Akcesoria do ekspresów do kawy

Akcesoria do ekspresów

W wielu przypadkach zakup ekspresu to dopiero początek kawowej przygody. W miarę wzrostu świadomości pojawia się chęć powiększenia zestawu baristy o dodatkowy sprzęt, jak np. młynek, aby przygotować własne mieszanki ziaren, czy spieniacz do mleka, by pianka była gładka i gęsta. (Fot. Amica)

Oferta akcesoriów jest bardzo duża i bez trudu znajdziemy sprzęt nie tylko z odpowiadającymi nam funkcjami, ale również dopasowany stylistycznie do wystroju kuchni. Jeśli korzystamy z ekspresu przelewowego lub kolbowego, to z pewnością warto zakupić młynek do kawy, żeby zawsze korzystać ze świeżo zmielonych ziaren – tylko w ten sposób zachowamy pełnię aromatu przygotowanego napoju.

Akcesoria do ekspresów

ADLER AD 4448; BOSCH TSM6A013B; MPM MMK-08; ZELMER ZCG7325

Spieniacze do mleka

Wartym uwagi urządzeniem jest spieniacz do mleka. Przede wszystkim pomoże on uzyskać lekką i kremową mleczną piankę lub po prostu podgrzać mleko. Jest więc dobrym wyborem, jeśli korzystamy z ekspresu kolbowego, przelewowego lub automatycznego do kawy czarnej. Dzięki niemu możemy poczuć się jak domowy barista. W trakcie podgrzewania nie przypala mleka. Oprócz tego przy jego pomocy możemy spienić również zimne mleko, np. aby dodać je do deserów czy mrożonej kawy. Sprawdzi się także w przygotowywaniu pianki z napojów roślinnych, np. sojowych. Funkcja podgrzewania mleka pozwala wykorzystać go np. do przygotowywania gorącego kakao czy płatków. Niektóre elementy urządzenia można myć w zmywarce, więc czyszczenie nie stanowi problemu.

Kupując spieniacz, powinniśmy zwrócić uwagę na jego pojemność, ta zazwyczaj wynosi do ok. 300 ml w przypadku podgrzewania mleka i ok. 200 ml dla przygotowywania pianki. Niektóre modele wyposażone są w programy automatyczne, np. cappuccino czy latte, co pozwala przygotować piankę o strukturze odpowiedniej dla danego napoju. Dzięki funkcji automatycznego wyłączenia proces spieniania odbywa się samodzielnie, a nam pozostaje czekać na gotowy efekt. Czyszczenie spieniacza ułatwi możliwość mycia w zmywarce, dlatego wybierając sprzęt, zwróćmy uwagę, czy producent na to powala.

Akcesoria do ekspresów

Wygodne pokrętło pozwala na regulację stopnia zmielenia ziaren kawy. (Fot. Eldom)

Młynki do kawy

Jeśli korzystamy z ekspresu przelewowego lub kolbowego, to z pewnością warto zakupić młynek do kawy, aby zawsze korzystać ze świeżo zmielonych ziaren – tylko w ten sposób zachowamy pełnię aromatu przygotowanego napoju. Na rynku znajdziemy młynki udarowe z ostrzami i żarnowe. Zalety modeli udarowych to przede wszystkim przystępna cena i niewielkie rozmiary. Dobrze radzą sobie z mieleniem ziaren kawy, jednak nie ma możliwości regulacji stopnia zmielenia, która jest przydatna, jeśli często parzymy kawę różnymi metodami. Oprócz tego w trakcie pracy ostrza nagrzewają się, a to może wpływać na smak kawy, przez co będzie bardziej gorzka. Jeśli więc korzystamy z dobrych ziaren, to zwyczajnie szkoda mleć je w młynkach udarowych. Młynek udarowy warto wybrać, gdy zależy nam przede wszystkim na małych rozmiarach, a kawę pijamy okazjonalnie. Oprócz tego można go wykorzystać np. do mielenia ziół czy orzechów. Oczywiście, ważne jest to, aby go dokładnie czyścić, żeby mielone wcześniej produkty nie wpływały na smak kawy.

Dla wymagających kawoszy najlepszym wyborem są modele żarnowe. Ziarna są w nich ścierane pomiędzy żarnami. Odległość żaren można regulować, co pozwala na uzyskanie różnego stopnia zmielenia. Ich dokładna liczba zależy od konkretnego modelu urządzenia, ale młynki żarnowe mogą mieć nawet kilkadziesiąt różnych stopni ustawień mielenia, dzięki czemu bez problemu uzyskamy kawę odpowiednią zarówno do ekspresu kolbowego, jak i przelewowego. Po zmieleniu kawa trafia bezpośrednio do pojemnika, można przygotować od razu np. 200 g zmielonej kawy. Młynek może być również wyposażony w wagę, więc łatwo zaprogramujemy np. zmielenie kilku gramów kawy wprost do kolby, w sam raz na poranne espresso. W zależności od stopnia zaawansowania młynka będzie on wyposażony w pokrętło z regulacją grubości mielenia lub nawet programator elektroniczny oraz wyświetlacz.

Jeśli mielemy kawę w większych ilościach, warto wyposażyć się w pojemnik próżniowy do jej przechowywania. Dzięki niemu zmielona kawa dłużej zachowuje aromat, a zatem i walory smakowe.

Akcesoria do ekspresów

ELDOM MK170N Koff; AMICA FD 4011 Fomis; SALTER EK4635; ADLER AD 4497

Chłodziarki do mleka i pojemniki

Dla smakoszy kawy mlecznej chłodziarka do mleka jest niezbędnym dodatkiem. Jakie mleko pieni się najlepiej? Schłodzone do temperatury 4 °C oraz pełnotłuste. Zaleta chodziarki to fakt, że pozwala na bieżąco utrzymać właściwy stan mleka, w przeciwieństwie do np. karafki. Biorąc pod uwagę, jak mocno projektanci przykładają się również do wzornictwa nowoczesnych ekspresów, to chłodziarka jest rozwiązaniem znacznie bardziej estetycznym niż np. stojący karton mleka. Chodziarka jest również łatwa w czyszczeniu. Wykonany ze stali szlachetnej pojemnik możemy po prostu umyć w zmywarce. Na rynku dostępne są zarówno chłodziarki, do których trzeba przelewać mleko, jak i takie, w których umieszczamy cały karton.

Dla wielu osób dobrym wyborem będzie również próżniowy pojemnik na mleko. Konstrukcja podobna do termosu sprawia, że jest w stanie utrzymać niską temperaturę nawet przez cały dzień. Dzięki łatwemu czyszczeniu zachowanie higieny nie zajmuje dużo czasu.

Akcesoria do ekspresów

Atutem spieniacza jest możliwość spieniania także zimnego mleka lub jego szybkiego podgrzania, np. do przygotowania gorącej czekolady lub płatków. (Fot. Zelmer)

Podgrzewacze filiżanek

Kawa musi być podawana w odpowiedniej temperaturze. Napar może bardzo szybko wystudzić się, jeśli zostanie podany w chłodnym naczyniu. Dlatego producenci bardzo często wyposażają ekspresy w podgrzewacz. Zazwyczaj jest to tacka umieszczona na górze obudowy, na której zmieścimy kilka szklanek lub filiżanek. W branży gastronomicznej stosuje się duże, samodzielne podgrzewacze, które zmieszczą nawet kilkanaście naczyń. Na rynku konsumenckim produkty takie oferują tylko najbardziej wyrafinowanie marki, np. JURA. Podgrzewacze są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu możemy wybrać model idealnie dopasowany do naszych potrzeb, np. na 6 filiżanek lub więcej jeśli często podajemy kawę gościom.

Akcesoria do ekspresów

MELITTA® Cremio 1014-02; CAMRY CR 4443; ELDOM SI500C Meko; SALTER EK5030

Akcesoria do ekspresów

MPM MKW-03M; JURA Cool Control 1l; CONCEPT NM4101 Nordic; JURA Podgrzewacz do filiżanek S

Stylowy i funkcjonalny – Concept NM4100

Spieniacz do mleka Concept NM4100 ma 3 tryby pracy – spienianie mleka z podgrzewaniem, spienianie mleka bez podgrzewania i podgrzewanie mleka bez spieniania. Oferuje prostą obsługę jednym przyciskiem i dwie wymienne nakładki – do spieniania i mieszania z podgrzewaniem (bez spieniania). Podczas podgrzewania temperatura mleka dochodzi do 65 °C. Wewnątrz pojemnika znajdziemy wskaźnik poziomu, który pomoże określić optymalną ilość mleka. Dolna linia wyznacza poziom mleka dla trybu spieniania i sięga 115 ml, co wystarcza na 2 filiżanki cappuccino. Górna linia oznacza objętość 240 ml i jest przeznaczona wyłącznie do podgrzewania bez spieniania, na przykład do przygotowania gorącej czekolady lub kakao. Dzięki nieprzywierającej powierzchni wewnętrznej mleko nie przypali się podczas podgrzewania, a spieniacz jest łatwy w czyszczeniu. Wyposażony jest w zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz w pełni obrotową podstawę antypoślizgową. Urządzenie ma również przezroczystą pokrywkę.

Stylowy i funkcjonalny

Idealny na start – Melitta® Molino 1019-01

Miłośnicy dobrej kawy mogą wyposażyć się w funkcjonalny młynek Melitta® Molino 1019-01. Znakomicie nada się do mielenia ziaren przy korzystaniu z przelewowych metod parzenia, do french pressu czy ekspresu kolbowego. Wygodne pokrętło umożliwia szybkie ustawienie grubości mielenia na aż 17 poziomach, a żarna zostały wykonane ze stali nierdzewnej. Zbiornik na kawę ziarnistą ma pojemność aż 200 g. Na czytelnej skali wystarczy ustawić odpowiednią ilość kawy do zmielenia – od 2 do 14 filiżanek. Urządzenie przygotuje odmierzoną porcję kawy i wyłączy się automatycznie po zakończeniu pracy. Możliwość łatwego zdemontowania elementów młynka sprawia, że czyszczenie jest niezwykle łatwe.

Idealny na start
2022-11-11
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket