Piekarniki do zabudowy z praktyczną funkcją kuchenki mikrofalowej

Piekarniki do zabudowy

Wybór piekarnika wyposażonego w funkcję kuchenki mikrofalowej to nie tylko oszczędność przestrzeni w zabudowie kuchennej, ale przede wszystkim rozszerzona funkcjonalność codziennego użytkowania. Tego typu sprzęt może doskonale sprawdzić się zwłaszcza w małych kuchniach i aneksach kuchennych.

Piekarniki do zabudowy już dawno stały się standardem w nowo projektowanych lub remontowanych kuchniach. Planowanie miejsca pod ten sprzęt jest jedną z pierwszych czynności projektowych. Nierzadko domownicy wykorzystujący wcześniej kuchenkę mikrofalową, również w nowej kuchni chcą z niej korzystać. A jeśli nie ma na nią miejsca? Wtedy warto zdecydować się na piekarnik wyposażony w funkcję mikrofali. Trzeba wiedzieć, że tego typu urządzenia wykorzystują przede wszystkim zaawansowaną technikę grzania opartą na grzałkach dolnych, górnych, grillu czy termoobiegu. Ich cena jest więc wyższa niż mikrofalówek. Za to sam sprzęt jest efektywny w działaniu, a wykorzystanie mikrofal w piekarniku potrafi znacznie skrócić czas przygotowywania potraw.

Piekarniki do zabudowy

Bosch CBG635BS3; Amica AMMB44E2GCB X-TYPE; Samsung NQ50T9539BD/EO; FRANKE Maris FMA 45 MW XS

Kompaktowe sprzęty do każdej kuchni

Choć funkcja mikrofali dostępna jest także w niektórych piekarnikach standardowych (o szerokości, wysokości i głębokości ok. 60 cm), to jednak jest to domena przede wszystkim urządzeń kompaktowych. Tego typu konstrukcje, jak łatwo się domyślić, mają mniejsze gabaryty. Wysokość modeli kompaktowych osiąga zazwyczaj ok. 45 cm, szerokość i głębokość są zaś zbliżone do modeli standardowych (60 cm). Piekarnik z mikrofalą to funkcjonalne urządzenie, które sprawdzi się m.in. w małej kuchni, mającej pomieścić w sobie zalety „pełnowartościowego” piekarnika i mikrofalówki.

Piekarniki do zabudowy

Podobnie jak klasyczne, wolnostojące kuchenki mikrofalowe, także piekarniki z funkcją mikrofali mogą być wyposażone w obrotowy talerz. (Fot. Amica)

Obrotowy talerz również w piekarnikach

Większość standardowych, wolnostojących kuchenek mikrofalowych wyposażana jest w obrotowy talerz. Na dnie komory takiego urządzenia znajduje się zazwyczaj otwór z tzw. ślimakiem, który za sprawą napędu obraca talerz. Dzięki temu produkt „kręci się w kółko”, równomiernie i z odpowiednio dobraną prędkością, podgrzewając jedzenie – bez niego potrawa byłaby lepiej nagrzewana bliżej kanału magnetronu, a tym samym użytkownik doświadczyłby w połowie zimnych produktów lub miejscowo przypalonych. Tego typu rozwiązanie znajdziemy również w piekarnikach z funkcją mikrofali. Alternatywą dla tego rozwiązania stała się konstrukcja bez talerza, ale ze specjalną płaską powierzchnią dna. Jest to w pewnym sensie rewolucja użytkowa, ponieważ dzięki temu producenci nie tylko ułatwiają nam, konsumentom, wkładanie i wyjmowanie dań, ale też czyszczenie wnętrza urządzenia. To także wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie pod względem samej powierzchni roboczej – płaska konstrukcja dna bez talerza obrotowego pozwala oszczędzić blisko 30 proc. miejsca w kuchence mikrofalowej. Jak zatem osiągnięto efekt równomiernego podgrzewania? Z reguły takie urządzenia mają na górze komory wbudowany wentylator, który dystrybuuje gorące powietrze po komorze. Dzięki temu do mikrofalówki możemy włożyć zdecydowanie więcej, przykrywając niemal całą powierzchnię jej dna, a potrawy będą efektywnie podgrzane w kilka minut.

Piekarniki do zabudowy

Kompaktowy piekarnik z funkcją mikrofali może być jednym z elementów rozbudowanej linii wzorniczej. Dzięki temu w kuchennej zabudowie możemy stworzyć spójną stylistycznie i kolorystycznie aranżację. (Fot. Miele)

Nie wszystkie naczynia do mikrofali!

Zasadą działania mikrofalówki jest przenikanie fal przez produkt. Aby równomiernie rozprowadzały one ciepło, a nie odbijały się od ścianek naczynia, należy przede wszystkim stosować akcesoria dołączone przez producenta. Można jednak używać naczyń żaroodpornych i wykonanych ze szkła oraz naczyń wykonanych z tworzywa – o ile producent opakowania zaznaczył, że można go używać w kuchence mikrofalowej lub opakowanie jest odporne na wysokie temperatury. Zabrania się jednak korzystania z metalowych naczyń i akcesoriów, ponieważ mogą wywołać nawet pożar. Z tym samym wiąże się także używanie naczyń z pozłacanymi lub metalowymi elementami. Pozłacana porcelana może stracić swój blask przez to, że złoto może odpryskiwać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podgrzewać jedzenie w słoikach (bez wieczka) czy papierowych naczyniach (krótkie podgrzewanie).

Piekarniki do zabudowy

Sterowanie piekarnikiem z funkcją mikrofali jest intuicyjne i, w zależności od zaawansowania modelu, może być zarówno sensorowe, jak i manualne. (Fot. Amica)

Kolorystyka, wzornictwo i dopasowanie stylu

Domowa przestrzeń kuchenna to doskonałe miejsce, aby zaprezentować nietuzinkowy styl pomieszczenia. Z jednej strony można to zrobić, stosując odrębny od reszty AGD front piekarnika, albo z drugiej strony – wyposażyć kuchnię w spójną linię wzorniczą, w której wszystkie modele mają spójny design. Piekarniki z mikrofalą, podobnie jak standardowe konstrukcje, wyróżniają się rozmaitym wzornictwem. Oprócz czarnych wersji kolorystycznych dużą popularnością cieszą także modele w wersji inox. Dostępne są też piekarniki z białymi frontami, wykończonymi na wysoki połysk. Tego typu sprzęt doskonale sprawdzi się zwłaszcza w jasnych kuchniach.

Producenci stosują niekiedy dodatki, takie jak listwy dekoracyjne, podświetlenia uchwytów czy wielocalowe wyświetlacze. Bardzo ważnym elementem piekarników są także panele sterowania. W najnowszych modelach są one wyjątkowo bogate pod względem wizualnym, co dziś jest bardzo ważne podczas wyboru piekarnika, a także bardzo funkcjonalne podczas użytkowania. Przy wybieraniu danego programu automatycznego taki wyświetlacz może nawet zaprezentować zdjęcie dania lub składników.

Piekarniki do zabudowy

Miele H 7140 BM; Siemens HN678G4S6; Gorenje GCM812B

Kompaktowy i nowoczesny piekarnik marki Amica

Kompaktowe piekarniki z mikrofalą mogą być nie tylko funkcjonalne, ale też doskonale prezentować się w kuchennym wnętrzu. Doskonałym tego przykładem jest model AMMB44E3GCB Q- -type firmy Amica. Jest on dowodem na to, że sprzęt o mniejszych gabarytach (wysokość piekarnika to 45,5 cm) może być ciekawą alternatywą dla modeli standardowych – o wysokości 60 cm. Z wykorzystaniem sprzętu firmy Amica możemy nie tylko piec lub grillować, ale także rozmrażać czy podgrzewać potrawy.

Urządzenie wykorzystujące mikrofalę pozwala m.in. na wybranie jednego z pięciu poziomów mocy grzania, w zależności od tego, jaką potrawę chcemy przygotować oraz ile mamy czasu – jeśli bardzo się spieszymy, przydatna będzie funkcja rozmrażania czasowego, która pozwala zdecydowanie skrócić czas rozmrażania w stosunku do tradycyjnych sposobów. Piekarnik wyposażony jest również w funkcję rozmrażania wagowego – urządzenie samo określa czas potrzebny do rozmrożenia produktu w zależności od tego, ile on waży. Warto wspomnieć, że piekarnik ma 13 programów automatycznych. Wystarczy ustawić masę potrawy i jej rodzaj, a kuchenka mikrofalowa sama dobierze odpowiedni program.

Model AMMB44E3GCB Q-type jest niezwykle prosty w obsłudze. Zastosowano w nim sterowanie sensorowe. Ma ono przyspieszyć i ułatwić ustawienie pożądanego programu. Czujniki znajdują się pod płaską powierzchnią panelu sterowania. Dzięki temu łatwiej utrzymać panel frontowy urządzenia w czystości, bo brak dodatkowych zakamarków to brak miejsca na gromadzenie się zabrudzeń.

Urządzenie wykorzystuje system MultiWave, czyli kilka punktów emisji mikrofal, co w połączeniu z obrotowym talerzem pozwala równomiernie podgrzać całą potrawę zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Na uwagę w modelu AMMB44E3GCB Q-type zasługują także oświetlenie halogenowe, zabezpieczenie ChildLock przed niepożądaną zmianą ustawień, łagodne domykanie drzwi (funkcja SoftClose), a także elegancki, szklany front.

Kompaktowy i nowoczesny

Bosch oferuje mikrofalę i AutoPilot

Producenci wyposażają sprzęt w rozmaite funkcje i rozwiązania techniczne, które mają ułatwić przygotowywanie potraw. Piekarnik o pojemności 47 l z funkcją mikrofali CBG635BS3 firmy Bosch wykorzystuje m.in. program AutoPilot 10. Dzięki temu możemy perfekcyjnie przyrządzić posiłek. Wystarczy wstawić potrawę do piekarnika i wybrać z wyświetlanego menu odpowiedni program automatyczny (jeden z dziesięciu), wprowadzić masę potrawy i wcisnąć Start. Resztą zajmie się AutoPilot. Określi tryb, temperaturę i czas gotowania, a nawet wyłączy program w odpowiednim momencie. Ponieważ niektóre potrawy przygotowywane z pomocą programu AutoPilot wymagają użycia naczyń z pokrywką, wnętrze piekarnika pozostanie czyste. Za równomierne rozprowadzenie gorącego powietrza we wnętrzu komory odpowiada termoobieg 4D. Dzięki temu możemy przygotowywać potrawy na kilku poziomach jednocześnie bez obaw o rezultaty.

Obsługę modelu CBG635BS3 ułatwia intuicyjny pierścień sterujący. Przy użyciu niewielkich obrotów wewnętrznego pierścienia możemy uzyskać dowolne ustawienia, kontrolując go jednym palcem. Na uwagę zasługuje także czytelny wyświetlacz LCD z panelem dotykowym. Dzięki temu zawsze możemy mieć kontrolę nad dostępnymi funkcjami piekarnika.

Urządzenie ma specjalną nieprzywierającą powłokę EcoClean Direct na tylnej ściance komory, a wewnętrzna strona drzwi piekarnika jest w pełni szklana. Powłoka automatycznie absorbuje tłuszcz na tylnej ściance, suficie i bocznych ściankach. Dzięki tym rozwiązaniom czyszczenie wnętrza urządzenia przebiega niezwykle łatwo. Drzwi piekarnika otwierają się i zamykają delikatnie i cicho dzięki systemom SoftOpen i SoftClose.

Bosch
2022-04-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket