Termowentylatory – szybkie grzanie

Termowentylatory

Grzejnik elektryczny z wentylatorem, popularna farelka szybko się nagrzewa, a wentylator rozprowadza ciepło po pokoju. Termowentylatory mają zróżnicowaną konstrukcję, najmniejsze montuje się bezpośrednio w kontakcie, przez co nie zajmują miejsca, skutecznie nagrzewając mały pokój czy łazienkę.

Modele przenośne to najpopularniejszy i najskuteczniejszy sposób na dogrzewanie chłodnych pomieszczeń. Sprawdzają się przez cały rok. Jeśli wentylator może pracować bez grzałki to latem może także chłodzić powietrze. Oferta urządzeń przenośnych jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie, nie tylko pod względem wydajności, ale też wzornictwa i stosowanych rozwiązań. Producenci zachęcają do kupna termowentylatorów funkcjami, oraz wzornictwem.

Termowentylatory bez tajemnic

Termowentylatory to urządzenia w przystępnej cenie, w których stosuje się proste rozwiązania. Różnią się kształtem obudowy, a także komfortem obsługi. W droższych modelach stosuje się panele dotykowe, wyświetlacze i piloty.

Z termowentylatorów często korzystamy wtedy, gdy moc grzejników stałych jest niewystarczająca lub gdy sezon grzewczy nie został jeszcze rozpoczęty albo, gdy ze względów konstrukcyjnych montaż grzejników jest niemożliwy lub kiedy z pomieszczenia korzysta się sporadycznie. Mimo bogatej oferty na rynku trudno znaleźć grzejnik, który byłby uniwersalny i sprawdzał się zawsze i wszędzie. Dlatego też, zanim dokona się zakupu, należy przemyśleć, do czego będzie służył.

Termowentylatory to specyficzne urządzenia spełniające dwie funkcje – wentylatora i grzejnika. Ich podstawową zaletą są szybko nagrzewające się grzałki, a wentylator rozprowadza ciepło po pokojach. Nie musi to być ciepło trwałe – w końcu po opuszczeniu biura czy garażu ciepło w nim nie będzie nam potrzebne.

Ze względu na swoją budowę oraz zasady działania nie nadają się one do ogrzewania większych powierzchni – zbyt mała jest moc grzałek. Ich zaletą jest mobilność, czyli niewielka obudowa i masa. Uchwyt pozwala przenosić je w różne miejsca. Najpopularniejsze rodzaje termowentylatorów to: przenośne, kolumnowe i łazienkowe.

Termowentylatory

RAVANSON FH-2000RB; TROTEC TFC 14 E

Rodzaje grzałek

Najtańsze grzałki w termowentylatorze są wykonywane z drutu oporowego nawijanego na karkas, który przewodząc prąd, nagrzewa się i oddaje ciepło powietrzu. Grzałki oporowe szybko się nagrzewają i chłodzą. Ruch powietrza wymusza wentylator. Temperaturę ogrzewania zmienia się regulatorem mocy grzałek (przełączaniem sekcji grzałki), a szybkość obiegu powietrza przez zwiększenie prędkości obrotowej wentylatora. Najtańsze termowentylatory mają stałą prędkość wentylatora i dwustopniową regulację mocy, np. 1000 lub 2000 W.

Termowentylatory

Niewielki ogrzewacz Adler AD 7726 bez kabla wyposażony jest w timer i wyświetlacz LED. (Fot. Adler)

Grzejniki z grzałką ceramiczną i wentylatorem

Warto zwrócić uwagę na grzejniki z grzałką ceramiczną, które są stosowane głównie w termowentylatorach kolumnowych z atrakcyjnym wzornictwem i funkcjami. Ich element grzewczy wykonany jest z ceramiki, która bardzo dobrze przewodzi ciepło i się nagrzewa, a dzięki bezwładności cieplnej ogrzewa pomieszczenie przez pewien czas po odłączeniu zasilania – a to jest bardzo dużą zaletą tych urządzeń. Tego typu konstrukcje stosowane są przeważnie do dogrzewania pomieszczeń. Wykorzystywane w nich są grzałki składające się z elementu ceramicznego o przekroju kołowym oraz spirali grzewczej umieszczonej na ceramice. Stacjonarne grzejniki z wkładem ceramicznym nie są zbyt popularnym rozwiązaniem. Istotnym mankamentem produktów ceramicznych jest duży pobór mocy podczas nagrzewania. Wiąże się to, oczywiście, z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi.

Grzałka PTC (z ang. positive temperature coefficient) to komponent będący elementem grzejnym z samoregulacją mocy. Zasada działania grzałek PTC jest prosta i dzięki temu można je wykorzystywać w różnych rodzajach ogrzewania (bez konieczności wykorzystywania regulatorów i ograniczników temperaturowych). Mechanizm samoregulacji polega na tym, że kiedy temperatura wzrasta, oporność grzałki PTC również wzrasta, więc tym samym moc maleje. Maksymalna moc osiągana jest przy niskich temperaturach. Kiedy temperatura wzrasta, pobierana moc maleje. Nie ma wówczas potrzeby stosowania zewnętrznych systemów regulacji i zabezpieczania przed przegrzaniem grzałki PTC. W odróżnieniu od tradycyjnych elementów grzejnych moc grzałki PTC nie jest proporcjonalna do kwadratu napięcia. Grzałki PTC charakteryzują się korzystnym przebiegiem krzywej rezystancji, a zjawisko samoregulacji pozwala ograniczyć koszty zużycia energii i zapewnia optymalne wykorzystanie mocy.

Termowentylatory

CONCEPT VT8100; ADLER AD 7738; BELDRAY EH0569SSTK

Funkcje w termowentylatorach

Niezależnie od konstrukcji grzejniki mają wspólne cechy użytkowe. Przede wszystkim w droższych modelach termostat utrzymuje w pokoju temperaturę o ustalonej wartości. Dokładność termostatu wynosi 2–3 °C. Regulacja temperatury może być płynna lub skokowa, zmieniana na dzień lub w nocy. W wyborze funkcji pomocny może być wyświetlacz LCD. Przydatny jest timer, który włączy i wyłączy grzejnik o określonej godzinie. W grzejnikach z wentylatorem można zmieniać szybkość obrotową nadmuchu.

Po wyłączeniu grzałki możemy korzystać tylko z wentylatora i chłodzić pomieszczenie w gorące dni. Wadami termowentylatora są hałas wentylatora i podnoszenie kurzu, co może szkodzić alergikom. Głośność zależy od konstrukcji łopatek i łożyskowania. Oczywiście, jeśli szybkość obrotów jest zwiększana, aby szybciej ogrzać lub schłodzić powietrze, hałas jest większy.

Termowentylatory

Termowentylator ceramiczny PTC Trotec TFC 25 E z pilotem i funkcją nawiewu. (Fot. Trotec)

Jak dobrać moc grzejnika?

Aby stworzyć komfortowe warunki cieplne w pomieszczeniu, trzeba ogrzać ściany do temperatury min. 18 °C i powietrze do 20 – 24 °C. Wielkość mocy grzejnika jest zależna od kubatury pokoju i izolacji cieplnej budynku. Przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym, energooszczędnym budynku mieszkalnym o typowej wysokości pokoju 2,8 m zapotrzebowanie wynosi 85 – 100 W/m2, aby uzyskać temperaturę ok. 20 °C. Oznacza to na przykład, że w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 należy zamontować grzejnik o mocy 1700 – 2000 W. Jeżeli chcemy uzyskać temperaturę ok. 20 °C w nieocieplonych i słabo zaizolowanych pomieszczeniach, zapotrzebowanie wzrasta do 150 – 200 W/ m2. Typowa moc grzejników wynosi od 1 do 3 kW. Grzałka może być podzielona na dwie lub trzy sekcje, co umożliwia szybkie zwiększenie lub zmniejszenie mocy. Nie należy ustawiać żadnych przeszkód (meble, grube zasłony) w odległości mniejszej niż 50 cm przed urządzeniem, gdyż zasłonięte grzejniki to 50 proc. straconego ciepła.

2022-09-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket