Amplituner

Anthem MRX 1140 z 15.2 kanałami przedwzmacniacza, z Dolby Vision i IMAX Enhanced. (Fot. Anthem)

DTS: X dźwięk wielowymiarowy

System DTS:X jest to poniekąd następca systemu DTS-HD. W przeciwieństwie do Dolby Atmos, nie wymaga on dodania do istniejącego już systemu 5.1- lub 7.1-kanałowego dodatkowych kanałów czy kolumn głośnikowych zamocowanych wysoko pod sufitem (lub przystawek na kolumny frontowe), choć z pewnością zwiększą one wrażenie przestrzenności i trójwymiarowości dźwięku. DTS:X może, bowiem pracować ze standardową konfiguracją głośników, aż do 11.2-kanałowej. Wielu producentów sprzętu audio implementuje system DTS:X w swoich urządzeniach. W niektórych modelach system DTS:X jest dostępny fabrycznie, a w niektórych po przeprowadzeniu aktualizacji oprogramowania, która jest bezpłatna.

Amplituner

DENON AVC-S660H

System Auro-3D

Na rynku pojawiają się także nowe rozwiązania do systemów wielokanałowych, w tym m.in. system Auro-3D firmy Auro Technologies. Niektóre zaawansowane modele amplitunerów obsługują system Auro- -3D. Jego funkcjonowanie opiera się na trzech warstwach akustycznych związanych z wysokością. Są to: Lower Layer, Height Layer i Top Layer. Warstwa Lower Layer to tak na prawdę klasyczny układ głośników systemu kina domowego, np. 5.1-kanałowy. Warstwa Height Layer to natomiast kolumny głośnikowe umieszczone pod sufitem, bezpośrednio nad głośnikami warstwy podstawowej. Warstwę najwyższa, czyli Top Layer tworzą z kolei głośniki umieszczone na suficie, ale skierowane w dół. W systemie kina domowego z Auro-3D możemy wykorzystać nawet 14 kolumn głośnikowych (z subwooferem włącznie). Jeśli system nie jest obsługiwany przez amplituner, może być również możliwa aktualizacja oprogramowania (zwykle płatna), dzięki któremu urządzenie będzie mogło obsługiwać Auro-3D.

Amplituner

W amplitunerach serii Anthem MRX 540 (7.2), MRX 740 (11.2), MRX 1140 (15.2) wejścia HDMI 2.0b HDCP 2.2 mają możliwość aktualizacji do HDMI 2.1 (8K). (Fot. Anthem)

Dźwięk jak w kinie IMAX

Technika IMAX Enhanced, która pozwala uzyskać niespotykany dotąd w kinie domowym poziom jakości obrazu i dźwięku. Technika IMAX Enhanced łączy cyfrowo zremasterowaną treść 4K HDR oraz system dźwięku DTS, a dokładniej technikę DTS:X. Rozwiązanie to jest, więc poniekąd konkurencyjne dla Dolby Vision Dolby Atmos. Zostało zoptymalizowane, aby w pełni wykorzystać możliwości systemów kina domowego. Poświadczeniem kompatybilności jest odpowiednie logo umieszczone na urządzeniu będące odzwierciedleniem spełnienia rygorystycznych standardów wydajności ustanowionych przez komitet certyfikacyjny, w skład, którego wchodzą inżynierowie z IMAX i DTS oraz technicy z Hollywood.

Amplituner

ANTHEM MRX 740

Korekcja akustyki pokoju

Jeżeli nie jesteśmy w stanie poprawnie rozstawić kolumn systemu kina domowego, a w dodatku akustyka pomieszczenia nie wpływa korzystnie na odtwarzany sygnał audio, wówczas bardzo pomocny będzie system korekcji dźwięku wytwarzanego przez kolumny głośnikowe, które dostępny jest w zaawansowanych technicznie amplitunerach wielokanałowych. W zestawie z niektórymi amplitunerami kina domowego znajdują się już nawet odpowiednie mikrofony dookólne z wykorzystaniem, których przeprowadzane są pomiary kalibracyjne. Obsługiwane przez amplitunery systemy automatycznej kalibracji pozwalają zniwelować wpływ niedoskonałości w rozstawieniu poszczególnych kolumn głośnikowych lub też samej akustyki pomieszczenia odsłuchowego.

W zależności od marki amplitunera może być wykorzystywany inny system korekcji akustyki. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań do automatycznej kalibracji systemów kina domowego jest Audyssey EQ, wykorzystywany w różnych odmianach w amplitunerach firm takich jak Denon, Marantz czy Cambridge Audio. W modelach marki Anthem stosowany jest również autorski system ARC (Anthem Room Correction) lub jego ulepszona wersja. W serii amplitunerów Arcam HDA stosowana jest najnowsza wersja korekcji akustyki pomieszczeń Dirac Live.

Asystenci głosowi

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych modeli amplitunerów kina domowego kompatybilnych z asystentami głosowymi, a tym samym dających możliwość głosowej obsługi niektórych funkcji sprzętu. Do najpopularniejszych tego typu rozwiązań możemy zaliczyć asystenta Google Amazon Alexa oraz Apple Siri. Sterowanie za pomocą komunikatów głosowych jest bardzo praktycznym i komfortowym rozwiązaniem. Obsługa systemu sterowania głosowego może wymagać wykorzystania dodatkowego głośnika bezprzewodowego na przykład Aleksy firmy Amazon dostępne są głośniki Amazon echo i mniejszy Echo Dot. Niezależnie jednak od funkcjonalności, popularności sterowania głosowego problemem dla wielu polskich użytkowników wciąż pozostaje brak obsługi języka polskiego przez wielu spośród dostępnych asystentów.

Wyrafinowana elektronika, liczne funkcje muszą kosztować, aby uzyskać kinowe wrażenia akustyczne i audiofilskie brzmienie stereo. Amplitunery kina domowego to wydatek ok. 3000 – 4000 zł, te z układami i funkcjami audiofilskimi to już koszt ponad 10 000 zł.

2022-07-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket