Przechowywanie narzędzi nie tylko w warsztacie

Przechowywanie narzędzi

Warsztat to miejsce pracy, w którym używane jest wiele narzędzi. Utrzymywanie ich w porządku, szybkie znalezienie potrzebnego skraca czas i zapewnia komfort pracy. W wielu pracach narzędzia trzeba mieć przy sobie, pomocne są wtedy skrzynki, walizki i torby.

Rozmaitość narządzi w zależności od wykonywanego zawodu sprawia, że do dyspozycji mamy różnego rodzaju meble warsztatowe, stoły, wózki, skrzynki. Tylko w ten sposób uchronimy je przed uszkodzeniem, kradzieżą lub po prostu zgubieniem w warsztatowym nieładzie. Starając się rozwiązać problem przechowywania narzędzi w miejscu pracy, producenci oferują rozwiązania mające to ułatwić, są to tzw. systemy przechowywania, które można wyposażać według własnych potrzeb i upodobań.

Stoły warsztatowe – narzędzia pod ręką

W wypadku pracy stacjonarnej w warsztacie czy pracowni rzemieślniczej do niezbędnych niezbędny jest stół warsztatowy. Jego głównym przeznaczeniem jest oczywiście zapewnienie przestrzeni roboczej do codziennie wykonywanych prac, jednak oprócz tego może być wyposażony w szuflady oraz szafki, w których przechowamy najpotrzebniejszy sprzęt. Blat często jest wykonany ze sklejki lub litego drewna, a następnie pokryty materiałem, najlepiej antypoślizgową, np. tworzywem ABS. Ważna jest maksymalna nośność stołu, czyli jego obciążenie. Warto zwrócić uwagę na możliwość dokupienia do niego dodatkowych akcesoriów, jak np. nadstawki z szafkami lub panelu narzędziowego czy szafki podblatowej. Panel narzędziowy to wygodne rozwiązanie, które dzięki haczykom i uchwytom pozwoli mieć pod ręką najpotrzebniejszy osprzęt. Można na nim zawiesić np. młotki, szczypce, klucze, wkrętaki czy dowolne inne narzędzia. Warto jednak pamiętać, że nie są one w żaden sposób zabezpieczone przed dostępem postronnych osób. Oczywiście, dostępne są też wspomniane moduły z szafkami i szufladami. Szafka może być wyposażona w tradycyjne drzwi skrzydłowe lub w formie rolety, wnętrze można aranżować według własnych potrzeb.

Przechowywanie narzędzi

KNIPEX Big Basic Move ElectricPlus 00 21 06; HIKOKI HSC-4 402541; HIKOKI 402543; HÖGERT TECHNIK HT7G075

Szafki i wózki warsztatowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej, szafki warsztatowe mogą stanowić dodatkowe wyposażenie stołu, nic jednak nie szkodzi, aby wyposażyć się we w pełni samodzielną szafkę. Dodatkowo może być ona wyposażona w kółka, które ułatwią transport lub przemieszczanie po warsztacie, w praktyce mamy, więc do czynienia z wózkiem warsztatowym.

Konstrukcja szafek oparta jest na wytrzymałym i solidnym szkielecie, który musi być odporny na duże obciążenia. Ściany najczęściej wykonane są z blachy stalowej malowanej proszkowo. Warto zwrócić uwagę na antyodbiciowe narożniki, które zabezpieczają szafkę przed uderzeniami.

Na szczycie szafki znajduje się blat roboczy, można na nim np. odkładać narzędzia, które wykorzystujemy do bieżących prac. Może być wyposażony w wiele przydatnych rozwiązań, takich jak uchwyt na wkrętaki, wnęki na drobiazgi czy miejsce na montaż imadła. Popularnym rozwiązaniem są szafki wyposażone w szuflady, choć na rynku znajdziemy też modele z drzwiczkami i półkami wewnątrz. Niezależnie od wyboru producenci dają oczywiście możliwość zabezpieczenia szuflad i szafek centralnym zamkiem czy też kłódką. Szuflady umieszczone są na prowadnicach rolkowych, kulkowych, w tym również z mechanizmem wielokulowym dla dużych obciążeń. Wnętrze szuflady może być wyściełane np. wkładem piankowym, który zabezpiecza narzędzia przed przesuwaniem się. Prace warsztatowe wymagają porządku i łatwego dostępu do narzędzi. Dlatego też coraz częściej producenci oferują specjalne wkłady z narzędziami. Przeznaczone są do umieszczenia w szufladzie i zawierają wszystkie niezbędne narzędzia z danej grupy produktowej, np. zestaw kluczy płasko-oczkowych. Rozwiązanie to jest również idealne dla tych, którzy dopiero kompletują wyposażenie warsztatu. Co ważne, w razie zgubienia jakiegoś narzędzia można je dokupić z oferty producenta. Producenci sprzedają również gotowe zestawy szafek wyposażonych w oprzyrządowanie przeznaczone dla konkretnych branż.

Szafki warsztatowe z kółkami oprócz cech tradycyjnych szafek, takich jak blat roboczy, zamek, szuflady czy szafki do przechowywania większych przedmiotów, są wyposażone w uchwyt, który umożliwia ich wygodne prowadzenie, oraz oczywiście kółka. Najczęściej są to cztery kółka, w tym dwa obrotowe z wbudowanym hamulcem. Przydatna jest blokada szuflad, która zabezpieczy je przed wysuwaniem się w czasie prowadzenia wózka. Bardzo istotną cechą wózka narzędziowego jest jego mobilność. Dlatego przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na jakość i solidność wykonania kół. Muszą one utrzymać bardzo dużą masę – nie dość, że sama szafka nie jest lekka, to każdy element wyposażenia również swoje waży. Słaba jakość wykonania kół przy dużej masie wózka uniemożliwia jego sprawne przemieszczanie. Dlatego koła powinny mieć odpowiednią wielkość i być wykonane z dobrego jakościowo elastycznego tworzywa. Wyposażenie kół w skuteczny hamulec pozwala na bezpieczne ustawienie wózka w najdogodniejszym miejscu.

Przechowywanie narzędzi

W metalowej skrzynce dwurączkowej Proline 33403 narzędzia solidnie są zabezpieczone. (Fot. Proline)

Szafki modułowe – zbuduj swój system

Producenci oferują również szafki modułowe. W zależności od potrzeb użytkownik może kupić odpowiednią liczbę szafek. Poszczególne szafki można ustawiać na sobie i zespalać modułowym zapięciem. Rozwiązanie to umożliwia prostą rozbudowę posiadanego już systemu oraz elastyczność. Moduły są mniejsze niż tradycyjne szafki oraz można je wyposażyć w kółka, co znacznie ułatwia ich transport. Co więcej, w razie potrzeby różne rodzaje narzędzi można grupować w poszczególnych modułach, nie ma, więc potrzeby transportu całości. Najczęściej moduły mają również płaski blat, co umożliwia wykorzystanie go jako blatu roboczego, a uchwyty antypoślizgowe ułatwiają ich przenoszenie. Rozwiązanie takie jest przydatne w mobilnym warsztacie.

Przechowywanie narzędzi

PROLINE 33127; PROFIX 35575; TRYTON TSR300

Skrzynki narzędziowe i organizery

Jeśli narzędzia trzeba mieć zawsze pod ręką, z pomocą przychodzą oczywiście skrzynki narzędziowe. Producenci oferują zarówno same skrzynki, które można uzupełnić o już posiadane narzędzia lub wyposażyć odpowiednimi wkładami, jak i gotowe zestawy, często kierowane do konkretnych branż. W ofercie znajdziemy tradycyjne skrzynki, otwierane na boki na kształt litery V czy też takie wyposażone w niewielkie szuflady. Wykonane mogą być z blachy stalowej lub też lżejszych tworzyw sztucznych, np. poliwęglanu. Skrzynka powinna mieć możliwość zapięcia na kłódkę, dzięki czemu użytkownik zabezpieczy narzędzia podczas pracy w terenie. Na pokrywie skrzynki mogą być umieszczone organizery, przeznaczone, np. do przechowywania kluczy czy wkrętaków. Zatrzaski i zapięcia skrzyni powinny być wykonane z trwałych materiałów, np. aluminium. Po otwarciu skrzynki jej wyższy poziom może być wyjmowany i wyposażony w uchwyt, co ułatwia dostęp do niżej zgromadzonych narzędzi. W pokrywie często umieszczone są również pojemniki na drobne przedmioty, np. nakrętki lub wkręty. Duże skrzynki o większej ładowności mogą być wyposażone w kółka, które pozwolą na ich wygodny transport. Skrzynka jest wtedy ciągnięta za aluminiową teleskopową rączkę.

Do przechowywania drobnych materiałów, takich jak np. wkręty, nakrętki, wykorzystać można praktyczne organizery oferowane przez producentów narzędzi. Regulowane przegrody umożliwiają dopasowanie do potrzeb, a przezroczysta pokrywa ułatwia znalezienie niezbędnego sprzętu. Często producenci oferują całe systemy organizerów, które są kompatybilne z większymi skrzynkami.

Przechowywanie narzędzi

Do wzmocnionego pasa monterskiego można dobierać różnego rodzaju kieszenie np. Proline 52016. (Fot. Proline)

Walizki i torby

Zamiast skrzynki narzędziowej można wybrać walizkę lub torbę. Walizki z wykonywane z solidnych, trwałych tworzyw. Wewnątrz mogą mieć różnego rodzaju pojemniki, przegródki i uchwyty na narzędzia. Dodatkowo walizka może być wyposażone w kółka, która będzie przydatna przy większych obciążeniach. Teleskopowy uchwyt można dopasować do wysokości użytkownika. Podstawową cechą torby powinny być mocne szwy, które zapewnią wytrzymałość również przy dźwiganiu dużych obciążeń. Znaleźć się może również miejsce na laptop czy taśmy do przytroczenia akcesoriów. W licznych kieszeniach wewnętrznych i zewnętrzne, można przechować najpotrzebniejsze narzędzia.

Przechowywanie narzędzi

HIKOKI HSC-1 402538; PROLINE 35741; STALCO S-47407

Kamizelki i pasy monterskie

Jeśli najpotrzebniejsze narzędzia koniecznie chcemy mieć zawsze pod ręką, warto rozejrzeć się za takimi akcesoriami jak kamizelki i pasy monterskie. Do pasów przyczepić można kieszenie, kabury czy uchwyty. Wszystkie elementy są wytrzymałe i pozwalają na przenoszenie dużej ilości narzędzi i akcesoriów. Producenci oferować mogą rozwiązania przeznaczone do konkretnych branż. Pas stolarski będzie np. wyposażony w kieszeń z mocowaniem na młotek, nóż lub ołówek. W wersji dla elektryków jej miejsce zajmie kieszeń z miejscem na śrubokręty, obcęgi czy próbnik. Pojemne kieszenie powinny być trwałe, ponieważ przechowywane są w nich ostre przedmioty, np. gwoździe czy wkręty. Dodatkowo duże otwory w kieszeniach ułatwiają dostęp, nawet jeśli praca wykonywana jest w rękawicach. Zwłaszcza przy dużej liczbie narzędzi przydatna będzie kamizelka, która zapewnia ergonomiczne rozłożenie masy przedmiotów i wygodny dostęp do nich. Dzięki regulacji kamizelkę taką można nosić również na kurtce.  

Przechowywanie narzędzi

Możliwości konfiguracji nesesera Wera 2go 2 XL (kod 05004357001) z różnymi torbami i etui na narzędzia, mocowane na rzepy. (Fot. Wera)

Walizka narzędziowa Knipex Robust45 Move dla mechaników

Wielofunkcyjna walizka „Robust45 Move” (kod 00 21 37 M) zawiera bogaty asortymentem narzędzi dla mechaników – 12 narzędzi Knipex, łącznie 90 markowych narzędzi. Wykonana została z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy Jest pyło- i wodoszczelna, hermetyczna i odporna na wysokie temperatury. Zawiasy z amortyzatorami gazowymi zabezpieczają pokrywę przed nagłym opadnięciem. Dno walizki zawiera przekładki aluminiowe. Walizkę wyróżnia ją komora na dokumenty, tablice narzędziowe z odpornego na zabrudzenia tworzywa sztucznego o podwójnych ściankach, kieszonki narzędziowe i uchwyty pętelkowe. Łącznie do wyboru jest 147 opcjonalnych wkładek do „konfigurowania” walizki. W transporcie pomocne będą wysuwana teleskopowa rączka i duże koła. Ładowność walizki wynosi 35 kg, a pojemność 45 litrów.

Walizka narzędziowa

Zestaw narzędzi dla stolarzy w neseserze – Wera 2go H1

Gratką dla wszystkich zajmujących się obróbką drewna jest 134-częściowy zestaw narzędzi do obróbki drewna w kompaktowym neseserze narzędziowym Wera 2go H1 (kod 05134011001). Wewnątrz znajduje się wszystko, czego potrzebujemy do pracy w drewnie. Zestaw zawiera produkty najwyższej jakości nie tylko marki Wera, ale również innych czołowych producentów: Knipex, Bessey, Kirschen, Lyra, Picard, czy Stabila. Szczegółowo przemyślany dobór narzędzi ma zapewnić maksymalną funkcjonalność i mobilność podczas pracy w terenie. Kompaktowa budowa samego nesesera sprawia, że Wera 2go H1 jest idealnym rozwiązaniem zapewniającym komfort podczas transportu narzędzi i umożliwiającym dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Umieszczone wewnątrz i na zewnątrz rzepy gwarantują efektywne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki temu bardzo dużo narzędzi mieści się w neseserze, a pakowanie i rozpakowywanie narzędzi jest znacznie prostsze.

Zestaw narzędzi dla stolarzy w neseserze
2022-04-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket