Praktyczne i kompaktowe zmywarki nablatowe

Praktyczne i kompaktowe

Nablatowe, czyli jakie? Zmywarki nablatowe to takie, które zgodnie z nazewnictwem z powodzeniem zmieszczą się na blacie kuchennym i możemy zainstalować je w każdej, nawet najmniejszej kuchni. Taka jest właśnie ich rola – zmywanie automatyczne przy jak najmniejszej ingerencji w funkcjonalną przestrzeń kuchni. (Fot. Concept)

Kompaktowe urządzenia gospodarstwa domowego to takie, które są ponadstandardowo niższe, wyższe lub węższe. Będzie to lodówka o niestandardowej szerokości, pralka, której głębokość pozwoli zmieścić się w wąską łazienkową szczelinę, a także zmywarka, którą możemy postawić na blacie. Wszystkie te urządzenia łączy jeden wspólny mianownik – zmieszczą się wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest towarem deficytowym.

Kompaktowe AGD, czyli jakie?

Kompaktowe sprzęty gospodarstwa domowego już na dobre zagościły w ofertach większości producentów pralek, zmywarek czy lodówek. Cieszą się dużą popularnością ze względu na niewielkie wymagania przestrzenne, co wcale nie ujmuje im funkcjonalności. W lodówkach z powodzeniem można trzymać wysokie garnki, a komory podzielone są na specjalne strefy przechowywania. Pralki, pomimo mniejszych gabarytów, są w stanie pomieścić w bębnie nawet 10 kg wsadu. Z kolei zmywarki wyposażone są w praktyczne kosze, w których nawet kieliszki są bezpieczne podczas zmywania.

Kompaktowe zmywarki, które z powodzeniem zmieszczą się na blacie kuchennym, cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Doceniają je nie tylko single i małe rodziny, ale też właściciele domków letniskowych, pensjonatów, a także akademików.

Praktyczne i kompaktowe

BOSCH SKS51E32EU

Kompaktowe zmywanie naczyń

Producenci oferują szerokie spektrum rozwiązań, które odpowiedzialne są za efektywne, skuteczne i komfortowe zmywanie naczyń, również w wersji kompaktowej. Wiele z nich jest standardem, ale istnieją też rozwiązania nowatorskie. Nablatowe zmywarki wolnostojące są przede wszystkim bardzo mobilne. Niewielkie gabaryty sprawiają, że możemy je właśnie postawić na blacie w kuchni lub na specjalnie wydzielonej szafce. Jeśli np. wybieramy się na dłuższy wypoczynek na działkę, na której dysponujemy przyłączem wodociągowym i elektrycznym, zabranie takiej zmywarki ze sobą będzie bardzo dobrym pomysłem. Jest niewielka i lekka, co sprzyja jej transportowaniu. Gabaryty gwarantują łatwe przewożenie i przechowywanie, a przede wszystkim możliwość użytkowania w nawet niewielkich przestrzeniach. Zmywarka kompaktowa, w zależności od modelu, z powodzeniem pomieści około 6 – 7 kompletów naczyń. Jej wymiary to ok. 45 cm wysokości, ok. 55 cm szerokości oraz ok. 50 cm głębokości. Zmywarki kompaktowe wolnostojące mogą mieć standardowy panel sterowania albo zintegrowany w rancie drzwi. Co więcej, oferują szereg rozwiązań, jakie są również dostępne w pełnogabarytowych urządzeniach tego typu.

Praktyczne i kompaktowe

CANDY CDCP 8

Gabaryty do każdej przestrzeni

Nablatowa zmywarka wolnostojąca może zostać wstawiona do kuchni z dnia na dzień. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednim przyłączem wodociągowym i źródłem energii elektrycznej – wystarczy, że postawimy ją po prostu na kuchennym blacie i już możemy cieszyć się komfortem automatycznego zmywania. To bardzo wszechstronne urządzenie, które nie wymaga wielu przyłączeń ani też specjalistycznego sprzętu do montażu. Z gabarytami zmywarki wiąże się jej pojemność, która często mierzona jest w kompletach naczyń. Warto dodać, że pojemność to rzecz umowna. Wystarczą trzy niewielkie garnki i pojemność liczona kompletami będzie już w praktyce znacznie mniejsza. Choć na rynku dostępne są pełnogabarytowe modele, które mieszczą nawet 15 kompletów naczyń, to zmywarki nablatowe pozwalają zwykle na pozmywanie 4 lub 6 kompletów. Mniejsze, a jednocześnie mniej pojemne, konstrukcje doskonale nadadzą się do montażu zarówno w mniejszych kuchniach czy aneksach kuchennych, jak i dużych przestrzeniach łączonych z salonem. Nie ma jednak na to jednej, żelaznej zasady. Zmywarki nablatowe dostępne są zarówno jako modele z panelem odkrytym, jak i ukrytym. W praktyce jest to niższy format zmywarki standardowej. Wysokość nieprzekraczająca 45 cm pozwala zaaranżować urządzenie na blacie, bezpośrednio pod ciągiem górnej zabudowy meblowej. Szerokość zmywarek nablatowych zwykle nie przekracza 55 cm.

Praktyczne i kompaktowe

Zmywarki kompaktowe, podobnie jak normalnogabarytowe, wyposażone są w większość podobnych programów i funkcji

oraz charakteryzują się tym samym sposobem pobierania detergentów do mycia. (Fot. Bosch)

Wymiary sprzętu a pobór wody

To, ile pobiera wody dana zmywarka, zależy od jakości komponentów i parametrów, w jakich pracuje. Nie możemy liczyć na to, że jeśli zmywarka o standardowych wymiarach zużywa średnio 10 l na cykl, zużyje ich o połowę mniej w przypadku zmniejszonych gabarytów. Takie są jej parametry i już. Jedyną możliwością redukcji związanych z tym kosztów może być wybór takich systemów, żeby zapewniły łatwą kontrolę nad procesem zmywania. Należy zacząć od podstaw. Im mniej wody, tym lepiej – zarówno dla środowiska, jak i portfela. Nie zawsze jednak mała ilość wody potrzebnej do umycia określonej ilości naczyń wpłynie pozytywnie na samą jakość ich umycia. Dlatego producenci oferują różnorakie systemy, które minimalizują jej pobór. Mowa m.in. o automatycznym dostosowaniu poboru wody do zabrudzenia naczyń. Czujnik mierzy przepływ wody i dobiera automatycznie parametry cyklu. Na panelu sterowania dostępne są także funkcje lub programy oznaczone symbolem „Eco”. Wydłużają one cykl zmywania i redukują ważne współczynniki. Informacja o tym, ile urządzenie zużywa wody do jednego standardowego cyklu zmywania, a także w ciągu całego roku, znajduje się na etykiecie energetycznej. Od 1 marca 2021 r. jest informacją obligatoryjną, którą producent ma obowiązek jasno komunikować konsumentom.

Praktyczne i kompaktowe

CONCEPT MNV6760

Cicha praca zawsze w cenie

W praktyce przeszkadzające czy irytujące dźwięki w zmywarce nie są w większości pochodną konstrukcji zmywarki czy jej wyciszenia. Zwykle jest to efekt złego jej wypoziomowania, niefachowej zabudowy (w tym odpływu i podłączenia do syfonu) oraz nieumiejętnego rozmieszczenia naczyń. Trzeba przy tym pamiętać, że zmywarka podczas mycia i odpompowywania wody generuje określony hałas (nie ma urządzeń absolutnie cichych). Co więcej, hałas jest wartością logarytmiczną, a w więc o ile algebraiczna różnica między 40 a 60 dB wynosi jedyne „dwadzieścia”, w praktyce emitowany hałas jest w tym wypadku, już fizycznie patrząc, 100 razy większy. Ale uspakajamy: nie oznacza to, że my go usłyszymy jako 100 razy głośniejszy. Hałas bowiem, będąc falą, różnie rozkłada się w przestrzeni i pomieszczeniu. W praktyce zmywarka czy w ogóle sprzęt AGD pracuje w zupełnie innych warunkach. Zmiana programu, rodzaj podłoża, nierównomierne ustawienie czy usytuowanie produktu blisko ścian lub przeszkód mogą wygenerować dodatkowe decybele. Wybierając czy polecając zmywarkę, warto trzymać się także jednej, ściśle określonej jednostki. Choć jest ona wyznaczona i jest nią dB(A), zdarza się, że przy zmywarce podaje się inne jednostki pomiaru hałasu. Nie tylko jest to niezgodne z rozporządzeniem UE dotyczącym etykiety efektywności energetycznej, ale wprowadza w błąd. Przykładem może być ten sam poziom hałasu zapisany dwoma różnymi wzorami, a więc: 40 dB re 20 μPa (w odniesieniu do mikropaskali) oraz 50 dB re 1 pW (w odniesieniu do pikowatów). Poziom hałasu jest ten sam, ale liczby już inne i wydaje się, że „lepsze” zdecydowanie jest 40.

Wyposażenie komory zmywania

Istotnym elementem każdej zmywarki jest kosz. Często są to całe wymyślne systemy koszy i ich ustawień. I to od nich zależą wygoda użytkowania, a także pojemność zmywarki. Zawsze należy dokładnie je obejrzeć. Kosze są mało docenianym elementem zmywarki, a tak naprawdę odgrywają bardzo ważną rolę i wykonują nie mniej ważną pracę. To na nich układa się naczynia, aby ramiona spryskujące mogły swobodnie obracać się i rozprowadzać wodę. Ich konstrukcja, modułowość oraz wyposażenie (np. kosz na sztućce) decydują o pojemności zmywarki oraz komforcie załadunku i rozładunku. Należy pamiętać, że coraz częściej ważnym uzupełnieniem koszy jest szuflada na sztućce. Na rynku istnieją zmywarki z jednym, dwoma lub trzema koszami, ale nie dotyczy to urządzeń kompaktowych. W tych modelach standardowym wyposażeniem jest jeden kosz, na którym układamy zarówno talerze, jak i szklanki. Dodatkowym wyposażeniem zmywarki nablatowej mogą być np. dodatkowa nakładka, na której układa się sztućce, a także specjalne stojaki do wyparzania butelek.

Praktyczne i kompaktowe

ELECTROLUX ESF2400OS

Udogodnienia dotyczące załadunku naczyń

Kosz wewnątrz zmywarki nablatowej, w którym układamy naczynia, podobnie jak w przypadku zmywarek kompaktowych o szerokości 45 cm, jak i pełnogabarytowych o szerokości 60 cm, wyposażony jest w obracane kółka lub specjalne prowadnice, które pozwalają na sprawne wysuwanie i wsuwanie elementu. Lekka konstrukcja kosza pozwala także na wyciągnięcie go w całości z naczyniami, żeby postawić je np. na blacie. Kosze wyposażone są także w wiele udogodnień, które odpowiadają za bezpieczne zmywanie, za podtrzymywanie naczyń czy też odseparowanie ich od siebie. Mowa przede wszystkim o bocznych skrzydłach, w które zmywarki nablatowe nierzadko są wyposażane. Skrzydła, wykonane zwykle z trwałego tworzywa sztucznego, można swobodnie złożyć, jeśli nie są użytkowane, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń w bocznym obszarze kosza. Ponadto producenci oferują systemy oddzielające naczynia od siebie. Przegródki mogą być na stałe zamocowane w koszu, ale mogą także być osobno składane, żeby dostosować szerokość do rozmiaru i głębokości naczynia. Nierzadko też na wystających kolcach zastosowane są gumowe nakładki, które utrzymują stabilnie naczynia, eliminując ryzyko przewrócenia i potłuczenia się szkła w komorze zmywania.

Czego nie umyjemy w zmywarce

Nie wszystkie naczynia można myć automatycznie. Z prostego powodu. Oddziaływanie intensywnego mycia wodą ogrzaną do wysokiej temperatury może zniszczyć myty element, a nawet cały materiał, z którego został wykonany. Nie ryzykujmy utraty ulubionego talerza czy filiżanki z pozłacanym uchwytem. Czytajmy instrukcje! Dobrą radą przed włożeniem elementu zastawy do zmywarki jest zapoznanie się z zaleceniami producenta naczynia. Na naczyniu z pewnością umieszczone zostały graficzne symbole lub informacje o tym, czy naczynie jest odporne na wysoką temperaturę lub czy można je myć w zmywarce. Warto jednak pamiętać także o pewnej zasadzie. Naczynia, które zostały ozdobione lub udekorowane ręcznie malowanymi detalami, nie powinny być myte mechanicznie. Wysoka temperatura może rozpuścić farbę. Nie wolno wkładać do zmywarki także naczyń wykonanych z materiałów termoplastycznych, czyli wszystkich z elementami drewnianymi. Naczynia aluminiowe, np. sztućce, mogą „zmienić kolor” (staną się szare, bez połysku, matowe i trudne do doczyszczenia). Elementy takie jakie rondle czy patelnie aluminiowe powinno się myć ręcznie, także te z teflonową powłoką, gdyż środki chemiczne mogłyby negatywnie wpłynąć na samą powłokę. Kryształowe naczynia, a także te ołowiane również powinny być myte ręcznie. Oczywiście, wyjątek stanowią naczynia, na których producent wyraźnie zaznaczył, że można je myć mechanicznie. Srebrna zastawa narażona jest na osadzanie się ciemnego i bardzo trudnego do wyczyszczenia nalotu. Nie powinniśmy więc myć także np. srebrnych sztućców w zmywarce. Zastawa antyczna, szczególnie ta drogocenna, może pęknąć. Najbezpieczniej jest więc umyć ważne dla nas naczynia ręcznie, tym bardziej że detergenty, szczególnie w proszkach czy tabletkach, mogą stopniowo ścierać emalię czy wzory. Na naczyniach żeliwnych z czasem może pojawić się rdza – unikajmy mycia takich garnków w zmywarce! Oczywiście, należy pamiętać o wszystkich sztućcach czy naczyniach z drewnianymi rękojeściami. Wysoka temperatura i detergent mogą spowodować odklejenie, a nawet uszkodzenie drewnianego elementu.

Praktyczne i kompaktowe

SIEMENS iQ300 SK26E822EU

Bosch z oszczędnym systemem ActiveWater

Model SKS51E32EU marki Bosch zapewnia optymalne rezultaty zmywania, a przy tym jest kompaktowy i jednocześnie dba o środowisko. Zastosowana w zmywarce funkcja ActiveWater znacząco zmniejsza zużycie wody i energii, a przy tym jest wyjątkowo wydajna. Oszczędność wody i energii uzyskana przez zastosowanie tej funkcji wynika z precyzyjnie zaprojektowanego systemu ukierunkowanego rozprowadzania wody, optymalizacji wykorzystania filtrów, szybszego nagrzewania oraz większej wydajności pompy. Wszystkie wymienione czynniki wpływają na sprawniejszy przepływ wody i lepsze rezultaty zmywania. W dodatku zmywarka ta wykona swoją pracę najciszej, jak to tylko możliwe, ponieważ została wyposażona w bezszczotkowy silnik EcoSilence Drive. Brak szczotek oznacza brak tarcia, a to z kolei wpływa na poziom hałasu wytwarzanego przez urządzenie podczas zmywania. Silnik Eco- Silence Drive jest energooszczędny, a jego odgłosy są maksymalnie wyciszone, co sprawia, że z powodzeniem możemy używać sprzętu również nocą, bez obaw o zakłócanie snu domowników. Wymiary tego kompaktowego urządzenia wynoszą odpowiednio: szerokość 55 cm, wysokość 45 cm, głębokość 50 cm. Gabaryty oraz masa, wynosząca niespełna 21 kg, sprawiają, że sprzęt jest niezwykle mobilny i łatwy w instalacji.

Urządzenie wyposażone jest w 5 programów: garnki 70 °C, Normalny 65 °C, Eco 50 °C, Szkło 40 °C oraz Skrócony 45 °C. Oznacza to, że zmywarka, używając rozmaitych programów przeznaczonych do mycia naczyń wykonanych z różnych materiałów, oferuje zmywanie aż w pięciu różnych temperaturach. Co więcej, model SKS51E- 32EU marki Bosch wyposażony jest w praktyczną funkcję Suszenie Extra, dzięki której zmywarka podwyższa temperaturę w procesie suszenia i wydłuża jego fazę. Producent szczególnie zaleca suszenie w ten sposób plastikowych naczyń oraz przyborów kuchennych. Warto też dodać, że niewielkie gabaryty sprzętu nie ujmują jego funkcjonalności. Urządzenie wyposażone jest w pojemny kosz, w którym każde naczynie znajdzie wyznaczone miejsce, tak żeby zostało umyte dokładnie, a przy tym bezpiecznie. Nie od dziś wiadomo, że delikatne szklane naczynia wymagają szczególnej troski podczas czyszczenia. Był to tak zwany słaby punkt pierwszych produkowanych zmywarek. Program Szkło 40°C, zastosowany nie tylko w modelu SKS51E32EU, ale również w innych modelach zmywarek marki Bosch, został specjalnie opracowany, aby spełnić te potrzeby. Najpierw ostrożnie, ale dokładnie czyści kieliszki w niskiej temperaturze, a następnie poddaje je suszeniu, które zostało specjalnie wydłużone, aby było jak najdelikatniejsze. Rezultaty są imponujące: szkoło jest czyste, błyszczące, bez zacieków i zarysowań.

Bosch
2022-10-09
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket