SAMSUNG

Stan powietrza w polskich miastach

Stan powietrza

Zgodnie z globalnie używanym indeksem poziomu zanieczyszczenia powietrza Air Quality Index (AQI) takie polskie miasta jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Poznań należą do światowej czołówki miejsc z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Jak się przed nim uchronić?

Sezon zimowy to czas, kiedy w Polsce zwiększa się ilość smogu. Wskaźniki jakości powietrza pokazują tragiczne dane. Polskie miasta plasują się w rankingu globalnego rankingu smogowego Air Quality Index, który porównuje dane z 95 głównych miast świata, w tym 4 polskich. Zgodnie z danymi AQI z dnia 12 stycznia 2022 r. Wrocław zajął w nim czwarte miejsce, a Poznań – szóste. Z kolei w grudniu ubiegłego roku rekordy rankingu pobił Kraków. 14 grudnia 2021 r. uplasował się on na pierwszym miejscu, a ósme przypadło Wrocławiowi. Z kolei dwa dni wcześniej, 12 grudnia 2021 r., niechlubny tytuł miasta z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie przypadł Warszawie. Stolica Małopolski znalazła się wówczas na piątym miejscu.

Jak możemy obronić się przed tak toksycznym powietrzem? Warto zacząć od własnego domu i zatroszczyć się o stan powietrza w pomieszczeniach, w których zarówno my, jak i nasi bliscy spędzamy najwięcej czasu. Pamiętajmy, że cząsteczki smogu przedostają się do wnętrz razem z powietrzem, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia domowników. Dlatego też dobrej jakości oczyszczacze powietrza stały się urządzeniami niezbędnymi w naszych domach.

Oczyszczacze powietrza marki Samsung skutecznie zniwelują przedostawanie się zanieczyszczeń do wnętrz, ponieważ usuwają aż do 99,97 proc. mikroskopijnych cząsteczek. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu w nich trzech filtrów. Zaawansowany filtr HEPA wyłapuje cząsteczki smogu PM1,0, PM2,5 i PM10. Filtr wstępny zatrzymuje m.in. kurz, a węglowy eliminuje niebezpieczne gazy i zapachy.

2022-03-15
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket