W redakcji testowaliśmy telewizor TCL 55C635 z wyświetlaczem QLED, w którym zastosowano najnowszy system operacyjny Google TV, ułatwiający wyszukiwanie i zarządzanie treściami wideo serwisów VoD.
TCL 55C635 to najtańszy z telewizorów z wyświetlaczem QLED (z kropkami kwantowymi) VA Direct LED marki TCL, będącym gwarancją odtwarzania szerokiej palety kolorów (w tym czerwieni i zieleni), w cenie ok. 2700 zł. Telewizor jest lekki (13,2 kg), można go zmontować i samemu zawiesić na ścianie lub przymocować parę nóżek z pomocą czterech śrubek. Zaletą jest możliwość ich montażu w dwóch położeniach – do krótszych stolików lub do dłuższych. Warto zwrócić uwagę na złącza (fot. 1) , ponieważ do wyboru są „szybsze lub wolniejsze”: 1 × USB 2.0 i 3.0, 2 × HDMI 2,0 i 1 × HDMI 2,1 (ALLM i VRR ważne dla graczy), optyczne (np. do przesłania sygnału audio do zestawu kina domowego lub soundbara).
Do optymalnego oglądania telewizji i filmów z serwisów VoD warto go na początku skonfigurować przy pomocy funkcji menu Ustawienia. Przede wszystkim trzeba zainstalować nakładkę Google TV (fot. 2) na system Android TV (wersja 11), kierując się wskazówkami na ekranie, aby korzystać z wyszukiwania głosowego Google TV i uzyskać najnowsze menu do zarządzania aplikacjami VoD. Ponieważ telewizor jest 50-hercowy, zauważalne są czasami skokowy ruch przy panoramowaniu kamerą i smużenie konturów. Można skorzystać wtedy z funkcji poprawy ruchu (fot. 3) w dwóch opcjach: „wyrazistość ruchu” − zmniejsza rozmycie ruchu w szybko poruszających się obiektach oraz „redukcja migotania” w celu zwiększenia płynności ruchu. Do przetwarzania obrazu i dźwięku wykorzystywane są algorytmy sztucznej inteligencji. Można skorzystać z trybów „Inteligentny obraz i dźwięk”, który automatycznie dostosowuje ustawienia obrazu do natężenia oświetlenia w pokoju i rozdzielczości oraz rodzaju treści materiałów wideo i dźwięku.
TCL oferuje dwa piloty. Na uwagę zasługuje mniejszy pilot do codziennej obsługi bez klasycznej klawiatury z dodatkowymi przyciskami pomocnymi przy obsłudze Google TV i telewizji naziemnej DVB-T2 HEVC. Można korzystać z głosowego asystenta Google i obsługiwać podstawowe funkcje telewizor, np. ściszać, wyłączać, zmieniać kanały, korzystać z biblioteki, w której są przechowywane informacje o oglądanych filmach oraz zaplanowanych do oglądania. System głośnikowy sygnowany marką Onkyo zawiera dwa głośniki (moc 2 × 10 W) i odtwarza większość standardów dźwiękowych Dolby Atmos, Dolby AC4, Dolby TruHD i DTS HD. Mimo że system dźwięku zawiera dwa głośniki, jakość dźwięku i moc 2 × 10 zapewniają mu czystość i dynamikę. Ten telewizor pokazuje swoje możliwości przy korzystaniu z materiałów wideo 4K (fot. 4) z funkcją HDR Dolby Vision, dzięki czemu zwiększa się ilość szczegółów w dynamicznych scenach.
To telewizor polecany dla osób preferujących serwisy VoD. Oprócz wspomnianych wcześniej serwisów VoD można zainstalować polskie serwisy, jak Canal+ czy Polsat Box Go i korzystać z najnowszych Disney+ (fot. 5). W domowej bibliotece możemy zgromadzić filmy i seriale, które chcemy obejrzeć w przyszłości, i korzystać z rekomendacji, jeśli pozwolimy Google TV na śledzenie naszych preferencji.
Podsumowując, decydując się na zakup telewizora TCL 55C635 z wyświetlaczem QLED i Google TV, na pewno zauważymy poprawę jakości obrazu, szczególnie materiałów wideo 4K HDR, w tym kolorów, i łatwiej odnajdziemy się w gąszczu serwisów VoD oraz gier. To też telewizor dla graczy – małe opóźnienie (8 ms), sprawia, że granie będzie przyjemnością.
Fot.1
Fot.2
Fot.3
Fot.4
Fot.5
© 2025 InfoMarket