Czajniki elektryczne

Standardem w czajnikach są obrotowa podstawa czy filtr antywapienny, które pozwalają na wygodniejsze codzienne użytkowanie. (Fot. Breville)

Rozwiązania w czajnikach

Czajniki mogą mieć kilka rozwiązań, które sprawią, że ich użytkowanie jest wygodniejsze.

 • Funkcja cichego gotowania – czyli tzw. tłumik. Jego zadanie polega na zmniejszeniu hałasu wytwarzanego przez gotującą się wodę. Co ważne, głośność urządzenia zwiększa osad przeszkadzający działaniu czajnika. Specjalna powłoka na podstawie czajnika współpracuje z unikalnym pierścieniem rozpraszającym, aby rozbić bąble i ograniczyć hałas do nawet 75 proc.
 • Timer – to rozwiązanie stosowane w większości urządzeń AGD, w wypadku czajników elektrycznych jest dużą innowacją. Pozwala na takie zaprogramowanie go, by sam uruchamiał się o ustalonej godzinie.
 • Lampka kontrolna – informuje o uruchomieniu urządzenia. Lampka włącza się w momencie rozpoczęcia gotowania wody i wyłącza się po zagotowaniu. Niektórzy producenci wyposażają czajniki we włącznik zintegrowany z lampka kontrolną, który określa się również jako podświetlany włącznik.
 • Sygnał dźwiękowy – informuje użytkownika o zakończeniu gotowania wody.
 • Filtr – usuwa z wody resztki zanieczyszczeń mechanicznych, czyli osady i kamień.
 • Automatycznie otwierana pokrywa – w tym wypadku pokrywka czajnika podnosi się automatycznie po naciśnięciu specjalnego przycisku. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które redukuje zagrożenie oparzenia się gorącą parą. Na rynku dostępne są również modele, które napełnia się bez konieczności otwierania pokrywki. Mają one albo specjalnie wyprofilowany i szeroki dziobek, albo specjalny otwór, który znajduje się w górnej części pokrywki.
 • Otwarta rączka – czyli rączka niepołączona z korpusem. Uchwyt czajnika elektrycznego musi być przede wszystkim dobrze wyprofilowany i nie może się nagrzewać. Dzięki temu użytkownik będzie mógł bez trudu przenosić urządzenie nawet przy maksymalnym poziomie wody, nie bojąc się przypadkowego wyśliźnięcia się go z dłoni.
 • Obrotowa podstawa – jest standardem w modelach z płaskim elementem grzejnym. Ułatwia umieszczenie urządzenia w bazie. Modele ze zwykłą podstawą wymagają wpasowania czajnika w wyznaczone miejsce. Dużo łatwiejsza w użytkowaniu jest podstawa obrotowa 360°, pozwalająca na umieszczenie czajnika w dowolny sposób. Element łączący podstawę z czajnikiem znajduje się wtedy na środku podstawy.
 • Obracana pokrywka – jest wyposażona w duży otwór, co umożliwia łatwe napełnianie i czyszczenie urządzenia bez kontaktu z gorącą parą.
 • Sterowanie dotykowe – to wygoda i nowoczesne rozwiązanie w jednym. Podświetlane przyciski pozwalają na intuicyjną obsługę urządzenia i ułatwiają jego czyszczenie. Co więcej, dzięki podświetleniu dają również ciekawy efekt wizualny.
 • Wyświetlacz – zazwyczaj występuje w czajnikach, w których dostępna jest funkcja regulacji temperatury. Wyświetlacz pokazuje wtedy m.in. jej poziom.
 • Automatycznie wyłączany panel sterowania – jest jeszcze rzadkością na naszym rynku. Podświetlany panel sterowania wyłącza się automatycznie po upływie np. 5 minut.
 • Miejsce na nawinięcie przewodu – dotyczy głównie modeli z płaską grzałką. Na dnie podstawy umieszczone są specjalne wypustki, pozwalające na nawinięcie i schowanie przewodu.

Czajniki elektryczne

Breville New York VKT146X; Bosch TWK3A014; Amica KD 3011

Bezpieczne użytkowanie

Rozwiązania funkcjonalno-techniczne dotyczą nie tylko komfortu użytkowania czy łatwości obsługi. Mają również zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i zapobiegać przypadkowym awariom sprzętu. Najważniejsze rozwiązania to:

 • automatyczny wyłącznik po zagotowaniu wody – jest już we wszystkich modelach dostępnych na rynku. To absolutny standard, bez którego czajnik elektryczny nie jest prawdziwym czajnikiem. Po zagotowaniu wody urządzenie automatycznie wyłącza się;
 • automatyczny wyłącznik w wypadku braku wody – włączenie czajnika, w którym nie ma wody, to jedno z najczęstszych przewinień użytkowników. Dzięki tej funkcji urządzenie zostanie automatycznie wyłączone w wypadku zbyt małej ilości wody lub jej całkowitego braku;
 • automatyczne wyłączenie po zdjęciu z podstawy – to rozwiązanie, które ma większość modeli dostępnych na polskim rynku;
 • pokrywka z dodatkową blokadą – jest to zdejmowana pokrywka ze specjalną blokadą, która ułatwia napełnianie urządzenia wodą i zabezpiecza przed jej rozlaniem w wypadku przewrócenia się czajnika;
 • automatyczne zatrzymanie pary – lub inaczej funkcja automatycznego wyłączenia urządzenia w wypadku otwarcia pokrywy. W razie przypadkowego otwarcia pokrywy w trakcie gotowania wody czajnik zostanie automatycznie wyłączony;
 • nienagrzewająca się obudowa – chroni użytkownika przed bolesnymi skutkami dotknięcia czajnika w trakcie jego pracy. Specjalna warstwa izolacyjna sprawia, że mimo nagrzewania się wody do wysokich temperatur obudowa urządzenia nadal pozostaje chłodna;
 • gumowe elementy – najczęściej są umieszczane na rączce i w podstawie. Gwarantują jej stabilność i zapobiegają ześlizgnięciu się czajnika z blatu lub wyślizgnięciu z ręki użytkownika.

Czajniki elektryczne

Modele o dużej mocy mogą szybciej przygotować wrzątek dla wielu osób. (Fot. Eldom)

Czajnik w podróży

Ze względu na swoją lekkość oraz elastyczność tworzywa sztuczne są stosowane do produkcji czajników turystycznych. Czajniki podróżne są bardzo praktyczne i, co ważne, poręczne, od domowych różnią się przede wszystkim pojemnością dzbanka. Można w nich pomieścić od 0,4 l do 1 l wody, co oczywiście przekłada się na ich wymiary. Ponadto niektóre czajniki turystyczne wyposażono w przełącznik napięcia elektrycznego 110/120/230 V – jednak nie jest to standardowe rozwiązanie. Niektóre z nich można także zasilać z gniazda 12 V w samochodzie. Na rynku dostępne są modele wykonane głównie z tworzywa sztucznego, oprócz tego innowacyjnym materiałem wpisującym się w tematykę turystyczną jest specjalne tworzywo silikonowe, odporne na wysokie temperatury. Co ważne, ów silikon jest elastyczny, a to pozwala składać pusty zbiornik na wodę. Po złożeniu zostaje tylko podstawa grzewcza, a reszta – czyli silikonowy zbiornik – jest całkowicie płaska, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca w bagażu. Moc czajników turystycznych waha się średnio od 600 W do 1000 W. Ciekawą propozycją są czajniki turystyczne, do których dołączane są kubki, łyżki lub pojemniki z pokrywką do przechowywania kawy i herbaty. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest również pokrowiec na urządzenie, dzięki któremu można bezpiecznie przewozić sprzęt. Co ważne, zazwyczaj dodatkowe elementy wyposażenia można przechowywać wewnątrz czajnika.  

Czajniki elektryczne

Camry CR 1269w; Bosch TWK7500K; Amica KF 1014

2022-08-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket