Kompaktowe zmywanie naczyń

Kompaktowe

Zmywarka wolnostojąca o szerokości 45 cm może zostać wstawiona do kuchni z dnia na dzień. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednim przyłączem wodociągowym i źródłem energii elektrycznej, wystarczy, że z dolnego ciągu szafek wystawimy tę z szufladami i już możemy cieszyć się komfortem automatycznego zmywania. (Fot. Amica)

Zmywarka, nawet ta o szerokości 45 cm, to bardzo wszechstronne urządzenie, które nie wymaga wielu przyłączeń ani też specjalistycznego sprzętu do montażu. Z gabarytami zmywarki wiąże się jej pojemność, która często „mierzona” jest w kompletach naczyń. To na szczęście rzecz umowna.

Kompaktowe

AMICA DFM46C8EOiBD; GORENJE GS541D10X; SHARP QW-HS25F443I

Czy taka zmywarka mi wystarczy?

Powszechne przekonanie, że wymiary zmywarki powinny być dobierane do liczby użytkowników, nie jest do końca prawdziwe. Oto przykłady. Zmywarka o szerokości 60 cm w firmie, w której nie ma kuchni, a zmywa się jedynie filiżanki, nie ma sensu. Nie ma też sensu zmywarka o szerokości 45 cm dla singla, który lubi gotować i posiada niezliczoną liczbę patelni i garnków. Domek na działce to zaś miejsce idealne dla modelu kompaktowego i małej kuchni. Z gabarytami zmywarki wiąże się również jej pojemność, która często „mierzona” jest w kompletach naczyń. Pamiętajmy jednak, że pojemność to rzecz umowna. Wystarczą trzy duże garnki i pojemność liczona kompletami zmniejsza się o 50 proc.

Kompaktowe

Cicha praca zmywarki jest bardzo istotna, zwłaszcza jeśli urządzenie usytuowane jest w kuchni otwartej na salon. (Fot. Amica)

Kompaktowe

AMICA DFM46C8EOiWD; SIEMENS SR23HW48KE

Energooszczędność na miarę naszych czasów

Wybór urządzenia pracującego w dobrych parametrach klasy efektywności energetycznej jest już początkiem oszczędzania. Ustawowo producenci mają obowiązek dołączyć do urządzenia informację, w jakiej klasie pracuje urządzenie (na etykiecie energetycznej). Aktualna skala efektywności przewiduje siedem klas, z których najlepsza jest obecnie klasa A, a najniższa to G. Ten parametr powinien być wzięty pod uwagę już przy początkowym wyborze urządzenia. Przyjmuje się, że zmywarki, które pracują w parametrach klasy A, są o blisko 40 proc. bardziej energooszczędne niż zmywarki klasy G. Oszczędności nie są zauważalne po roku czy po dwóch. Na zyski (z uwagi na większy wydatek na samo urządzenie) należy poczekać od kilku do kilkunastu lat. Ale ważny jest fakt, że obcujemy z nowoczesnym technicznie urządzeniem.

Oprócz wyboru urządzenia w najlepszej klasie energetycznej warto oszczędzać już od początku użytkowania zmywarki. Po pierwsze, nie należy aktywować zmywania z połową naczyń w komorze. Lepiej jest zapełniać komorę stopniowo i włączyć dopiero, gdy zmywarka będzie całkowicie wypełniona naczyniami. Wybór krótkiego czasu zmywania, nazywanego przez producentów programami krótkimi, turbo albo speed, nie przekłada się na oszczędność. To tylko złudne myślenie, że im szybciej i krócej się coś myje, tym mniej prądu urządzenie pobiera. Takie zmywanie jest porównywalne do jazdy samochodem. Im szybciej chcemy dojechać w dane miejsce, tym więcej paliwa spalimy. Lepiej jest więc wybierać długie, ekonomiczne cykle zmywania.

Kompaktowe

O pojemności zmywarki świadczyć będą nie tylko gabaryty komory zmywania, ale przede wszystkim wewnętrzne wyposażenie, takie jak kosze, szuflady i miejsca na delikatne naczynia. (Fot. Miele)

Ważne, żeby oszczędzała wodę

Im mniej wody, tym lepiej – zarówno dla środowiska, jak i naszych portfeli. Nie zawsze jednak mała ilość wody potrzebnej do umycia określonej ilości naczyń wpłynie pozytywnie na samą jakość ich umycia. Dlatego producenci oferują różnorakie systemy, które minimalizują jej pobór. Mowa m.in. o automatycznym dostosowaniu poboru wody do zabrudzenia naczyń. Czujnik mierzy przepływ wody i dobiera automatycznie parametry cyklu. Na panelu sterowania dostępne są także funkcje lub programy oznaczone symbolem „Eco”. Wydłużają one cykl zmywania i redukują ważne współczynniki. Ciekawszym rozwiązaniem jest wyposażanie modelu w ekonomiczne zbiorniki gromadzące wodę z ostatniego, najczystszego cyklu płukania. Pozawalają one zaoszczędzić rocznie kilka litrów wody. Woda ze zbiornika zostaje wykorzystana na początku cyklu mycia, najczęściej w fazie mycia wstępnego.

Informacja o tym, ile urządzenie zużywa wody do jednego standardowego cyklu prania, a także w ciągu całego roku, znajduje się na etykiecie energetycznej. Od 1 marca 2021 r. jest informacją obligatoryjną, którą producent ma obowiązek jasno komunikować konsumentom.

Kompaktowe

BOSCH SRS2IKW04E; SIEMENS SR25ZI11ME

Cicha praca zawsze w cenie

W praktyce przeszkadzające czy irytujące nas dźwięki w zmywarce nie są w większości pochodną konstrukcji zmywarki czy jej wyciszenia. Zwykle jest to wynik złego jej wypoziomowania, niefachowej zabudowy (w tym odpływu i podłączenia do syfonu) oraz nieumiejętnego rozmieszczenia naczyń. Trzeba przy tym pamiętać, że zmywarka podczas mycia i odpompowywania wody generuje określony hałas (nie ma urządzeń absolutnie cichych). Co więcej, hałas jest wartością logarytmiczną, a więc o ile algebraiczna różnica między 40 a 60 dB wynosi jedyne „dwadzieścia”, w praktyce emitowany hałas jest w tym wypadku, już fizycznie patrząc, 100 razy większy. Ale uspakajamy: nie oznacza to, że my go usłyszymy jako 100 razy głośniejszy. Hałas bowiem, będąc falą, różnie rozkłada się w przestrzeni i pomieszczeniu. W praktyce zmywarka czy w ogóle sprzęt AGD pracuje w zupełnie innych warunkach. Zmiana programu, rodzaj podłoża, nierównomierne ustawienie czy usytuowanie produktu blisko ścian lub przeszkód może wygenerować „dodatkowe” decybele. Wybierając czy polecając zmywarkę, warto trzymać się także jednej, ściśle określonej jednostki. Choć jest ona wyznaczona i jest nią dB(A), zdarza się, że przy zmywarce podaje się inne jednostki pomiaru hałasu. Nie tylko jest to niezgodne z rozporządzeniem UE dotyczącym etykiety efektywności energetycznej, ale wprowadza w błąd. Przykładem może być ten sam poziom hałasu zapisany dwoma różnymi wzorami, a więc: 40 dB re 20 μPa (w odniesieniu do mikropaskali) oraz 50 dB re 1 pW (w odniesieniu do pikowatów). Poziom hałasu jest ten sam, ale liczby już inne i wydaje się, że „lepsze” zdecydowanie jest 40.

Kompaktowe

Fot. Gorenje

Wyposażenie komory zmywania

Istotnym elementem każdej zmywarki jest kosz. Często są to całe wymyślne systemy koszy i ich ustawień. I to od nich zależą wygoda użytkowania, a także pojemność zmywarki. Zawsze należy dokładnie je obejrzeć. Kosze są mało docenianym elementem zmywarki, a tak naprawdę odgrywają bardzo ważną rolę i wykonują nie mniej ważną pracę. To na nich układa się naczynia, żeby ramiona spryskujące mogły swobodnie obracać się i rozprowadzać wodę. Ich konstrukcja, modułowość oraz wyposażenie (np. kosz na sztućce) decydują o pojemności zmywarki oraz komforcie załadunku i rozładunku. Należy pamiętać, że coraz częściej ważnym uzupełnieniem koszy jest szuflada na sztućce.

Na rynku istnieją zmywarki z jednym, dwoma lub trzema koszami. Zazwyczaj kosze te wyposaża się w obracane kółka lub specjalne prowadnice, które pozwalają na sprawne wysuwanie i wsuwanie elementu. Lekkie konstrukcje koszy pozwalają także na wyciąganie ich w całości z naczyniami, żeby postawić je np. na blacie. Jednoelementowe kosze spotyka się dziś głównie w zmywarkach kompaktowych i starszych modelach. Kilkupoziomowe zmywanie z dodatkowym koszem zapewnia umycie większej liczby naczyń. Coraz częściej w zmywarkach stosuje się specjalną szufladę na sztućce. Zwykle jest ona umieszczona na samej górze zmywarki i umożliwia wygodne i przejrzyste rozłożenie widelców, noży czy łyżek. Jej kilkucentymetrowa wysokość pozwala także na ustawienie na jej obszarze nawet niskich filiżanek, np. do espresso. Jeśli użytkownik chce indywidualnie zarządzać wnętrzem zmywarki, może taką szufladę wyciągnąć i włożyć np. wysokie garnki czy inne nieporęczne elementy zastawy.

Kosze wyposażone są także w wiele udogodnień, które odpowiadają za bezpieczne zmywanie, za podtrzymywane naczyń czy też odseparowanie ich od siebie. Mowa przede wszystkim o bocznych skrzydłach (wspornikach i uchwytach kieliszków), które służą nie tylko do podtrzymywania nóżek kieliszków, ale także są półkami, na których można układać dodatkowe filiżanki, nakrętki od słoików czy inne elementy o niedużych rozmiarach. Skrzydła, wykonane zwykle z trwałego tworzywa sztucznego, można swobodnie złożyć, jeśli nie są użytkowane, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń w bocznym obszarze kosza. Ponadto producenci oferują systemy oddzielające naczynia od siebie. Przegródki mogą być na stałe zamocowane w koszu, ale mogą także być indywidualnie składane, żeby dostosować szerokość do rozmiaru i głębokości naczynia. Ponadto na wystających kolcach mogą być zastosowane gumowe nakładki, które utrzymują stabilnie naczynia, bez ryzyka przewrócenia i potłuczenie się szkła w komorze zmywania.

Kompaktowe

Fot. Amica

Bosch kompatybilny z Home Connect

Zdalne sterowanie urządzeniem, powiadomienia i wybór najlepszych programów i funkcji dostępne są dzięki kompatybilności z Home Connect. Wystarczy połączyć zmywarkę w ramach lokalnej sieci internetowej z bezpłatną aplikacją dostępną na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android. Dzięki opcji Favourite możemy zapisać ulubione kombinacje programów i funkcji dodatkowych. Zaprogramowane ustawienie można włączyć bezpośrednio na panelu sterującym zmywarki. Może to być na przykład połączenie funkcji ExtraDry (Suszenie Extra) z programem Eco 50°. Za pomocą aplikacji Home Connect, obsługiwanej za pomocą smartfona lub tabletu, możemy ustawić wiele programów dzięki opcji Ulubione, aby następnie aktywować je jednym dotknięciem.

Dzięki funkcji Strefa Intensywna w jednym cyklu możemy myć naczynia o różnym stopniu zabrudzenia i wykonane z różnych materiałów, np. mocno zabrudzone garnki i patelnie w dolnym koszu, a szkło i porcelanę w górnym. Aktywacja funkcji sprawia, że dolna część zmywarki staje się strefą intensywnego mycia (z podwyższonym ciśnieniem i temperaturą wody), a w tym samym czasie zawartość górnego kosza traktowana jest odpowiednio delikatnie.

W modelu SPS4HKW53E dostępny jest też program automatyczny. Z jego wykorzystaniem zużycie i temperatura wody oraz czas płukania są dokładnie dostosowane do poziomu zabrudzenia i załadunku, sprawdzanych za pomocą czujników, co zapewnia skuteczne zmywanie przy jednoczesnym oszczędzaniu wody i energii. To oznacza, że z automatycznym programem zużyjemy tylko tyle wody, ile jest konieczne do uzyskania odpowiednich rezultatów zmywania.  

Bosch
2022-11-02
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket