ELEKTROEKO

10 lat programu „Moje miasto bez elektrośmieci”

10 lat programu

Największy program edukacji ekologicznej „Moje miasto bez elektrośmieci” ma już 10 lat i jak dotąd jest najdłużej funkcjonującym i największym ogólnopolskim programem edukującym w zakresie prawidłowego postępowania z elektrośmieciami. Program działa nieprzerwanie od 2012 r., a został stworzony przez Elektro- Eko Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA.

Celem programu „Moje miasto bez elektrośmieci” jest szeroko pojęta edukacja dzieci i ich rodzin w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz ze zużytymi bateriami.

Najważniejszym elementem charakterystycznym dla projektu jest jednak inna aktywność. To jedyny w Polsce program oferujący uczestnikom możliwość wyposażania placówek w nowoczesne pomoce dydaktyczne i wyposażenie sal lekcyjnych za elektrośmieci w ramach autorskiego Funduszu Oświatowego. Przedszkola i szkoły podstawowe realizujące założenia programu każdego roku otrzymują bezpłatne pakiety materiałów edukacyjnych do realizacji zajęć, dostęp do materiałów do nauczania zdalnego oraz materiałów w wersji on-line. Od dekady placówki korzystają z dodatkowych działań, jakie oferuje program: realizują warsztaty edukacyjne, eventy ekologiczne czy happeningi.

– „Moje miasto bez elektrośmieci” to autorski projekt naszej organizacji, który łączy w sobie dwa aspekty: edukacji ekologicznej i społecznej odpowiedzialności biznesu. W tym roku obchodzimy jubileusz programu – 10 lat istnienia projektu. W pierwszym etapie koncentrował się on na działaniach lokalnych na terenie Warszawy, ale już w kolejnym roku stał się projektem ogólnopolskim. Okazało się bowiem, w co wierzyliśmy od początku, iż edukacja ekologiczna w zakresie prawidłowego postępowania z elektrośmieciami jest bardzo potrzebna. Przez dekadę trwania programu udało nam się wyedukować już 4 mln uczniów – mówi Grzegorz Skrzypczak, prezes zarządu ElektroEko SA.

Integralną częścią ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci” jest Fundusz Oświatowy. Został wdrożony w roku 2013 i działa nieprzerwanie do chwili obecnej. Z funduszu korzystać mogą wyłącznie placówki, które uczestniczą w programie i edukują w ww. zakresie oraz aktywnie realizują zbiórki elektrośmieci. Za zebrany zużyty sprzęt otrzymują punkty Funduszu Oświatowego, które następnie wymieniają na pomoce szkolne.

2022-07-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket