Kosiarki spalinowe

W terenie szybko uzupełnimy paliwo z niewielkiego kanistra. (Fot. CubCadet)

Mechanizm tnący trawę

Warto przyjrzeć się konstrukcji noża tnącego, od którego kształtu będzie zależeć nie tylko jakość cięcia, ale także możliwość rozdrabniania trawy. Noże mogą mieć różne kształty. Prosty z dwoma ostrzami na końcach jest przeznaczony do kosiarek bez kosza. Profilowany jest używany do kosiarek z koszem – dodatkowe wygięcie łopatek wytwarza dużą siłę odśrodkową, działającą podczas obrotów noża, co powoduje, że cała skoszona trawa zbierana jest do kosza kosiarki. W kosiarkach z funkcją mulczowana trawy brzegi noży mają dodatkowe ząbki, rozdrabniające trawę, która jest rozrzucana po trawniku, aby stanowiła nawóz.

Kosiarki spalinowe mają największą szerokość koszenia o szerokości o 46 do 53 cm (dane Stiga). Należy dbać o nóż. Fabrycznie nóż jest wyważony, dzięki czemu drgania nie przenoszą się na łożysko silnika i maszyna pracuje cicho. Ważne jest, aby przy ostrzeniu nie zmienić geometrii ostrza, co może spowodować jego niewyważenie oraz wyczuwalne drgania w czasie koszenia, które mogą uszkodzić łożysko napędowe.

Kosiarki spalinowe

STIGA Combi 753 S; TRYTON TOK4633C; NAC LP40-79-PL-SB

Regulacja wysokości koszenia

Większy zakres regulacji wysokości roboczej pozwala na bardziej precyzyjną pracę. Zazwyczaj zakres pracy sięga od 20 do 100 mm. W tańszych modelach kosiarek wysokość reguluje się przez odkręcanie kół i umieszczanie ich osi w odpowiednich otworach na obudowie, odpowiadających danej wysokości. To żmudna praca, wymagająca użycia kluczy. Kosiarki wyższej klasy mają z reguły regulację centralną. Wysokość ustawia się ruchem dźwignią. Zazwyczaj dostępne jest 6 położeń, choć może być więcej.

Regulacja wysokości uchwytu

Ze względu na ergonomię pracy zwróćmy uwagę na regulację wysokości uchwytu, do wysokości operatora kosiarki. Właściwa postawa przy pracy zmniejsza prawdopodobieństwo nabawienia się kontuzji i bólu pleców.

Kosiarki spalinowe

W kosiarkach spalinowych Tryton znajdziemy bardzo dobre silniki marki Briggs & Stratton.

Masa kosiarki

Kosiarki spalinowe są najcięższe i mogą mieć masę do 40 kg. Ich masa jest zależna o konstrukcji silnika. Warto wybierać kosiarki spalinowe z napędem, którymi wystarczy kierować.

Kosz na trawę

Większość kosiarek wyposażona jest w kosz na ściętą trawę. Dzięki temu nie trzeba później grabić trawnika, a pokos można wykorzystać na kompost. Kosze te mogą być wykonane z tworzywa lub materiałów tekstylnych ograniczających pylenie. Pojemność kosza jest dopasowana do wydajności sprzętu i może wynosić nawet 70 l. Kosz jest, oczywiście, odłączany, co pozwala na skorzystanie z innych technik koszenia. Pojemnik na trawę może mieć funkcję informującą o jego zapełnieniu. Można także kosić bez pojemnika. Ważny jest wtedy sposób wyrzutu trawy – boczny.

Kosiarki spalinowe

W kosiarkach spalinowych trzeba pamiętać o okresowych przeglądach silnika. (Fot. Stiga)

Koła w kosiarce spalinowej

W kosiarkach spalinowych koła mają największe znaczenie ze względu na dużą masę maszyny. Stosowane są dwa rodzaje: napędowe i jezdne. Duże koła lepiej sprawdzają się na nierównych i pofałdowanych powierzchniach. Na terenie nierównym świetnie sprawdzą się kosiarki wyposażone w tylne koła o większej średnicy (240 – 280 mm). Ważne jest, aby opory tocznia były jak najmniejsze, w tym celu stosowane są w łożyska (nawet podwójne), które zwiększają komfort obsługi i znacznie przedłużają trwałość układu jezdnego. Najtrwalsze są koła zbudowane z metalu, np. aluminium i pokryte tworzywem lub gumą z różnymi rodzajami bieżnika. Koła z miękkim bieżnikiem nie ugniatają trawy.

Konserwacja silników spalinowych

Kosiarki spalinowe, jak silniki w samochodzie, wymagają okresowej kontroli. Należy kontrolować stan świec zapłonowych i wymieniać olej. Jedną z podstawowych prac eksploatacyjnych w narzędziach z silnikami spalinowymi jest czyszczenie lub wymiana filtra powietrza.

Podstawowym czynnikiem gwarantującym bezawaryjną eksploatację maszyn spalinowych jest stosowanie właściwego paliwa oraz oleju silnikowego. W trakcie sezonu przed każdym koszeniem należy również skontrolować stan oleju i uzupełniać go zgodnie ze wskazaniem. Kontrola stanu świecy zapłonowej to podstawowe zadanie mające zapewnić prawidłową pracę silnika. Regularnie trzeba sprawdzać stan przewodu świecy zapłonowej, a jeśli jest on uszkodzony lub rozerwany, konieczna jest wymiana.

Kosiarki spalinowe

W kosiarce spalinowej w uchwycie są dwie dźwignie hamulca i napędu. (Fot. Stiga)

Przechowywanie kosiarek spalinowych

W czasie sezonu należy dbać o czystość maszyny. Pozostawiona pod obudową trawa powoduje jej korozję i łuszczenie się farby. W tym celu dokładnie należy wyczyścić spód obudowy z resztek przyklejonej trawy, można użyć sprężonego powietrza, wody z węża ogrodowego, szczotki, nie należy jednak myć kosiarki przy pomocy myjki ciśnieniowej. Część kosiarek wyposażono w przyłącze do mycia korpusu za pomocą wody z węża ogrodowego, co pozwala dokładnie usunąć zanieczyszczenia. Po ostatnim koszeniu w roku należy wypalić pozostałe paliwo w zbiorniku kosiarki, a potem bardzo dokładnie wyczyścić koła i obudowę z resztek trawy oraz ziemi.

Ważne, żeby w kosiarkach z elektrycznym rozrusznikiem naładować do maksymalnego poziomu i wyjąć baterię litowo-jonową.

Na koniec możemy przykryć maszynę pokrowcem i przechowywać przez zimę w miejscu, gdzie nie będzie wystawiona na oddziaływanie niekorzystnych warunków pogodowych (opady śniegu, wilgoć).

2022-04-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket