Multiroom

Amplitunery Anthem AVM 70/90 obsługują Apple AirPlay i AirPlay 2, Google Chromcast i łącze Bluetooth, a pilotem wybiera się strefę główną i strefę 2 Audio/Video. (Fot. Anthem)

Popularne serwisy muzyczne

Funkcjonalność bezprzewodowego systemu multiroom będzie zależała od wykorzystywanych w nim urządzeń i konfiguracji, w jakiej będą one pracowały. Najczęściej obsługiwane są różnorodne internetowe serwisy muzyczne, takie jak Spotify, Deezer, Tidal. Muzykę można również odtwarzać z internetowych programów radiowych. Wykorzystując standard DLNA, system multiroom może również komunikować się z innymi urządzeniami dostępnymi w lokalnej sieci komputerowej, np. komputerami czy dyskami NAS.

Multiroom

Amplituner AV Denon AVR-S970H – 7.2 kanałowy z funkcją Heos z trzema wejściami HDMI. (Fot. Denon)

Multiroom z urządzeń już posiadanych

Co ważne nie musimy rezygnować z już posiadanego sprzętu, drogiego amplitunera, odtwarzacza CD, gramofonu, a nawet telewizor, który dołączymy przedwzmacniacza strefowego np. Denon Heos Link HS2. Wystarczy podłączyć jakości przedwzmacniacz poprzez analogowy, cyfrowy koaksjalny lub cyfrowy optyczny przewód do dowolnego systemu stereo lub kina domowego, by stworzyć z niego bezprzewodową strefę audio HEOS. Co więcej, HEOS LINK HS2 pozwoli na sterowanie Twojego istniejącego amplitunera, zintegrowanego wzmacniacza lub mini systemu marki Denon za pomocą nowej i wygodnej w obsłudze aplikacji HEOS by Denon App.

Multiroom

Amplituner Anthem MRX 740 wspiera platformy streamingowe: Apple AirPlay i AirPlay 2, Chromecast, Bluetooth, Spotify Connect i Roon oraz wyposażony jest w wyjście HDMI Zone 2. (Fot. Anthem)

Głośniki w systemie multiroom

Niektóre głośniki do systemów multiroom można łączyć w pary, co pozwala na stworzenie prostego zestawu bezprzewodowego i odtwarzanie dźwięku w trybie stereofonicznym. Wówczas jeden głośnik odtwarza prawy, a drugi lewy kanał audio. W systemach multiroom niektórych producentów można nawet tworzyć wielokanałowe konfiguracje urządzeń, np. przez wykorzystanie do odtwarzania dźwięku 5.1-kanałowego soundbara, subwoofera i dwóch głośników bezprzewodowych. Takie rozwiązanie oferują np. Denon czy Sonos. Rozwiązaniem, które może być dostępne w bezprzewodowym systemie multiroom, jest Google Cast. Pozwala ono na bezpośrednie i bezprzewodowe odtwarzanie muzyki ze smartfona lub tabletu na urządzeniu kompatybilnym z Google Cast. System taki grupy i ich wykorzystywanie do odtwarzania muzyki, np. z obsługiwanych serwisów internetowych.

Multiroom

TechniSat Audiomaster MR2 z dwoma głośnikami Elac można ustawić na półce lub powiesić na ścianie i obsługiwać aplikacją MydDigitRadio Pro. (Fot. TechniSat)

Kanał IFTTT

Urządzenia w niektórych systemach multiroom obsługują kanał IFTTT (od ang. If This Then That). Służy on do zautomatyzowania różnorodnych działań w ramach „inteligentnych” urządzeń należących do jednego systemu automatyki domowej. Rozwiązanie to umożliwia m.in. współpracę systemu multiroom z wieloma innymi urządzeniami, jakie mogą być wykorzystywane w „inteligentnym” domu, niekoniecznie związanymi z odtwarzaniem muzyki. Profesjonalne rządzenia multiroomu mogą być kompatybilne z wiodącymi systemami automatyki domowej, ze sterownikami dostępnymi dla standardów: ELAN, Control 4, Crestron, RTI, Savant, URC (Universal Remote Control).

Multiroom

W małych pokojach sprawdzi się zestaw głośników do multiroomu sundbar Sonos Beam, subwoofer Sonos Sub Mini i Sonos One SL, z których można zbudować kino domowe, lub korzystać w strefach multiroom.

Współpraca z asystentami głosowymi

W bezprzewodowych systemach multiroom wygodne jest sterowanie głosowe, np. wykorzystujące współpracę z Asystentem Google czy Amazon Alexą – systemami wykorzystywanym nie tylko w sprzęcie audio, ale też do sterowania oświetleniem, sprzętem wideo czy AGD. Z wykorzystaniem asystenta głosowego można nie tylko łatwo rozpocząć czy zakończyć odtwarzanie muzyki, ale także sprawdzić prognozę pogody i sterować „inteligentnym” domem. Na zakończenie, zaletą instalacji multiroom jest jej elastyczność konfiguracji, możliwość korzystania z rozwiązań przewodowych i bezprzewodowych wykorzystania już posiadanego sprzętu audio i dodawanie nowych w dowolnym momencie.

2022-11-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket