Depilatory i golarki damskie

Depilatory

Usuwanie zbędnego owłosienia nie musi być żmudne. Pomogą w tym golarki oraz depilatory. Dzięki różnorodności każdy bez problemu może dobrać sprzęt idealny do swoich potrzeb. Nowoczesne urządzenia są również bezpieczne i zapewniają trwałe efekty.

Oczywiście, najbardziej standardową metodą usuwania owłosienia jest golenie. Jego zaletą jest przede wszystkim szybkość. Golarka sprawdzi się świetnie, gdy zaskoczy nas nagłe wyjście. Z kolei depilacja zajmie nieco więcej czasu, jednak przyniesie długotrwałe efekty, zwłaszcza przy regularnym stosowaniu.

Depilatory klasyczne

Mają specjalne pęsety usuwające włosy. Znajdziemy w nich specjalny mechanizm otwierający i zamykający. Jego ruch współpracuje z ruchem obrotowym całej „bazy”, czyli elementu depilującego. Jest on skonstruowany w tej sposób, żeby mieściło się w nim jak najwięcej pęset. Im jest ich więcej, tym szybsza i efektywniejsza jest depilacja. Drugim rodzajem depilatorów są te wyposażone w specjalne dyski. Ich zaletami są łatwość utrzymania w czystości i higiena depilacji. Stosowane są dwa rodzaje dysków. Mogą być one wykonane ze stali z hipoalergiczną powłoką oraz z ceramiki. Ta ostatnia ma bakteriobójcze właściwości, co zwiększa higienę zabiegu, oraz dodatkowo jest bardzo trwała. O skuteczności decyduje także równoległe ułożenie dysków względem siebie. Powoduje to wplatanie włosków między nimi, co sprawia, że depilacja jest skuteczna i pozwala efektywnie usunąć nawet gęste włoski bez konieczności powracania do tego samego miejsca.

Depilatory

REMINGTON Smooth & Silky EP5 5 w 1 EP7500; BEURER IPL Pure Skin Pro Black; Camry CR 2163; BABYLISS Homelight IPL G960E

Użytkowanie depilatora

Oprócz klasycznych depilatorów, których można używać jedynie na sucho, dostępne są także tzw. depilatory wet & dry (do stosowania na mokro), przystosowane do depilacji w ciepłej wodzie. Ciepła woda odpręża i łagodzi, poprawia krążenie i zwiększa komfort depilacji, sprawiając, że skóra jest mniej podrażniona. Co ważne, depilatory mogą być wyposażone w specjalne wkładki chłodzące, które przed zabiegiem należy włożyć do zamrażarki – schłodzona skóra jest mniej podatna na ból. Producenci depilatorów oferują także chusteczki czy rękawice chłodzące, które działają na podobnych zasadach jak nasadka. Rękawica chłodzi i przygotowuje skórę do depilacji oraz łagodzi podrażnienia po zabiegu. Czasami w zestawie dołączane są rękawice do peelingu, które zapobiegają wrastaniu włosków pod skórę. Depilatory mogą mieć także ruchomą głowicę wychylającą się np. o 15° w przód i w tył. Oznacza to, że lepiej dopasowuje się do kształtów ciała, zapewnia większy komfort, maksymalną dokładność i optymalną pozycję pracy. Niektóre modele wyposażono w system wytwarzania niewielkich wibracji. Takie rozwiązanie sprawia, że dyskomfort jest mniej odczuwalny, a włoski ułożone na skórze unoszą się.

Większość (jeśli nie wszystkie) urządzeń do usuwania owłosienia została wyposażona w regulację prędkości pracy. Dzięki niej dużo łatwiej jest dostosować tempo golenia czy wyrywania włosków do ich ilości czy rodzaju. Możliwość zmiany prędkości pracy ma szczególnie duże znaczenie w depilatorach, z których korzystanie dla wielu kobiet jest bolesne. Najczęściej depilatory mają dwa lub trzy stopnie prędkości, które można dostosować do rodzaju depilowanych miejsc. W miejscach wrażliwszych, w których jest delikatniejsza skóra, zaleca się stosowanie mniejszej prędkości oraz dodatkowych nasadek, które jednorazowo wyrywają mniejszą ilość włosków.

Depilatory

Regularnie stosowana depilacja IPL jest skuteczną i trwałą metodą usuwania zbędnego owłosienia. (Fot. Remington)

Depilacja IPL w domu

Depilatory IPL są urządzeniami wzorowanymi na sprzęcie profesjonalnym, stosowanym w salonach kosmetycznych. Użycie fal świetlnych osłabia mieszki włosowe, zatrzymuje wzrost włosów i doprowadza do ich wypadnięcia. Jest to metoda dużo szybsza i mniej bolesna niż kiedyś, ponieważ możliwe jest jednoczesne usuwanie włosków z dużych fragmentów skóry. W wielu wypadkach włoski nigdy nie odrastają, a jeśli odrastają, to są dużo delikatniejsze i można je usunąć kolejnymi sesjami depilacji w dużych odstępach czasu. Wyróżniamy trzy typy urządzeń – w zależności od tego, do jakich partii ciała są przeznaczone. Pierwszy ma uniwersalną końcówkę, dzięki której usuwamy włoski z nóg, pach, okolic bikini czy pleców – jednym słowem: z ciała. Drugi to urządzenia bardziej funkcjonalne – można je stosować zarówno na całym ciele, jak i na twarzy. Ostatni typ to niewielkie urządzenia przeznaczone stricte do usuwania owłosienia z twarzy. Trzeba pamiętać, że są to produkty, które oddziałują na skórę z wykorzystaniem światła, więc należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Depilatory świetlne, w odróżnieniu do zwykłych depilatorów lub golarek, pozwalają pozbyć się zbędnych włosków nawet na kilka lub na kilkanaście miesięcy – należy jednak regularnie „depilować” określone części ciała. Wykonywaną przez nie czynność „depilowania” powinniśmy nazywać „naświetlaniem”, bo na tej zasadzie działają te modele. Końcówkę z lampą należy punktowo przykładać do ciała i naciskać przycisk. Każdorazowo urządzenie emituje światło pulsacyjne. Zależnie od ustawionej mocy laser lub światło obejmuje większą lub mniejszą partię ciała.

Depilatory

Concept IL3000 Perfect Skin; GÖTZE & JENSEN LE700; REMINGTON IPL Luxe IPL8500; REMINGTON Smooth & Silky WDF5030

Skuteczność depilatorów IPL

Depilator IPL do zastosowań domowych nie świeci z tak dużą mocą jak sprzęt w salonie urody. Zabiegi również nie są bolesne – sam „strzał świetlny” na najmocniejszym trybie porównywalny jest do dosłownie sekundowego przyłożenia do ciała ciepłej rzeczy. Impuls świetlny wytwarzany przez depilator IPL w najniższym lub średnim trybie jest w ogóle niewyczuwalny. Urządzenia do trwałej depilacji działają na zasadzie podgrzewania włosa i jego korzenia pod skórą. Melanina we włosach absorbuje emitowane impulsy światła, które uszkadzają mieszki włosowe. To powoduje, że mieszki włosa z każdym zabiegiem coraz bardziej wchodzą w fazę tzw. „wyłączenia się”, czyli usypiania, i zaczynają naturalnie wypadać. W rezultacie odrastanie włosków zostaje zatrzymane. Im ciemniejszy kolor włosa, tym więcej światła może on zaabsorbować. Optymalnego efektu depilacji nie można osiągnąć w czasie pojedynczej sesji, ponieważ tylko włosy w fazie wzrostu są podatne na naświetlanie. Wbudowany filtr optyczny zapewnia, że światło ultrafioletowe nie dociera do skóry i urządzenie może być stosowane bezpiecznie. Standardowo jeden impuls świetlny obejmuje od 20 do 100 włosków, więc urządzenie należy przesuwać w równych odstępach co 3–4 cm. Depilator IPL ma także regulację siły wiązki światła. W bardziej zaawansowanych modelach istnieje możliwość wyboru trybu pracy oraz częstotliwości emitowania wiązki. Aby depilacja przebiegała sprawnie, ważne jest, żeby urządzenie nie wymagało długiego ładowania po każdej emisji. Zaawansowane modele prawie natychmiast regenerują swoją moc i po kilku sekundach gotowe są do powtórnego „strzału”. Będąc przy mocy urządzeń, warto pamiętać, że modele akumulatorowe mają mniejszą wydajność energetyczną od urządzeń zasilanych sieciowo.

Regulacja ustawień jest obowiązkowa w urządzeniach do depilacji, które wyposażone są w czujnik karnacji skóry. To on sprawia, że impulsy zostaną uwolnione tylko wtedy, gdy skóra będzie miała odpowiedni kolor – zbyt jasna lub zbyt ciemna karnacja są przeciwwskazaniem do stosowania tego typu produktów. Możliwość regulacji mocy światła pozwala dostosować intensywność impulsów do rodzaju włosów, skóry czy depilowanych obszarów ciała. Podobnie jak w depilatorach delikatniejsze miejsca powinno się depilować mniej intensywnymi impulsami – inaczej użytkownik lub użytkowniczka mogą mieć uczucie poparzenia. Zmiana ustawień może odbywać się za pomocą przycisków lub pokrętła. Ustawienia impulsów można dostosować do różnych odcieni skóry i kolorów włosów.

Depilatory

Damska golarka jest dobrym wyborem dla pań, które z różnych względów nie chcą skorzystać z depilacji. (Fot. Concept)

Bezpieczeństwo użytkowania

Korzystając z urządzeń do trwałej depilacji, trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie grozi nam poparzenie czy uszkodzenie skóry, o braku efektów depilacji nie wspominając. Podstawowym rozwiązaniem, jakie stosują producenci, jest czujnik kontaktu ze skórą. Na czym to polega? Urządzenia do trwałej depilacji nie są dla każdego i nie sprawdzają się na każdym typie skóry – liczy się przede wszystkim jej odcień i kolor włosów. Idealne połączenie to jasna skóra i ciemne włosy. Czujnik odcienia skóry dokonuje pomiaru na początku każdej sesji oraz okazjonalnie w jej trakcie. Jeśli wykryje on, że odcień jest zbyt ciemny, urządzenie nie będzie emitowało błysków, tym samym zapobiegając reakcjom skórnym.

Golarki i trymery

Obok urządzeń do depilacji w wielu sytuacjach przydatne są trymery i golarki damskie. Golarka damska zazwyczaj, podobnie jak modele męskie, wykorzystuje ruchomą głowicę foliową, która lepiej przylega do skóry. Pozwala to na dokładne usuwanie nawet drobnych włosków. W celu pielęgnacji skóry na głowicy golarki może znajdować się specjalny pasek, nawilżony np. olejkiem migdałowym. Dzięki niemu skóra jest gładsza. Golarka damska zazwyczaj jest przeznaczona do pracy na sucho i mokro, można więc użytkować ją pod prysznicem, w wannie oraz z żelem do golenia. Dodatkowo urządzenie często jest wyposażone w trymer do przycinania włosów w trudno dostępnych miejscach. Golarka damska to dobry wybór, jeśli z różnych względów nie lubimy używać depilatorów, czy to klasycznych, czy IPL. Oprócz tego sprawdzi się w szybkim usuwaniu owłosienia. Jeśli jednak korzystamy z depilatora, to jego dobrym uzupełnieniem może być właśnie trymer. Trymery damskie sprawdzą się przede wszystkim do precyzyjnego golenia okolic bikini. W zestawie mogą znajdować się grzebienie, które pozwolą przyciąć włoski na żądaną długość, oraz specjalne szablony do stylizacji w miejscach intymnych.

Depilacja z aplikacją – Concept IL3020 Perfect Skin

Dostępny w ofercie marki Concept depilator IPL IL3020 Perfect Skin umożliwia zabieg w 2 trybach i 5 poziomach w zależności od odcienia skóry. Wyposażony jest w 2 wymienne nasadki, za pomocą których z łatwością usuniemy owłosienie z nóg, dłoni oraz z wrażliwych obszarów bikini, pach i twarzy (policzki, górna warga, podbródek). Urządzenie jest łatwe w użyciu, a depilacja nim jest bezbolesna i daje długotrwałe rezultaty. Trwałość depilatora sięga 300 000 impulsów świetlnych. Podczas depilacji IPL intensywne przebłyski docierają pod powierzchnię skóry, gdzie działają na ciemny pigment włosów. Ten efekt skutecznie i bezboleśnie niszczy włosy, nawet u nasady, i zapobiega ich odrastaniu. Przy regularnym i prawidłowym stosowaniu uzyskamy gładką skórę nawet na kilka miesięcy. Depilator IPL ma wbudowany czujnik bezpieczeństwa, który zapobiega wysyłaniu impulsu podczas kierowania depilatora na otwartą przestrzeń. Dzięki temu czujnikowi urządzenie będzie działać poprawnie tylko wtedy, gdy powierzchnia aplikacji będzie w pełnym kontakcie ze skórą. Urządzenie ma dwa tryby pracy. Tryb Precision nadaje się do usuwania owłosienia z najbardziej niedostępnych i najwrażliwszych miejsc, takich jak twarz, pachy, okolice bikini itp. Urządzenie emituje pojedyncze impulsy po naciśnięciu przycisku wyzwalającego. Tryb Gliss jest odpowiedni do usuwania owłosienia z większych powierzchni, takich jak nogi, ramiona, plecy itp. Należy powoli przesuwać urządzenie po skórze, nie podnosząc go. Depilator regularnie emituje płynne błyski, co pozwala na szybsze i płynniejsze zabiegi. Aplikacja mobilna Concept IPL pełni funkcję osobistego doradcy, który pomoże zaplanować poszczególne zabiegi i monitorować postępy. Ułatwi dobór odpowiedniego poziomu intensywności światła do odcienia skóry i monitorowanie przerw między zabiegami. Dostępny jest również przejrzysty samouczek wideo, z którego dowiemy się, jak prawidłowo korzystać z depilatora, aby osiągnąć skuteczne i długotrwałe rezultaty.

Depilacja z aplikacją
2022-03-13
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket