Suszarki i akcesoria do pielęgnacji włosów

Suszarki i akcesoria

Choć samo suszenie jest zabiegiem, który niszczy włosy, to czasem jest ono niezbędne. Dlatego producenci nowoczesnych suszarek wprowadzają rozmaite rozwiązania sprawiające, że nie zajmuje dużo czasu oraz w jak najmniejszym stopniu wpływa na włosy.

Jest to zasługa nowoczesnych silników czy specjalnych powłok, np. ceramicznych z dodatkiem keratyny. Dzięki nim włosy są lśniące i błyszczące. Oprócz tego ważne jest wyposażenie suszarki w dodatkowe akcesoria, np. dyfuzor czy koncentrator, co pozwoli uzyskać odpowiednie efekty. Współczesne suszarki dzięki zainstalowanym czujnikom mogą samodzielnie dobierać parametry pracy do aktualnej kondycji włosów.

Suszarki i akcesoria

Zelmer ZHD8350; BaByliss Power Pro 6704E; Braun Satin Hair 7 Iontec HD730

Suszarki i suszarkolokówki

Suszarki służą zarówno paniom, jak i panom. Jest to duża grupa produktów dostępna w różnych cenach. Obok modeli profesjonalnych, wyróżniających się m.in. dobrymi parametrami, dostępne są także suszarki domowe oraz turystyczne. Te ostatnie to urządzenia w wersji kompaktowej, odznaczające się niewielkimi rozmiarami. Ich główną cechą jest poręczność. Kupując suszarkę turystyczną, warto z wrócić uwagę, czy ma ona dołączone podróżne etui, w którym można przewozić i suszarkę, i akcesoria. Warto wybrać urządzenie droższe, ale za to wyposażone w dodatkowe końcówki, funkcję jonizacji, chłodny nawiew czy czujniki zapobiegające przesuszeniu włosów.

Suszarkolokówki to najpopularniejsze urządzenia dwufunkcyjne, których dużymi zaletami są szybkość i wygoda stylizacji. Za ich kupnem przemawiają charakterystyczna budowa oraz przeznaczenie – jako jedyne pozwalają na jednoczesne suszenie i stylizowanie włosów. Suszarkolokówki to urządzenia, które nie do końca spełniają funkcje, na które wskazuje ich nazwa. Tak naprawdę ułatwiają stylizację włosów, która tradycyjnie odbywa się za pomocą szczotki i suszarki. Specjalna szczotka ułatwia naciągnięcie włosów, które dodatkowo są osuszane i utrwalane przez suszarkę. Suszarkolokówki różnią się m.in. rodzajem szczotek, sposobem zmiany ustawień czy zastosowanymi rozwiązaniami.

Suszarki i akcesoria

Dobra suszarka powinna być wyposażona w nowoczesne rozwiązania, np. jonizację czy zimny nadmuch. (Fot. Gotie)

Rodzaje silników

W suszarkach producenci stosują kilka typów silników: na prąd stały (DC), zmienny (AC) oraz bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC). Lekkie i niewielkie silniki DC stosowane są w podstawowym segmencie sprzętu. Wyposażone są w szczotki węglowe, które zużywają się, co może doprowadzić do awarii urządzenia. Ich trwałość jest wystarczająca dla urządzeń segmentu konsumenckiego. Silniki AC mają większe rozmiary, co oznacza też większe szczotki węglowe, a co za tym idzie zwiększoną trwałość i moc. Najbardziej zaawansowane technicznie są silniki BLDC. Są pozbawione szczotek węglowych, co oznacza dużą trwałość, mniejsze gabaryty oraz lepszą efektywność energetyczną.

Suszarki i akcesoria

BaByliss Hydro Fusion Big Hair AS773E; Adler AD 2023; Eldom SE20 Saatin; BaByliss Smoothing Brush HSB101E

Funkcje pielęgnacji

Zdrowa stylizacja to podstawa. Dlatego też tak dużą wagę producenci przywiązują do rozwiązań, mających zapewnić bezpieczną i trwałą stylizację. Największym zagrożeniem dla włosów jest wysoka temperatura, która ułatwia ich prostowanie czy kręcenie. W wypadku suszarek dochodzi do tego silny podmuch, mający dodatkowo je wysuszyć. Trzeba podkreślić, że dostępne na rynku urządzenia są bezpieczniejsze dla włosów i lepiej dbają o ich stan. Zbyt częste i nieumiejętne prostowanie, kręcenie czy suszenie sprawia, że włosy stają się suche, łamliwe i tracą swój naturalny połysk. Dlatego też tak ważne są wybór właściwego modelu urządzenia, a także właściwa pielęgnacja włosów.

Suszarki i akcesoria

W podróży przydatna okaże się suszarka turystyczna ze składaną rączką. (Fot. Eldom)

Działanie jonizacji

Jonizację stosuje się w suszarkach, prostownicach, lokówkach, suszarkolokówkach a także specjalnych szczotkach. Działa podobnie jak klasyczna odżywka do włosów, z tym, że tutaj wydzielana jest przez samo urządzenie, które wykorzystuje generator jonów. Mokre włosy są naładowane dodatnio w przeciwieństwie do urządzeń, mających ujemny ładunek elektryczny. Dzięki temu, zostaje zrównoważona dodatnia statyczność włosów. Takie rozwiązanie zapobiega elektryzowaniu się i wpływa na ich wygląd. Co więcej, nawilża włosy i pozwala zachować naturalny połysk. Na czym polega jonizacja? Jony ujemne „przemycają” cząsteczki wody w głąb włosów, dzięki czemu są one nawodnione i odżywione po każdym użyciu urządzenia. Zasadniczo jony to atomy naładowane dodatnio lub ujemnie. Aktywne jony mają ujemny ładunek i aktywnie otaczają pasma włosów. Włosy nie elektryzują się i odzyskują odpowiedni poziom nawilżenia i połysk. Efekt – większy połysk, przywrócona gładkość i łatwiejsza stylizacja. Dużą zaletą tej funkcji jest przyspieszenie układania fryzury i skrócenie kontaktu włosów z wysoką temperaturą, która niekorzystnie wpływa na kondycję włosów. W zależności od rodzaju urządzenia można mówić o różnym poziomie jonów. Co ciekawe, obok produktów mających stale aktywną funkcję jonizacji (niektóre prostownice) dostępne są np. suszarki, w których uruchamia się ją po naciśnięciu odpowiedniego przycisku – wszystko zależy od tego, jakie rozwiązanie zaproponuje sam producent. W suszarkach (i nie tylko) wykorzystuje się jony srebra lub turmalinów. Oba rodzaje mają działanie oczyszczające i dezynfekujące.

Suszarki i akcesoria

Camry CR 2255; Adler AD 2244; BaByliss Shine Pro 6713DE

Chłodny nawiew

To rozwiązanie stosowane w większości suszarek do włosów. Funkcję tę stosuję się w ostatniej fazie stylizacji – jej zadanie polega nie na wysuszeniu włosów, tylko na utrwaleniu fryzury. Intensywny nadmuch zimnego powietrza pozwala na wykończenie fryzury i ułatwia nadanie jej ostatecznego kształtu. Co więcej, wpływa także na wygląd włosów, wygładzając je, ułatwiając ich rozczesywanie i pozwalając wydobyć ich naturalny blask. Chłodny lub zimny nawiew uruchamia się przy pomocy przycisku chłodzenia bez względu na wybraną prędkość nadmuchu.

2022-07-12
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket