ASEKOL

Pojemniki e-box – nowoczesne rozwiązanie do przestrzeni wewnętrznych [promocja]

Pojemniki e-box – nowoczesne rozwiązanie do przestrzeni wewnętrznych

 

Na początku roku 2022 Asekol PL, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, nabył w ramach pilotażowego projektu kilkadziesiąt pojemników przeznaczonych do zbierania zużytego sprzętu, baterii oraz żarówek – tzw. e-boxów. Celem było zaproponowanie nie tylko praktycznych i rozpoznawalnych pojemników, ale też wykonanych z dobrej jakości materiałów i przede wszystkim estetycznych.

Asekol PL, wychodząc naprzeciw wysokim oczekiwaniom klientów, już na etapie projektowym przyjął, że pojemniki muszą być zarówno funkcjonalne, łatwe w użytkowaniu, jak i zwyczajnie ładne. W tym wypadku w znalezieniu rozwiązania przyszedł z pomocą czeski oddział spółki Asekol, który podzielił się pomysłem na pojemniki, z których sam już z powodzeniem korzystał.

Skąd pomysł na e-boxy?

Przed 2022 r. Asekol PL oferował czerwone kontenery, które służyły głownie mieszkańcom dużych osiedli i stanowiły swoistą wygodniejszą alternatywę dla punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), wyłącznie w zakresie pozbywania się drobnego zużytego sprzętu oraz baterii. Mimo że czerwone kontenery świetnie sprawdzają się jako punkty osiedlowych zbiórek, firma otrzymywała sygnały od kontrahentów, że brakuje na rynku trwałego i estetycznego rozwiązania przeznaczonego do przestrzeni biurowych. Pierwsze e-boxy zostały zaproponowane urzędom administracji publicznej, zaprzyjaźnionym firmom, centrom kultury, bibliotekom, a także administracjom tych osiedli, które z uwagi na bardzo ograniczoną przestrzeń nie mogły pozwolić sobie na ulokowanie na swoim terenie kontenerów zewnętrznych.

Pojemniki e-box

Czerwone kontenery na elektroodpady, dostarczane przez organizację odzysku Asekol PL, już na stałe wpisały się w krajobraz Śląska oraz Warszawy.

Firma rozwija ten pomysł i wprowadza do oferty pojemniki typu e-box o mniejszym formacie.

Jak działa e-box?

E-boxy są pojemnikami, w których umieszcza się kartonowe wkłady w trzech różnych przegrodach, dostosowanych do zbierania trzech rodzajów odpadów. Od góry wrzuca się baterie i w osobnym kartonie żarówki, zaś największy karton, umiejscowiony z przodu pojemnika, służy do zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Takie rozwiązanie pozwala na wymienianie w 100 proc. zapełnionych wkładów. Co więcej, użytkownicy mają możliwość samodzielnej wymiany, jeśli np. wcześniej nie zgłosili takiego zapotrzebowania do Asekolu, a dysponują otrzymanymi wraz z pojemnikami, kartonami na wymianę. W takim wypadku użytkownicy nadal moją bez przeszkód korzystać z pojemnika, a w międzyczasie logistyka organizuje odbiór zapełnionych kartonów, przechowanych przez klientów.

Pojemniki e-box

E-box jest pierwszym tak kompleksowym pojemnikiem w ofercie Asekol PL, który umożliwia jednoczesne zbieranie trzech rodzajów odpadów.

Służy do tego opracowany specjalnie na jego potrzeby system wkładów, które po zapełnieniu są wymieniane na puste.

Bezpłatny pilotaż pierwszych e-boxów

Asekol PL, otwierając pilotażowy projekt, przyjął założenie, że pojemniki w trakcie realizacji tego pilotażu będą oferowane bezpłatnie. W ten sposób firma chciała zachęcić do współpracy nie tylko swoich długoletnich klientów, ale przede wszystkim takie firmy i instytucje, które do tej pory z nią nie współpracowały. Z jednej strony było to dobrym sposobem na zwiększenie udziału w rynku wśród określonej grupy, a z drugiej – na realizację założeń ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wraz z jego szybkim i celowym recyklingiem. Co więcej, klienci Asekol PL to nie tylko zmuszeni przepisami prawa dostawcy zużytego surowca, ale również świadomi konsumenci, którzy kierują się proekologicznymi postawami i planując działanie, przyjmują ideę zrównoważonego rozwoju.

Pojemniki e-box

E-boxy stoją już w wielu budynkach użyteczności publicznej, w którym umiejscowione zostały w reprezentatywnych miejscach w głównych przestrzeniach.

Na zdjęciach e-box w holu głównym nowoczesnego ratusza Dzielnicy Bielany oraz w budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Pierwsze e-boxy w stolicy Polski

Jedną z instytucji, które zdecydowały się na estetyczny i praktyczny e-box firmy Asekol PL, był Urząd Dzielnicy Bielany. Pojemnik zaistniał w nowoczesnej przestrzeni ratusza, znajdując swoje miejsce w głównej sali na parterze. Mieszkańcy dzielnicy, przychodzący załatwiać swoje sprawy, wiedzą już, że pojemnik znajduje się w tym miejscu, i chętnie zostawiają w nim swoje elektrośmieci. E-box znajduje się również w budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. Grochowskiej 278 w Warszawie. Tam e-box służy pracownikom już od kwietnia br. Pracownicy Lasów Państwowych, którzy wykazują dużą świadomość ekologiczną, bardzo chętnie korzystają z możliwości prawidłowego pozbywania się zużytego sprzętu. Mieszkańcy Warszawy mogą skorzystać z pojemników e-box również w prestiżowych przestrzeniach handlowych, takich jak Centrum Handlowe Westfield Arkadia czy Plac Unii City Shopping.

Pojemniki e-box

 

Mirosław Baściuk dyrektor zarządzający, członek Zarządu Asekol pl oraz ENVIROPOL PL

Asekol PL zawsze stara się wyprzedzać konkurencję pod względem systemów zbiórki elektroodpadów. Jako pierwsi w Europie wprowadziliśmy czerwone pojemniki typu „gniazdowego” do zbiórki małych urządzeń. Są one odpowiednikami kolorowych pojemników do zbiórki surowców wtórnych. Z biegiem czasu postanowiliśmy jednak, że punkty zbierania powinny być jeszcze bliżej posiadaczy odpadów. Odpowiedzią na tę potrzebę są właśnie e-boxy, które służą do zbierania sprzętu małogabarytowego w biurach, instytucjach publicznych czy też sklepach.

Słowem podsumowania

E-boxy to kolejna inwestycja w praktyczną pomoc w zakresie pozbywania się elektrośmieci. Podsumowując pierwszy okres dostępności e-boxów w Polsce, da się zauważyć coraz większe zainteresowanie tego typu rozwiązaniem coraz szerszej grupy firm, instytucji i organizacji, co z kolei oznacza kolejne projekty służące rozwijaniu sieci zbiórki ZSEE przez Asekol PL.

2022-08-09
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket