Dekodery DVB-S czy IPTV?

Dekodery DVB-S

W tym roku widać, że platformy telewizyjne namawiają do korzystania z odbiorników DVB-S2 4K z rozbudowanymi usługami sieciowymi serwisami VoD, największych platform Netflix, Disney+ i innych. Trwa rywalizacja między platformami telewizjami i kablowymi w dostarczeniu najlepszego „kontentu” sportu i filmów. (Fot. TechniSat)

Mimo wielu nowych urządzeń do korzystania z rozrywki bezpośrednio z Internetu najwięcej klientów platform korzysta z odbiorników satelitarnych z możliwością dołączenia do sieci, aby oprócz oglądania telewizji na żywo korzystać z bogatej oferty filmów 4 K w serwisach VoD.

Telewizja DVB-S2 – niezawodność odbioru

Największą ofertę kanałów sportowych oferują platformy satelitarne i telewizje kablowe. Telewizja satelitarna DVB-S2 to możliwość odbioru kanałów w rozdzielczości HD i Ultra HD 4K HDR. Największą zaletą odbiorników DVB-S2 jest niezawodność odbioru telewizji na całym terytorium kraju niezależnie od liczby odbiorników. Telewizja DVB-S2 jest niezastąpiona na terenach mało zurbanizowanych, leśnych, górskich, gdzie odbiór telewizji naziemnej jest utrudniony. Dla odbiorników satelitarnych głównym zagrożeniem pod kątem oglądania kanałów telewizyjnych jest używanie za małej anteny (w warunkach polskich minimum 90 cm). Przy dużych opadach deszczu czy śniegu może to prowadzić do zaniku sygnału, ale pozostaje wtedy dostęp do usług sieciowych.

Dekodery DVB-S

Dekoder Polsat Box 4K został wyróżniony dwoma złotymi medalami

za innowacyjność i nowoczesności podczas Targów Poznań Media Expo 2022. (Fot. Polsat Box)

Telewizja internetowa – kanały TV na żywo

W dużych ośrodkach miejskich Internet jest standardem, ma coraz większą szybkość oraz stabilne działanie, co umożliwia wykorzystanie go do przekazu telewizyjnego, dzięki czemu zastępuje on tradycyjną antenę DVB-T2 lub DVB-S2. Popularność zyskuje telewizja internetowa, która wykorzystuje sieć szerokopasmową, jako źródło kanałów telewizyjnych streamowanych na żywo i usług VoD. Ich przewagą są mniejsze koszty transmisji kanałów telewizyjnych na żywo (dla nadawcy) i brak anteny satelitarnej, która wymaga dachu czy balkonu oraz doświadczenia w instalacji.

Mimo że praktycznie cały kraj jest pokryty siecią internetową, najlepiej funkcjonuje ona w miastach. Częste są jednak problemy z odbiorem w dobrej jakości materiałów wideo, szczególnie przez Wi-Fi (zakłócenia od sąsiadów i tłumienie ścian). Drugim zagrożeniem jest obciążenie sieci. Szczególnie jest to widoczne przy dużych imprezach masowych, np. sportowych, gdy jednoczesny odbiór tego samego programu powoduje „zapchanie” serwerów, zmniejszenie szybkości transmisji i pikselizację lub zanik obrazu, co nie występuje praktycznie w telewizji DVB-S2.

Dekodery DVB-S

Klienci telewizji satelitarnej Canal+ mogą korzystać z bogatej biblioteki Playera. (Fot. Canal+)

Telewizji internetowa – prosta instalacja

W telewizji internetowej wystarczy z domowego routera dołączyć kabel Ethernetowy do odbiornika lub wybrać łącze Wi-Fi, aby odbierać kanały telewizyjne na żywo i filmy VoD. Są dwa rozwiązania techniczne telewizji internetowej – IPTV (Internet Protocol TV) i OTT (Over The Top). Telewizja IPTV, nazywana kablową, opiera się na systemie multicast, wykorzystującym zamkniętą sieć operatora internetowego, np. Orange, Netii, Plusa, UPC, tak jak jest to w wypadku telewizji kablowych. Drugi wariant telewizji internetowej – OTT to możliwość korzystania z sieci dowolnego operatora Internetu, z którym współpracuje dekoder OTT.

Dekodery DVB-S

TECHNISAT DigiPlus UHD S

Sport i filmy 4K HDR – największa popularność

Coraz więcej transmisji sportowych jest realizowanych w standardzie Ultra HD HDR, chociażby przez Canal+ i Eleven Sports, Polsat Sport Premium. Najlepszą jakość obrazu zapewniają transmisje sportowe realizowane w standardzie 4K HDR HLG (Hybrid Log Gamma). Opracowany wspólnie przez brytyjską BBC i japońską NHK standard przeznaczony jest dla nadawców programów telewizyjnych. Wykorzystuje on hybrydowe kodowanie sygnału (ang. hybrid log- gamma, stąd nazwa HLG), co pozwala na odtwarzanie tego typu materiałów na standardowych telewizorach HD i Ultra HD.

Dekodery DVB-S

W Canal+ online znajdziemy bogatą ofertę filmów 4K Netflixa i HBO. (Fot. Canal+)

Canal+ online na dekoderze, telewizorze i smartfonie

To usługa platformy Canal+, która łączy świat kanałów na żywo ze światem VoD. Nie wymaga umowy, dekodera ani anteny. Potrzebny jest jedynie dostęp do sieci internetowej. To nowoczesna usługa, z której można korzystać w dowolnym miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu, które jest połączone z Internetem. Z Canal+ online można obecnie korzystać przez przeglądarkę internetową, aplikację mobilną na iOS i Android, np. dekoder Canal+ Dual BOX 4K, aplikację w telewizorze z systemem Android TV i Samsung Smart TV oraz przystawki Android TV i Apple TV. Serwis wspiera również techniki AirPlay oraz Google Cast, co pozwala na wygodnie przesyłanie obrazu z urządzenia mobilnego na telewizor. Do atrakcyjnych funkcji na można zaliczyć:

  • możliwość oglądania od początku transmisji (Start over),
  • przewijanie, zatrzymywanie, wznawianie (Time Shift do 2h),
  • kontynuowanie oglądania na innym urządzeniu,
  • oglądanie czterech progamów, np. wydarzeń sportowych, w czterech oknach (Multi-Live),
  • Backward EPG daje możliwość odtworzenia materiału, który był emitowany do 14 dni wstecz.

Dekodery DVB-S

CANAL+ TVBox+

Canal+ z Netflixem, HBO i Playerem

Canal+ online to serwis streamingowy oferujący tysiące seriali i filmów na życzenie oraz informacje i sport na żywo, w tym w jakości 4K. Ofertę Canal+ i Netflixa oraz HBO można zasubskrybować w Polsce w ramach jednego pakietu, w którym znajdą się m.in. dostęp do serwisu Netflix i HBO wszystkich jego produkcji, dostęp do międzynarodowych i polskich hitów prosto z kina (dostępnych dzięki umowom dystrybucyjnym Canal+), wszystkich produkcji oryginalnych Canal+ (seriali, filmów, dokumentów, programów lifestyle’owych) oraz sportu na żywo.

Popularny jest też serwis Player. Aplikacja Player jest dostępna dla klientów Canal+ korzystających z najnowocześniejszego dekodera Canal+ 4K DualBOX+. Oferta Player jest też dostępna w Strefie Canal+ www.strefa.canalplus.pl. Po zakupie, aby skorzystać z aplikacji, wystarczy otworzyć ją w menu dekodera i zalogować się swoim kontem Player, co pozwoli m.in. zachować historię oglądania, lub w prosty sposób założyć nowe konto.

2022-11-11
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket