Domowe urządzenia masujące

Domowe

Dostępne w ofercie producentów sprzętu AGD masażery przeznaczone są do użytku w domu oraz podróży. Sprawdzą się w wypadku osób aktywnych oraz tych z siedzącym trybem pracy i pomogą zrelaksować się po wyczerpującym dniu. (Fot. Camry)

W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na masażery przeznaczone do stóp, jak i ciała. Jednym z ostatnich trendów są modele ręczne, które często są użytkowane zwłaszcza przez osoby aktywne fizycznie, a w zestawie z nimi znajdziemy wymienne końcówki o różnym przeznaczeniu. Choć masażer nie zastąpi w pełni wizyt u profesjonalisty, to jego użycie może przynieść znaczną ulgę, gdy nie mamy możliwości skorzystania z jego usług.

Jaki masażer wybrać?

Na samym początku powinniśmy, oczywiście, zdecydować, którą partię ciała chcemy masować. Najczęściej wynika to z występujących dolegliwości. Zanim podejmiemy decyzję, warto także przyjrzeć się dostępnym funkcjom. Masażery mogą mieć kilka trybów pracy, opcję podgrzewania, przydatną przy bólach reumatycznych, a modele do użytku siedzącego mogą być stosowane nawet w autach dzięki zasilaniu z gniazdka 12 V.

Domowe

ADLER AD 2177; GÖTZE & JENSE N FM500; MPM MMS-01

Rodzaje masażu

Dotyczy to nie tylko rodzaju konkretnego urządzenia. W większości dostępnych produktów istnieje możliwość wyboru rodzaju masażu i dostosowania go do potrzeb użytkownika – każdy rodzaj przynosi inne efekty. Najpopularniejszy jest masaż klasyczny, który dostępny jest w każdym typie masażerów. Dzieli się on na kilka technik: ugniatanie, głaskanie, poklepywanie, rozcieranie czy wstrząsanie. Często stosuje się także masaż wibracyjny, który pobudza i rozluźnia, dodatkowo wpływa pozytywnie na mięśnie, zmniejsza ból, stabilizuje układ nerwowy i udrożnia układ krążenia. Masaż tego typu najczęściej stosowany jest w matach masujących. Ostatnim typem jest masaż siatsu, który polega na uciskaniu kciukami, palcami lub dłońmi i który coraz częściej można spotkać w urządzeniach do masażu. W zależności od intensywności i nacisku masaż tego typu może głęboko oddziaływać na tkankę i idealnie nadaje się do rozluźnienia mięśni i zmniejszenia napięcia. Szukając odpowiedniego urządzenia, warto wziąć pod uwagę właśnie to, jaki typ masażu oferuje i jakie są jego zalety.

Domowe

Masażer do stóp powinien być wyposażony w wygodny uchwyt ułatwiający przenoszenie. (Fot. Camry)

Masażery ręczne

To propozycja dla wszystkich lubiących poręczne, uniwersalne i wygodne urządzenia. Uniwersalność zapewniają im wymienne końcówki, odpowiadające za konkretny typ masażu, oraz niewielkie gabaryty. Niektóre modele mają specjalną rączkę lub poręczny uchwyt, inne kształtem przypominają kulę lub niewielką bazę z wypustkami. Podstawowe urządzenia pozwalają na masaż za pomocą wibracji, a część z nich uruchamiana jest w momencie kontaktu ze skórą. Inne produkty są przeznaczane do tzw. masażu opukującego z możliwością włączenia ciepła podczerwieni. Przydatnym rozwiązaniem jest nie tylko możliwość wyboru rodzaju masażu, ale także jego intensywności. Duże znaczenie ma także sposób zasilania. Większość produktów zasilana jest przewodowo lub za pomocą baterii bądź akumulatorów wielokrotnego użytku.

Ciekawostką na rynku są specjalne roboty do masowania pleców. Wyposażone są one w czujniki przechylenia, zapobiegające spadnięciu robota, dzięki czemu masaż wykonywany jest „automatycznie”. Praktyczną opcją są urządzenia mające obracaną głowicę (o 180°) oraz regulowaną rączkę, ułatwiającą masaż punktowy. Jeśli czyimś królestwem jest łazienka, użytkownik obowiązkowo powinien zakupić model odporny na wodę rozbryzgową.

Domowe

Niewielką poduszkę masującą możemy zabrać ze sobą na wyjazd. (Fot. Oromed)

Pistolety masujące

Coraz większą popularnością cieszą się pistolety masujące. To rodzaj masażerów ręcznych, które swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi. Urządzenie jest wyposażone w wymienne głowice o różnych kształtach, a podstawowa ma formę kuli i jest uniwersalna. Konkretne rodzaje głowic są przeznaczone do pracy z odpowiednimi grupami mięśniowymi, co pozwala uzyskać optymalne efekty. Intensywność masażu i prędkość poruszania się głowicy można płynnie regulować, aby dopasować do swoich wymagań. Za zasilanie odpowiada wbudowany akumulator. Pistolet masujący pozwala na wykonanie dogłębnego miejscowego masażu mięśniowego. Stanowi remedium na spięte mięśnie, sprawdzi się w użytku zarówno sportowców, jak i np. pracowników biurowych czy kierowców. Najczęściej pistolet masujący wraz z końcówkami jest dostarczany w podręcznym etui, k tóre można łatwo transportować.

Domowe

Camry CR 2174; MPM MMS-03; Mesko MS 2152; Adler AD 2167

Masażery do stóp

Urządzenia te można podzielić na dwa rodzaje: do masażu na sucho i na mokro – ich cechą charakterystyczną jest podobna budowa. Wyglądem przypominają kwadratowe miski przedzielone na pół – każda z połówek jest miejscem na stopę. Na powierzchni urządzenia znajdują się różnego rodzaju wypustki masujące. Bardziej zaawansowane modele mają funkcję masażu refleksologicznego stóp, który pobudza krążenie krwi, oraz funkcję ogrzewania podczerwienią. W niektórych masażerach zastosowano regulację prędkości masażu oraz indywidualną regulację kąta pochylenia dzięki możliwości ustawienia wysokości nóżek. Praktycznymi rozwiązaniami są także funkcja automatycznego wyłączenia, możliwość obsługi stopą i wskazywanie funkcji za pomocą kolorowej diody LED na przycisku.

Podobne rozwiązania stosuje się w urządzeniach do masażu na mokro. Na dnie oraz wewnętrznej stronie ich ścianek znajdują się wypustki, rolki i inne elementy masujące, które odpowiadają za masaż wibracyjny. Często stosowanymi rozwiązaniami są możliwość zdjęcia nakładek rolkowych do masażu stref refleksyjnych, zdejmowana osłona przeciwrozbryzgowa, mechanizm zwijania przewodu i antypoślizgowe nóżki. Standardem staje się także wyświetlacz LCD, na którym widoczne są aktualne parametry pracy. W bardziej zaawansowanych masażerach producenci proponują możliwość masażu magnetycznego i masażu na sucho, funkcję szybkiego podgrzania wody oraz możliwość stosowania do pedicure.

Domowe

OROMED Oro-Pillow; SALTER BNM10-GB

Maty masujące

Do masażu pleców można wykorzystać maty masujące. Cieszą się one coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród kierowców i pracowników biurowych. Matę umieszczamy na krześle, fotelu, sofie lub innym siedzisku z oparciem. Zazwyczaj składa się z dwóch elementów – oparcia, które może mieć dodatkowy zagłówek, oraz siedziska. W zależności od stopnia zaawansowania maty jest ona wyposażona w kilka stref masażu, w których umieszczono głowice masujące – mają one imitować efekty masażu shiatsu. Najbardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na kompleksowy masaż niemal całego ciała, od pośladków po szyję. Możliwość regulacji stopnia wibracji pozwala na dopasowanie ich intensywności do wymagań użytkownika. Zazwyczaj urządzenie wyposażone jest w pilot zdalnego sterowania umieszczony na przewodzie. Przy jego pomocy ustalimy poziom wibracji czy włączymy timer. Ciekawostką są dodatkowe funkcje, np. ogrzewanie maty masującej, które pozwoli jeszcze bardziej rozluźnić mięśnie. Mata powinna być pokryta wygodnym i trwałym materiałem, który zapewnia również wentylację. Jest zasilana sieciowo, a w zestawie zazwyczaj jest również adapter do zasilania samochodowego.

Kołnierze masujące

To kompaktowe urządzenia stosowane przede wszystkim do masażu karku, ale nie tylko. Wykorzystuje się je również np. w masażu łydek. Niwelują one napięcia i bóle mięśniowe, a także poprawiają jędrność i pomagają zredukować cellulit. Podobnie jak mata kołnierz jest wyposażony w głowice masujące, których intensywność pracy jest regulowana. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi ze sprzętu można korzystać w dowolnym czasie, także w podróży.  

2022-08-10
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket