Lodówki tego typu wymagają nie tylko dużo miejsca w kuchni, ale i odpowiedniej aranżacji kuchennego wnętrza. W zamian dają jednak niezrównany komfort i przyjemność użytkowania. Do tego wyposażone są w wiele praktycznych funkcji poprawiających komfort codziennego użytkowania.
Tradycyjne modele side by side charakteryzują się specyficznym podziałem na części chłodzącą i mrożącą. Istotnym elementem lodówek side by side jest pionowy słupek dzielący urządzenie na dwie połowy. W klasycznej konstrukcji z jednej strony (najczęściej z lewej) znajduje się zamrażarka, z drugiej zaś chłodziarka. Wynika to z uwarunkowań konstrukcyjnych, ponieważ lodówka side by side typu europejskiego to w praktyce zestawione ze sobą chłodziarka i zamrażarka o tych samych, pasujących do siebie gabarytach i podobnej stylistyce. Zespolone są specjalnym łącznikiem bądź maskownicą. Oczywiście, wymaga to odpowiedniego przestawienia drzwi w jednym z urządzeń. Na rynku popularne są modele side by side typu amerykańskiego, zamknięte w jednej bryle z pionową ścianą, dzielącą komory lub przedział otwieranych drzwi.
Amica FY5079.3DFXBI; TCL RP505SXFO; Sharp SJ-F1526E0A
Duże gabaryty dają pole do popisu producentom i mnóstwo korzyści użytkownikom lodówek typu side by side. Przede wszystkim mamy więcej miejsca na produkty i do tego różnego typu (wysokości, szerokości etc.). Jest to argument nieoceniony zwłaszcza dla dużych rodzin. Oprócz tego modele te są zazwyczaj z wyższej półki (klasy premium), a więc siłą rzeczy wyposażone są w wiele nowatorskich rozwiązań, które przedłużają i ułatwiają przechowywanie produktów. Większa jest także ich elastyczność – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast większej zamrażarki lodówka – po ustawieniu odpowiedniej temperatury w komorze chłodzenia – służyła np. do przechowywania wina.
Duża pojemność modeli typu side by side w połączeniu z odpowiednio rozmieszczonymi półkami zapewnia wygodne przechowywanie żywności, zarówno w chłodziarce, jak i zamrażarce. (Fot. Siemens)
Wielu użytkowników twierdzi, że im większa lodówka, tym lepiej. To prawda, jeśli mamy dużą rodzinę lub po prostu przechowujemy zwykle dużą ilość produktów. W przeciwnym razie pojemna, kilkusetlitrowa lodówka jest po prostu bezużyteczna, ponieważ zajmuje sporo miejsca. Radzimy więc dobrać pojemność sprzętu przede wszystkim do liczby użytkowników. Im więcej domowników, tym więcej przestrzeni w lodówce powinniśmy zapewnić chłodzonym lub mrożonym produktom. W wypadku dużej rodziny model side by side sprawdzi się więc doskonale.
Concept LA8383BC; Hitachi R-SX700GPRU0; Samsung RS65R54112C
Podstawowym rozwiązaniem w dobrych lodówkach side by side jest system No Frost (na rynku występuje pod różnymi nazwami w zależności od producenta i modelu, jednak jego zasada działania jest podobna). Dzięki temu produkty zamrażane są obiegowym powietrzem chłodzącym, a wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz. No Frost zapobiega powstawaniu we wnętrzu zbędnego lodu, a produkty nie pokrywają się szronem i nie przymarzają do siebie. Modele wyposażone w ten system nie wymagają odszraniania, co wpływa na komfort ich użytkowania.
Rozlokowanie zamrażarki i chłodziarki po obu stronach urządzenia z zachowaniem przestrzeni potrzebnej do przechowywania produktów jest zarówno praktyczne, jak i energooszczędne. (Fot. Finlux)
Jakie rozwiązania mają dobre lodówki side by side? Popularne jest zastosowanie funkcji supermrożenia i superchłodzenia. Częste otwieranie lodówki, dokładanie nowych produktów (zwłaszcza po zakupach) sprawiają, że jej poziom nieustannie się waha. Dobrym rozwiązaniem, które spotkamy już niemal u wszystkich producentów, są opcje szybkiego chłodzenia i mrożenia. Superchłodzenie sprawdza się doskonale, kiedy do komory chłodzącej włożymy dużą ilość produktów. Są one szybko chłodzone, a kiedy temperatura uzyska swój stały poziom, funkcja jest automatycznie wyłączana. Funkcja supermrożenia w bardzo krótkim czasie obniża temperaturę w komor ze zamrażarki, dzięki czemu nawet po włożeniu do niej dużej ilości nowych produktów temperatura w zamrażarce nie rośnie.
Bosch KAG93AIEP; Siemens KA93GAIEP
Im większa konstrukcja lodówki, tym więcej energii elektrycznej zużywa. Wartość przewidywanego rocznego zużycia jest zamieszczana na etykiecie efektywności energetycznej produktu. Na zużycie energii przez lodówkę wpływa w pewnym stopniu również rodzaj zastosowanego w niej oświetlenia. W modelach typu side by side, zarówno w komorze chłodzenia, jak i mrożenia, stosowane są najczęściej energooszczędne diody lub listwy LED. Mają one dużą sprawność energetyczną i mogą emitować światło o bardziej naturalnej barwie. Dodatkowo niewielkie rozmiary dają producentom swobodę w aranżacji i umiejscowieniu oświetlenia. Zaletą jest również trwałość LED-ów, szacowana na dziesiątki tysięcy godzin.
Popularnym i praktycznym rozwiązaniem, na które klienci często zwracają uwagę, zwłaszcza w modelach wielkogabarytowych, jest dystrybutor wody i lodu. (Fot. Bosch)
Popularnym rozwiązaniem dostępnych w modelach typu side by side jest dystrybutor wody i lodu. W tym wypadku dzięki automatycznemu mechanizmowi kostki tworzą się samoczynnie i przechowywane są w specjalnym zbiorniku. Co prawda, rozwiązanie to jest stosowane również w tradycyjnych chłodziarkozamrażarkach, jednak zajmuje sporo miejsca i jego kosztem użytkownik traci miejsce, np. na balkoniki na drzwiach. Dozownik wody może być uzupełniany ręcznie lub podłączany bezpośrednio do instalacji hydraulicznej (zależnie od modelu chłodziarkozamrażarki). To drugie rozwiązanie wymaga od użytkownika odpowiedniego przygotowania instalacji, lecz przy częstym użytkowaniu jest wygodniejsze. Oczywiście, dozownik wody jest wyposażony w wymienny filtr. Wbudowana w dozownik kostkarka będzie z kolei przydatnym dodatkiem w upalne dni i podczas przyjęć. Aby z niej skorzystać, wystarczy postawić szklankę i lekko nacisnąć specjalny przycisk kostkarki. Do wyboru są kruszony lód, kostki lodu lub schłodzona woda. Kostkarka do lodu może być również umieszczona w zamrażarce. Jest to zazwyczaj obracana kostkarka, tzw. twistowa.
Gorenje NRS9182VB; MPM MPM-563-SBS-14/AA; Hisense RS677N4BFE
Kolejnym z przydatnych rozwiązań może być wbudowany minibar. Jest to niewielkie okienko umieszczone w drzwiach lodówki. Po otwarciu daje ono dostęp do jednego z balkoników, w którym warto umieścić napoje, alkohol czy po prostu najpotrzebniejsze produkty. Minibar może także posłużyć jako półka na napoje podczas przyjęcia. Jeśli zależy nam na szybkim dostępie do większej liczby produktów, warto rozważyć model typu drzwi w dr z w i a c h. Większość lodówek side by side to urządzenia z wyższej półki, dlatego też wyposażone są w elektroniczne panele sterowania z wyświetlaczem. Zwykle umieszczone są one na drzwiach lodówki, dzięki czemu nie ma potrzeby zbędnego otwierania drzwi urządzenia.
Lodówka od zawsze pełniła funkcję komunikatora w życiu rodzinnym. To na jej drzwiach często zostawiamy sobie ważne informacje, przyczepiamy rachunki, które trzeba opłacić w terminie, lub zdjęcia przypominające o wakacyjnych podróżach i ważnych wydarzeniach. W nowoczesnym domu możemy zastąpić karteczki przyczepiane magnesami do drzwi urządzenia ekranem Family Board, w który wyposażona jest multimedialna lodówka Family Hub, dostępna również w wersji side by side. Ekran może tutaj pełnić funkcję wirtualnej tablicy, do której użytkownicy mogą dodawać notatki, zdjęcia czy rysunki. Za jego pomocą można tworzyć listy zakupów i rodzinne kalendarze, słuchać muzyki, sprawdzać pogodę czy wiadomości. Użytkownicy mogą pozostać w kontakcie, przesyłając sobie również informacje ze smartfona na ekran lodówki. Dzięki chłodziarkozamrażarce Family Hub podtrzymujemy tradycję przekazywania ważnych informacji za pomocą najbardziej widocznego urządzenia w domu, ale w zdecydowanie nowocześniejszej formie. Ekran lodówki jest kompatybilny z telewizorami marki Samsung. To doskonałe rozwiązanie, np. gdy podczas wieczoru filmowego lub oglądania meczu skończy się popcorn. Jeżeli nie chcemy stracić żadnej minuty, przyrządzając nową porcję przekąsek w kuchni, możemy przekazać obraz z telewizora na ekran lodówki i być na bieżąco z transmisją sportową. Kolejna innowacja w lodówce Family Hub pozwala na lepsze zarządzanie zakupami. Za pośrednictwem wbudowanych we wnętrzu lodówki aparatów oraz w połączeniu z aplikacją Smart-Things można zajrzeć do środka urządzenia z dowolnego miejsca, np. będąc już w sklepie. Pozwala to na większą kontrolę nad zapasami, gdy nie jesteśmy pewni, czy mamy jakiś produkt w lodówce. Szczególnie przydatna w dzisiejszych czasach jest też opcja zamawiania zakupów prosto pod drzwi za pośrednictwem aplikacji Frisco.pl, którą możemy obsłużyć za pomocą ekranu lodówki. Family Hub to jednak przede wszystkim lodówka, która doskonale spełnia swoje podstawowe funkcje, czyli chłodzenie i mrożenie żywności. Dzieje się tak za sprawą szeregu innowacyjnych rozwiązań technicznych. Jednym z nich jest Twin Cooling Plus, czyli dwa niezależne obiegi powietrza, dzięki którym możliwe jest utrzymanie świeżości jedzenia przez blisko dwa tygodnie. Innym praktycznym rozwiązaniem jest Space Max, dzięki któremu zyskujemy więcej miejsca wewnątrz lodówki przy zachowaniu tych samych wymiarów zewnętrznych. Świetną opcją jest także Cool Select+. Technika ta umożliwia zamianę zamrażalnika w chłodziarkę za pomocą jednego przycisku. To doskonałe rozwiązanie, gdy planujemy większe przyjęcie i potrzebujemy więcej miejsca do przechowania ciast czy zimnych przekąsek.
© 2024 InfoMarket