Klimatyzatory przenośne wielofunkcyjne

Klimatyzatory przenośne

W warunkach domowych i biurowych najlepiej sprawdzają się klimatyzatory przenośne, ponieważ nie wymagają skomplikowanej instalacji. Mogą nie tylko chłodzić powietrze, ale także je osuszać i służyć jako wentylator.

Przenośne klimatyzatory nazywane są także monoblokami. W jednej obudowie mają parownik i skraplacz, a obudowa ma kółka do przemieszczania, wobec czego są dużo wygodniejsze w użytkowaniu przy masie kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów. Warunkiem koniecznym jest odprowadzanie gorącego powietrza z pokoju na zewnątrz za pomocą rury, najczęściej umieszczonej w oknie. Wystarczy doprowadzić zasilanie 230 V, aby zaczęły chłodzić. Czynnikiem chłodniczym klimatyzatora jest np. R32. Droższe modele mogą mieć funkcję osuszania i wentylacji (pracuje tylko wentylator). Wybrane modele mają funkcję grzania, co oznacza, że mają wbudowaną grzałkę elektryczną.

Funkcja osuszania

Bardzo przydatną jest funkcja osuszania w zawilgoconych pomieszczeniach np. piwnicach lub w czasie remontów np. malowanie. W czasie osuszania w zależności od wydajności urządzenia usuwają 17 – 24 l wody na dobę, która gromadzi się w specjalnym zbiorniku, lub można dołączyć rurkę i odprowadzać ją do zewnętrznego zbiornika.

Klimatyzatory przenośne

TECHNISAT TechniPolar AR 1; TCL TAC14CPB/NZB; COLUMBIA VAC KLC7000; MPM 12-KPO-10

Żaluzje pionowe i poziome

W rozprowadzaniu schłodzonego powietrza istotne znaczenie mają żaluzje i wentylator. Mogą to być żaluzje pionowe, które kierują powietrze w płaszczyźnie poziomej, lub poziome, które kierują powietrze w płaszczyźnie góra – dół. Można nimi sterować pilotem. Im więcej ustawień żaluzji, tym bardziej precyzyjne jest kierowanie nadmuchem powietrza. Może być stosowany tryb swing, czyli równomierne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu przez oscylacyjny ruch żaluzji. Mieszanie powietrza powoduje, że temperatura szybko się zmniejsza w całym pomieszczeniu.

Tryby pracy klimatyzatora

Warto sprawdzić, ile urządzenie ma trybów pracy (np. automatyczny, nocny, z opóźnionym startem) i prędkości nawiewu (zazwyczaj dwie). Najczęściej urządzenie pamięta ostatni ustawiony tryb pracy, wartość temperatury chłodzenia i prędkość wentylatora.

Klimatyzatory przenośne

Sposób dołączenia do okna klimatyzatora Columbia Vac KLC9100. (Fot. Columbia Vac)

Timer – chłodzenie o określonej porze

Istotnymi funkcjami są też opóźniony start i timer umożliwiające włączenie i wyłącznie urządzenia po określonym czasie (1 – 24 godzin). Szczególnie wygodna jest funkcja opóźnionego startu, która powoduje, że przed powrotem do domu urządzenie zdąży schłodzić pokój.

Aplikacja i pilot

Typowa obsługa urządzenia odbywa się za pomocą pulpitu z przyciskami funkcyjnymi. Najlepsze modele wyposażone są w pilota oraz aplikację na smartfon. Dzięki temu w zasięgu sieci domowej Wi-Fi można korzystać z ekranu dotykowego tabletu czy smartfona. W tym celu po pobraniu aplikacji ze sklepu Google Play trzeba założyć konto. Aplikacja łączy się z modułem Wi-Fi w urządzeniu i umożliwia wyszukanie go w sieci. Podobnie jak w pilocie możliwe jest włączanie i wyłączanie zasilania, ustawianie temperatury, timera, szybkości wentylatora, wybór trybu pracy i ustawianie timera.

Klimatyzatory przenośne

RAVANSON MAC-12000; TROTEC PAC 2100 X; HAUS & LUFT HL-KP-20

Pulpit sterowniczy, a wygoda obsługi

Każdy z producentów ma charakterystyczny pulpit z przyciskami do wyboru funkcji. Od jego organizacji zależy wygoda obsługi. Powinien zawierać włącznik zasilania, tryby pracy: chłodzenia, osuszania i wentylatora. Wydzielone są przyciski do włączenia: trybu nocnego, zmiany prędkości wentylatora, funkcji swing. Na wyświetlaczu możemy ustawić żądaną temperaturę chłodzenia, zegar i timer. Wyświetlane są symbole autodiagnostyki, np. zapełnienia zbiornika. Funkcja pamięci zapamiętuje ostatni tryb pracy w momencie awarii zasilania.

Parametry techniczne klimatyzatorów

Przy wyborze klimatyzatora przenośnego najważniejsze są jego parametry techniczne. Kupujący podstawowe informacje uzyskają z etykiety energetycznej, a szczegółowe z katalogu lub strony WWW producenta.

Zakres temperatury pracy

To możliwość ustawienia temperatury chłodzenia, zazwyczaj od 16 do 31 °C.

Klimatyzatory przenośne

CAMRY CR 7929; RAVANSON PM-9000; ADLER AD 7852

Moc chłodnicza a moc cieplna

Jednym z najważniejszych parametrów klimatyzatora jest moc chłodnicza, zdefiniowana jako wydajność chłodnicza urządzenia (w kW) pracującego w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu. Producenci klimatyzatorów coraz częściej podają moc chłodniczą w kW (etykieta energetyczna) lub w dwóch jednostkach: BTU- /h lub kW w danych technicznych i w katalogach. Jednostka BTU (British Thermal Unit) to ilość ciepła potrzebna na ogrzanie 1 funta wody o 1 stopień Fahrenheita. Przeliczniki jednostek przedstawiają się następująco: 1 BTU/h = 0,293 W, 1 kW = 3412,1 BTU/h. Z mocą chłodniczą związany jest pobór energii, czyli moc pobierana z sieci energetycznej konieczna do wytworzenia mocy chłodniczej przez klimatyzator.

Jak określić wymaganą moc chłodniczą?

Najlepiej, jeśli obliczy to projektant, ale można określić ją samemu w sposób przybliżony. Ułatwią to specjalne formularze opracowane przez firmy sprzedające klimatyzatory. Moc chłodnicza, jaką powinien mieć klimatyzator, zależy m.in. od wielkości pomieszczenia lub pomieszczeń, które będą chłodzone, stopnia ich nasłonecznienia, liczby okien i drzwi, rodzaju i grubości izolacji ścian oraz dachu. Istotna jest również liczba osób mieszkających na stałe w domu. W sposób bardzo przybliżony można obliczyć moc chłodniczą, stosując wskaźnik 30 W/m3 kubatury pomieszczenia. Uwzględniając tylko powierzchnię pomieszczenia, przyjmuje się, że moc chłodnicza 1 kW wystarcza na schłodzenie lub ogrzanie około 10 m², lub powierzchnię mieszkania mnoży się razy 100 (dla standardowej wysokości 2,5 – 2,8 m). Na przykład pokój o powierzchni 30 m2 będzie wymagał ok 3 kW mocy chłodniczej.

Inny sposób orientacyjnego policzenia zapotrzebowania na moc chłodniczą to przyjęcie założenia, że na 1 m2 potrzebna jest moc chłodnicza 80 – 150 W, a więc najmniejsze klimatyzatory o mocy 2 – 2,5 kW powinny ochłodzić pomieszczenie o powierzchni 15 – 30 m2. Takie wartości mocy chłodniczej mają klimatyzatory przenośne.

Czynnikami, które wpływają na wyżej podany przelicznik, będą na pewno usytuowanie i wielkość okien. Jeśli są to okna od strony południowej lub zachodniej, powinniśmy zwiększyć moc klimatyzatora o 15 – 20 proc., jeśli izolacja ścian jest słaba, to również warto wybrać mocniejszy klimatyzator. Również dla pomieszczeń mieszczących się bezpośrednio pod dachem, w szczególności do poddaszy i adaptowanych na pomieszczenia mieszkalne strychów, przyjmuje się, że należy zwiększyć moc klimatyzatora o około 30 proc.

Klimatyzatory przenośne

CONCEPT KV0800; TROTEC 3810 S; RAVANSON PM-7500S

Poziom głośności

Dla użytkownika bardzo ważnym parametrem jest poziom głośności wytwarzany przez klimatyzację, który decyduje o komforcie użytkowania. Na etykiecie energetycznej wielkością określającą głośność jest poziom mocy akustycznej (ang. sound power level) w jednostce dB(A). Przy pomiarze wykorzystuje się częstotliwościową charakterystykę korekcyjną (A), która optymalizuje pomiar ze względu na charakterystykę słuchu człowieka. Hałas jest wytwarzany przede wszystkim przez wentylatory i sprężarkę. Dla przykładu poziom głośności na ulicy wynosi 70 dB(A), w bibliotece 40 dB(A), szept 20 dB(A). Poziom głośności na poziomie 30 dB(A) nie zakłóca snu. Zwiększa się w zależności od szybkości obrotów wirnika. Klimatyzatory przenośne, niestety, są głośne – 61 – 65 dB(A). Najcichsze są w trybie snu, w którym szybkość nadmuchu jest najmniejsza.

Montaż klimatyzatora przenośnego

Przy praktycznym użytkowaniu warto zwrócić uwagę na kółka transportowe i uchwyt, ponieważ przy dużej masie klimatyzatora przenośnego można go swobodnie przestawiać w dowolne miejsce, zazwyczaj przy oknie. Aby skutecznie działał, musi odprowadzać gorące powietrze poza pokój. Do tego celu służy rura elastyczna (1,5 m). Przeważnie jest umieszczona w oknie (najlepszy jest lufcik) lub pod parapetem wykonuje się specjalną szczelinę dopasowaną do końcówki odprowadzającej ciepłe powietrze. W sprzedaży są specjalne adaptery do okien przesuwnych lub osłony na okna uchylne z otworem dopasowanym do łącznika węża. Zalecane jest ustawienie klimatyzatora 50 cm od ściany, zasłon czy firan w celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Konserwacja klimatyzatora

Skutkiem ubocznym działania klimatyzatora i osuszacza jest skroplona woda, która zbiera się w wewnętrznym zbiorniku. Kiedy zbiornik będzie pełny, na pulpicie włączy się kontrolka sygnalizująca konieczność jego opróżnienia. Jednocześnie sprężarka się wyłączy, zatrzymując proces chłodzenia. Wykorzystując otwór spustowy, dołącza się rurkę i odprowadza wodę, np. do kubełka. Po sezonie należy pamiętać o usunięciu wody. Co dwa tygodnie jest zalecane czyszczenie filtrów odkurzaczem lub umycie ich pod bieżącą wodą lub z detergentem.

2022-03-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket