TCL

Soundbar z subwooferem – dobry zestaw audio do filmów i muzyki

Soundbar z subwooferem

W redakcji testowaliśmy soundbar TCL TS8132 Dolby Atmos (system 3.1.2) z bezprzewodowym subwooferem, który znacznie poprawia jakość dźwięku z różnych źródeł, szczególnie z telewizora. W teście współpracował z telewizorem starszej generacji, dekoderem Evobox IP, odtwarzaczem Blu-ray i smartfonem.

Soundbar (fot. 1) zawiera w obudowie dwa głośniki skierowane ku górze (odbicia dźwięku od sufitu), dwa głośniki (kanał lewy i prawy) i jeden głośnik kanału centralnego. Listwa ma długość 1 m i masę 3,3 kg. Głośniki przenoszą pasmo 160 Hz – 20 kHz. Belkę głośnikową można powiesić na ścianie, jest szablon do wyznaczenia otworów. Solidny głośnik niskotonowy 5,25 cala subwoofera (masa 3,5 kg) przenosi pasmo częstotliwości 49 Hz – 120 Hz, jest skierowany do dołu (fot. 2), a otwór bass-reflex zwiększa oddziaływanie niskich częstotliwości. Aby korzystać z zestawu, trzeba zasilać w obu urządzeniach ich wzmacniacze z sieci 230 V. Ze sobą „głośniki” komunikują się bezprzewodowo przez Wi-Fi. Subwoofer automatycznie szybko paruje się z subwooferem po podłączeniu do zasilania – dioda LED sygnalizuje połączenie obu urządzeń. Instrukcja zaleca ustawienie subwoofera do 3 m od soundbara. W sumie zestaw dysponuje mocą maksymalną 260 W.

Belka pokryta jest tkaniną. Dobrze komponuje się z telewizorami o szerokości 100 cm, nie wystając poza obudowę. Na przedniej ściance jest wyświetlacz (fot. 3) do w yświetlania podstawowych komunikatów (5 znaków), dłuższe się przesuwają. Do obsługi można wykorzystać przyciski mechaniczne, ale wygodniejszy jest pilot (fot. 4). Do komunikacji z telewizorem i zewnętrznym źródłem dźwięku, np. odtwarzaczem Blu-ray, służą dwa złącza HDMI 2.0 (fot. 5), w tym jedno z wyjściem e -ARC o raz optyczne (S/PDIF). Warto w telewizorze wybrać wyjście E-ARC lub ARC, co umożliwi obsługę urządzeń jednym pilotem. Belka przekazuje filmy do telewizora, np. z odtwarzacza Blu-ray w formatach Dolby Vision HDR10 i HLG i, oczywiście, dźwięk surround Dolby Atmos.

Pilotem wybierzemy źródło muzyki (złącza HDMI, OPT, USB oraz bezprzewodowe Bluetooth). W pilocie są przyciski przeznaczone do wyboru charakterystyki korektora dźwięku: film, muzyka, TV i tryb surround oraz regulacji niskich i wysokich tonów. Atrakcyjną funkcją jest możliwość odtwarzania muzyki z urządzeń mobilnych, wykorzystując łącze Bluetooth, Apple AirPlay 2 (Wi-Fi) oraz aplikację Spotify. Do USB 2.0 możemy podpiąć twardy dysk lub pendrive z muzyką. Przy wykorzystaniu płyty testowej Dolby Atmos Blu-ray Demo Disc odtwarzane ścieżki dźwiękowe z filmów „Gra o tron”, „Mad Max” i innych, zyskiwały efekty przestrzenne, w tym pogłębione były niskie tony. Także zwykłe odtwarzanie filmów i kanałów telewizyjnych na ekranie telewizora z dekodera Evobox IP Cyfrowego Polsatu, a fonii za pomocą soundbara znacznie poprawiało jakość dźwięku. Wbudowany Chromecast umożliwia łatwe odtwarzanie muzyki z każdego pomieszczenia i można nim sterować z dowolnego urządzenia z wbudowanym Asystentem Google.

Podsumowując, TCL TS8132 to bardzo dobry sposób poprawy jakości dźwięku w starszych i tańszych telewizorach, które mają słaby system audio. Możliwość wykorzystania go także jako zestawu audio do odtwarzania muzyki z różnych aplikacji ze smartfona, na przykład na domowej imprezie, biorąc pod uwagę dużą moc zestawu, to duża zaleta. Dodatkową rekomendacją jest nagroda EISA 2021-2022 w kategorii „Najlepszy zakup soundbara”. Zestaw TCL TS8132 kosztuje ok. 1000 zł.

Soundbar z subwooferem

Fot. 1

Soundbar z subwooferem

Fot. 2

Soundbar z subwooferem

Fot. 3

Soundbar z subwooferem

Fot. 4

Soundbar z subwooferem

Fot. 5

2022-07-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket