane są w większości do komfortowej regulacji ich wysokości. Służy to przede wszystkim temu, żeby dostosować wysokość kosza do rozmiaru naczyń, np. do wysokich talerzy, które w normalnym wypadku nie zmieściłyby się na stojąco. Zazwyczaj dzięki jednemu ruchowi ręki, kliknięciu czy podniesieniu elementu kosz przesuwa się w dół, zwiększając ogólną przestrzeń. Coraz częściej w zmywarkach, szczególnie tych o szerokości 60 cm, stosuje się specjalną szufladę na sztućce. Zwykle jest ona umieszczona na samej górze zmywarki i umożliwia wygodne i przejrzyste rozłożenie widelców, noży czy łyżek. W każdym czasie, jeśli wymaga tego sytuacja, możemy zarządzać wnętrzem zmywarki i taką szufladę wyjąć.

Zmywarki

MIELE G 5222 SC; LG DF425HSS

Wszechstronne programy zmywania

Zmywarki, dla komfortu użytkowania i wszechstronności zastosowania, wyposażone są w rozmaite programy automatyczne. Część z nich jest uniwersalna i dostępna w wielu modelach różnych producentów. Niektóre są opatentowane i wykorzystywane tylko przez jednego producenta, a jeszcze inne występują tylko w nielicznych urządzeniach. Przed wyborem sprzętu warto je przeanalizować i zapoznać z opisem oraz zaleceniami obsługi i użytkowania, by wybrać produkt, który w pełni odpowie na nasze potrzeby i oczekiwania. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie naczynia można myć nie tylko w danych programach, ale też w sposób zautomatyzowany. Przyczyny są różne: zbyt delikatny program nie domyje trudnych zabrudzeń, np. z garnków, a zbyt wysoka temperatura programu długiego może np. zniszczyć szkło lub porcelanę, nawet taką, której producent nie zabrania mycia w zmywarce. Wiele spośród dostępnych programów dostosowanych jest także do mycia szczególnego wyposażenia kuchni, np. srebra, kryształów czy blach.

Zmywarki

ASKO DFS344ID.S; BOSCH SMS8YCI01E

Energooszczędność jako jeden z parametrów

Zmywarki, tak samo jak inne sprzęty gospodarstwa domowego, mogą być ekonomiczne i oszczędne. Oszczędzać możemy zarówno cenną energię, jak i wodę, a także czas. Wiąże się to z rozmaitymi udogodnieniami, w które producenci wyposażają ten sprzęt. Jednym z takich udogodnień w zmywarkach jest tak zwana połowa załadunku. To analogiczna funkcja do stosowanej w pralkach funkcji połowy wsadu. Duża, pełnogabarytowa zmywarka na kilkanaście kompletów naczyń w przypadku, gdy zostaliśmy sami w domu na wakacje, podczas gdy nasze dzieci wyjechały na kolonie, może nie zapełniać się tak szybko, żebyśmy w ciągu nawet kilku dni zapełnili ją naczyniami. Warto wtedy skorzystać z funkcji połowy załadunku, dzięki której możemy myć naczynia oszczędnie bez obawy, że zmywarka zużyje tyle samo wody, jak przy pełnym wsadzie. To rozwiązanie nazywane jest również myciem strefowym.

2022-11-29
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket