Pilarki łańcuchowe – rodzaje, budowa, działanie i najważniejsze parametry

Pilarki łańcuchowe

Wśród podstawowych narzędzi do obróbki drewna z pewnością nie można pominąć pilarek. Wybór właściwej pilarki łańcuchowej nie jest zadaniem łatwym. Mimo wszystko jest kilka podstawowych czynników, na które należy zwrócić uwagę, by cieszyć się narzędziem dopasowanym do wymagań i potrzeb.

Pilarki łańcuchowe to przenośne narzędzia, służące głównie do pozyskiwania drewna, wykorzystywane także przy pielęgnacji drzew i drzewostanów oraz w ratownictwie. Na rynku bez najmniejszego problemu znajdziemy zarówno urządzenia do użytku profesjonalnego, jak i nadające się idealnie do prostszych prac w przydomowym ogrodzie czy na działce. Podstawowym podziałem narzędzi tego rodzaju jest sposób ich zasilania, który w ogromnym stopniu przekłada się na jakość i wygodę pracy.

Pilarki łańcuchowe

TRYTON TOR50291; HIKOKI CS40Y WAZ; STIHL MS 231

Pilarki łańcuchowe spalinowe

To jeden z najpopularniejszych typów pilarek. Są zasilane silnikiem spalinowym, stąd też ich duża mobilność – użytkownik w żaden sposób nie jest uzależniony od dostępu do energii. Do tego dodać należy dużą wydajność, niezbędną w najbardziej wymagających pracach. Wśród wad wymienimy przede wszystkim duże natężenie hałasu podczas pracy. Dodatkowo wszystkie urządzenia z silnikami spalinowymi wymagają większej uwagi podczas eksploatacji oraz, oczywiście, okresowych przeglądów silnika. Silnik spalinowy wymaga więcej zabiegów eksploatacyjnych. Jest to chociażby konieczność przygotowania mieszanki paliwa z olejem w piłach z silnikami dwusuwowymi.

Pilarki łańcuchowe

FAWORYT RG5345X1-A5; MAKITA EA5600F45D; TRYTON TOC40203

Pilarki łańcuchowe sieciowe

Zasilane z sieci elektrycznej pilarki łańcuchowe to urządzenia popularne w gospodarstwach domowych. Idealnie sprawdzą się w wypadku mniej wymagających prac tam, gdzie mamy dostęp do prądu. Jest to bowiem główny czynnik ograniczający ich funkcjonalność. Niewielki zasięg pracy, ograniczony długością przewodu, stanowi nie lada problem w użytku terenowym. Nie można, oczywiście, zapominać o zaletach, takich jak cichsza praca, mniejsze drgania i brak spalin.

Pilarki łańcuchowe

KÄRCHER CNS 18-30; STIGA PR 730

Pilarki łańcuchowe akumulatorowe

Narzędzia akumulatorowe są naturalną ewolucją modeli zasilanych sieciowo. Oferują wszystkie ich zalety, takie jak cichsza praca czy brak emisji spalin. Z racji użycia akumulatora mają jednak nieco większą masę niż sieciowe, jednakże dzięki niemu użytkownik nie jest ograniczony przewodem. Czas pracy na zasilaniu akumulatorowym zależy głównie od pojemności baterii. Dlatego warto wyposażyć się w dwie baterie i szybką ładowarkę.

Pilarki łańcuchowe

HIKOKI CS3635DB W4Z; TRYTON TOC40242

Podkrzesywarki do cięcia na wysokości

To specyficzna kategoria pilarek łańcuchowych. Piła zamocowana jest na wysięgniku, bardzo często teleskopowym. Dzięki temu operator, przebywając na ziemi, może np. obcinać wyżej położone gałęzie bez potrzeby korzystania z drabiny, co zresztą nie jest zalecane przy użyciu tradycyjnych pilarek. Podobnie jak tradycyjne pilarki łańcuchowe, tak i podkrzesywarki mogą być zasilane silnikiem spalinowym lub elektrycznym, w tym, oczywiście, sieciowo bądź akumulatorowo.

2022-09-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket