Baterie z filtrem do wody i uzdatnianie wody

Baterie z filtrem do wody

Produkcja rozmaitych sprzętów codziennego użytku zgodnie z filozofią zrównoważonego rozwoju jest obecnie w fazie pełnego rozkwitu. Również w segmencie armatury kuchennej, w którym producenci doskonale znają potrzeby współczesnych użytkowników, trendy wzornicze oraz produkcję w zgodzie z zasadą „zero waste”. Dlatego wielu z nich oferuje baterie kuchenne z wbudowanym filtrem wody lub dołącza go do zestawu. Jednym z powodów jest dbałość o nasze zdrowie, ale również troska o środowisko naturalne. (Fot. Franke)

Baterie z wbudowanym filtrem wody znajdują się w ofercie wielu producentów armatury, nie tylko kuchennej, ale również łazienkowej – do użytku domowego i komercyjnego. Woda filtrowana jest z zastosowaniem rozmaitych funkcji i opatentowanych systemów filtracji. W zależności od producenta będą nosiły inną nazwę i różniły się szczegółami konstrukcyjnymi. Co więcej, baterie kuchenne wyposażane są w różnego rodzaju funkcje i rozwiązania techniczne. Służą one nie tylko komfortowi korzystania z urządzenia, ale również zminimalizowaniu zużycia wody.

Czy woda z kranu jest zdrowa?

Warto mieć na uwadze, że woda, która wypływa z wodociągów, poddawana jest uzdatnianiu. Dzieje się to, zanim trafi do rur instalacji wodnej, a następnie do kranu w domu czy mieszkaniu. Wypływając z wodociągów, jest czysta i nadaje się do picia. To od jakości sieci wodociągowej zależy, co ostatecznie wypłynie z kranu, ponieważ w trakcie „transportu” przez rury woda niejako zbiera i zabiera ze sobą rozmaite zanieczyszczenia, które znajdują się wewnątrz rur. Również metody uzdatniania mogą zmieniać smak wody, a także jaj zapach i nawet wygląd. Pod pojęciem „uzdatnianie wody z wodociągu” najczęściej kryje się po prostu jej chlorowanie.

Baterie z filtrem do wody

BLANCO Fontas S II; FRANKE Neptune Clear Water

Jak smakuje woda z kranu?

Wiele osób z założenia nie spożywa wody z kranu w postaci nieprzetworzonej. Chodzi przynajmniej o jej gotowanie, nie mówimy jeszcze o jej filtrowaniu czy uzdatnianiu. Używamy wody do przygotowywania posiłków takich jak zupy, sosy, gotowanie makaronu, ryżu czy warzyw, mięsa i ryb przygotowywanych na parze. Do tego jest nieodłącznym elementem każdej filiżanki kawy czy kubka herbaty. Pomimo zapewnień służb dostarczających wodę do mieszkań, że jest ona zdatna do spożycia, wahamy się, czy pić ją bez jakiejkolwiek obróbki, czy to termicznej czy innej. W wielu regionach świata, również w Polsce, smak wody pozostawia wiele do życzenia, a wręcz w wielu sytuacjach jest nieakceptowalny. Wtedy z pomocą przychodzą zakupy w pobliskim markecie i kupowanie wody butelkowanej. Taki zabieg, choć wydawałoby się, że zdrowszy dla organizmu, obciąża nie tylko kręgosłup i portfel, ale również ma ogromny wpływ na środowisko naturalne. Nie tylko lekarz czy dietetyk powie, że picie wody jest konieczne dla zdrowia i funkcjonowania organizmu. Im większe ilości wody wypijamy, tym dla nas lepiej. Co w takim wypadku zrobić? Jakie zastosować wyjście? Jednym z rozwiązań może być domowa filtracja wody. Sposobów jest przynajmniej kilka, a producenci, tak armatury kuchennej, jak i systemów filtracji wody, z roku na rok wprowadzają nowe, skuteczne rozwiązania, żeby zaspokoić potrzeby użytkowników w tym zakresie.

Baterie z filtrem do wody

Wiele modeli baterii bez filtra wyposażonych jest w specjalny system, do którego można podłączyć zewnętrzny system filtracji

bez konieczności stosowania skomplikowanych czynności montażowych. (Fot. Blanco)

Wymierne korzyści z domowej filtracji wody

Picie wody prosto z kranu to przede wszystkim oszczędność, tak pieniędzy, jak i cennych zasobów naturalnych. Stosując domowe systemy filtracji wody, która wypływa z kranu, czy to w postaci dzbanka, czy rozwiązania, do którego wymagany jest montaż dodatkowych urządzeń, przede wszystkim ograniczamy kupowanie wody butelkowanej, niezależnie od tego, czy działamy ekologicznie i kupujemy wodę w szklanych butelkach, czy plastikowych, kiedy jest to po prostu łatwiejsze. Woda mineralna czy też mineralizowana jest gotowa do spożycia bez żadnej obróbki, niemniej ta wygoda wymaga od użytkownika poniesienia znacznych kosztów. Koszt zakupu wody w butelce nie kończy się wraz z uiszczeniem opłaty w sklepowej kasie. Plastik wykorzystywany do jej transportowania ma ogromny wpływ na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Jest trudno przetwarzalnym materiałem, a jego produkcja i wykorzystywanie do pakowania rozmaitych produktów, nie tylko spożywczych, osiągnęło niewyobrażalną skalę. Poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego plastikiem już dawno przekroczył wskaźnik, którego żadna firma recyklingowa nie jest w stanie zniwelować. Rezygnacja ostatecznego użytkownika z zakupu wody w plastikowej butelce to najlepszy sposób na skuteczną walkę z tym zjawiskiem.

Baterie z filtrem do wody

4SWISS WFF021; 4SWISS WFF021

Domowe sposoby filtracji wody

Filtrowanie wody znane jest człowiekowi od zarania dziejów. Pierwotni ludzie, aby pozbyć się widocznych zanieczyszczeń, cedzili wodę przez mech, korę drzew, a także zioła. Do zanieczyszczeń, które nie były widoczne, stosowano filtrację przez gotowanie. Taki zabieg powodował, że większość wirusów, bakterii i drobnoustrojów ginęła w zetknięciu z wysoką temperaturą. Jakie rozwiązania stosowane są obecnie? Sposobów domowej filtracji wody jest przynajmniej kilka. Od prostych dzbanków, w których montowany jest wymienialny filtr, po rozbudowane systemy, które montujemy tam, gdzie w domach i mieszkaniach wypływa woda do spożycia. Niezależnie od zastosowanej metody główną rolę w każdej z nich odgrywa specjalny filtr, dzięki któremu woda jest czysta, bez widocznych i niewidocznych zanieczyszczeń, a jej smak i zapach nie zmieniają ostatecznego smaku i zapachu przygotowywanej z jej udziałem i na jej bazie potraw. Co więcej, filtrowana woda nie powoduje osadzania się tak zwanego kamienia. Trudny do usunięcia z garnków czy zlewozmywaka osad kamienny staje się odległym wspomnieniem, co dodatkowo zapewnia zdrowie i oszczędza czas, który mielibyśmy przeznaczyć np. na szorowanie zakamienionych powierzchni.

Baterie z filtrem do wody

Fot. Franke

Co warto wiedzieć o filtrach wody?

Zanim zdecydujemy się na rozwiązanie w zakresie domowej filtracji wody, warto przeanalizować nasze potrzeby w tej materii. Zależnie od naszych przyzwyczajeń i codziennego obchodzenia się z wodą, a także pozostałych domowników, najpierw warto sprawdzić, jakie metody filtrowania wody pitnej oferują producenci, ile takie rozwiązania kosztują, a na koniec wybrać filtr i cieszyć się czystą wodą pitną prosto z kranu każdego dnia bez wychodzenia z domu.

Przede wszystkim filtry w „domowych oczyszczalniach wody” różnią się budową, wielkością oraz wydajnością. Różnice odnajdziemy też w skuteczności usuwania różnego rodzaju i pochodzenia zanieczyszczeń. Wybór filtra powinien odzwierciedlać potrzeby gospodarstwa domowego. Dotyczy to przede wszystkim jakości i twardości wody, którą mamy w kranie przed domowym filtrowaniem. Koszt rozwiązania zależeć będzie głównie od wydajności systemu filtracji, który należy dobrać do średniego zużycia wody w mieszkaniu czy domu. Równie ważnym parametrem poprzedzającym decyzję o konkretnym rozwiązaniu będzie informacja o tym, czy korzystamy z miejskiej lub gminnej sieci wodociągowej, czy mamy własną studnię.

2022-09-06
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket