ZWIĄZEK CYFROWA POLSKA

Polska wciąż liderem w produkcji telewizorów

Polska wciąż liderem

Ubiegły rok udało się zamknąć z kilkuprocentowym wzrostem sprzedaży odbiorników telewizyjnych, a Polska utrzymuje pozycję największego producenta telewizorów w Europie – wskazują szacunki Związku Cyfrowa Polska.

Spadki produkcji związane z pandemią koronawirusa obserwowane w 2020 r. nie utrzymały się w minionych 12 miesiącach, a branża odrabiała straty. Eksperci wskazują jednak, że oczekiwane kolejne duże wzrosty w tym sektorze w pierwszej połowie 2022 r., których spodziewano się w związku ze zmianą nadawania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, mogą się nie ziścić przez rządowe plany. Zakładają one promocję i państwowe dofinansowanie zakupu przez widzów importowanych dekoderów, a nie produkowanych w Polsce telewizorów. Związek Cyfrowa Polska na podstawie danych zebranych od producentów sprzętu telewizyjnego działających w Polsce szacuje, że wartość sprzedaży telewizorów nad Wisłą w roku 2021 r. wzrosła o 17 proc. względem roku 2020, kiedy to w marcu, kwietniu i maju odnotowano najmniejszą liczbę wyprodukowanych telewizorów w analogicznym okresie do 2021 r. Te historycznie niskie wyniki były wynikiem czasowego zamknięcia fabryk lub ograniczenia ich działania w związku z trwająca pandemią. Krajowa branża zdołała jednak uporać się z przestojem i wrócić do intensywnej produkcji. Polski sektor produkcji telewizorów opiera się na 5 zakładach produkcyjnych, ulokowanych w Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim, Kobierzycach, Mławie i Żyrardowie. W 2019 r. zatrudniał on ponad 30 tysięcy osób, stanowiąc istotną składową polskiego PKB. Wartość produkcji rynku RTV dziś szacowana jest na 36 mld zł. Prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik zwraca uwagę, że krajowa branża nie stanowi jedynie europejskiego zaplecza produkcji telewizorów, lecz niezależnie od fabryk, czołowy ośrodek rozwoju technologicznego.

Polska nie jest tylko linią montażową na potrzeby regionu. Krajowa branża produkcji telewizorów to również cała rzesza inżynierów badawczych, programistów, naukowców i innowatorów. Nad Wisłą prężnie działają zaplecza badawczo-rozwojowe, budujące przyszłościowe technologie TV dla całego świata – wskazuje Michał Kanownik.

2022-03-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket