Skuteczne zarządzanie odpadami

Skuteczne

Świadomość ekologiczna społeczeństwa stała się obecnie bardzo ważnym aspektem życia. To, w jaki sposób wykonujemy proste czynności, takie jak zakupy, gotowanie, zmywanie naczyń, ma ogromny wpływ na otaczający nas świat. Ważną kwestią jest przy tym segregowanie śmieci w domu i wyrzucanie ich do odpowiednio oznakowanych pojemników. (Fot. Blanco)

Odpowiednio dopasowane do kuchennej zabudowy selektory odpadów pozwalają zaaranżować w domu praktyczną i funkcjonalną strefę zarządzania odpadami. Segregując śmieci, nie tylko zachowujemy porządek, ale przede wszystkim dbamy o środowisko. Odpowiedzią na potrzebę świadomego i wygodnego zarządzania odpadami w domowej przestrzeni są rozmaite rozwiązania oferowane przez producentów sprzętu, który wspomaga w tym użytkowników. Warto też dodać, że segregacja i zarządzanie odpadami są regulowane prawnie i dotyczą nie tylko przedsiębiorstw, ale również osób fizycznych. Jednym słowem – wszystkich. Podstawą prawną w tym zakresie jest przyjęty 1 lipca 2017 r. Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który obowiązuje w całej Polsce. Tego typu rozwiązanie w Unii Europejskiej zaczęto wprowadzać już w 2013 r. Doskonale sprawdza się ono m.in. w Niemczech czy w Szwecji.

Świadoma segregacja odpadów, czyli co?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, które regulują i narzucają obecnie obowiązujące akty prawne, segregacji odpadów podlegają wszystkie „śmieci”, których pozbywamy się z domu czy mieszkania i które umieszczamy w koszu na śmieci. Dotyczy to zarówno domowego miejsca składowania odpadów, czyli zwykle kosza na śmieci umiejscowionego pod zlewem, jak i dużego kontenera na osiedlu, stojącego w wydzielonej strefie. Upraszczając, regulacje prawne w tym zakresie nakazują, abyśmy wszystkie odpady gromadzili osobno, biorąc pod uwagę np. materiał, z którego zostały wykonane, możliwość recyklingu, a także biodegradowalność. Zatem osobno powinniśmy gromadzić odpady szklane, metale i tworzywa sztuczne oraz plastik, papier i wszelkie odpadki pochodzące z żywności. Wiąże się to z wdrożeniem innowacyjnego systemu gospodarowania odpadami, który powstał z myślą o środowisku, a w konsekwencji także o nas samych. Segregacja odpadów ułatwia późniejszy proces ich recyklingu. Dzięki temu łatwiej jest odzyskać niezbędne surowce i wykorzystać je ponownie do produkcji, np. nowych urządzeń codziennego użytku. Zmniejszamy w ten sposób również ilość śmieci, które mogą zanieczyszczać okoliczne rzeki, jeziora czy lasy. Odpowiednio segregując odpady, przyczyniamy się też do ograniczania wydobycia nowych surowców, a więc minimalizujemy negatywny wpływ tego typu działań na środowisko naturalne. Globalna segregacja śmieci wymusza również na nas stosowanie rozwiązań domowych w tym zakresie. Na takie rozwiązania możemy liczyć u producentów, którzy specjalizują się w tego typu sprzęcie.

Skuteczne

BLANCO Select II 60/3; FRANKE Cube 30; BLANCO Botton Pro; FRANKE Cube 10

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko

Świadomość ekologiczna jest bardzo ważna, a za sprawą rozmaitych akcji edukacyjnych, prowadzonych już w przedszkolach, wciąż rośnie. Degradacja środowiska i straty w tym zakresie są już bardzo duże, a powrót do stanu pierwotnego w zasadzie niemożliwy. To, co możemy zrobić, nie tylko jako społeczeństwo, ale przede wszystkim, jako jednostki, to z pozoru błahe rzeczy i czynności, ale warto od nich zacząć. To, w jaki sposób wykonujemy codzienne czynności i co przekazujemy dzieciom, ma ogromny wpływ na środowisko. Zakupy nośmy w płóciennych torbach biodegradowalnych, zrezygnujmy z plastikowych słomek i lunchboksów. Nie marnujmy wody! Jak to zrobić? Wystarczy wcielić w życie kilka prostych nawyków: wybierać prysznic zamiast wanny, myć naczynia w zmywarce, a nie ręcznie. Ważną kwestią jest przy tym segregowanie śmieci w domu i wyrzucanie ich do odpowiednio oznakowanych pojemników.

Domową segregację śmieci wspomagają tak zwane systemy segregacji. Oferowane są w różnych rozmiarach i mają różne przeznaczenie. Do niedawna nie były popularnym sprzętem domowym. Obecne coraz więcej producentów ma je w ofercie, a są również i tacy, którzy produkują wyłącznie te rozwiązania. Są to między innymi selektory do szafek z wysuwanymi lub odchylanymi drzwiczkami. Sortowniki i szuflady organizacyjne można bez problemów zainstalować w kuchennej zabudowie. Co więcej, nierzadko są również dostępne w zestawach z kompatybilnym zlewozmywakiem, który skonstruowany jest w taki sposób, że ma centralnie umieszczoną komorę ze specjalnym wkładem na odpadki. Dzięki temu obieramy i kroimy produkty na desce, następnie jednym ruchem ręki przesuwamy resztki do pojemnika będącego elementem systemu sortującego.

Skuteczne

W zależności od modelu sorter możemy zintegrować z frontem szafki lub ukryć za odchylanymi na bok drzwiami. (Fot. Blanco)

Selektor odpadów „uszyty” na miarę potrzeb

Odpowiednio dobrany selektor odpadów może skutecznie ułatwić prace kuchenne. Przede wszystkim powinien być dopasowany do szerokości szafki, w której ma zostać zainstalowany. Najczęściej jest to szafka kuchenna, nad którą w blacie zamontowany jest zlewozmywak. Klasyczne wieloelementowe selektory mają najczęściej szerokość od 30 do 60 cm, choć pojedyncze kosze mają znacznie mniejsze gabaryty. Dobierając selektor pod względem wymiarów, pamiętajmy też o innych urządzeniach czy instalacji hydraulicznej, która może ograniczać jego gabaryty. Pod kuchennym zlewem często instalujemy np. podgrzewacze czy filtry do wody. Trzeba wówczas iść na kompromis i wykorzystać np. selektory o nieco mniejszej głębokości.

Kolejną ważną kwestią jest sposób korzystania z selektora. Możemy wybrać konstrukcję zintegrowaną z frontem, którą wystarczy wysunąć, podobnie jak dużą szufladę, lub zdecydować się na klasycznie odchylane na bok drzwi, po otwarciu których uzyskujemy dostęp do komór systemu selekcji odpadów kuchennych.

Niektóre modele mają nawet specjalnie wyprofilowane, skierowane do wewnątrz pojemników obramowania, które sprawiają, że odpady na pewno znajdą się w środku pojemnika. Pojemniki mogą być też wyposażone w specjalne elementy mocujące worki na śmieci i praktyczne uchwyty.

Skuteczne

FRANKE Sorter Garbo 45-2; BLANCO Botton II 30/2; FRANKE Sorter Mini; ALVEUS Bio Waste

Wybieramy sorter – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze selektora niezwykle ważnym parametrem jest liczba dostępnych koszy na odpady. Różnorodność dostępnych na rynku modeli w tym zakresie jest bardzo duża. Dostępne są konstrukcje z jednym, dwoma, trzema, a nawet czterema koszami. Różne są też ich pojemności. Powinniśmy dobrać taki system, który będzie najlepiej odpowiadał temu, w jaki sposób w gospodarstwie domowym sortujemy odpady i ile miejsca potrzebujemy na poszczególne ich rodzaje – szkło, tworzywa sztuczne, papier i bioodpady.

Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe akcesoria i rozwiązania, które zwiększą komfort korzystania z selektora. Pozwalają one np. na przechowywanie przyborów do mycia naczyń. Mogą to być różnego typu pojemniki, szuflady organizacyjne czy specjalne systemy montażowe ułatwiające wysuwanie zestawu do segregacji.

Skuteczne

Na instalację sortera odpadów wykorzystywana jest najczęściej przestrzeń pod zlewozmywakiem kuchennym. (Fot. Franke)

Odpady typu bio – co z nimi robić?

Elementem domowego systemu segregacji odpadów może być specjalny kompostownik. Możemy odkładać w nim np. obierki, a przygotowany dzięki temu nawóz możemy wykorzystać w ogrodzie, w naturalny sposób wspomagając wzrost pielęgnowanych tam roślin. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie odpady nadają się do kompostowania. Nie należy kompostować np. gotowanych resztek, a także kości czy resztek mięsa.

Kompostowniki przeznaczone do użytku domowego mają najczęściej specjalne półki, na których układamy odpadki. Do przygotowania kompostu powinniśmy wykorzystać dodatkowo np. specjalny preparat probiotyczny. Taki kompostownik możemy trzymać np. na balkonie.

Skuteczne

BLANCO Flexon II Low 90/4; FRANKE Sorter 300-45 Duo

Systemy do bioodpadów

Innym doskonałym sposobem na pozbycie się tych resztek jest instalacja młynka. Póki co ten sprzęt dopiero wkracza do naszych kuchni, niemniej cieszy się coraz większym powodzeniem. Młynek na bioodpady, czyli tak zwany rozdrabniacz, po zainstalowaniu podłączany jest do sieci elektrycznej za pomocą uziemionego przewodu. Możemy do niego wrzucać rozmaite miękkie odpadki organiczne, takie jak obierki warzyw oraz owoców, niewielkie kostki i chrząstki, zwłaszcza drobiowe, ości ryb, skorupki jaj, fusy od herbaty i kawy oraz resztki jedzenia, pozostające na talerzach czy w garnkach z poprzedniego dnia. Zamiast wrzucać je do worków i zbierać, pozbywamy się ich niemal w momencie powstania. Nie wszystko jednak da się bezpiecznie „przemielić” tak, żeby nie zniszczyć urządzenia. Doskonałym uzupełnieniem młynka pozostaje więc odpowiedni sorter na odpadki.

Skuteczne

Fot. Blanco

Praktyczne rozwiązania kompleksowe

Ciekawym rozwiązaniem kompleksowym w zakresie domowego zarzadzania odpadami jest nowoczesny zestaw Blanco Unit. Blanco to niemiecka firma z ponad 95-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w wytwarzaniu dobrej jakości zlewozmywaków, baterii kuchennych, selektorów odpadków i akcesoriów. Oferowany przez tego producenta zestaw tworzy praktyczny pakiet urządzeń niezbędnych w każdej nowoczesnej kuchni. Ponad 90 proc. wszystkich nowych budynków wyposażonych jest w kuchnie otwarte na salon, jadalnię lub inne pomieszczenie. Nierzadko kuchnia jest częścią jednej, spójnej wizualnie przestrzeni, w której domownicy spędzają większość czasu. W takim wypadku ważne jest, żeby wszystkie elementy, zarówno wystroju, jak i urządzeń niezbędnych w kuchni, pasowały do siebie. Stylistyka i wzornictwo to jedno, ale przede wszystkim w kuchni liczy się funkcjonalność. Odpowiednio dobrane zlewozmywak, bateria i system segregacji odpadów świetnie ją uzupełnią. Z zestawem Blanco Unit otwarta kuchnia staje się funkcjonalna i piękna wizualnie. Zestaw Blanco Unit został zaprojektowany i opracowany tak, aby bez problemu zmieścić się w projekcie zabudowy kuchennej, a przy tym w pełni zagospodarować cenną przestrzeń. To nie tylko wygodne miejsce przygotowywania produktów do posiłków czy zawsze świeża woda, ale również selekcja odpadów zgodnie z najnowszymi rekomendacjami.

Skuteczne

FRANKE Cube 134.0055.288; BLANCO Select 50/2

Franke z wszechstronnym systemem Sorter

Szwajcarska firma Franke, producent urządzeń i wyposażenia kuchni, oferuje system Sorter, który pozwala na komfortowe i higieniczne segregowanie domowych odpadów. Pojemniki do sortowania odpadów są wykonane z antyseptycznego materiału pochodzącego z recyklingu, który redukuje rozwój bakterii nawet o 99 proc. System dostosowany jest do szafek o szerokości 45 i 60 cm z wysuwanym frontem. W systemie Sorter dostępne są 4 modele, w których możemy segregować do 4 typów odpadów. Model Sorter 300-45 Duo oraz Sorter Garbo 45-3 przeznaczone są do montażu w szafce o szerokości nie mniejszej niż 45 cm. Ostatnia cyfra w nazwie modelu oznacza liczbę dostępnych pojemników, a tym samym możliwość segregacji 2 lub 3 typów odpadów. To samo dotyczy modeli Sorter Garbo 60-2 oraz Sorter Garbo 60-3. Te urządzenia z kolei są przeznaczone do montażu w szafce o szerokości nie mniejszej niż 60 cm. Systemy Sorter wyróżnia komfort pracy. Przemyślana konstrukcja wyposażona w samodomykacze i możliwość precyzyjnej regulacji instalacji znacznie ułatwiają usuwanie odpadów. Co więcej, sortery wyposażone są w pojemniki zbiorcze wykonane z dobrej jakości, łatwego w czyszczeniu i antyseptycznego tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Indywidualnie dopasowane do potrzeb modułowe pojemniki i możliwość elastycznego rozmieszczenia ułatwiają oddzielenie odpadów organicznych, metali, papieru i plastiku.

Franke
2022-07-07
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket