Komfortowe i nowoczesne suszenie i odświeżanie automatyczne

Komfortowe i nowoczesne

Automatyczna suszarka do ubrań powoli, ale skutecznie staje się standardem w naszych gospodarstwach domowych. Użytkownicy idą również o krok dalej i wyposażają swoje garderoby w szafy suszące. Czy takie sprzęty są bezpieczne dla tkanin i dlaczego tak szybko zyskują na popularności? Sprawdziliśmy! (Fot. Samsung)

Sprzęt gospodarstwa domowego powstał po to, aby ułatwić życie codzienne. Dotyczy to zarówno kuchenki, jak i okapu czy lodówki. Również drobne urządzenia, jak suszarki do włosów czy żelazka, mają określone przeznaczenie. W zakresie domowego suszenia i odświeżania tkanin producenci również odpowiadają nowoczesnym sprzętem. Urządzenia, które szturmem wkraczają do naszych domów i mieszkań, to automatyczne suszarki bębnowe i szafy suszące.

Komfortowe i nowoczesne

AMICA AD2C83KiStVAD; LG RC90V9JV2W; GORENJE DS92ILS

Zaawansowany sprzęt do zadań specjalnych

Bębnowe suszarki do ubrań z pompą ciepła są jednymi z najbardziej zaawansowanych sprzętów gospodarstwa domowego. Wśród ich niezliczonych zalet wyliczyć należy przede wszystkim energooszczędność i funkcjonalność, a także zachowanie estetyki wnętrza, ponieważ eliminują konieczność rozstawiania nieporęcznych i zajmujących przestrzeń suszarek balkonowych czy łazienkowych.

Automatyczna suszarka do ubrań powoli, ale skutecznie staje się standardem w naszych gospodarstwach domowych. Jeszcze kilka lat temu potencjalni użytkownicy z dystansem podchodzili do jej zakupu. Pierwszym z powodów było przeświadczenie, że zużywa dużo energii. Drugi powód dotyczył przekonania, że suszenie ubrań w automatycznym urządzeniu je niszczy. Obecnie wśród najchętniej kupowanych tego typu sprzętów wymienić należy suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Suszenie kondensacyjne polega na skropleniu wody z suszonej odzieży do specjalnego pojemnika. W praktyce urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia i ogrzewa je za pomocą grzałki. Następnie wdmuchuje gorące powietrze do bębna i w ten sposób suszy tkaniny. Schłodzenie powietrza wiąże się ze skropleniem wilgoci w specjalnie zaprojektowanym do tego miejscu w suszarce.

Komfortowe i nowoczesne

Szafy suszące, pomimo gabarytów sugerujących przeznaczenie komercyjne, są urządzeniami do użytku domowego.

Domowe sposoby na suszenie ubrań

Bez wyposażenia domu czy mieszkania w automatyczny sprzęt również wysuszymy ubrania, ale warto mieć na uwadze, że będzie to czasochłonne i z pewnością zajmie więcej przestrzeni, niż się spodziewamy. W okresie wiosny i lata, kiedy temperatura panująca na zewnątrz jest wyższa, a w dodatku dysponujemy balkonem, tarasem lub ogrodem, jest to wygodne. Niemniej w okresie jesienno-zimowym suszenie ubrań domowymi sposobami może przysporzyć wielu niedogodności.

Komfortowe i nowoczesne

LG S3RFBN; SAMSUNG DF10A9500CG; ASKO DC7774V.W

Na dworze też wysuszymy, ale jak długo?

Najstarszym sposobem suszenia ubrań jest wywieszenie ich na zewnątrz. Przy tej metodzie jesteśmy całkowicie zależni od warunków atmosferycznych, które mogą wspomóc, ale również uniemożliwić szybkie i skuteczne wyschnięcie ubrań. Pomocne będą, oczywiście, słońce, ciepły wiatr i mróz, a utrudniające – deszcz, mżawka i wilgoć. Ubrania w tym wypadku rozwieszane są na specjalnych suszarkach – rozkładanych w razie potrzeby lub zainstalowanych na stałe. Pomocnym urządzeniem w suszeniu ubrań stała się odrębna wirówka. Była popularna zwłaszcza w okresie użytkowania pralek wirnikowych. Obecnie każda pralka automatyczna wyposażona jest w program wirowania, a liczba obrotów bębna na sekundę podczas tego programu jest jednym z kluczowych parametrów podczas wyboru sprzętu.

Komfortowe i nowoczesne

Do niewielkich przestrzeni szczególnie polecany jest montaż w tak zwanym słupku. Urządzenia tego samego producenta powinny do siebie idealnie pasować,

a w innym wypadku możemy skorzystać ze specjalnego łącznika.

A może pozostać przy rozkładanej suszarce?

Rozkładane suszarki do ubrań mają, oczywiście, wiele zalet. Są lekkie, a zatem również mobilne. W zależności od potrzeb możemy ustawić je w łazience, pokoju, na balkonie czy na tarasie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ubrania będą schły od kilku do kilkunastu godzin, a widok suszarki, na k tórej rozłożona jest bielizna, w salonie niekoniecznie będzie wpisywał się w wystrój wnętrza. Odpowiedzią na potrzeby związane z krótkim czasem suszenia, oszczędnością przestrzeni, a także dbałością o tkaniny będzie automatyczna suszarka bębnowa do ubrań.

Komfortowe i nowoczesne

SHARP KD-HHH8S7GW2; AMICA ADS71LD; CONCEPT SP6508

Długa droga do komfortu suszenia

Pierwszym elektrycznym urządzeniem wspomagającym suszenie ubrań była bez wątpienia wirówka. Do tej pory rozmaite rodzaje wirówek są dostępne na rynku i cieszą się niemałym powodzeniem, ponieważ w dalszym ciągu znajdują się użytkownicy, których potrzeby ten sprzęt w zupełności spełnia. Wraz z pojawieniem się na rynku pralek automatycznych wirówki wolnostojące zostały zastąpione programem wirowania, w który wyposażona była pralka.

Kolejnym krokiem technicznym wspomagającym suszenie wypranych ubrań była automatyczna suszarka. Pierwsze sprzęty nazywane były wywiewowymi, ewakuacyjnymi lub wentylacyjnymi, a do ich prawidłowego działania należało je podłączyć do sieci wentylacyjnej. Takie podłączenie nie zawsze było możliwe, więc producenci zaczęli poszukiwać nowych rozwiązań. Tak nastała era suszarek kondensacyjnych, które obecnie są głównym rodzajem tych sprzętów. Kondensacja to inaczej zmiana stanu skupienia z postaci gazowej w ciekłą. Stąd nazwa suszarki, ponieważ pranie suszone jest ciepłym powietrzem, które w połączeniu z wilgocią z tkanin skrapla się. Urządzenie w ten sposób pozbywa się pary wodnej, a precyzyjnie mówiąc, gorącego powietrza. Nie musimy go podłączać do systemu wentylacji, ponieważ skropliny trafiają do specjalnie do tego przeznaczonego zbiornika. Ich usuwanie następuje w dwojaki sposób i zależy od modelu sprzętu. Pierwszym sposobem jest podłączenie urządzenia do sieci kanalizacyjnej. Opróżnianie zbiornika odbywa się automatycznie, bez jakiejkolwiek ingerencji czy zaangażowania użytkownika. Drugi sposób to manualny, w którym to użytkownik okresowo opróżnia zbiornik. Taki sposób może wydawać się mniej komfortowy, ale za to brak konieczności stosowania specjalnych podłączeń sprawia, że urządzenie może stać w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu, a do sprawnego działania potrzebuje jedynie bliskości gniazdka elektrycznego.

Suszarki z pompą ciepła pracują w tak zwanym zamkniętym obwodzie. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że pompa ciepła zapewnia recykling energii. W tym procesie gorące powietrze zostaje schłodzone i ponownie wykorzystane. To wypływa na znaczne zmniejszenie poboru energii. Dodatkowo pompa ciepła pośrednio umożliwia szybkie i skuteczne suszenie ubrań w niższej temperaturze niż w suszarkach, w których ich nie zastosowano. Suszenie w niskiej temperaturze jest dużo bezpieczniejsze dla zachowania jakości tkanin.

Komfortowe i nowoczesne

MIELE TWD440 WP; ASKO T408HD.T.P; BOSCH WTW85465PL

Umiejscowienie suszarki a komfort pracy

To kolejna zaleta tego sprzętu. Wolnostojąca suszarka bębnowa może być ustawiona wszędzie tam, gdzie uznamy, że dla naszej wygody jest to odpowiednie miejsce. Jedynym ograniczeniem mogą być sprzęty podłączane do instalacji kanalizacyjnej, w których zbiornik skraplającej się podczas suszenia wody opróżnia się automatycznie. Są również modele opróżniane manualnie i w nich umiejscowienie wymagane do sprawnego działania ogranicza się jedynie do bliskości źródła energii elektrycznej. Najpopularniejszym i najpraktyczniejszym sposobem montażu wydaje się umiejscowienie suszarki w bezpośredniej bliskości pralki automatycznej. Wtedy po skończonym cyklu prania wyjęte z pralki ubrania przekładamy bezpośrednio do suszarki. Oszczędza to czas przenoszenia bielizny do innego pomieszczenia, a także plecy użytkownika, ponieważ mokre pranie waży zdecydowanie więcej niż suche. Popularne są sposoby montażu w tak zwanym ciągu, czyli pralka obok suszarki, ale również w słupku, gdzie suszarka montowana jest na pralce automatycznej. Drugi ze sposobów jest szczególnie polecany do niewielkich przestrzeni, małych łazienek i mniejszych pomieszczeń pralniczych. Wszystkie elementy sterujące na sprzęcie są wygodnie dostępne od frontu, wiec nie ma obaw, że nie dosięgniemy do programatora czy będziemy mieli trudność z wyjęciem wysuszonych tkanin.

2022-11-01
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket