Automatyczny młynek na kuchenne odpadki

Automatyczny młynek

Instalacja młynka to doskonały sposób na pozbycie się domowych odpadów typu bio. Ten sprzęt dopiero wkracza do naszych kuchni, niemniej cieszy się coraz większym powodzeniem. Pierwsze rozdrabniacze zawdzięczamy znanym z zamiłowania do wygodnego życia Amerykanom, którzy w latach 30. minionego wieku mieli je w swoich zlewozmywakach. Sprawdziliśmy, co oferuje w tym zakresie polski rynek. (Fot. Franke)

Młynek na bioodpady, czyli tak zwany rozdrabniacz, po zainstalowaniu podłączany jest do sieci elektrycznej za pomocą uziemionego przewodu. Możemy do niego wrzucać rozmaite miękkie odpadki organiczne, takie jak obierki warzyw oraz owoców, niewielkie kostki i chrząstki, zwłaszcza drobiowe, ości ryb, skorupki jaj, fusy od herbaty i kawy oraz resztki jedzenia pozostające na talerzach czy w garnkach z poprzedniego dnia. Zamiast wrzucać je do worków i zbierać, pozbywamy się ich niemal w momencie powstania.

Skąd „moda” na rozdrabniacze?

Od pewnego czasu wyrzucanie śmieci różni się od tego sprzed lat, kiedy po porostu wynosiliśmy worek do kontenera. Przede wszystkim dlatego, że odpadki zaczęliśmy segregować. Świadomość ekologiczna społeczeństwa stała się obecnie bardzo ważnym aspektem życia. To, w jaki sposób wykonujemy proste czynności, takie jak zakupy, gotowanie, zmywanie naczyń, ma ogromny wpływ na otaczający nas świat. Ważną kwestią jest przy tym segregowanie śmieci w domu i wyrzucanie ich do odpowiednio oznakowanych pojemników.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, które regulują i narzucają obecnie obowiązujące akty prawne, segregacji odpadów podlegają wszystkie „śmieci”, których pozbywamy się z domu czy mieszkania i które umieszczamy w koszu na śmieci. Dotyczy to zarówno domowego miejsca składowania odpadów, czyli zwykle kosza na śmieci umiejscowionego pod zlewem, jak i dużego kontenera na osiedlu, stojącego w wydzielonej strefie. Upraszczając, regulacje prawne w tym zakresie nakazują, żebyśmy wszystkie odpady gromadzili osobno, biorąc pod uwagę np. materiał, z którego zostały wykonane, możliwość recyklingu, a także biodegradowalność. Biorąc pod uwagę ostatnie pojęcie – tutaj z pomocą przychodzą nam właśnie młynki.

Automatyczny młynek

BLANCO FWD Lite; BLANCO FWD Medium; BLANCO FWD Max

Jak działają młynki do odpadów?

Każdy rozdrabniacz składa się z kilku elementów: zespołu montażowego, części rozdrabniającej, zespołu odprowadzającego resztki do kanalizacji (wlot kanalizacji w ścianie powinien znajdować się minimum 5 cm poniżej otworu wylotowego młynka) oraz włącznika. Jego konstrukcja opiera się na kilkusetwatowym silniku, który jest zamontowany w obudowie wykonanej z tworzywa lub stali nierdzewnej.

Są również modele wyposażone w system zabezpieczający silnik przed przeciążeniem, który sprawdza się m.in. wtedy, gdy do młynka „wpadnie coś”, co się w nim nie powinno znaleźć, np. łyżeczka. Silnik napędza specjalną tarczę, odpowiedzialną za rozdrabnianie wrzucanych odpadów. Rozdrabniacz montuje się pomiędzy zlewozmywakiem a ujściem kanalizacyjnym. Warto wspomnieć, że w sprzedaży są cztery rodzaje włączników: elektryczny, bezprzewodowy, pneumatyczny oraz korkowy. Młynek z włącznikiem elektrycznym uruchamiany jest zwykle specjalnym włącznikiem umiejscowionym w komfortowym dla użytkownika miejscu. Jeszcze wygodniejsze są młynki bezprzewodowe, które uruchamiane są pilotem zdalnego sterowania. Młynki pneumatyczne uruchomiane są z pomocą sprężonego powietrza. Ostatni rodzaj to młynki korkowe, zwane również magnetycznymi. Wyróżnia je to, że we wlocie młynka znajduje się magnes. Urządzenie zadziała tylko wtedy, gdy wlot młynka zatkamy korkiem, a przestanie działać, gdy go wyjmiemy. Ma to za zadanie ochronę dzieci przed ewentualnym urazem.

Przed uruchomieniem młynka należy puścić strumień zimnej wody, która nie tylko pomaga wypłukać resztki, ale również chłodzi pracujące urządzenie. Odpady wrzucone do otworu odpływowego są rozdrabniane przez obracającą się tarczę ze stali nierdzewnej, a następnie wypłukiwane strumieniem bieżącej wody. Po zakończonej pracy młynek powinien jeszcze być włączony przez około 10 s

Ważne parametry podczas wyboru

Jak przy wielu innych urządzeniach kuchennych, tak i w wypadku młynka ważne jest to, jak często i dla ilu osób gotujemy, bo to w znaczący sposób wpływa na ilość odpadków powstających każdego dnia. Kluczowych będzie pięć parametrów: pojemność komory, liczba stopni rozdrabniania, moc młynka, głośność pracy oraz rodzaj włącznika. W kwestii pojemności komory znaczenie mieć będzie to, że w większej można rozdrobnić większą ilość odpadków w tym samym czasie, co wpływa na czas pozbycia się ich. W wypadku liczby stopni rozdrabniana producenci oferują urządzenia wyposażone w jeden, dwa i trzy stopnie prędkości. To kolejny ważny parametr, który przekłada się na szybkość rozdrabniania. Moc z kolei będzie świadczyła o wydajności młynka. Tak samo jak w przypadku innych urządzeń mechanicznych, im większa moc, tym młynek szybciej jest gotowy do pracy, a także dużo wydajniej radzi sobie z mielonymi resztkami. Należy pamiętać, że urządzenie to podczas pracy emituje znaczny hałas, co będzie istotnie zwłaszcza w kuchniach otwartych na inne przestrzenie. Co prawda, jego działanie jest krótkotrwałe, ale może sprawiać dyskomfort.

Automatyczny młynek

FRANKE TE-75S; FRANKE TE-125; FRANKE TE-50

Jak zamontować młynek na odpadki?

Jeszcze przed zamontowaniem urządzenia trzeba sprawdzić wymiary instalacyjne, czyli wysokość rozdrabniacza, odległość od dolnej misy zlewozmywaka do linii środkowej otworu wlotowego, szerokość rozdrabniacza, odległość od linii środkowej otworu wylotowego do końca rury odprowadzającej oraz odległość od pionowej linii środkowej rozdrabniacza do linii środkowej złącza syfonu kanalizacyjnego.

Kolejnym krokiem jest rozłączenie spustu zlewozmywaka i rozebranie na części elementu mocującego rozdrabniacza oraz przyłączenie górnego elementu mocującego do zlewozmywaka. Trzeba pamiętać też o oczyszczeniu rury odpływowej zlewu – w przeciwnym razie może ona ulec zapchaniu.

Rozdrabniacze można montować zarówno w zlewozmywakach ze stali szlachetnej, jak i tych wykonanych z kompozytu. Niektórzy producenci zalecają, by zwrócić uwagę na to, żeby zlewozmywak miał standardową średnicę odpływu 3½ cala. Inni wskazują na grubość zlewu – maksymalna grubość modelu, do którego chcemy młynek zamontować, wynosi 25 mm, przy grubszych przydaje się dodatkowa przedłużka, zwana reduktorem. W niektórych instrukcjach montaż zaleca się do wszystkich zlewozmywaków ze średnicą otworu wlotowego 90 – 100 mm i grubości dna do 20 mm.

Co można mielić w młynku?

Do młynka możemy wrzucać wszystkie miękkie odpadki organiczne, takie jak obierki warzyw oraz owoców, niewielkie kostki i chrząstki, zwłaszcza drobiowe, ości ryb, skorupki jaj, fusy od herbaty i kawy oraz resztki jedzenia pozostające na talerzach czy w garnkach z poprzedniego dnia. Jeśli często gotujemy, a zwłaszcza gdy rodzina jest liczna, takich resztek na pewno nie brakuje.

Nie wszystko jednak można bezpiecznie „przemielić”, by nie zniszczyć urządzenia. Dlatego producenci przestrzegają przed wrzucaniem wszelkich plastików, w tym także nawet niewielkich torebek, sznurków czy kawałków szkła, a także kamieni (nawet małych), metalu oraz piasku. Nie należy również wlewać gorącego tłuszczu, pozostającego na patelni po smażeniu. Zresztą względy bezpieczeństwa dotyczą nie tylko samego urządzenia, ale także jego użytkowników. Dlatego producenci zalecają, by przed rozpoczęciem eksploatacji urządzenia dokładne zapoznać się z instrukcją, a także by podłączenie do zasilania było uziemione.

Automatyczny młynek

INSINKERATOR LC-50

Blanco oferuje 3 praktyczne pojemności

Młynki do odpadów bio FWD czynią sprzątanie po przygotowaniu posiłku jeszcze łatwiejszym, szybszym i wygodniejszym. Te rozdrabniacze do odpadów komunalnych zdecydowanie poprawiają wydajność sprzątania w kuchni. Każdy z trzech oferowanych młynków do zlewu Blanco FWD to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu możemy rozdrobnić większe kawałki odpadków i uniknąć zatkania kanalizacji. Urządzenia te potrafią zemleć niemalże wszystko, co zwykle wrzucamy do kosza – resztki z obiadu, skórki z owoców, obierki z warzyw, ości i gniazda nasienne. Takie domowe urządzenie to przede wszystkim wygoda i duża funkcjonalność połączona z oszczędnością przestrzeni potrzebnej do instalacji i prawidłowego działania. W linii nowych modeli młynków producent oferuje trzy rodzaje urządzeń, różniące się pojemnością. Młynek Blanco FWD Lite to podstawowy model do rozdrabniania niewielkich ilości odpadów bio, przeznaczony dla małych gospodarstw domowych. Pojemność komory rozdrabniania wynosi 900 ml, a odpadki mogą być mielone na 2 różnych stopniach, w zależności od ich wielkości i potrzeb użytkownika. Z kolei modele Blanco FWD Medium i Blanco FWD Max wyposażone są w komorę rozdrabniania o pojemności 1200 ml, a odpadki mogą być mielone na 3 różnych stopniach.

Blanco
2022-10-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket