Ekskluzywne wzorniczo i nowoczesne technicznie okapy nablatowe

Ekskluzywne wzorniczo i nowoczesne technicznie

W kuchennej aranżacji okap pełni często ważną funkcję dekoracyjną. Okazały staje się centralnym punktem w przestrzeni kuchennej. Co zrobić, jeśli chcemy tego uniknąć, ale jednocześnie okap jest dla nas bardzo ważnym sprzętem? W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się konstrukcja nablatowa, zwana również blatową.

Konstrukcje blatowe to zaawansowane technicznie urządzenia o wyjątkowym, choć charakterystycznym wzornictwie. Ze względu na sposób instalacji mogą pracować stosunkowo cicho, a dzięki odpowiednim silnikom również skutecznie pochłaniać kuchenne opary w absolutnej ciszy. Tego typu urządzenia są nierzadko niewidoczne. Możemy wybierać spośród modeli na stałe zamocowanych w blacie oraz takich, które na czas pracy są z niego wysuwane, a po skończonym gotowaniu wsuwane tak, że są niewidoczne. Okapy zabudowywane w blat są nie tylko mniej widoczne, ale też oferują większą swobodę podczas projektowania i aranżacji kuchennego wnętrza. Z jednej strony są funkcjonalne i praktyczne, a z drugiej doskonale prezentują się w kuchennej zabudowie. Modele nablatowe docenią szczególnie ci, którzy stawiają w kuchni na minimalizm i ascetyczność, ale jednocześnie oczekują wyszukanego wzornictwa i nowych, nietuzinkowych rozwiązań – w tym wyjątkowej efektywności. Co więcej, pomimo swej kompaktowości okapy blatowe mogą pracować zarówno w trybie wyciągu, jak i pochłaniacza – zależnie od potrzeb użytkownika.

Coraz chętniej wybierany typ okapu

Okapy montowane bezpośrednio w blatach kuchennych stały się standardowymi produktami w ofercie niemal wszystkich producentów sprzętu gospodarstwa domowego, a szczególności tych, którzy specjalizują się w produkcji okapów. Te urządzenia są stylowymi i minimalistycznymi rozwiązaniami zamkniętymi w nowoczesnych formach. Duża wydajność tego typu konstrukcji w połączeniu ze stosunkowo niewielką odległością od oparów sprawiają, że modele te są wyjątkowo skuteczne w działaniu i równie funkcjonalne jak inne, tradycyjne konstrukcje, takie jak okapy przyścienne czy szafkowe. Warto dodać, że niektóre modele nablatowe mogą być obsługiwane przez silniki zewnętrzne, co dodatkowo zmniejsza hałas wytwarzany podczas ich pracy. Produkcja modeli nablatowych wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej i projektowej, a przede wszystkim określonych technologii produkcyjnych. 

Ekskluzywne wzorniczo i nowoczesne technicznie

ELICA GetUp NAKED/A/90; CIARKO DESIGN Moondraft Czarny Mat; FALMEC Dawn Draft 90 WH

Konstrukcje okapów nablatowych

Okapy blatowe mogą występować w formie ruchomej, czyli wysuwanej z blatu, lub w formie stałej – płaskiego wyciągu nablatowego zamontowanego obok modułowych płyt grzejnych lub pomiędzy nimi. Niezależnie od typu okapy montowane w blacie w kuchennej zabudowie są bardzo praktyczne, a do tego efektowne i efektywne. Umiejscowione są zawsze w bezpośredniej bliskości płyty grzewczej, a ich ostateczna konstrukcja ma znaczny wpływ na skuteczność i efektywność filtrowania powietrza w kuchni.

To, jak okap został zaprojektowany i wykonany oraz w jakim trybie pracuje, ma dla wentylacji i jej skuteczności fundamentalne znaczenie. Warto pamiętać, że ruch mas powietrza rządzi się określonymi prawami – nie może napotykać przeciwnych prądów, innych nurtów czy wirów. Niewskazane są także nagłe spadki ciśnienia i inne „przeszkody”. Dlatego tak ważne jest, jak zaprojektowano i wykonano czaszę okapu, wlot silnikowy, sam silnik oraz kanał wentylacyjny. Na jakość wymiany mas powietrza mają więc wpływ cała komora okapu, jej kształty, uwypuklenia, kąty i nachylenia, ale i sam materiał, z jakiego został wykonany. Równie ważną kwestią jest to, czy okap będzie pracował w trybie wyciągu czy pochłaniacza. Zastosowanie pierwszego rozwiązania nie zawsze jest możliwe, niemniej wszędzie tam, gdzie mamy taką możliwość, warto stosować tryb wywiewowy. Jaki to ma wpływ na opary? O tym opowiemy więcej w dalszej części.

Ekskluzywne wzorniczo i nowoczesne technicznie

Okap blatowy, kiedy jest niewykorzystywany, może być praktycznie niewidoczny w kuchennej zabudowie.

Praca w trybie pochłaniacza lub wyciągu

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z konstrukcją wysuwaną z blatu, czy montowaną „na sztywno” obok płyt grzewczych, ważnym aspektem związanym ze skuteczną wymianą powietrza oraz jego oczyszczaniem są filtry. Wiele osób, w tym specjalistów, przesuwa ten element na dalszy plan, podczas gdy stanowi on bardzo ważną kwestię. Sam filtr, zarówno podczas pracy wywiewowej w trybie wyciągu czy recyrkulacyjnej w trybie pochłaniacza, ma istotny wpływ na eliminację cząstek tłuszczu i różnego typu oparów. Należy w tym miejscu mocno podkreślić, że wpływa to nie tylko na nasze zdrowie, ale też stan całej kuchni, mebli i innych sprzętów znajdujących się w przestrzeni kuchennej – w tym na sam okap. Bagatelizowanie tej sfery to poważny błąd. Tak jak okap, tak również filtry wybierać należy zawsze najlepszej jakości. Okresowo również należy je myć lub wymieniać. Warto przy okazji dodać, że rodzaj i typ filtra, a także jego wykonanie i użyte do produkcji materiały mają znaczący wpływ skuteczność oczyszczania zanieczyszczonego powietrza. Przez filtr przepływają zasysane masy powietrza. Wraz z jego zabrudzeniem zmniejsza się efektywność pracy okapu. Nie wystarczy przy tym, żeby okap był piękny i miał największą wydajność i najlepszą skuteczność. Istotniejsze są odpowiednie jego dobranie do wielkości pomieszczenia oraz prawidłowy montaż, a także okresowa pielęgnacja i konserwacja, także filtrów.

Ekskluzywne wzorniczo i nowoczesne technicznie

GAGGENAU AL200190; FABER Fabula Plus WH 90; ELICA GetUp IX/A/90

Ważne parametry dotyczące montażu

Montaż okapu blatowego jest znacznie bardziej wymagający niż chociażby modelu podszafkowego czy tzw. wkładu. Z tego względu warto wcześniej dobrze zaplanować całą instalację. Pozwoli to dostosować sposób podłączenia sprzętu do kanału wentylacyjnego. Istotne jest również miejsce instalacji okapu. Inaczej będzie wyglądało podłączenie okapu blatowego do wentylacji, jeśli ten będzie montowany na wyspie kuchennej, a inaczej, jeśli będzie znajdował się w ciągu zabudowy meblowej, umiejscowionej zazwyczaj przy ścianie. Montując okap blatowy, warto wspomóc się rysunkiem technicznym urządzenia, który jest dołączany przy zakupie sprzętu, jak również dostępny na stronie producenta. Znajdziemy tam wszelkie niezbędne wymiary urządzenia, co ułatwi dopasowanie przestrzeni wymaganej do montażu sprzętu.

Jeśli podłączenie okapu do wentylacji nie jest możliwe lub jest utrudnione (np. przez zbyt dużą odległość od otworu wentylacyjnego), wówczas modele nablatowe mają zwykle możliwość pracy w trybie pochłaniacza. Należy wtedy zamontować w okapie filtr węglowy, który będzie skutecznie wychwytywał zanieczyszczenia z pochłanianego powietrza. Montaż okapu nie jest skomplikowaną czynnością. Dysponując prostymi narzędziami oraz instrukcją montażu, będziemy w stanie dokonać tego samodzielnie, ewentualnie z pomocą drugiej osoby. Zawsze możemy też skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dokładnie wiedzą, jak to wykonać, żeby okap działał sprawnie i wydajnie.

Ekskluzywne wzorniczo i nowoczesne technicznie

Okapy nablatowe mogą być wyposażone w rozmaite panele sterowania, od mechanicznych po sensorowe.

Widoczny tylko wtedy, gdy pracuje

W modelach wysuwanych z blatu sam stopień wysunięcia urządzenia można swobodnie regulować. Zależnie od modelu zakres regulacji jest nieco inny, zwłaszcza jeśli chodzi o maksymalną wysokość, na jaką można wysunąć okap. Na przykład w modelu Moondraft (Ciarko Design) zakres regulacji wysokości wysuwu elementu pochłaniającego opary wynosi od 10 do 50 cm.

Im większy zakres regulacji, tym lepiej można dostosować wysokość okapu do przygotowywanych dań, wyróżniających się specyficzną intensywnością wydobywania oparów, a także wysokości i wielkości naczyń, w których je przygotowujemy. Możemy ustawić okap niżej, jeśli potrawę smażymy na patelni, i wyżej, jeśli korzystamy z garnków. W ten sposób zapachy i opary powstające podczas smażenia czy gotowania mogą zostać błyskawicznie zneutralizowane.

Gdy okap nie jest już potrzebny, można go wsunąć z powrotem do kasety. Niezwykle ważny jest więc płynny i bezawaryjny mechanizm wysuwania i wsuwania urządzenia. Nierzadko producenci tego typu urządzeń wyposażają je w specjalne czujniki, które zapobiegają np. przypadkowemu przycięciu palców. To bezpieczne rozwiązanie stosowane jest również w przemyśle motoryzacyjnym.

2022-10-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket