Wolnostojące chłodziarki na wino i witryny chłodnicze

Wolnostojące chłodziarki na wino i witryny chłodnicze

Polacy szybko się uczą, edukują podróżami, podpatrują światowe trendy, a tym samym robią rewolucję wśród sprzętu gospodarstwa domowego na rodzimym rynku . Tak jest np. w segmencie chłodziarek do wina, które są przeznaczone dla najbardziej wyma gających i świadomych odpowiedniego przechowywania wina użytkowników. (Fot. ASKO)

Winiarki są w stanie zapewnić idealną wilgotność powietrza i stworzyć najlepsze warunki do dojrzewania tego trunku. Wino, zależnie od gatunku, powinno się bowiem spożywać w odpowiednim momencie jego „życia” – jedne lepiej smakują, gdy są młode, a inne dopiero z wiekiem nabierają odpowiedniej szlachetności. Producenci postanowili odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie przechowywaniem i odpowiednim podawaniem tego szlachetnego trunku, dzięki czemu klienci mogą przebierać w ofertach różnych marek i wybrać model, który będzie dopasowany do ich potrzeb.

Sprzęty do przechowywania wina

Dostępne na rynku modele winiarek możemy klasyfikować głownie pod kątem aranżacji wnętrza. Wybierać można spośród tych wolnostojących, jak i do zabudowy (w tym konstrukcji podblatowych). Jednak obok konstrukcyjnego zaplecza należy przyjrzeć się możliwościom technicznym urządzeń. Dostępne na rynku winiarki możemy też dzielić na urządzenia bez wydzielonych stref temperatury oraz te z wydzielonymi strefami. Te drugie mają niezależną regulację temperatury, wilgoci oraz zapewniają winu odpowiednią ilość światła, zależnie od strefy, w której jest przechowywane. Istotnym podziałem dostępnych na rynku winiarek jest ten uwzględniający ich gabaryty. Możemy tutaj wyróżnić modele kompaktowe, standardowe oraz szafy na wino. Te ostatnie wykorzystywane są przez zaawansowanych użytkowników i koneserów wina, a także w hotelach czy restauracjach.

Wolnostojące chłodziarki na wino

VESTFROST WFG 18; MIELE KWT 6834 SGS; ASKO WCN311942G; AMICA WCF1K15B7.2

Jak prawidłowo przechowywać wino?

Prawidłowe przechowywanie to także takie, w którym zapewniona jest optymalna wilgotność i jakość powietrza. Należy pamiętać o tym, że butelka, leżakując, oddycha. Aby przepływ powietrza przez korek był idealny, korek nie powinien być ani zbyt mokry, ani też zbyt suchy. Korkowane wino jest szczególnie narażone na zewnętrzne zapachy. Przez wilgotny korek niepożądane zapachy mogą z łatwością przedostać się do wnętrza butelki, co z pewnością wpłynie na smak wina. Nie bez powodu w profesjonalnych winnicach olbrzymią wagę przywiązuje się także do konstrukcji samego korka, żeby wino przechowywane w butelce po zakorkowaniu nie traciło na swoich walorach, a wręcz przeciwnie – z czasem nawet zyskało.

Wolnostojące chłodziarki na wino

Nowoczesne modele winiarek wyposażone są w teleskopowe półki, których możliwość wygodnego wysunięcia znacznie ułatwia wyjęcie odpowiedniej butelki wina z wnętrza chłodziarki.

Wymiary i pojemności winiarek

Najmniejsze, kompaktowe winiarki pozwalają przechowywać od kilku do maksymalnie kilkunastu butelek wina. Zaawansowanie zaplecze funkcjonalne pozwala na zapewnienie im jak najlepszych warunków. Tego typu winiarki mają regulację temperatury, którą można dostosować do rodzaju schładzanego trunku. Można je swobodnie ustawić na kuchennym blacie. Z kolei winiarki tak zwane standardowe to modele, w których można przechowywać większe ilości wina, często mają kilka stref temperatury, co pozwala np. przechowywać różne gatunki wina. W tej grupie znajdziemy modele z drewnianymi półkami, specjalnymi drzwiami z filtrem UV czy dodatkowymi półkami na akcesoria. Są wśród nich modele zarówno wolnostojące, jak i do zabudowy. Największe urządzenia, zwane szafami na wino lub witrynami chłodniczymi, to modele o dużych gabarytach, a tym samym jest to propozycja dla właścicieli dużych domów, którzy mogą pozwolić sobie na przeznaczenie osobnego pomieszczenia na składowanie wina. Podobnie jak w wypadku modeli standardowych wśród tego typu urządzeń oferowane są urządzenia do zabudowy i wolnostojące.

Wolnostojące chłodziarki na wino

ASKO WCN111942G; VESTFROST MPM 107-CWH-10 WFG 185; AMICA WCF1V30B19.1; MPM 107-CWH-10

Dla kogo witryna chłodnicza?

Urządzenie to wyglądem przypomina do złudzenia chłodziarkę do wina, ale jego zastosowanie jest o wiele bardziej wszechstronne, może bowiem służyć nawet do przechowywania drobnej pakowanej żywności, jak wędliny, masło, nabiał, słodycze, a także surowej, jak warzywa czy owoce. Kluczowym zadaniem witryny chłodniczej jest odpowiednie wyeksponowanie przechowywanych produktów, najczęściej napojów lub trunków. Dlatego też drzwi takiego urządzenia, podobnie zresztą jak w winiarkach, są przeszklone, a oświetlenie odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Mimo że witryny kojarzone są z urządzeniami do użytku komercyjnego, stosowanymi w sklepach i restauracjach, dzisiejsze aranżacje pomieszczeń, jak i różnorodność sprzętu często pozwalają na użycie ich również w domowych warunkach.

Wolnostojące chłodziarki na wino

Fot. Vestfrost

Wyposażenie i funkcje witryn chłodniczych

Funkcjonalność witryn chłodniczych, nawet najmniejszych, jest porównywalna z najbardziej innowacyjnymi lodówkami. Witryny mogą być wyposażone w automatycznie zamykające się drzwi, fachowe systemy chłodzące regulowane elektronicznie, a także antybakteryjne elementy, takie jak uszczelki czy powłoki wnętrza. Co ważne, witryny są bardzo komfortowe w użytkowaniu – mogą być np. wyposażone w automatyczne wyłączenie chłodzenia, kiedy drzwi zostają otwarte, co jest szczególnie praktyczne w pokojach hotelowych. Sterowanie odbywa się w większości modeli przy pomocy ergonomicznych pokręteł, a w nowoczesnych urządzeniach przy pomocy elektronicznego panelu sterowania. W tych drugich również możemy spodziewać się dużego, czytelnego wyświetlacza, a nawet pilota zdalnego sterowania.

Wolnostojące chłodziarki na wino

Wino do odpowiedniego leżakowania potrzebuje optymalnej temperatury, którą zapewnią chłodziarki wyposażone w regulację tego parametru. (Fot. Miele)

Wymiary i pojemność chłodziarek do wina

Podstawowym i jednym z najważniejszych parametrów winiarki jest jej pojemność. Najczęstszym oznaczeniem będzie liczba butelek, która zmieści się w środku. Rzadziej pojemność będzie podawana w litrach. Za standardową jednostkę miary chłodziarki do wina przyjmuje się butelkę bordeaux o pojemności 0,75 l. Butelka ta występuje również w dwóch wersjach: lekkiej oraz ciężkiej. Różnica między nimi to, oczywiście, masa i większe zagłębienie na dnie butelki ciężkiej (zwykle przeznaczonej do wina z wyższej półki). Duże winiarki umożliwiają przechowywanie nawet kilkuset standardowych butelek wina, z kolei w mniejszych zmieści się ich od kilku do kilkunastu. Od pojemności chłodziarki będzie zależeć jej wielkość. Im większa pojemność, tym bardziej możemy się spodziewać, że urządzenie będzie zajmowało więcej miejsca. W przypadku zabudowy chłodziarki o dużej i bardzo dużej pojemności projektowane są tak samo jak lodówki czy lodówkozamrażarki.

Wolnostojące chłodziarki na wino

Fot. Vestfrost

Ważne parametry: temperatura i wilgotność

Szczególną funkcją winiarek jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Urządzenia te dzielimy na jednostrefowe i takie, które mają więcej niż jedną strefę chłodzenia. Różne strefy chłodzenia zapewniają optymalną temperaturę przechowywania dla różnych rodzajów wina. Co ciekawe, niektóre modele przeznaczone są specjalnie do długoterminowego przechowywania. Winiarki jednostrefowe działają na zasadzie chłodzenia grawitacyjnego. Chłodne powietrze gromadzi się na dole urządzenia, z kolei ciepłe masy powietrza unoszą się ku górze. Zatem wymagające mniejszej temperatury wino białe powinno być ułożone na dole, a czerwone na wyższych pólkach winiarki. W celu zapewnienia optymalnej temperatury dla różnych gatunków wina producenci często wyposażają ten sprzęt w regulację temperatury, aby zapewnić optymalne warunki przechowywania dla różnych gatunków wina.

Niektóre urządzenia wyposażone są w regulację wilgotności. Jej optymalny poziom sprzyja przechowywaniu trunków. Równie ważnym parametrem, obok temperatury i wilgotności, jest jakość i czystość powietrza we wnętrzu chłodziarki do wina, za które odpowiadają nowoczesne systemy filtracji.

Wolnostojące chłodziarki na wino

Fot. ASKO

ASKO z innowacyjną dbałością o wino

Chłodziarka na wino ASKO Wine Climate Cabinet to innowacyjny sposób dbania o wino i odpowiednik w pełni wyposażonej piwniczki z winem, którą można postawić w dowolnym miejscu. Wykorzystuje ona najnowocześniejsze wzornictwo i rozwiązania techniczne, żeby dbać o wino w sposób, który był doskonalony przez wieki. Doświadczenie ASKO w przechowywaniu wina w najlepszy możliwy sposób zostało zawarte w najlepszej jakości zintegrowanej chłodziarce do wina. Zawiera ona wszystkie zaawansowane funkcje konserwacji i przechowywania, na jakie zasługuje cenna kolekcja wina. Chłodziarka do wina ASKO jest w stanie pomieścić do 190 butelek. Ma również trzy indywidualnie sterowane strefy temperaturowe dla różnych rodzajów wina. Powietrze filtrowane jest czystym węglem drzewnym. Sprężarki są pozbawione drgań, a szafki chłodnicze są wyposażone w monitoring wilgotności, ochronę przed promieniowaniem UV oraz zaawansowany system półek i rozmieszczenia. Do urządzenia dołączona jest również aplikacja Connect Life, która jest połączona z Vivino. Aplikacja ta może być używana do katalogowania butelek wina, by umożliwiać łatwe i inteligentne zarządzanie kolekcją wina i dostarczać pełnej informacji na jego temat. Zmiana ustawień lub przeszukiwanie zasobów może odbywać się w dowolnym miejscu i czasie. Chłodziarka na wino ASKO została uhonorowana nagrodą „iF Gold Award” w 2021 r.  

ASKO
2022-11-29
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket