Ceramiczne czajniki elektryczne

Ceramiczne

Ceramika nie jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji czajników elektrycznych. Jednak jej właściwości sprawiają, że dla wielu użytkowników jest niezastąpionym wyborem. Oferta takich urządzeń stale rośne i coraz częściej zwracają one uwagę klientów. (Fot. Concept)

Pod względem wzornictwa czajniki ceramiczne nawiązują do klasycznych imbryków do parzenia herbaty. To właśnie ze względu na charakterystyczny wygląd jest to jedna z najbardziej jednorodnych podgrup czajników. Mają one płaski element grzejny, a pojemność wynosi od 0,6 l do 1,5 l. Charakterystyczną cechą, obok kształtu, jest powierzchnia czajnika. Może być jednolita, ale bardzo często znajdziemy na niej różne kształty, a nawet charakterystyczne, malowane zdobienia. Czajniki wykonane są z ceramiki najlepszej jakości, dzięki czemu nie nagrzewają się tak jak szkło i łatwo je utrzymać w czystości – wystarczy roztwór ciepłej wody i płynu do naczyń. Niektórzy producenci oferują urządzenia, które są sprzedawane w zestawie z zastawą stołową dobraną pod względem wzorniczym. Wśród zalet, oprócz wyjątkowego wyglądu, warto wymienić długie utrzymywanie temperatury wody oraz brak wpływu na jej smak i zapach, łatwe czyszczenie i dobre tłumienie dźwięków. Dlatego czajniki ceramiczne są cichsze. Nie występuje także ryzyko korozji, więc są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Ze względu na wzornictwo większość modeli nie ma wskaźników poziomu wody, a pokrywka jest podnoszona ręcznie. Ceramika jest także cięższa niż np. szkło albo tworzywa sztuczne, do tego stopnia, że producenci bardzo często podają, jaką masę ma sprzęt, podczas gdy w wypadku czajników z innych materiałów parametr ten jest często pomijany jako nieznaczący. Przykładowy czajnik ceramiczny o pojemności 1 l waży ok. 1,4 kg. Oczywiście, obchodząc się z ceramiką, powinniśmy być delikatni. Podczas gdy czajnik ze stali nierdzewnej podczas upadku czy uderzenia co najwyżej lekko się odkształci, to model ceramiczny możemy wyszczerbić lub stłuc.

Ceramiczne

Concept RK0071; Adler AD 1280; Gorenje K10BKC

Ważne parametry czajników

Wybierając czajnik elektryczny, zwracamy uwagę przede wszystkim na dwa parametry – moc oraz pojemność. Pod oboma względami modele ceramiczne nieco odbiegają od tych wykonanych np. z tworzywa czy stali nierdzewnej. Pojemność zazwyczaj wynosi nie więcej niż 1,5 l, a moc w większości modeli do ok. 1500 W. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim wynika to z masy ceramiki. Jest on cięższa niż tworzywo sztuczne czy stal nierdzewna. Zatem czajnik o dużej pojemności, w dodatku wypełniony wodą, byłby zbyt ciężki i mało poręczny w użytkowaniu. Z kolei do szybkiego zagotowania wody w przypadku takiej pojemności grzałka o mocy do 1500 W jest w pełni wystarczająca. Gdy do tego dodamy, że pojemność kubka to zazwyczaj ok. 250 ml, oznacza to, że w większości wypadków czajnik o objętości 1,5 l bez problemu pokryje zapotrzebowanie większości rodzin.

Ceramiczne

W zestawie z czajnikiem dołączone mogą być dopasowane stylistycznie filiżanki. (Fot. Concept)

Budowa i design

Jak wspomnieliśmy, w większości czajniki ceramiczne pod względem designu nawiązują do klasycznych imbryków. Oznacza to, że zazwyczaj mają wydłużony, smukły dzióbek, który ułatwia nalewanie wrzątku, choć trzeba przyznać, że producenci nie pozostają obojętni na trendy i zaczynają również proponować modele bardziej nowoczesne, z krótkimi, ściętymi dziobkami. Retro sznytu za to dodają wzorki, którymi bardzo często pokryte są obudowy. Standardem jest włącznik umieszczony przy podstawie, zazwyczaj z podświetleniem, które sygnalizuje czas pracy. Oczywiście, element grzewczy jest płaski, co zapewnia bardzo dobrą efektywność energetyczną oraz łatwe czyszczenie. Choć w czajnikach ceramicznych nie znajdziemy raczej funkcji podtrzymywania temperatury czy jej regulacji, częściowo rekompensuje to fakt, że materiał ten wolno oddaje ciepło. Standardem w czajnikach ceramicznych jest ręcznie podnoszona pokrywa, co wynika, oczywiście, z masy materiału. Otwór jest na tyle duży, że nalewanie wody nie stanowi problemu. Pokrywa ma zazwyczaj dosyć masywny i wyprofilowany uchwyt, abyśmy jej przypadkowo nie upuścili i nie stłukli.

Myliłby się jednak ten, kto twierdzi, że czajnik ceramiczny jest dobrym wyborem jedynie do kuchni w stylu retro. Owszem, znakomicie sprawdzi się w takich aranżacjach, jednak mnogość możliwości wyboru sprawia, że zastosowanie jest znacznie szersze. Efektowne mozaiki, geometryczne wzory czy modne grafiki sprawiają, że to świetne uzupełnienie także nowoczesnej, modernistycznej kuchni. Jeśli zaś preferujemy stonowany design, to po prostu wybierzmy czajnik o współczesnej bryle i w jednolitym kolorze, dopasowanym do wnętrza.

Ceramiczne

Concept Arte RK0020; Concept RK0062; Concept RK0010NE

Zabezpieczenia w czajnikach

Obrotowa podstawa w czajnikach ceramicznych sprawia, że sprzęt może być wygodnie użytkowany i zagotuje minimalną ilość wody. Standardem jest wyposażenie podstawy w nóżki antypoślizgowe, które w połączeniu ze znaczną masą zapewniają bardzo dobrą stabilność na blacie. Z praktycznych rozwiązań warto jeszcze wspomnieć o możliwości nawinięcia przewodu na podstawę, co ułatwia aranżację w przestrzeni kuchennej. Podobnie jak modele z innych materiałów, tak i czajniki ceramiczne są wyposażone w podstawowe zabezpieczenia, do których należą blokada przed włączeniem na pusto, automatyczne wyłączenie po zagotowaniu wody oraz po zdjęciu czajnika z podstawy.

Ceramiczne

Czajniki ceramiczne występują najczęściej w barwie białej, urozmaiconej przez różne wzory lub efektowne grafiki czy mozaiki. (Fot. Concept)

Dla kogo czajnik ceramiczny?

Czajniki ceramiczne to bardzo specyficzna grupa produktowa. Bez wątpienia w porównaniu do swoich braci wykonanych z innych materiałów są nieco uboższe w niektóre rozwiązania, np. opcję regulacji temperatury. Do tego dotkliwa może być ich spora masa. Jednak znakomicie radzą sobie w swojej podstawowej funkcji, czyli przygotowywaniu wrzątku, oraz zachwycają designem. Bez wątpienia więc czajniki ceramiczne polecamy użytkownikom, którzy cenią produkty jakościowe, dobre wzornictwo i są świadomi ich drobnych mankamentów.

Ceramiczne

Concept RK0081; Ravanson CB-1701C; Concept RK0040

Bieżąca konserwacja

Należy dbać o dodatkowe elementy czajnika, np. filtr siatkowy czy podstawę. Ten pierwszy warto często czyścić, ponieważ m.in. na nim osiada kamień wytworzony przez grzałkę. Należy chwycić go i delikatnie wyciągnąć z mocowań (o ile jest taka możliwość), uważając, żeby ich nie połamać ani nie rozerwać siateczki. Konserwacja tego elementu polega jedynie na opłukaniu go pod bieżącą wodą i zamontowaniu z powrotem na miejscu, chyba że filtr jest bardzo brudny od kamienia, wtedy można zamoczyć go w detergencie. Warto także zadbać o płytkę podstawy, na której stawiany jest czajnik. W niemal każdym wypadku zaleca się przetrzeć ją wilgotną ściereczką i osuszyć.

Aby zapewnić lepsze działanie czajnika, zalecane jest odkamienianie urządzenia średnio co trzy miesiące (jeśli woda jest bardzo twarda, warto to robić raz na miesiąc lub częściej). Sama czynność jest bardzo prosta i nie wymaga od użytkownika zbyt wiele. Wystarczy napełnić czajnik wodą z dodatkiem odkamieniacza, zgodnie z instrukcją danego preparatu. Pamiętajmy, żeby stosować sprawdzone, dobre środki renomowanych marek. Nie powinno się włączać urządzenia, żeby podgrzać roztwór, ponieważ może wytworzyć się piana, która może wydostać się nagle z urządzenia. Bezpieczniej więc najpierw nagrzać wodę i zostawić specyfik na kilka godzin (lub kilka minut w zależności od jego rodzaju), po czym przepłukać czajnik czystą wodą. W razie konieczności można zagotować czystą wodę i wylać ją, ewentualnie powtarzać tę czynność aż do usunięcia z wnętrza zapachu odkamieniacza. Oprócz specjalnych preparatów można skorzystać z domowych sposobów, m.in. używając octu lub sody. Ale zaznaczamy, że jest to metoda doraźna i wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, który trudno usunąć z wnętrza czajnika.

2022-10-17
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket