Telewizja czy aplikacje VoD na wakacjach?

Telewizja

Większość z nas będzie podróżować na wakacjach, a część odpoczywać na działkach. Dlatego opisujemy sposoby oglądania telewizji w terenie. Do wyboru mamy telewizję naziemną, satelitarną. W podróży najlepiej się sprawdza smartfon, tablet z odpowiednią aplikacją. (Fot. TechniSat)

Opisujemy najciekawsze sposoby oglądania telewizji na żywo. Technika cyfrowa sprawiła, że telewizję można odbierać na różne sposoby, także w podróży. Do wyboru mamy telewizję satelitarną DVB-S2, naziemną DVB-T2/ HEVC oraz internetową. Bardzo wygodne jest korzystanie z aplikacji, które umożliwiają oglądanie kanałów na żywo na smartfonach czy tabletach. Rośnie popularność korzystania z telewizji w kamperach czy przyczepach kempingowych.

Telewizja

POLSAT BOX Evobox Stream; TECHNISAT Terrabox H.265

Telewizja na działce, kempingu

Na działce i kempingu najlepiej sprawdzi się antena naziemna i wysłużony telewizor z ekranem Full HD nawet z wejściem SCART lub Ultra HD z HDMI. Większość kraju jest już pokryta nadajnikami DVB- -T2 HEVC, co umożliwia odbiór cyfrowego sygnału telewizyjnego bez większych problemów. Trzeba tylko dokupić odbiornik DVB-T2/HEVC, a na dachu zamontować antenę naziemną. W szybkim ustaleniu kierunku i odległości do najbliższego nadajnika oraz tego, jaką wybrać antenę, pomocna będzie aplikacja Emitela EmiMaps, która wskaże kierunek anteny, a także rodzaj anteny w zależności od najbliższego nadajnika.

Telewizja

Klienci Polsat Box mogą oglądać telewizję na żywo w aplikacji Polsat Box Go z najnowszym serwisem VoD Disney+.  (Fot. Polsat Box)

Anteny do samochodu

Najmniej miejsca zajmują anteny prętowe o dookólnej charakterystyce, które mogą mieć magnetyczny uchwyt, co umożliwi szybie mocowanie do dachu samochodu. Do transportu nadają się także anteny w okrągłej obudowie z tworzywa o średnicy od 26 do 50 cm lub płaskie panelowe.

Część anten ma w wyposażeniu specjalny wtyk do zasilania z zapalniczki lub można go dokupić. W razie konieczności wzmocnienia sygnału antenowego najlepiej wybierać telewizory z możliwością zasilania wzmacniacza anteny bezpośrednio z jego gniazda antenowego 5V (taką opcję trzeba ustawić w menu odbiornika DVB-T/HEVC).

Telewizja

TECHNISAT Skyrider 65

Zestawy satelitarne na działkę i do karawaningu

Telewizja satelitarna to najpewniejszy sposób oglądania telewizji, nawet tam gdzie zasięg DVB-T2/ HEVC wymaga dużej anteny kierunkowej. Wystarczy antena satelitarna zamocowana na dachu lub tarasie domku, odbiornik DVB-S2 i telewizor. Za małe pieniądze (nawet za sto złotych) można kupić (np. w Media Expert) starszy dekoder nc+ telewizji na kartę (teraz Canal+).

Kamper czy przyczepa samochodowa stwarza możliwość korzystania z telewizji DVB-T2/HEVC i DVB- -S2. Najnowocześniejsze zestawy są montowane w luksusowych przyczepach kempingowych i samochodach do karawaningu. Wyspecjalizowane firmy montują w nich zestawy antenowe z odbiornikami satelitarnymi i sterownikami umożliwiającymi automatyczne ustawienie anteny względem satelity. Pozycjonowanie anteny względem satelity odbywa się za pomocą obrotnicy i siłownika, umożliwiającego składanie i rozkładanie anteny, oraz systemu GPS, który ustala położenie samochodu. Dzięki automatycznemu sterowaniu za pomocą specjalnego sterownika nie trzeba na każdym postoju ustawiać anteny we właściwej pozycji. Wystarczy wybrać przycisk z nazwą satelity na sterowniku, a antena się rozłoży i ustawi względem niego. Odbiornika satelitarnego, dzięki podwójnemu zasilaniu 12 V i 230 V, można używać jako zestawu mobilnego lub stacjonarnego. Sterownik może być połączony z rozrusznikiem samochodu.

Telewizja

Aplikacja Canal+ online dostarczy wrażeń sportowych i filmowych kanałów TV nadawanych na żywo nawet na smartfonie, tablecie czy laptopie. (Fot. Canal+)

Aplikacje platform na urządzenia mobilne

Popularne stają się aplikacje dla wszystkich, np. Player, WP Pilot, których filmy czy seriale wypełnią czas na kempingu lub w podróży. Niektórzy operatorzy mobilnego internetu i płatnych platform cyfrowych jak Polsat Box czy Canal+ dla swoich abonentów oferują aplikacje VoD. Jedynym warunkiem poprawnego odbioru są zasięg internetu w miejscu pobytu (najlepiej sprawdzić u operatora Internetu i poniesienie kosztów transmisji, zależnych od posiadanego pakietu. Najlepiej, gdy na kempingu jest dostęp do bezpłatnego internetu i można korzystać z łączności Wi-Fi.

Telewizja

Niewielki dekoder Polsat Box 4K Lite zapewni obraz z satelity w jakości Ultra HD. (Fot. Polsat Box)

Polsat Box Go – 120 kanałów TV

Internet coraz częściej jest źródłem programów telewizyjnych na żywo dla komputera, smartfona czy tabletu. Użytkownicy dekoderów Polsat Box mogą korzystać z aplikacji Polsat Box Go. Wystarczy pobrać aplikację ze sklepu Google Play lub wejść na stronę WWW polsatboxgo.pl. Poza dekoderem można korzystać z usługi na trzech urządzeniach jednocześnie: komputerze, tablecie i smartfonie. Polsat Box Go to dostęp do treści w formule VoD, czyli „na żądanie”, oryginalnych treści premium, seriali i programów przedpremierowych, 120 kanałów TV na żywo oraz w najlepszej jakości, w tym w 4K (np. najnowszy Disney+). W Polsat Box Go są dostępne np. pakiety bez reklam: Polsat Box Go Sport i Polsat Box Go Premium. Pakiety te można wykupić tylko na miesiąc, bez długich umów i zobowiązań. Polsat Box Go zapewnia dostęp do tysięcy godzin najlepszego sportu, filmów i seriali, bajek dla dzieci, które każdy może oglądać, kiedy i gdzie chce. Z praktycznych funkcji korzystania z kanałów na żywo jest możliwość odtwarzania scen do tyłu lub do przodu scen, co 10 sekund lub pobranie filmu np. do pamięci smartfona, wtedy nie będzie potrzebny Internet. Funkcja Chromecast umożliwia przesyłanie obrazu ze smartfona, tabletu i komputera na telewizor z tą funkcją.

Telewizja

Starszego typu dekoder DVB-S2 nc+ telewizji na kartę z powodzeniem można wykorzystać na działce. (Fot. Canal+)

Canal+ online – aplikacja dla wszystkich

To usługa platformy Canal+, która łączy świat kanałów na żywo ze światem VoD. Canal+ online umożliwia korzystanie z kanałów telewizyjnych (linearnych) oraz ogromnej biblioteki treści na żądanie w jakości HD i 4K Ultra HD. Nie wymaga umowy, dekodera ani anteny. Potrzebny jest jedynie dostęp do sieci internetowej. To nowoczesna usługa, z której można korzystać w dowolnym miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu za pomocą aplikacji Canal+ online lub przez stronę intenetową. Do poprawnego odtwarzania płynnego obrazu bez zacięć i buforowania użytkownik powinien mieć dostęp do szerokopasmowego Internetu. Optymalne połączenie to prędkość, co najmniej 8 Mbit/s dla wideo HD oraz co najmniej 25 Mbit/s w jakości Ultra HD. Można korzystać z kilku funkcji, które sprawiają, że oglądanie telewizji internetowej jest komfortowe. Do najciekawszych należą:

  • start over – oglądaj od początku;
  • przesyłanie t o możliwość odtworzenia filmu z aplikacji Canal+ na smartfonie na dużym ekranie telewizora;
  • funkcja Backward EPG umożliwi odtwarzanie danego kanału TV materiałów do 8 godzin wstecz;
  • funkcja Multi-live możliwość ogadania do czterech kanałów jednocześnie;
  • kontynuuj rozpocznij oglądanie filmu, serialu na innym urządzeniu od momentu, zakończenia np. na telewizorze;
  • pobieranie to możliwość zapisania filmu do pamięci smartfona lub tabletu. Będzie on dostępny przez 30 dni i do 48 godzin po pierwszym odtworzeniu;
  • rekomendacje to zakładka „Wybrane dla Ciebie” z rekomendacjami filmów.

Oferta jest elastyczna, co miesiąc można zmieniać pakiety i płacić za nie. Na e-mail przychodzą informacje o wprowadzanych zmianach. Aplikacja może być aktywna na wielu urządzeniach, ale jednocześnie można oglądać na dwóch z nich, np. na telewizorze i smartfonie.

Telewizja internetowa konkuruje z DVB-T2/HEVC i DVB- -S2. Zyskuje przewagę w miejscach stabilnej sieci internetowej. W decyzji wyboru trzeba wziąć pod uwagę koszty pakietów telewizyjnych oferowanych przez głównych graczy na rynku mediów.

2022-07-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket