Elektryczne mopy do podłóg

Elektryczne mopy

Stosunkowo nowym typem urządzeń czyszczących są mopy elektryczne. Sprawdzą się doskonale w usuwaniu nawet uporczywych zabrudzeń z twardych podłóg, jak gres, parkiet czy panele. Dodatkowo są łatwe w czyszczeniu i występują również w wersji bezprzewodowej. (Fot. Kärcher)

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że mopów elektrycznych nie powinniśmy mylić z parowymi, choć w pewnych kwestiach produkty te stanowią dla siebie alternatywę. W mopie parowym, jak wskazuje sama nazwa, czyszczącą moc zapewnia właśnie para wodna, co umożliwia np. czyszczenie bez detergentów. W przypadku mopów elektrycznych działa przede wszystkim niezawodna siła tarcia w połączeniu z płynem czyszczącym. Dzięki temu sprzęt świetnie nadaje się do powierzchni, którym nie służy wysoka temperatura.

Elektryczne mopy

BELDRAY BEL0908; KÄRCHER EWM 2 Premium Home Line; VILEDA JetClean 163300

Jak działa mop elektryczny?

Pod względem konstrukcji mop elektryczny bardzo przypomina popularne dziś odkurzacze pionowe. Elementem czyszczącym są aktywne, obrotowe pady, które nieco przypominają pod względem budowy elektroszczotkę. Pady są pokryte mikrofibrą i zazwyczaj urządzenie jest wyposażone w dwa lub cztery. Sprzęt ma dwa zbiorniki na wodę. W jednym jest czysta woda z detergentem, która w trakcie pracy delikatnie zwilża pady. Z kolei do drugiego zbiornika zasysana jest brudna woda. Zaletą tego rozwiązania jest minimalna ilość wody resztkowej pozostawionej na umytej powierzchni. Dzięki temu p o umyciu wystarczą ok. 2 minuty, żeby podłoga była sucha. Zaletą mopów jest to, że usuwają zarówno kurz, jak i rozlane płyny. Oprócz tego w przypadku mniejszych zabrudzeń nie musimy wcześniej odkurzać podłogi, dzięki czemu oszczędzamy czas. Zbiorniki opróżniamy po zapełnieniu lub zakończeniu pracy, a następnie osuszamy. Po użyciu urządzenie można umieścić w stacji dokującej z funkcją czyszczenia, która jest dostępna dla niektórych modeli. Oprócz tego pady można prać w pralce, zgodnie z zalecaniami producenta, w przypadku niektórych modeli dopuszczalna temperatura to nawet 60 °C. Wymiana padów jest łatwa, dostępne są takie o przeznaczeniu uniwersalnym, jak i rekomendowane do twardych podłóg z kamienia, które łatwiej usuwają uporczywy brud na trudnych powierzchniach.

Elektryczne mopy

Mop elektryczny świetnie sprawdzi się na wszelkich twardych podłogach. (Fot. Kärcher)

Parametry mopów

Wybierając mop elektryczny, możemy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Wpływają one przede wszystkim na właściwości użytkowe sprzętu. W przypadku urządzeń zasilanych bateryjnie producent, oczywiście, informuje o napięciu akumulatora, czasie ładowania oraz długości pracy na pojedynczym cyklu ładowania. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że czas ładowania to zazwyczaj kilka godzin, np. 4. Dlatego jeden cykl pracy powinien pozwolić na sprzątnięcie całego mieszkania. Przede wszystkim pod tym kątem powinniśmy więc wybierać urządzenie. Oprócz tego producent w specyfikacji może podawać wydajność powierzchniową. W przypadku urządzeń bezprzewodowych informuje ona o tym, jaką powierzchnię posprzątamy na jednym cyklu ładowania. W modelach sieciowych jest uzależniona od pojemności zbiorników na wodę. Dzięki temu możemy orientacyjnie przewidzieć, jak dany model mopa sprawdzi się w naszym domu. Kolejnym z parametrów jest szerokość robocza padów – im wartość jest większa, tym większą powierzchnie sprzątamy za jednym przejazdem.

Wybór między urządzeniem bezprzewodowym a „na kablu” zależny jest od naszych upodobań. Jeśli jego obecność nie jest dla nas problemem, to będzie on wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie będzie trzeba pamiętać o ładowaniu baterii. Z drugiej strony modele bezprzewodowe oferują praktycznie nieograniczoną swobodę pracy i dobrze sprawdzą się także podczas czyszczenia w miejscach, w których zasilanie byłoby problematyczne, np. na balkonie.

Elektryczne mopy

KÄRCHER FC 5; ROBOROCK Dyad; BISSELL CrossWave (17132)

Wybrane funkcje

W mopach elektrycznych możemy znaleźć kilka ciekawych funkcji mogących stanowić uzasadnienie dla wyboru konkretnego modelu urządzenia. Z pewnością jednym z przydatnych elementów jest stacja dokująca z funkcją samooczyszczenia, ponieważ dzięki niej praktycznie nie musimy samodzielnie usuwać z padów zabrudzeń. Pod względem praktycznym przydatnymi rozwiązaniami są wskaźnik braku wody, zapobiegjący pracy na sucho, wskaźnik pełnego zbiornika brudnej wody i automatycznie wyłączanie w przypadku przepełnienia.

W przypadku mopów z zasilaniem bateryjnym urządzenia wyposażone są w wyświetlacz LED. To przydatne rozwiązanie, które wskazuje aktualny stan naładowania akumulatora. Pady czyszczące docierają nawet do krawędzi, a w trudno dostępnych miejscach, np. pod meblami, przydatne będzie oświetlenie LED. Dzięki niemu będziemy lepiej widzieli zgromadzone na podłodze zabrudzenia. W bardziej zaawansowanych modelach możemy regulować prędkość obrotową padów oraz ilość wody, która ma być dozowana. Dzięki temu dostosujemy te parametry do czyszczonej powierzchni oraz rodzaju zabrudzeń. W miejscach, gdzie brud jest naprawdę uporczywy, przydatna będzie funkcja Boost, intensyfikująca sprzątanie.

Elektryczne mopy

Nasadka mopująca to element wyposażenia niektórych odkurzaczy bezprzewodowych. (Fot. Samsung)

Mop z odkurzaczem

Nasadka mopująca to akcesorium, w które coraz częściej wyposażone są odkurzacze. Dotyczy to przede wszystkim modeli bezprzewodowych. Może to być ciekawa alternatywa dla mopa elektrycznego, jednak należy liczyć się z pewnymi kompromisami. Nasadki możemy podzielić na pasywne oraz aktywne. Te pierwsze montowane są wraz z elektroszczotką. Do zbiornika wlewamy wodę z detergentem, która następnie zwilża umieszczoną pod spodem mikrofibrę. Najczęściej, aby uwolnić wodę, wciska się przycisk. W trakcie odkurzania nasadkę przesuwamy po powierzchni, zbiera ona kurz i inne zabrudzenia, które są następnie zasysane przez odkurzacz.

Aktywne nasadki mopujące są wyposażone w wirujące pady, jednak mają one zazwyczaj kształt okręgów. Można je stosować do polerowania na sucho lub na mokro, spryskując powierzchnię mieszankę wody i detergentu z wbudowanego dozownika. Ściereczki czyszczące w odkurzaczach są jednokrotnego lub wielokrotnego użytku. Odkurzacz z nasadką mopującą to dobry wybór, jeśli po prostu potrzebujemy odkurzacza, a funkcja ta ma być jedynie dodatkiem. Mopy elektryczne mają znaczące przewagi. Przede wszystkim zabrudzenia wraz z wodą są na bieżąco zasysane. Dzięki temu pady są czystsze i nie roznosimy zabrudzeń po pomieszczeniu. Dodatkowo sprzęt lepiej radzi sobie z czyszczeniem trudnych powierzchni, jak np. chropowate płytki, a podłoga szybciej schnie.

Elektryczne mopy

KÄRCHER FC 5 Premium Home Line Bezprzewodowy; VILEDA Looper; KÄRCHER FC 7 Premium Home Line

Pogromca brudu – Kärcher FC 7

Elektryczny mop FC 7 pracuje czterema przeciwbieżnymi (obracającymi się tak, aby skutecznie podmiatać zabrudzenia pod urządzenie, gdzie są one odsysane) padami czyszczącymi, które są stale zwilżane roztworem wody i środka czyszczącego. Pady te niezawodnie zbierają wszystkie rodzaje zanieczyszczeń. Dzięki systemowi dwóch zbiorników brudna woda jest przechowywana oddzielnie i nie zanieczyszcza podłogi. Również większe cząsteczki, takie jak płatki kukurydziane czy włosy, nie stanowią wyzwania dla FC 7, wcześniejsze odkurzanie nie jest konieczne. Gdy zbiornik świeżej wody jest pusty, jest to sygnalizowane wizualnie i akustycznie. Gdy zbiornik z brudną wodą jest pełny, FC 7 Cordless wyłącza się automatycznie. Dzięki przeciwbieżnym padom urządzenie jest bardzo „zwinne”, i to na każdej posadzce – zarówno na laminacie, na płytkach czy też PCV. Ponieważ zużywa bardzo mało wody, nadaje się również do delikatnych powierzchni, takich jak parkiet olejowany. Ilość wody i prędkość obrotowa rolek mogą być wygodnie regulowane z uchwytu na dwóch poziomach. Dla szczególnie uporczywych zabrudzeń dostępna jest funkcja Boost, zwiększająca prędkość i ilość wody. Dzięki centralnemu położeniu napędu model niezawodnie czyści aż do samych krawędzi, a elastyczny przegub umożliwia czyszczenie pod niskimi meblami. W wersji Premium FC 7 ma na głowicy czyszczącej oświetlenie LED, które sprawia, że brud jest dobrze widoczny również w ciemnych narożnikach i pomieszczeniach bez dostępu światła dziennego. Czas pracy na jednym ładowaniu wynosi ok. 45 min i pozwala wyczyścić powierzchnię do 135 m². Po zakończeniu pracy wolnostojący model FC 7 należy odstawić do czyszczenia w stacji dokującej. Urządzenie jest czyszczone w sposób automatyczny, bez kontaktu z brudem i bez wysiłku ze strony użytkownika. Oprócz padów uniwersalnych dostępne są również pady do kamienia (są one już zawarte w zestawie z FC 7 Premium Home Line). Dzięki dodatkowemu włosiu niezawodnie czyszczą one również uporczywe zabrudzenia i szczeliny oraz fugi. Wszystkie rolki można prać w pralce w temperaturze 60 °C. Do urządzenia dostępne są w sumie cztery specjalnie opracowane środki czyszczące. Oprócz uniwersalnego środka czyszczącego dostępny jest również środek do czyszczenia podłóg kamiennych, a także środek czyszczący i pielęgnacyjny do woskowanych lub olejowanych podłóg drewnianych.  

Pogromca brudu

Automatyczne mopowanie – iRobot Braava jet m6

Mopować nie musimy samodzielnie. Zadanie to można zlecić także robotowi. Dostępny w ofercie marki iRobot robot mopujący Braava jet m6 to doskonały kompan robotów odkurzających Roomba. Dzięki funkcji Imprint Link roboty mogą wymieniać między sobą informacje i automatycznie wykonywać swoje zadania po sobie, bez ingerencji użytkownika. Robot Braava jet m6 sprowadza mopowanie do napełnienia zbiornika na wodę i nałożenia odpowiedniej nakładki – do mycia bądź zamiatania. Odpowiednie poruszanie się po pomieszczeniu zapewnia nawigacja iAdapt 3.0. Dzięki niej robot jest w stanie nauczyć się planu domu, aby użytkownik miał pełną kontrolę nad tym, kiedy i jakie pomieszczenia mają zostać sprzątnięte. Dodatkowo Braava jet m6 może rozpocząć pracę zgodnie z ustalonym za pośrednictwem aplikacji iRobot Home harmonogramem lub przez naciśnięcie przycisku Clean. Sprzęt współpracuje z asystentami głosowymi Alexa lub Google Assistant. Robot został zaprojektowany tak, by efektywnie czyścić wszelkiego rodzaju podłogi twarde. W trybie pracy na mokro precyzyjny spryskiwacz rozprowadza wodę, a nakładki mopujące zbierają zabrudzenia. Opcjonalnie można skorzystać ze specjalnego płynu do mycia o świeżym zapachu. W trybie pracy na sucho na nakładkach zbierają się kurz, sierść zwierząt i inne zabrudzenia. Użytkownik nie musi dotykać zabrudzonych nakładek – wystarczy umieścić robot nad koszem i nacisnąć przycisk zwalniający. Dostępne są nakładki jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku.

Automatyczne mopowanie
2022-10-16
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket