Głośniki obsługujące standard Bluetooth doskonale sprawdzą się zarówno w plenerze na grillu, na wakacjach gdzie najlepszym źródłem muzyki jest smartfon. Także impreza z głośnikiem BT dużej mocy z efektami specjalnymi dostarczy wiele wrażeń.
Głośniki Bluetooth wyposażane są w wiele praktycznych rozwiązań technicznych i pozwalają na znacznie więcej niż tylko bezprzewodowe odtwarzanie muzyki. Są przy tym wygodne w użytkowaniu. Wśród głośników obsługujących standard Bluetooth dostępne są również funkcjonalne modele typu „wszystko w jednym”, które mogą mieć także zasilanie sieciowe. W głośnikach przenośnych często występuje złącze USB, pozwalające nie tylko na ładowanie baterii zintegrowanej z głośnikiem, ale również na ładowanie baterii urządzeń mobilnych. Taki głośnik przenośny może służyć wówczas jako power bank, a więc mobilny magazyn energii, dzięki któremu jesteśmy w stanie ładować baterię smartfona w podróży – oczywiście, kosztem energii zmagazynowanej w akumulatorze głośnika przenośnego.
Do zalet standardu Bluetooth możemy zaliczyć jego szerokie zastosowanie i dużą popularność tego sposobu transmisji sygnału. Ostatnia wersja standardu, czyli Bluetooth 5.0 powstała jako rozwinięcie standardu mającego zapewnić mniejsze zużycie energii przez urządzenie ją obsługujące. Podobnie jak dotychczasowe wersje Bluetooth jest ona kompatybilna wstecznie, a więc może współpracować z urządzeniami obsługującymi wcześniejsze wersje, niejako na ich „warunkach”. Bluetooth 5.0 oferuje jeszcze większy (nawet 4-krotnie) zasięg transmisji. W porównaniu z wersją 4.2 większa jest również – i to dwukrotnie – szybkość transmisji danych, a „pojemność” transmitowanych danych wzrosła 8-krotnie. Bluetooth 5.0 w porównaniu z poprzednią wersją nie wprowadza jednak obsługi żadnych nowych kodeków audio, ale współpracuje z wszystkimi dotychczasowymi, w tym aptX, aptX HD (aptX Lossless) i aptX Low Latency.
JAYS S-Living One; SHARP GX-BT60(BL); CAMRY CR 1172
Wyższą jakość dźwięku zapewni kodek aptx HD, który umożliwia przesyłanie sygnału audio z rozdzielczością 24 bit i częstotliwością próbkowania do 96 kHz, a więc w znacznie lepszej jakości niż podstawowa wersja, czyli aptX. Wersja „HD” wyróżnia się bardziej zaawansowaną kompresją, w której poszczególne parametry transmitowanego sygnału mogą być dynamicznie modyfikowane. Nie bez powodu, zatem standard ten określany jest mianem bezstratnego.
W niektórych urządzeniach wykorzystywany jest kodek Qualcomm aptX Low Latency, który eliminuje opóźnienia w transmisji audio, dzięki czemu ścieżka dźwiękowa, mimo strumieniowego przesyłania sygnału, może być idealnie zgrana z obrazem. Jest to ważne w trakcie oglądania filmów czy programów telewizyjnych.
Wodoodporny TechniSat Bluspeaker OD 300 ładuje power banki i ma funkcję zestawu głośnomówiącego. (Fot. TechniSat)
Głośniki Bluetooth mogą obsługiwać m.in. funkcję NFC (ang. Near Field Communication). Znacznie ułatwia ona nawiązywanie połączenia bezprzewodowego między dwoma urządzeniami, np. między smartfonem i głośnikiem bezprzewodowym. Aby nawiązać połączenie Bluetooth, wystarczy zbliżyć smartfon z włączoną funkcją NFC do odpowiedniego miejsca, np. na obudowie głośnika (zwykle jest ono oznakowane logotypem NFC). Oprócz obsługi kodeka aptX i standardu NFC może być dostępna funkcja multiparowania. Dzięki niej możliwe jest połączenie bezprzewodowe z jednym urządzeniem Bluetooth od 2 do nawet 8 innych (zależnie od producenta i modelu urządzenia). Sprzęt obsługujący funkcję multiparowania może mieć w pamięci zapisane połączenia z kilkoma różnymi urządzeniami, np. smartfonami lub tabletami. W razie potrzeby możliwe jest proste przełączanie się między sparowanymi już urządzeniami, oczywiście, bez potrzeby przeprowadzania za każdym razem żmudnego procesu parowania. Sprzęt z funkcją parowania zwykle łączy się z urządzeniem, które było z nim połączone jako ostatnie. Gdy to nie będzie możliwe, może nastąpić próba nawiązania połączenia z kolejnym urządzeniem, które znajduje się na wirtualnej liście sparowanych urządzeń.
SOUNDCORE ICON+; TECHNISAT OutdoorSound IPX6; SOUNDCORE Rave Mini
Choć w ofercie niektórych producentów sprzętu audio znajdziemy niewielkie, a jednocześnie świetnie brzmiące modele głośników bezprzewodowych, to z reguły jednak im większa gabarytowo konstrukcja, tym teoretycznie większe przetworniki elektroakustyczne w niej zastosowane i lepsze brzmienie dźwięku wytwarzanego przez taki głośnik mobilny. Mniejsze modele gorzej radzą sobie z przetwarzaniem zwłaszcza niskich częstotliwości. Przy wyborze urządzenia trzeba, więc iść na kompromis między głośnością, jakością brzmienia a wymiarami głośnika przenośnego. Co prawda, w sprzedaży dostępne są modele, które pomimo niewielkich rozmiarów zapewniają dobrą jakość brzmienia w całym zakresie częstotliwości pasma akustycznego, zwykle jednak nie należą one do najtańszych.
Głośnik BT Adler AD 1169 z radiem FM i gniazdem USB i mikro-SD do odtwarzania plików mp3 z pamięci. (Fot. Adler)
Pamiętajmy też o tym, że niektóre konstrukcje głośników nie wytwarzają dźwięku stereofonicznego, a monofoniczny. Mogą mieć jednak funkcję parowania dwóch głośników w celu uzyskania systemu stereo – funkcja True Wireless Stereo. Wówczas, posiadając dwa jednakowe modele monofoniczne z taką funkcją, użytkownik może odtwarzać dźwięk już w trybie stereo. Jeden z głośników odtwarza wtedy sygnał przeznaczony dla lewego, drugi dla prawego kanału stereofonicznego.
© 2024 InfoMarket