Ponadczasowe i stylowe linie wzornicze retro i vintage

Ponadczasowe i stylowe

Kuchnie utrzymane w stylistyce retro, vintage, a nawet loftowej to coraz chętniej urządzane wnętrza. To za sprawą przytulnej kolorystyki i ponadczasowości. Taka kuchnia sprawia, że czujemy się w niej niczym w domku na wsi. Co więcej, kuchnia w stylu retro nie wyklucza dopełnienia aranżacji nowoczesnym sprzętem AGD. (Fot. Gorenje)

Producenci urządzeń AGD, również tych do zabudowy, nie zapominają o użytkownikach, którzy urządzają swoje kuchnie w stylu rustykalnym, vintage czy też retro. Utrzymane w tej stylistyce modele rozmaitych sprzętów, poza pięknym wyglądem i solidnym wykonaniem, są równie praktyczne i funkcjonalne, jak te klasyczne bądź łączące różne style i epoki z teraźniejszością. Doskonale przy tym pasują do wysublimowanych, stylizowanych wnętrz. Dla przykładu modele nawiązujące do aranżacji rodem z ubiegłego stulecia cechują się przede wszystkim prostotą (zarówno w budowie, jak i w obsłudze) i wykorzystują charakterystyczne, np. beżowe lub bladożółte, odcienie, a niekiedy również elementy drewniane czy mosiężne lub stylizowane na kolor starego złota.

Ponadczasowe i stylowe

Amica linia Retro

Ponadczasowe i stylowe

Vestfrost linia Retro

Kuchnia retro, czyli jaka?

Kuchnia urządzona w stylu retro kojarzy się z przytulnym miejscem, w którym unoszą się zapachy pieczonego ciasta, domowego obiadu, dominują naturalne kolory drewna i elementy ceglane. W takim wnętrzu nie tylko przyjemnie się gotuje, ale również zwyczajnie przebywa. Co więcej, przestrzenie kuchenne utrzymane w stylistyce retro wcale nie wykluczają zamontowania w nich nowoczesnego sprzętu gospodarstwa domowego. Nawet takiego, który wygląda bardzo innowacyjnie. Aby stworzyć spójną całość, wystarczy dobrać sprzęty tak, żeby pasowały do siebie wyglądem, a dodatkowo nie zaburzały ogólnej aranżacji wnętrza.

Ponadczasowe i stylowe

Doskonałym dopełnieniem przestrzeni kuchennej utrzymanej w stylistyce retro może być lodówka wolnostojąca. Te sprzęty oferują niemal wszyscy producenci dużego sprzętu AGD w rozmaitych kolorach, kształtach i o różnej pojemności.

Ponadczasowa linia retro

Wielu producentów oferuje serie utrzymane w stylu retro. Jak pokazuje rynek, retro nie musi jednak oznaczać ograniczonej funkcjonalności. Sprzęt, mimo charakterystycznego „oldskulowego” wyglądu, może oferować innowacyjne rozwiązania techniczne i funkcje znane z najnowocześniejszych oferowanych obecnie urządzeń. Linie utrzymane w stylu retro pozwalają stworzyć projekt bazujący na stylizowanych na retro piekarnikach, płytach, okapach i kuchenkach mikrofalowych. Ważną rolę odgrywają tutaj miękkie linie i kształt samego sprzętu, wycięcia drzwi i dekoracje na uchwytach stylizowane na stare złoto, srebro lub miedź. W urządzeniach grzewczych mamy do dyspozycji duże zegary analogowe, ergonomiczne, ale widoczne pokrętła oraz żeliwne dodatki. Wszystkie te detale są dodane po to, żeby uzyskać efekt przypominający sprzęty produkowane jeszcze w połowie XX w.

Ponadczasowe i stylowe

Franke linia Country

Gdzie szukać takich urządzeń?

Spójne stylistycznie linie retro oferuje wielu producentów sprzętów gospodarstwa domowego. Urządzenia występują w rozmaitych kolorach i kształtach. Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, że sprzęty retro doskonale pasują do siebie wzorniczo nawet wtedy, gdy pochodzą od różnych producentów. Mamy tu na myśli połączenie dużego i drobnego AGD. Wystarczy, że wszystkie urządzenia utrzymamy w jednej tonacji kolorystycznej, i już mamy efekt w pełni wystylizowanej na styl retro przestrzeni kuchennej. Takie wzornictwo pasuje do każdego domu i każdej kuchni, niemniej wykorzystywane jest najczęściej w nowo remontowanych kamienicach, starych dworkach i pensjonatach, a także w pomieszczeniach loftowych i tych, które są utrzymane w stylu industrialnym.

Linię w stylu retro oferuje między innymi marka Vestfrost, która słynie przede wszystkim z wyjątkowej klasy chłodziarek do wina. W linii retro, oprócz chłodziarkozamrażarek, można znaleźć także kuchnie wolnostojące i okapy. Produkty marki Vestfrost zaskakują świeżością, świetnym projektem, nowoczesnym wyposażeniem, które znacznie przewyższa to, co znaliśmy w tym segmencie dotychczas. Cieszą więc oko rozwiązania i funkcje, oryginalna i bogata kolorystyka, ciekawe kształty, a także odważny styl. Szczególnie zwracamy uwagę na przyjrzenie się wielu innowacyjnym rozwiązaniom technicznym, jakie proponuje Vestel – właściciel marki.

Ponadczasowe i stylowe

Stylistyka retro nie wyklucza wyposażenia urządzeń w nowoczesne i intuicyjne panele sterowania czy energooszczędne oświetlenie.

Linie wzornicze retro, czyli jakie?

Linia wzornicza retro to nic innego jak seria produktów o tej samej bądź bardzo podobnej stylistyce. Mamy tu na myśli stylistykę elementów wykończeniowych, dodatków, ozdobnych detali, dekoracji, a nawet całych frontów urządzeń. Spójne wzornictwo pozwala stworzyć jednolity efekt. Zwykle spójna linia wzornicza ma swoją nazwę, które jest jednocześnie określeniem handlowym. Nierzadko nazwa nawiązuje bezpośrednio do walorów linii i jej autów czy projektanta, który ją stworzył. Polacy coraz chętniej decydują się na takie zestawienie sprzętów. Z jednej strony jest to wynikiem wciąż rosnącej świadomości w określaniu własnych potrzeb, a z drugiej – dużego wyboru sprzętów na rynku. Chcemy, żeby okap pasował do lodówki, a lodówka do kuchenki mikrofalowej. Wartość estetyczna, ale także użytkowa takiej przestrzeni kuchennej zdecydowanie wzrasta. Co ważne, coraz chętniej wybieramy takie zestawy, ponieważ są efektowne, prestiżowe i niezwykle funkcjonalne. Paradoksalnie, kupujemy je także dlatego, że wybór opcji, funkcji czy konkretnych już modeli jest o wiele łatwiejszy niż w tradycyjnym gąszczu rozproszonych produktów AGD, których – jak wszyscy wiemy – jest na rynku masa. W pewnym sensie w spójnej linii wzorniczej producent podaje nam to, co ma najlepszego i najciekawszego, „na tacy”.

Ponadczasowe i stylowe

Miele Generacja 7000

Warto zacząć od projektu

Bardzo ważnym elementem, na który koniecznie trzeba zwracać uwagę wypadku wszystkich linii wzorniczych, jest doświadczenie i prestiż producenta, jego marki, a także specjalizacja. Atutem w tym wypadku jest współpraca producenta ze światowej klasy projektantem, a jeśli nie światowej, to przynajmniej znanym większej liczbie osób. Wiele przykładów pokazuje, że urządzenia gospodarstwa domowego są nie tylko kuchennym sprzętem, ale coraz częściej wzorniczym dziełem sztuki użytkowej. Zastosowane listwy, podświetlenie, dekoracyjne detale – to tylko niewielka część tego, co można zobaczyć na takich urządzeniach. Dodatkowo stosuje się ekskluzywne materiały i dodatki, włączają w to również kamienie szlachetne oraz wytłoczone na wartościowych materiałach logotypy. Te ostatnie często opatrzone są podpisem lub samym nazwiskiem projektanta. To wzbudza zaciekawienie, tym bardziej że wielu producentów decyduje się na współpracę m.in. z twórcą wzornictwa „kultowego” samochodu, rzeźby czy innowacyjnego w skali światowej budynku. Wielu z nas, podążając za trendami w wyposażeniu wnętrz czy samych dekoracjach, wie, że dane nazwisko jest naprawdę wiele warte i wnosi nową jakość oraz wymiar produktu.

Ponadczasowe i stylowe

Cechą charakterystyczną sprzętów AGD utrzymanych w stylistyce retro są detale dopełniające koncepcję wzorniczą. (Fot. Gorenje)

Gotowa oferta czy personalizacja?

Wielu producentów oferuje gotowe linie wzornicze. To, co wybieramy jako użytkownicy, zawęża się w zasadzie do określenia gabarytów, kolorystyki i funkcjonalności. W praktyce, kompletując sprzęt, możemy korzystać z oferty niemal każdego producenta, na przykład kupując płytę jednej marki, okap drugiej, a piekarnik i lodówkę jeszcze trzeciej i czwartej. Tak wyposażona kuchnia może i będzie stylizowana, chociażby ze względu na sam jej projekt czy zastosowane w sprzęcie materiały czy kolory, jednakże spójną linią już nie będzie. Tylko „gotowe”, szyte na miarę serie dają gwarancję, że nie będzie rozbieżności stylistycznych, technicznych czy funkcjonalnych. Co więcej, zastosowanie linii pozwala bez problemów wymienić w przyszłości sprzęt na inny lub uzupełnić linię o nowe, dodatkowe funkcjonalnie urządzenia. To się nazywa gotowa oferta. Personalizacja to coś odrębnego! Duży wpływ na popularyzację nowych kolorów, faktur i wzorów mają projektanci, styliści, międzynarodowe targi konsumpcyjne, choćby „Ambiente”, oraz konkursy, a wśród nich słynne na świecie „Red Dot” czy „iF”. Dzięki popularyzacji nowości nabieramy ochoty na posiadanie nowych rozwiązań w codziennej przestrzeni kuchennej. Coraz częściej wiąże się to także z generalnym remontem, zmianą stylu wyposażenia wnętrza oraz jego kolorystyki. Urządzeń codziennego użytku, również w segmencie dużego AGD, nie kupuje się już „raz na całe życie”. Zmieniają się moda, upodobania, a style się mieszają. Na rynku znajdziemy zarówno serie nowoczesne, jak i klasyczne, w stylu etno, retro, vintage czy skandynawskim. Co więcej, producenci, wychodząc naprzeciw wciąż rosnącym oczekiwaniom klientów w zakresie personalizacji produktów, oferują również sprzęty do dowolnej aranżacji oraz dekoracji. Mimo to pewne elementy są dla linii zawsze wspólne – najczęściej mają one tę samą stylistykę, bryłę, kolory czy wstawki.

2022-10-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket