Telewizory do gier

Hisense 65A9H OLED 4K z systemem dźwięku 3.1.2 Sonic Screen z dźwiękiem wydobywającym się z ekranu. (Fot. Hisense)

Wyszukiwanie głosowe szybki dostęp do informacji

Wszyscy korzystają z „inteligencji” asystenta Google na smartfonach. Stał się on także standardem w telewizorach Android TV. Większość pilotów ma wbudowany mikrofon i wydzielony przycisk do obsługi asystenta Google. Asystent odpowiada głosowo w języku polskim, przez głośniki telewizora lub wyświetla filmy z YouTube. W najlepszych telewizorach asystent Google jest połączony z asystentem producenta np. LG ThinQ i TCL, co umożliwia głosową obsługę podstawowych funkcji telewizora.

Za pomocą sterowania głosowego można łatwo włączyć/ wyłączyć odbiornik TV, zmienić kanał, zwiększyć lub zmniejszyć głośność, włączyć wybraną aplikację lub przeszukiwać sieć internetową. Polecenia głosowe telewizor odbiera na dwa sposoby: przy użyciu mikrofonu w wbudowanego w ramę telewizora lub mikrofonu w pilocie. Oprócz fabrycznych komend można też wprowadzić własne komendy do pamięci telewizora.

Telewizory do gier

NORDMENDE Wegavision OLED65A

Ikony aplikacji na ekranie TV

Każdy z większych producentów telewizorów oferuje zestaw aplikacji wyświetlanych na ekranie. Liczba ich jest zależna od producenta i rynku, na którym są sprzedawane telewizory. Konsumenci mogą otrzymywać od nadawców telewizyjnych i dostawców nowe usługi o różnej tematyce: styl życia, informacje, wideo, sport, gry, edukacja, społecznościowe, które są rekomendowane przez producenta lub zainstalowane przez użytkownika. Proste aplikacje typu widżet, np. pogoda, kursy walut, mogą być wyświetlane razem z obrazem, np. filmu, na dole ekranu. Zaletą aplikacji przygotowywanych przez producentów telewizorów jest to, że obraz ma rozdzielczość i format takie jak telewizor.

Telewizory do gier

Zaawansowany upłynniacz ruchu Pro dostępny w 43- i 50-calowych wersjach TV Samsung Neo QLED 4K QN91B/QN90B odświeża obraz w 4K do 144 Hz. (Fot. Samsung)

Przeglądarka stron WWW

Warunkiem koniecznym, aby telewizor był zaliczany do smart TV, przeglądarka. Popularne w telewizorach smart TV jest Chrome. Istotne jest, aby tekst można było powiększyć, ponieważ za mała czcionka uniemożliwia czytanie z kanapy. Wprowadzanie tekstu do przeglądarki może się odbywać na kilka sposobów – za pomocą pilota, najlepiej z klawiaturą qwerty, wirtualnej klawiatury wyświetlanej na ekranie telewizora, klawiatury bezprzewodowej lub przewodowej dołączanej do telewizora. Popularne stają się systemy głosowego wyszukiwania informacji w przeglądarce. Przy ich pomocy głos jest zamieniany na tekst i wprowadzany do wyszukiwarki, co znacznie przyspiesza wyszukiwanie informacji w porównaniu do wprowadzania tekstu ręcznie.

Telewizory do gier

TECHNISAT TechniVista 75

Tablet i smartfon zamiast pilota

Ułatwieniem dla obsługującego telewizor, szczególnie smart TV, są aplikacje na tablety i smartfony do obsługi telewizora. Posiadacze smartfonów i tabletów po zaopatrzeniu swoich urządzeń w odpowiednie aplikacje mogą z ich pomocą sterować swoimi telewizorami. Do instalacji wystarczy wybrać telewizor z listy dostępnych urządzeń i nawiązać połączenie. Komunikacja między telewizorem i smartfonem pozwala także na wyświetlenie listy programów, jak również grupy ulubionych stacji.

Telewizory do gier

LG OLED48C21LA

Wideo rozmowy na telewizorze

Duży ekran telewizora nadaje się do realizacji funkcji Skype czy Google Duo, jeśli, telewizor ma wbudowaną kamerę. Kamera wideo wraz komunikatorem umożliwiła wizualną komunikację w czasie rzeczywistym na dużym ekranie telewizora dzięki łączu internetowemu. Szybki dostęp do ikony ekranowego komunikatora jest możliwy nawet podczas oglądania programu telewizyjnego. Obsługiwane są również automatycznie komunikaty wideo o połączeniach przychodzących na ekranie telewizora.

Telewizory do gier

TCL 43P735

Pliki multimedialne na TV z urządzeń z domowej sieci

Wiele urządzeń w domowej sieci może współpracować, jeśli są zgodne ze standardem DLNA (Digital Living Network Alliance). Można na przykład wyświetlać na telewizorze filmy zapisane na dysku komputera lub tabletu, przesyłając je na ekran drogą bezprzewodową. Zatem nie trzeba za każdym razem kopiować danych na przenośną pamięć USB. Wystarczy, by telewizor i laptop były połączone z domową siecią i oba urządzenia miały certyfikat zgodności DLNA. Podobnie można postępować z aparatami fotograficznymi czy telefonami komórkowymi. Przesyłane sygnały nie są kompresowane, a więc wyświetlane są bez strat jakości. Połączenie telewizora z siecią domową można uzyskać przewodowo, jeżeli telewizor ma złącze Ethernet, lub bezprzewodowo, po instalacji odpowiedniego adaptera sieci Wi-Fi lub jeśli mają wbudowany moduł Wi-Fi. Występują dwa systemy urządzeń DLNA: DMR i DMP. W trybie DMR (Digital Media Rendering) telewizor wyświetla treści cyfrowe wysyłane przez smartfon tablet, a DMP (Digital Media Player) odtwarza pliki multimedialne z innych urządzeń. Coraz częściej pliki multimedialne można przechowywać w chmurze, czyli na zewnętrznych serwerach dostępnych w Internecie. Użytkownik telewizora ma do dyspozycji określoną pamięć na swoje pliki audio-wideo i zdjęcia z telefonu, kamery wideo czy aparatu fotograficznego.

2022-06-30
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket